Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. část: Jaké metody zvýší úspěšnost IVF, jak odhalit dědičná onemocnění či přenašeče?

Rozhovor na téma "Jak probíhá oplození vajíčka spermií a jejich správný výběr při IVF" s panem prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. z Kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda vedený MUDr. Janou Martincovou:

Jaké nové genetické metody, které by stály za zmínku, posunuly IVF proces dopředu?

Existuje tzn. preimplantační genetické testování. To je metoda, která byla zavedená někdy koncem 90. let minulého století a prováděla se velice zřídka. Repromeda byla první pracoviště v České republice, kde se tato metoda začala dělat a když jsme tehdy odváděli výsledky do celosvětového registru, byli jsme jedno z největších pracovišť na světě, které provádělo nejvíce těchto diagnóz. Dneska už je to úplně jinak, preimplantační genetické testování provádí většina center asistované reprodukce a to ze dvou důvodů.

Jednak se metoda používá jako prevence, když chceme zabránit nějakému dědičnému onemocnění, kdy vybereme a přeneseme zdravé embryo, to je jeden aspekt.

A druhým aspektem je vybrat embrya, která jsou schopna se dále vyvíjet. To se netýká pouze IVF, ale obecně spousta embryí, která vznikají přirozenou cestou nebo při asistované reprodukce nese genetickou vadu, která přímo brání jejich dalšímu vývoji. Čili tady nejde o to, že by se přeneslo nějaké dědičné onemocnění, ale že některé embryo nemá z genetických důvodů schopnost se dál vyvíjet. 

A my jsme pomocí preimplantačního genetického testování schopni vybrat ta embrya, která ani jednu ze jmenovaných překážek neobsahují. Čili jedná se o metodu, která zvyšuje šanci na otěhotnění.

Provádí se preimplantační genetické testování paušálně? 

Neprovádí se paušálně. Bylo by lepší toto testování dělat paušálně, ale vázne to zase na financích. Některé zdravotní pojišťovny jsou ochotny je v indikovaných případech, jako je věk ženy, počet případných dřívějších neúspěšných pokusů, špatný spermiogram muže atd. hradit. My bychom byli raději, kdyby to hradily u všech párů a kdyby to hradily všechny pojišťovny. Některé pojišťovny to prostě nehradí. 

A které, jestli se mohu zeptat?

Já bych to nerad rozebíral.

Aby pak pacientky věděly, kam se jít pojistit.

My jim řekneme, když přijdou, která pojišťovna jim to uhradí a která ne. V těchto případech, kde jsou problémy s úhradou, si to musí pacienti uhradit sami, což není úplně příjemné, protože testování stojí poměrně dost peněz. 

A kolik?

Je to řádově v desetitisících korun.

Je možné už dělat přímo z krve nějaké vyšetření, která by vám odhalilo, že bude nějaký problém u IVF nebo třeba inkompatibilita těch partnerů?

Určitě, tohle je hodně rozvětvená záležitost, ale můžeme ji probrat poměrně stručně. 

Každý pár musíme vyšetřit základním genetickým vyšetřením, musíme tedy udělat kayotyp, tzn. vyšetřit chromozomy obou partnerů, jestli tam není zřetelná chromozomová vada, která by se projevila potrácením nebo porodem dítěte s vrozenou vadou. 

Potom se vyšetřují monogenní choroby. Jedná se o mutace v některých genech, které se vyskytují v populaci velmi často, třeba 1 ku 30. Spinální muskulární atrofie, cystická fibróza apod. Ty se vyšetřují také předem, protože víme, že se jedná o recesivní onemocnění, kdy rodiče mohou být přenašeči. Jestliže zjistíme, že jeden z rodičů je přenašeč a druhý ne, tak se nic neděje. Ale jestliže se ukáže, že oba rodiče jsou přenašeči, tak pravděpodobnost narození postiženého dítěte je velká, a to je právě zcela jasná indikace k preimplantačnímu genetickému testování.

Tato vyšetření se provádějí běžně.

Pak je možnost vyšetřit tzv. panely. To jsou genetická vyšetření, kdy se vyšetří několik tisíc genů, jestli nehrozí nějaké genetické onemocnění, které je méně početné než v těch základních vyšetřeních. Může se také udělat srovnání panelu muže a ženy, a když zjistíme, že jsou oba přenašeči a hrozí pravděpodobnost narození postiženého dítěte, může se provést právě na tuto chorobu preimplantační  genetické testování. 

