Inzerce
Inzerce
Inzerce

Chřipka v těhotenství

Léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku?

Po kratší odmlce máme opět na příjmu předního českého embryologa pana profesora Pavla Trávníka.

Co mě přimělo jej kontaktovat?

Jednoho dne se mně dostal do ruky článek jedné budoucí maminky, která se zamýšlela nad právě proběhlou chřipkou.

Inzerce

Už u tohoto sdělení, že měla chřipku, jsem se zastavila. A to s pochybnostmi, zda se vůbec o chřipku mohlo jednat. Lidé totiž často chřipkou nazývají jakoukoliv virózu.

Jak by pane profesore nejspíše takováto chřipka vypadala? Příznaky chřipky v těhotenství

Příznaky chřipky budou v těhotenství přibližně stejné, jako u netěhotných. To znamená horečka, bolesti svalů, schvácenost, kašel, zaujatost a bolesti hlavy. Podobné příznaky může mít i řada jiných viróz, u chřipky ale pacient pozná, že je skutečně nemocný, není to nějaká „rýmička“.

Inzerce

U příznaků chřipky se často v internetových diskuzích laiků setkávám se slovy jako to se musí vydržet neléčit léky, maximálně něčím přírodním bez chemie.

Pane profesore, je možné takovouto radu doporučit? Resp. pojďme to vzít postupně. Nejsou chemickou látkou i ty přírodní? Nemohou některé z nich naopak miminku uškodit? Víte o některých takových látkách, které se užívají v lidovém léčitelství nebo tradují coby babské rady?

Nejprve o přírodních lécích, zde mám na mysli byliny (případně houby) a látky z nich odvozené, například med. Účinné látky z rostlin nebo hub mají chemickou podstatu. Když látku, kterou najdeme v přírodě syntetizujeme uměle, ničím se neliší od původní přírodní. Řada látek přírodního původu je běžně vyráběna i synteticky a používána jako léky. Na druhé straně spousta látek přírodního původu je smrtelně jedovatá i v malých dávkách, některé mohou způsobit potrat. Vždycky jde daleko více o to, jak látka působí na organizmus a v jaké dávce, než o to, jestli ji syntetizovaly rostliny, houby nebo člověk.

Inzerce

Když nebudeme hovořit přímo o jedovatých látkách, uvedu příklad o možném nepříznivém účinku potraviny všeobecně považované za prospěšnou. Mluvím o medu. Med obsahuje kromě mnoha látek určitě prospěšných i velké množství dvou cukrů, fruktózy a glukózy. Když bude med konzumovat těhotná, u které se rozvíjí dosud nepoznaná těhotenská cukrovka, podpoří rozvoj cukrovky a může těžce poškodit svoje nenarozené dítě. 

Sama, když cítím, že přichází onemocnění, tak např. na bolest v krku mám zažité použití dezinfekčních stříkacích roztoků přímo na místo bolesti, abych část bacilů zabila. Mohla bych si to dovolit použít i v době těhotenství?

Zcela určitě ano, dezinfekční spreje působí přímo na bakterie na sliznici, vstřebá se minimální množství účinné látky.

Inzerce

Když to ovšem nepomůže a onemocnění propukne, jak v léčbě postupovat? Co konkrétně, které příznaky se snažit léčbou ovlivnit, proč zrovna je a jakými medikamenty v těhotenství?

Je třeba si uvědomit, že horečka je prokázaný silný teratogen, to znamená činitel způsobující vrozené vady. Na rozdíl od toho má jen málo léků prokázané teratogenní účinky a samozřejmě v těhotenství budeme až na naprosté výjimky používat léky, které teratogenní účinky nemají. Těmito výjimkami jsou léky, které musíme použít pro záchranu života nebo abychom zabránili ještě většímu poškození. 

