Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE - Jaká vyšetření v těhotenství v zahraničí mohou maminky podstoupit?

Eva (28 let, 17. týden těhotenství, druhorodička, termín porodu březen 2015)

Milé maminky,

uplynula nám nějaká doba a my máme za sebou první trimestr. Jak jsme se přehoupli do druhého, tak mi přímo úměrně začalo růst bříško a dokonce od poloviny 14. týdne cítím i pohyby. Dost mě to vyděsilo, nečekala jsem to tak brzy. Mimčo bude silák.

Za poslední měsíc jsme řešili jak příjemnější záležitosti, tak i ty méně příjemné.

Inzerce

Už se mi tak nějak podařilo rozdýchat tu novinu, že čekáme druhý přírůstek a začala jsem se i pomalu těšit. Zvracení bylo tentokráte opravdu jen symbolické, za což jsem vděčná. Jen kdyby nebyl v těhotenství člověk tak strašně unavený. Ještě k tomu přišlo podzimní spací počasí už v polovině léta – díky Bohu za trochu „babího léta“. Jak se má máma starat o první dítě, věnovat se mu, vymýšlet blbiny, hry, písničky, básničky, když je tak strašně unavená? Nechci malou moc zvykat na televizi, ale dost mě to vyčerpává.

Každopádně k těm příjemným událostem uplynulých dní, patřila dovolená v ČR. Nejprve na Šumavě s přítelovými rodiči. Pak na Vysočině s mými. Jelikož se často nevídáme, tak jsme si společně strávené chvíle užili, zasmáli se a oznamovali jsme nejbližší rodině tu naši velkou novinu.

Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí

K příjemnému patřilo i druhé vyšetření u lékaře. Vše je v pořádku. Miminko se jeví, jako méně akční, než je jeho sestřička (v tomto věku s sebou škubala hlava, nehlava). Trochu klidnější dítko bych opravdu uvítala. Protože jsem malej upír a miluju krev, tak mi ani odběry nevadily. Navíc, tato sestřička odebírá krev dobře, což se bohužel nedá říci o 90 procentech rakouských sester. S panem doktorem jsme vyřešili i mé obavy z nadcházejících roku po porodu, kdy opět hodlám kojit a nesmím tedy dostat tabletkovou antikoncepci. Řešení, které mi nabídl, mě velice potěšilo. Sice stejná metoda v ČR vyjde asi 3x levněji, ale co, hlavně, když zůstaneme u našich plánovaných dvou dětí.

Inzerce

Rodíme ONLINE ze zahraničí

Krásné jsou i novinky, které předvádí dcerka. Naučila se dělat kotrmelce. Tedy, většinou jen vyšpulí zadeček ke stropu a čeká, až do ní někdo žďuchne, aby se přetočila. Ale párkrát už vykouzlila ukázkový kotrmelec úplně sama. Naprosto mě dojímá, když ukazuje, kde je miminko tím, že ke mně přijde, zvedne mi tričko a pohladí bříško. Jsem zvědavá, jaká bude sestřička. Zda nebude moc žárlit, zda bude mít sourozenečka ráda. Zatím děti miluje, tak snad... Dneska dávala panence pít svůj čaj – čaj byl sice všude, ale měla dobrý úmysl, dát panence napít. Pak jí vezme a posadí na nočník, aby zase vypitý čaj pěkně vyčůrala, kam patří. Je to naše zlatíčko a snad bude i k mimču přistupovat s podobnou obětavostí.

Inzerce

Rozhodování, které vyšetření v těhotenství podstoupit

Co ale nebylo příjemné, bylo rozhodování. Rozhodovali jsme se, zda jít na vyšetření ohledně trisomie 21 chromozomu. Vyšetření se hradí z vlastní kapsy a stojí 200 eur. Tento problém jsme řešili už za dcerky, jenže tou dobou nebyly peníze, přítel byl ve fázi hledání práce a moji „povedení“ podnájemníci mě v ČR připravili o nemalé peníze. I když mě to trápilo, nemohla jsem na „velké ultrazvuky“ jít. Téměř 400 eur za dvě vyšetření bychom prostě uvolnit nemohli. Nyní je situace jiná. Mám jasno, že na orgánové vyšetření jdu, už mám i termín, a peníze za něj ráda dám. Ale tohle? Trisomie 21 chromozomu, Downův syndrom. Probírala jsem to s doktorem a řekl mi, že je zde 25% pro chybné určení. To znamená, že každé 4. dítě je diagnostikované špatně. Buď Downa nepoznají, nebo – častěji – řeknou, že tam je podezření a nastává další kolotoč nervů a rozhodování. Jít na odběr choriových klků, či pupečníkové krve? Nechat si píchat do břicha? Riskovat potrat? Co když potratím a genetika ukáže, že bylo dítě zdravé? A co když se rozhodnu na následné vyšetření nejít a být zbytek těhotenství s myšlenkou, že doktor řekl, že je tam podezření na postižení? Ano je ještě možnost genetického rozboru plodu z krve matky, ale to stojí už 600 eur.

Rozhodli jsme se, že budeme ve větším klidu, když toto vyšetření odpískáme. Prostě jsme přesvědčeni, že je děťátko v pořádku. Odmítám se tím nervovat a posílat našemu drobečkovi své stresové hormony.
A ušetřené peníze? Raději je vrazím do probiotických kapiček, když by mimčo zase zlobilo bříško. Do homeopatik na zoubky. Do lepších kojících čajů. A do kvalitní přírodní kosmetiky, aby se mi po komerční dětské kosmetice prcek neosypal, jako tehdy dcerka.

Tak zase za měsíc!

Posílám pozdravy z Rakous,
Eví

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodíme ONLINE - Jaká vyšetření v těhotenství v zahraničí mohou maminky podstoupit? - diskuze

Poradna

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to funguje s PPM po neschopnosti. Do práce jsem nastoupila 1.9.22 a od 20.2.23 jsem z důvodu častých nemoci v těhotenství doma. Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na celých 28 týdnu PPM a nevíte jak je to s nevyčerpanou dovolenou? Mám vlastně nárok na dovolenou ikdyz jsem dlouhodobě v neschopnosti? A jak to řešit? Sice mám termín porodu až po půlce srpna ale jelikož jsem těhotná poprvé tak s tím nemám žádné zkušenosti a chtěla bych být připravena

Dobrý den, pracovní neschopnost nemá vliv ne délku čerpání peněžité pomoci v mateřství. Podle uvedených informací byste měla splňovat potřebných 270 dní nemocenského pojištění (neuvádíte, že by pracovní poměr měl končit), a budete mít tedy nárok na celých 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství. Dovolenou můžete vyčerpat po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká i za dobu mateřské dovolené. Jako výkon práce pro nárok na dovolenou se při splnění podmínek započítává i pracovní neschopnost v rozsahu max. 20 týdnů (dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby).

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 21.03.2023, 15:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×