Panely lze použít velice dobře při darování vajíček nebo spermií, kdy považujeme za velice důležité, aby byla otestována genetická kompatibilita dárce s příjemcem. Panely jsou otázkou posledních několika let, kdy se vyšetření provádí a skutečně jsme díky němu odhalili řadu případů, kdy by hrozilo genetické onemocnění, kterému se podařilo zabránit.

Čili se podařilo najít embryo, které nebylo přenašečem?

Ano, v rámci preimplantačního genetického testování se z trofoblastu, ze kterého vznikne budoucí placenta, odebere několik buněk pomocí mikromanipulace, ty buňky se geneticky vyšetří a zjistí se, jestli dané embryo je nositelem-homozygotem pro určité onemocnění, nebo popřípadě, pokud by se jednalo o dominantní onemocnění, tak jestli obsahuje mutovaný gen. Z embryí se vyberou taková, která jednak nenesou danou mutaci a jednak jsou geneticky perspektivní pro to, že se budou dál vyvíjet.  Spousta vajíček u žen, s pokračujícím věkem jich přibývá až na 80 nebo 90 %, obsahují nesprávný počet chromozomů, jedná se o tzv. aneuploidii. Takové embryo se buď vůbec nevyvíjí, nebo se po otěhotnění potratí. Vybíráme tedy embrya podle těchto uvedených dvou hledisek, aby neobsahovala genetickou vadu, kterou by děti zdědily po rodičích a aby obsahovala ten správný počet chromozomů.

 

Rozhovor s panem Prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. z Kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda připravila MUDr. Jana Martincová.

 

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

2. část: Jaké metody zvýší úspěšnost IVF, jak odhalit dědičná onemocnění či přenašeče? - diskuze

 • klinika na darování vajiček
  hodně sichválí kliniku ve Zlíně, taky zvažuji, že tam pujdu darovat. Hodně jsem o tem četla a čím víc nad tím přemýšlím, tím víc chci darovat. Pravda ale je, že se taky malinko bojím bolesti
  Claudia1982   | 18.11.2018 13:23:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • darování vajíček
  tohle je ten důvod, proč chci jet darovat vajíčka. Už jen najít tu správnou kliniku, ideálně na jižní Moravě
  Valiko   | 01.11.2018 12:54:31
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Délka luteální fáze

| Majdulak | 24.01.2019, 07:46

Dobrý den paní Ťápalová,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně délky luteální fáze a medikaci.

V současnou dobu mám cyklus 32-33 dní, ovulace pravidelně 20DC (pozitivní ovulační testy a všechny další příznaky). V tomto období (20DC) mi doktor potvrdil folikul o velikosti 24,8mm a sliznice 9,8mm.
Doktor mi předepsal Clostillbegyt (5DC-9DC po 1 tabletě), z důvodu že mi údajně nestačí 2.fáze cyklu na úspěšné uhnízdění a cílem je mi posunout ovulaci na dřívější den cyklu.
V současnou chvíli je tedy má 2.fáze cca 12-13 dní. Dle internetu je minimum 10 dní. Může to opravdu stačit?
Popravdě trochu pochybuji jestli je v mém případě Clostillbegyt opravdu potřeba. Hormonální profil mi z krve nedělali.

Včera jsem byla na přeměření v 13DC (po užívání Clostillbegytu) a výsledky dle slov lékaře mizerné. Žádný dominantní folikul, sliznice jen 4,8mm. Nyní mi chce zvýšit dávku.

Ráda bych slyšela i jiný názor, jelikož po Clostillbegytu mám šílené noční návaly horka, skoro nespím. Závěr je takový, že pochybuji, zda je "léčba" zvolena správně.

Zdravotní stav mám dobrý, přítel také. Žádné léky neužíváme.

Děkuji za Vaši odpověď

Djobrý den, domnívám se, že pokud máte ovulační cykly (potvrzeno ovulačnímu testy a hlavně ultrazvukem), pak délka vaší luteální fáze po ovulaci je dostatečná, neměla by zapříčinovat problémy s otěhotněním. Neuvádíte, zda se snažíte o těhotenství a případně jak dlouho, ale problém může být v případě neuspěchu zcela někde jinde (spermiogram, špatná kvalita vajíček atd..) Bylo by tedy vhodné v takovém případě začít pátrat jinde.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 21.02.2019, 14:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce