Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE - Jaká vyšetření v těhotenství v zahraničí mohou maminky podstoupit?

Eva (28 let, 17. týden těhotenství, druhorodička, termín porodu březen 2015)

Milé maminky,

uplynula nám nějaká doba a my máme za sebou první trimestr. Jak jsme se přehoupli do druhého, tak mi přímo úměrně začalo růst bříško a dokonce od poloviny 14. týdne cítím i pohyby. Dost mě to vyděsilo, nečekala jsem to tak brzy. Mimčo bude silák.

Za poslední měsíc jsme řešili jak příjemnější záležitosti, tak i ty méně příjemné.

Inzerce

Už se mi tak nějak podařilo rozdýchat tu novinu, že čekáme druhý přírůstek a začala jsem se i pomalu těšit. Zvracení bylo tentokráte opravdu jen symbolické, za což jsem vděčná. Jen kdyby nebyl v těhotenství člověk tak strašně unavený. Ještě k tomu přišlo podzimní spací počasí už v polovině léta – díky Bohu za trochu „babího léta“. Jak se má máma starat o první dítě, věnovat se mu, vymýšlet blbiny, hry, písničky, básničky, když je tak strašně unavená? Nechci malou moc zvykat na televizi, ale dost mě to vyčerpává.

Každopádně k těm příjemným událostem uplynulých dní, patřila dovolená v ČR. Nejprve na Šumavě s přítelovými rodiči. Pak na Vysočině s mými. Jelikož se často nevídáme, tak jsme si společně strávené chvíle užili, zasmáli se a oznamovali jsme nejbližší rodině tu naši velkou novinu.

Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí

K příjemnému patřilo i druhé vyšetření u lékaře. Vše je v pořádku. Miminko se jeví, jako méně akční, než je jeho sestřička (v tomto věku s sebou škubala hlava, nehlava). Trochu klidnější dítko bych opravdu uvítala. Protože jsem malej upír a miluju krev, tak mi ani odběry nevadily. Navíc, tato sestřička odebírá krev dobře, což se bohužel nedá říci o 90 procentech rakouských sester. S panem doktorem jsme vyřešili i mé obavy z nadcházejících roku po porodu, kdy opět hodlám kojit a nesmím tedy dostat tabletkovou antikoncepci. Řešení, které mi nabídl, mě velice potěšilo. Sice stejná metoda v ČR vyjde asi 3x levněji, ale co, hlavně, když zůstaneme u našich plánovaných dvou dětí.

Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí

Krásné jsou i novinky, které předvádí dcerka. Naučila se dělat kotrmelce. Tedy, většinou jen vyšpulí zadeček ke stropu a čeká, až do ní někdo žďuchne, aby se přetočila. Ale párkrát už vykouzlila ukázkový kotrmelec úplně sama. Naprosto mě dojímá, když ukazuje, kde je miminko tím, že ke mně přijde, zvedne mi tričko a pohladí bříško. Jsem zvědavá, jaká bude sestřička. Zda nebude moc žárlit, zda bude mít sourozenečka ráda. Zatím děti miluje, tak snad... Dneska dávala panence pít svůj čaj – čaj byl sice všude, ale měla dobrý úmysl, dát panence napít. Pak jí vezme a posadí na nočník, aby zase vypitý čaj pěkně vyčůrala, kam patří. Je to naše zlatíčko a snad bude i k mimču přistupovat s podobnou obětavostí.

Inzerce

Rozhodování, které vyšetření v těhotenství podstoupit

Co ale nebylo příjemné, bylo rozhodování. Rozhodovali jsme se, zda jít na vyšetření ohledně trisomie 21 chromozomu. Vyšetření se hradí z vlastní kapsy a stojí 200 eur. Tento problém jsme řešili už za dcerky, jenže tou dobou nebyly peníze, přítel byl ve fázi hledání práce a moji „povedení“ podnájemníci mě v ČR připravili o nemalé peníze. I když mě to trápilo, nemohla jsem na „velké ultrazvuky“ jít. Téměř 400 eur za dvě vyšetření bychom prostě uvolnit nemohli. Nyní je situace jiná. Mám jasno, že na orgánové vyšetření jdu, už mám i termín, a peníze za něj ráda dám. Ale tohle? Trisomie 21 chromozomu, Downův syndrom. Probírala jsem to s doktorem a řekl mi, že je zde 25% pro chybné určení. To znamená, že každé 4. dítě je diagnostikované špatně. Buď Downa nepoznají, nebo – častěji – řeknou, že tam je podezření a nastává další kolotoč nervů a rozhodování. Jít na odběr choriových klků, či pupečníkové krve? Nechat si píchat do břicha? Riskovat potrat? Co když potratím a genetika ukáže, že bylo dítě zdravé? A co když se rozhodnu na následné vyšetření nejít a být zbytek těhotenství s myšlenkou, že doktor řekl, že je tam podezření na postižení? Ano je ještě možnost genetického rozboru plodu z krve matky, ale to stojí už 600 eur.

