Rodíme společně s BOL - srpen 2012 / 1

Jak se Eva osvěžuje v tropických vedrech a co ji a jejího manžela vystrašilo? Jitka si užívala přítomnosti manžela doma a mohla si i trošku odpočnout. Naštval ji ale drzý důchodce, čím? To vše se dočtete v aktuálním vydání Rodíme společně s BOL!

 

Sponzorem ONLINE projektu Rodíme společně s BOL je společnost Feedo.cz, která každé z pěti rodiček po porodu věnuje dárkový poukaz na nákup v hodnotě 1.000 Kč.

Rodičky rovněž obdrží NOVINKU vydavatelství Babyonline, publikaci Zdravé těhotenství.

 

Evasantos - 29. týden

Tento týden se cítím dobře, nic mě netrápilo a dokonce jsem byla taková příjemně naladěná.

Apolenka nás vyděsila, přestala jsem cíti pohyby

Jediný nepříjemný zážitek mám z počátku týdne, kdy jsem večer necítila pohyby miminka tak, jak jsem zvyklá. Docela jsem se tím vyděsila, i když jsem si říkala, že bude určitě vše v pořádku, nedařilo se mi usnout a pořád jsem čekala na pořádný kopanec a snažila sama sebe uklidnit, abych zbytečně neplašila. Ještě víc jsem snad vyděsila manžela. Nakonec se malinka přeci jenom zavrtěla a ráno už bylo vše v naprostém pořádku a Apolenka se zase ukázala jako neposedné miminko. :) S manželem jsme ale pocítili, co to znamená rodičovský strach a že takto už to nejspíš bude napořád. :)

Bříško pořád roste

Bříško zase o něco povyrostlo a pěkně se kulatí, aktuální míra je 101 cm .... no ale manžel stále vede. :D

Kterou porodnici zvolit?

Ubíhající dny mě stále více nutí přemýšlet nad porodem. Jelikož bydlím mezi Rousínovem a Brnem, připadá v úvahu hned několik porodnic - tedy dle vzdálenosti. Já sama se rozhoduji mezi dvěma - v bližším Vyškově je porodnice menší, průměrně dva porody denně, zatím na ni slyším jen pozitivní reakce a doporučení, a to hlavně co se týká přístupu, jednání personálu a vůbec celé atmosféry porodu a doby po porodu, nemocnice je také pěkně vybavená a mohu si zvolit pokoj jen sama pro sebe. Jediné, z čeho mám obavy, je vybavení - zařízení porodnice, které samozřejmě nemůže dosahovat kvality vybavení té brněnské. Tam je to ale naopak vše "šup šup", jelikož jde o velkou pordnici, kde se rodí jako na běžícím pásu. Samozřejmě nechci nic podcenit a svoje pohodlí bez váhání obětuju, ale jsem si vědomá, že psychika, atmosféra i přístup personálu má na porod velký vliv a tak se stále nemohu rozhodnout. Jelikož obě porodnice pořádají dny otevřených dveří a předporodní kurzy, plánuji určitě návštěvu. Zároveň jsem si ale při rozhodování uvědomila, že by mi velice pomohlo uspořádání vlastních představ o porodu. Mám tedy plán připravit si porodní plán. :)

Tipy na letní osvěžení a příjemné posezení s přáteli

V těch příliš horkých dnech asi není dobře nikomu (kdo zrovna není někde u vody) a já nejsem výjimkou. Řeším to sprchou navíc a ovocnými a zeleninovými saláty místo těžkých obědů. Výhodou jsou ale potom krásně teplé večery, kterých jsme si tento týden užili několik. O víkendu nás navštívili známí z Čech a tak jsme si náramně užili posezení na zahrádce, dobré víno (já měla jen to hroznové:) a jídlo. Sobotní večer se perfektně vydařil a i horká neděle pokračovala velmi příjemně.

Plány na srpen

V srpnu mě čekají dvě svatby, oslava mých narozenin, dvě kontroly u lékaře a návštěva matriky kvůli příjmení miminka. Chtěla bych si nachystat porodní plán, vybrat porodnici a kompletně doplnit výbavičku.

Val.J35 - 37. týden

Manžel byl s námi celý týden

Tak a je tu další týden, kdy se léto překonává a tropické teploty mě ničí. Měla jsem jediné štěstí - otevřeli školku a navíc nám dorazil domů tatínek a celý týden byl s námi doma. Díky tomu jsem já ulila ze spousty aktivit a přeci jen si trochu odpočinula. Je ovšem zajímavé, že i netěhotný manžel každé ráno poctivě nacpal potvoráky do školky a hájil se tím, že jejich energie ho dokáže zničit během odpoledne a je rád, že dopoledne ji vybíjejí někde jinde. I tak si ovšem každý večer stěžoval, jak je unavený. Prý je to snad v práci snažší.

Návštěva lékaře a UTZ

Díky tomu, že měli potvoráci školku i tatínka, stihla jsem si doběhnout na jednu ze svých mála kontrol na gynekologii. I tam jsem byla úspěšná a vydupala si UTZ s tím, že chci na vlatní oči vidět, jak vetřelec sídlí. Má štěstí potvora, spořádaně se otočila hlavou dolů. Takže jediné, co mě na kontrole nepotěšilo, byla informace, že než ho zase za 14 dní navštívím, mám stihnout dojet do Brodu na monitor.

Děti s tatínkem vyrazili na houby

V pátek jsme nechali dětičky doma a vyrazili dopoledne s tatínkem na houby. Každý musel mít svůj vlastní košík, a to jen proto, aby mi za 3 hodinky přinesli 6 hub a informaci o tom, jak nerostou. Nevím, spíš podezírám rodinu z neschopnosti je hledat.