Za bezpečné pro snižování teploty a zmenšení bolesti hlavy v těhotenství se považují léky obsahující paracetamol, případně v kombinaci s kofeinem. Dnes je již prokázáno, že rozumné dávky kofeinu těhotné ženě ani plodu neškodí. Záleží také na stadiu těhotenství, do 28. týdne těhotenství je možné použít i léky obsahující ibuprofen.

Když nastanou bakteriální komplikace chřipky, například zápal plic nebo těžký zánět dutin, je nutné použít antibiotika. Většina antibiotik v těhotenství neškodí, a ta, kterých je třeba se vyvarovat, těhotné ženě lékař nepředepíše.

Ještě jednou zdůrazňuji, že samotné onemocnění nebo jeho komplikace představují pro vyvíjející se plod daleko větší riziko, než správné použití léků.

Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?

Významná je prevence, pravděpodobnost těžkého průběhu chřipky velmi snižuje očkování proti chřipce, provedené s dostatečným odstupem před vznikem epidemie. Podle údajů v odborné literatuře lze bez nežádoucích účinků na plod nebo průběh těhotenství očkovat proti chřipce i těhotnou ženu. 

Těhotná žena by se měla vyhýbat shromážděním lidí, zejména v místnostech, protože tam je vysoká pravděpodobnost nákazy chřipkou. 

Pokud chřipka vypukne, je nezbytný klid na lůžku a mírnění teploty, ať už pomocí zábalů nebo léků. Je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin, nejlépe jen minimálně slazených. Kašel mírní některé bylinné čaje, například lipový. Prospět může i česneková polévka v přiměřeném množství, česnek má dezinfekční účinky, ale nesmí se to s ním přehánět a nepodává se při kojení. Vitamíny chřipku nevyléčí, ale mohou urychlit regeneraci organizmu po onemocnění a jsou prospěšné pro vyvíjející se plod.

Rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. pořídila: MUDr. Jana Martincová

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Chřipka v těhotenství - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko,

mám za sebou těhotenství po IVF a nyní jsem sledována jako rizikovější, jelikož mi tvrdně často břicho i po podávání magnézia, mívám ho ztuhlé i několik hodin.

Za své dosavadní těhotenství jsem podstoupila už celkem cca 15 ultrazvukových vyšetření (včetně dvou velkých UTZ). Jsem v 25. týdnu těhotenství a nyní bych měla chodit na UTZ každý týden, jelikož hrozí zkracování čípku. Minulý týden jsem byla na pohotovosti večer a pozvali si mě znovu i ráno, jelikož potíže přes noc vůbec neustávaly, takže dva další UTZ přes břicho i vaginálně během 12 hodin. Nechodím na žádné UTZ "pro zábavu", jen asi musím být častěji sledovaná. Nicméně miminko je teď již delší dobu hlavičkou dolů a vím, že se vyvíjí mozek a mám obavy, aby na něj častý vaginální ultrazvuk na přeměření čípku neměl vliv, když se svítí hned v její blízkosti.

Dále se chci zeptat, vzhledem k mému týdnu, ještě určitě minimálně na několik ultrazvuků půjdu, takže celkový počet na konci těhotenství bude opravdu vysoký. Nemůže se toto nějak podepsat na zdraví miminka? Ano, četla jsem, že vliv to nemá, ale toto mi přijde už opravdu hodně. Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe prosím? Jsou i nějaké další takovéto maminky?

Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, metoda ultrazvuku se řadí mezi ty neinvazivní, především z důvodu, že nezatěžuje maminku i dítě zářením, u kterého jsou prokázána rizika z hlediska vývoje. Je to základní kámen diagnostiky v gynekologii a porodnictví, především proto, že u něj nebyly prokázány vedlejší škodlivé účinky. Přínos ve vašem případě jistě převyšuje rizika. Vzhledem k tomu, že máte rizikové těhotenství, je důležité pečlivě sledovat průběh. Věřím, že pokud by to nebylo dle názoru vašeho ošetřujícího lékaře nutné, zbytečně by vám ho nedělal. Držím palce, hezký den

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 21.07.2021, 15:35
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×