Rozhodli jsme se, že budeme ve větším klidu, když toto vyšetření odpískáme. Prostě jsme přesvědčeni, že je děťátko v pořádku. Odmítám se tím nervovat a posílat našemu drobečkovi své stresové hormony.
A ušetřené peníze? Raději je vrazím do probiotických kapiček, když by mimčo zase zlobilo bříško. Do homeopatik na zoubky. Do lepších kojících čajů. A do kvalitní přírodní kosmetiky, aby se mi po komerční dětské kosmetice prcek neosypal, jako tehdy dcerka.

Tak zase za měsíc!

Posílám pozdravy z Rakous,
Eví

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodíme ONLINE - Jaká vyšetření v těhotenství v zahraničí mohou maminky podstoupit? - diskuze

Poradna

Jde o separační úzkost?

| emae | 04.12.2023, 12:49

Dobrý den paní magistro,

mám dotaz ohledně mé dcery. Anička je zatím jedináček, má 20 měsíců. Je hodná, šikovná, zdravá, poměrně společenská, ALE. Kdykoliv, když jsme spolu a kdokoliv si jí chce pochovat, nebo se jí jen dotknout, tak utíká, řve, chce být jen se mnou. Je u nás babička, (na kterou je opravdu zvyklá, vídají se téměř každý den), Anička si v pohodě hraje, máma jí chce pomazlit, NEEXISTUJE, zdrhá za mnou. S manželem je díky bohu v pohodě. Fór je v tom, že když je u té stejné babičky na hlídání, a to i přes noc, nemají jediný problém, Anička se s ní mazlí, udělá si z ní kolikrát tu pečovatelku, tzn. chce být jen s ní, jakmile příjde děda, zdrhá zase za ní a chce být u ní. Už jsem z toho dost unavená, neboť to trvá nejméně půl roku a chtěla bych se vás zeptat, jestli dítě v tak malém věku už dokáže hrát/předstírat? Ona je opravdu v pohodě víceméně s kdekým, když nejsem na blízku. Trvá to pár minut, než například opláče můj odchod a je s tou danou osobou v pohodě. Ale jakmile jsme kdekoliv, nebo i u nás doma a někdo o ni projeví zájem, jsem-li na blízku, je to k nevydržení.

Moc vám děkuji za pomoc!

Dobrý den,

podle Vámi popisovaného chování dcerky se s největší pravděpodobností skutečně jedná o projevy separační úzkosti. O tomto období je k dispozici mnoho materiálů a informací, také já jsem již několikrát na obdobné dotazy odpovídala. Proto bych se o projevech tohoto období nyní více nerozepisovala. Snad jen uklidnění pro vás, jedná se o naprosto normální projev zdravého vývoje dítěte. Je to projev zdravě se formujících emočních vztahů k matce a k dalším pečujícím osobám. K dceři je potřeba přistupovat citlivě, poskytnout jí fyzický kontakt, pomazlení, pochování, když jej bude potřebovat. Čím citlivěji k ní budete přistupovat a naplňovat její potřeby citové blízkosti, tím se rychleji naplní a toto období odezní. Rozhodně není třeba se tím nijak trápit nebo znepokojovat, dcera se vyvíjí naprosto normálně. To, že se podobné projevy objevují ve vztahu k babičce, je známkou jejich dobrého blízkého vztahu. Samozřejmě že pokud jste přítomna vy jako nejbližší pečující osoba, tak dcerka upřednostňuje vás. Jinak i malé dítě si dokáže vybírat osoby, a to i u blízkých, které se o něj budou starat a které ne. Tyto preference se během dětství i několikrát změní a je to také normální (např. na toaletě mi může pomoci jen maminka, tatínek ne, na kole jezdím jen s pomocí dědečka apod.). Užívejte si zdravé a krásné dcerky, poskytněte jí dostatek blízkosti, dokud ji potřebuje.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 05.12.2023, 17:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×