Příhoda s drzým důchodcem

Za celý týden mě vytočil jen jeden naprosto odrzlý důchodce. V sobotu ráno, kdy bylo přijatelně chladno, jsem vzala děti na kolo a vyrazili jsme na menší nákup. Bohužel náš vetřelec si cestou vzpoměl, že už dlouho nebyla žádná sranda a nenapadlo ho nic lepšího, než mě párkrát dobře nakopnout žaludek a já se bezmocně svíjela na chodníku. Kolemjdoucí dědek to se zájmem sledoval a pak mě začal poučovat o tom, jak by se měl člověk stydět, když prochlastá celou noc a ráno táhne domů. Jen co jsem se trochu vzpamatovala a rozdýchala, vysvětlila jsem mu, co si o něm myslím. Pravda, to, co jsem mu řekla, bylo žalovatelné hned několika paragrafy. Bohužel mezitím se ke mě vrátili potvoráci, takže se zase přiučili několik zajímavých nadávek a slovních spojení. No, co se v mládí naučí.....

Kdy se malá konečně narodí?

Bohužel nám včera ráno zase tatínek odjel a jak to vypadá, zase ho 14 dní uvidíme tak maximálně na skype. Končí mi tedy volno a další týdny se zase musím snažit nějak přežít. Začínám ukecávat vetřelce, že už by se klidně mohl narodit, ovšem zatím mám smůlu, má na to vlastní názor.

Na základě vyprávění uživatelek připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Srpen 2012 / 1 - diskuze

 • Ahojki Evi, vidím že strach o naše mimísky máme nejspíše všechny..taky když malý chvíli nekope, tak už se bojím co se děje. :)) ale neboj, všechno to nějak zvládnem a doklepem do konce :)..ať se daří. Jinak s tou porodnicí dej na svůj instinkt a uvidíš, že dobře vybereš :)

  Jituš, tobě se to už hoodně blíží..já bych dala nevím co za to abych taky už měla blizoučko k porodu. No ještě si do konce října počkám :)..Tak přeji ať vše dobře dopadne a že za chvíli tady budeme číst, že už je mimi na světě   
  Queen222   | 10.08.2012 11:06:20 | Reakcí: 1, poslední: 10.08.2012 22:14:50
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   děkuji děkuji :) je to tak, člověk bude mít nejspíš strach už vždycky  ale tento týden už je Apolenka pěkně čilá a já spokojená  
   evasantos   | 10.08.2012 22:14:50
   Reagovat | URL příspěvku
 •   Evi sluší ti to, jsi moc hezká nastávající mamina   a tatínek se o vás holky dobře stará    
  přeji ať ti to pěkně utíká a porodnici vyber v klidu a podle sebe, z které máš lepší pocit   já vyzkoušela oba typy a každé má své pro i proti, takže ať vybereš jakoukoliv, vždycky to bude správné rozhodnutí   pozdravuj Apolenku  

  Holky obě se držte a těším se, že Jituš pošle brzo zprávu, že se miminko narodilo  
  jezurka   | 09.08.2012 22:26:30 | Reakcí: 1, poslední: 10.08.2012 22:12:24
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Děkuji   jak říkáš, každé má pro i proti, člověk má ale zodpovědnost za to miminko a tak to pořád zvažuji, i když vím, že jednoznačné to nikdy nebude, už pracuji na porodním plánu, abych si vůbec sama dala dohromady, co od porodu čekám a i to si myslím, že mě odkáže správným směrem  
   evasantos   | 10.08.2012 22:12:24
   Reagovat | URL příspěvku
 • Evičko, krásně se kulatíš   . Miminko, ať je v bříšku hodné a dává o sobě co nejvíce vědět   S tím příjmením je to teda mazec. Četla jsem níže  

  Jituš, hurá do finále. Hodně sil a energie a ať už máš všechny potvoráky brzy jeden vedle druhého      
  škubanek   | 08.08.2012 14:09:05 | Reakcí: 1, poslední: 08.08.2012 16:00:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • No letí vám to oběma. Evi máš krásné bříško :) A Jitko koukám že ty už jsi téměř ve finále, tak přeji hodně sil na ty zbývající dny  
  luciasek84   | 07.08.2012 22:02:06 | Reakcí: 1, poslední: 08.08.2012 15:59:27
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahoj Luci, děkuji, letí to šíleně, vždyť tvůj Ondrášek bude mít příští týden už tři měsíce!! Je to opravdu neuvěřitelné.
   evasantos   | 08.08.2012 15:59:27
   Reagovat | URL příspěvku
 • Evičko, Ty máš příjmení po manželovi nebo sis nechala své? Ptám se kvůli vaší návštěvě na matrice

  Jituš, popis situace s důchodcem mě rozesmál. Ale vysvětlila bych mu to asi stejně. Neví, o co go, ale kritizuje.
  tygřímáma   | 07.08.2012 10:23:19 | Reakcí: 2, poslední: 08.08.2012 07:01:07
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Já jsem si musela nechat oboje- moje příjmení má komplikovaný příběh   Manžel má složené příjmení ze dvou, respektive tří částí. U nás si s tím nikdo moc nevěděl rady a tak jsem neochotně přistoupila na to, že si tedy vezmu celé jeho příjmení, v tu chvíli ale nastal problém na brazilské straně, jelikož by mě brali jako jeho sestru, ne manželku - proto jsem si musela k příjmení přidat ještě svoje rodné - a tak je mé příjmení složeno ze čtyř částí a nemusím asi vysvětlovat, jaký je to v česku problém.  A tak jsem si s tím dala práci a čas a našla možnost, jak si jméno zkrátit a to hlavně kvůli malé Apolence, aby se jménem neměla stejné problémy, jako teď já.
   evasantos   | 07.08.2012 20:42:39
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce