banner

Rodíme v přímém přenosu 2011 - Andrea81 - úvod

Ahoj,

jmenuji se Andrea a v září oslavím třicátiny. Těsně před Vánocemi by se nám mělo narodit druhé miminko. Termín mám na 21.12.2011, i když si pořád myslím, že to bude o fous dřív.

Bříško mám o dost větší než při prvním těhotenství, ale to už tak prý bývá.



Chceme se nechat překvapit až k porodu, zdali to bude chlapeček nebo holčička. I když osobně bych to viděla opět na chlapce, jelikož těhotenství probíhá téměř na chlup stejně jako první. Kila navíc, která jsem zatím nabrala, jsou pouze v bříšku, pleť mám pěknou a miminko kope jako pořádný chlapák.

Dle velkého ultrazvuku z 22tt má téměř 500 g, díky bohu pan doktor neshledal žádné vady jako rozštěp či vady na srdci. Veškeré odběry byly též doposud úplně v pořádku.

Něco o naší rodině



S manželem Milanem jsme se seznámili na zdejší vesnické zábavě. Nejdřív jsme tak po sobě pokukovali, až jednoho dne jsme se osmělili a přes pár tanečků si i hezky popovídali a zjistili, že si rozumíme.

Po škole jsme spolu začali víceméně bydlet. Jelikož nám bylo skoro 18 let, přespával u nás, zdržoval se i víc dní a nechával si u nás věci. Rodiče nebyli proti, Milan se jim moc líbil.

Jenže jsme spolu chtěli mít víc soukromí, a tak jsme se přestěhovali do baráčku do nedaleké vesnice. Tam bylo žití velmi náročné. Byl to baráček po dědečkovi od Milana a několik let byl opuštěný. Žití tam bylo pomalu jako před sto lety. Netřeba více popisovat..

Začali jsme uvažovat, že bychom si postavili náš vlastní domek. Zjistili jsme, že ve vesnici, kde má Milan rodiče, se prodávají parcely za moc slušné peníze. Je tu škola, školka, hřiště, pošta, několik obchodů a plno dalších zajímavostí, které byly pro nás prioritou. Koupili jsme pozemek a pustili se za pomoci tchána do stavby.Vzali jsme si úvěr, do toho můj plat zdravotní sestry nic extra, takže jsme vymysleli, že Milan zkusí práci ve světě. A začal odjíždět pryč. Třeba 14 dní jsem byla sama, pak na víkend přijel a zase jel. Na baráčku se dělalo každou volnou chvíli.

Ke štěstí nám chybělo už jen miminko

Nyní nám chybělo ke štěstí jen jedno. Miminko. Oba jsme se shodli na tom, že už je ten správný čas. Jenomže s tím, jak nebyl pořád doma, bylo těžké se trefit do ovulace a podobně. Otěhotněla jsem asi až po ? roce snažení. Ani mě nenapadlo, že to tentokrát vyšlo. Milan byl zrovna doma, já si udělala test a bylo to tam.:-)

Zhruba 4 měsíce před porodem jsme se nastěhovali do skoro hotového domečku. Byla jsem tu sama, čas moc neutíkal a já byla tolik vděčná za BOL, kde jsem si našla moc fajn kamarádky. Pár dní před porodem Milan přestal jezdit do světa a byl se mnou doma. Začal pracovat jako OSVČ a tak je to doposud.

19.6.2009 se nám narodil náš krásný syn Alexandr.

Jaký je váš Alex?

Jako miminko ho trápily veškeré neduhy jako nespaní, prdíky apod. První 4 měsíce to byl očistec a pak se to zlepšilo jen mírně a to snad trvá doposud. Je to opravdu velmi náročné. Zlobení, vztekání, naschvály. No užíváme si to. Snad se to už brzy zlepší. Ale umí být i to největší zlatíčko a miláček.

Svatba

O Vánocích 2010 jsem našla pod stromečkem zásnubní prstýnek. :-) Naplánovali jsme svatbu, kterou jsme měli přesně podle našich představ.

Na svatbě už jsem byla zase těhulka - zhruba ve třetím měsíci. Toto druhé těhotenství přišlo téměř hned, jakmile jsme si řekli, že by bylo fajn mít ještě druhé dítě. Dle testů jsem si zjistila, kdy mám ovulaci a pak jen čekala, kdy už by eventuelně mohlo být něco vidět na testíku.. Nevydržela jsem to do vynechání další menzes a už 23. den těhotenství jsem měla na těhotenském testu slabého „ducha“. A čárka později sílila a sílila a my měli velikou radost.

Nyní jsme chvilku za půlkou a moc se těšíme na miminko.

Jak se na miminko těší Alex?

Alex vnímá, že je „něco“ v bříšku u maminky a chodí bříško hladit, dělá „malá malá“ a dává pusinky. Naštěstí i toto těhotenství se mi vyhnuly nevolnosti a jiné těhotenské neduhy, opravdu si to moc užívám, zvládám zatím téměř vše jako doposud. Jen to běhání za Alexem je už malinko náročnější.

Dle příběhů Andrey81 zpracovala Naďa Barochová.

úvod - diskuze

jste krásná rodinka
ju to bude darek na vanoce :)) jen se drz a opatruj:-)
Andrej, to budete mít krásný vánoční dáreček
Andrej gratuluji, moc ti to sluší a přeju i nadále pohodvé těhulkování

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

18 %
6 hlasů

76 %
26 hlasů

6 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 34 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství