banner

Léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku?

Po kratší odmlce máme opět na příjmu předního českého embryologa pana profesora Pavla Trávníka.

Co mě přimělo jej kontaktovat?

Jednoho dne se mně dostal do ruky článek jedné budoucí maminky, která se zamýšlela nad právě proběhlou chřipkou.

Už u tohoto sdělení, že měla chřipku, jsem se zastavila. A to s pochybnostmi, zda se vůbec o chřipku mohlo jednat. Lidé totiž často chřipkou nazývají jakoukoliv virózu.

Jak by, pane profesore, nejspíše takováto chřipka vypadala? Jaké jsou příznaky chřipky v těhotenství?

Příznaky chřipky budou v těhotenství přibližně stejné, jako u netěhotných. To znamená horečka, bolesti svalů, schvácenost, kašel, zaujatost a bolesti hlavy. Podobné příznaky může mít i řada jiných viróz, u chřipky ale pacient pozná, že je skutečně nemocný, není to nějaká „rýmička“.

U příznaků chřipky se často v internetových diskuzích laiků setkávám se slovy jako to se musí vydržet neléčit léky, maximálně něčím přírodním bez chemie.

Pane profesore, je možné takovouto radu doporučit? Resp. pojďme to vzít postupně. Nejsou chemickou látkou i ty přírodní? Nemohou některé z nich naopak miminku uškodit? Víte o některých takových látkách, které se užívají v lidovém léčitelství nebo tradují coby babské rady?

Nejprve o přírodních lécích, zde mám na mysli byliny (případně houby) a látky z nich odvozené, například med. Účinné látky z rostlin nebo hub mají chemickou podstatu. Když látku, kterou najdeme v přírodě syntetizujeme uměle, ničím se neliší od původní přírodní. Řada látek přírodního původu je běžně vyráběna i synteticky a používána jako léky. Na druhé straně spousta látek přírodního původu je smrtelně jedovatá i v malých dávkách, některé mohou způsobit potrat. Vždycky jde daleko více o to, jak látka působí na organizmus a v jaké dávce, než o to, jestli ji syntetizovaly rostliny, houby nebo člověk.

Když nebudeme hovořit přímo o jedovatých látkách, uvedu příklad o možném nepříznivém účinku potraviny všeobecně považované za prospěšnou. Mluvím o medu. Med obsahuje kromě mnoha látek určitě prospěšných i velké množství dvou cukrů, fruktózy a glukózy. Když bude med konzumovat těhotná, u které se rozvíjí dosud nepoznaná těhotenská cukrovka, podpoří rozvoj cukrovky a může těžce poškodit svoje nenarozené dítě. 

Sama, když cítím, že přichází onemocnění, tak např. na bolest v krku mám zažité použití dezinfekčních stříkacích roztoků přímo na místo bolesti, abych část bacilů zabila. Mohla bych si to dovolit použít i v době těhotenství?

Zcela určitě ano, dezinfekční spreje působí přímo na bakterie na sliznici, vstřebá se minimální množství účinné látky.

Když to ovšem nepomůže a onemocnění propukne, jak v léčbě postupovat? Co konkrétně, které příznaky se snažit léčbou ovlivnit, proč zrovna je a jakými medikamenty v těhotenství?

Je třeba si uvědomit, že horečka je prokázaný silný teratogen, to znamená činitel způsobující vrozené vady. Na rozdíl od toho má jen málo léků prokázané teratogenní účinky a samozřejmě v těhotenství budeme až na naprosté výjimky používat léky, které teratogenní účinky nemají. Těmito výjimkami jsou léky, které musíme použít pro záchranu života nebo abychom zabránili ještě většímu poškození. 

Za bezpečné pro snižování teploty a zmenšení bolesti hlavy v těhotenství se považují léky obsahující paracetamol, případně v kombinaci s kofeinem. Dnes je již prokázáno, že rozumné dávky kofeinu těhotné ženě ani plodu neškodí. Záleží také na stadiu těhotenství, do 28. týdne těhotenství je možné použít i léky obsahující ibuprofen.

Když nastanou bakteriální komplikace chřipky, například zápal plic nebo těžký zánět dutin, je nutné použít antibiotika. Většina antibiotik v těhotenství neškodí, a ta, kterých je třeba se vyvarovat, těhotné ženě lékař nepředepíše.

Ještě jednou zdůrazňuji, že samotné onemocnění nebo jeho komplikace představují pro vyvíjející se plod daleko větší riziko, než správné použití léků.

Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?

Významná je prevence, pravděpodobnost těžkého průběhu chřipky velmi snižuje očkování proti chřipce, provedené s dostatečným odstupem před vznikem epidemie. Podle údajů v odborné literatuře lze bez nežádoucích účinků na plod nebo průběh těhotenství očkovat proti chřipce i těhotnou ženu. 

Těhotná žena by se měla vyhýbat shromážděním lidí, zejména v místnostech, protože tam je vysoká pravděpodobnost nákazy chřipkou. 

Pokud chřipka vypukne, je nezbytný klid na lůžku a mírnění teploty, ať už pomocí zábalů nebo léků. Je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin, nejlépe jen minimálně slazených. Kašel mírní některé bylinné čaje, například lipový. Prospět může i česneková polévka v přiměřeném množství, česnek má dezinfekční účinky, ale nesmí se to s ním přehánět a nepodává se při kojení. Vitamíny chřipku nevyléčí, ale mohou urychlit regeneraci organizmu po onemocnění a jsou prospěšné pro vyvíjející se plod.

Rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. pořídila: MUDr. Jana Martincová

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.

Poradna

Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková

Dobrý den,

"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství