Inzerce
Inzerce

Farmakologické ukončení těhotenství (potratová pilulka)

 1. K čemu se užívá potratová pilulka a proč?
 2. Je potratová pilulka volně prodejná? Kdo může potratovou pilulku předepsat?
 3. Jak funguje potratová pilulka? Kolika návštěv lékaře je potřeba?
 4. První návštěva lékaře.
 5. Druhá návštěva lékaře.
 6. Režimová opatření po druhém podání potratové pilulky.
 7. Třetí návštěva lékaře.
 8. Selhání potratové pilulky.
 9. Kdy nemůžeme potratovou pilulku předepsat?
 10. Menzes po potratové pilulce.
 11. Otěhotnění po potratové pilulce.
 12. Nemocenská: Je možné si vzít nemocenskou na farmakologické ukončení těhotenství?
 13. Jak často mohu potratovou pilulku užít?
 14. Potratová pilulka a její cena.

1. K čemu se užívá potratová pilulka a proč?

Jedná se o jednu z možností ukončení těhotenství na žádost pacientky. Tuto možnost lze zvolit do 49., respektive 63. dne sekundární amenorhoey (počítáno od 1.dne poslední menstruace) na rozdíl od chirurgického ukončení těhotenství na vlastní žádost, které lze provést do ukončeného 12. týdne těhotenství. Stáří těhotenství určí lékař v lůžkovém zařízení dle ultrazvuku., který zároveň učiní konečné rozhodnutí, zda je vhodné ukončení těhotenství touto metodou u dané pacientky provést. 

2. Je potratová pilulka volně prodejná? Kdo může potratovou pilulku předepsat?

Ne, farmakologické ukončení těhotenství lze provést pouze v nemocničním zařízení, potratovou pilulku tedy nelze zakoupit ani u ambulantního gynekologa.

3. Jak funguje potratová pilulka? Kolika návštěv lékaře je potřeba?

Účinnou látkou, která se používá při farmakologickém ukončení gravidity, jsou prostaglandiny.

4. První návštěva lékaře:

Prvním krokem je užití 2 tabletek Mifegynu, poté pacientka minimálně 60 minut setrvává v nemocničním zařízení pro případ, že by se u ní vyskytly nežádoucí účinky (nevolnost, zvracení, alergická reakce, zimnice, třesavka.) Pokud má pacientka krevní skupinu Rh negativní, je jí aplikována profylakticky anti-D (látka proti tvorbě protilátek proti Rh faktoru, které by se mohly vytvořit a být problémem v příštím těhotenství). Pokud vše proběhne bez problémů, pacientka odchází domů.

5. Druhá návštěva lékaře:

Za 36 až 48 hodin se dostaví k užití 2. dávky ve formě 1 tabletky Mispregnolu. Poté pacientka opět zůstává v nemocničním zařízení minimálně 60 minut pro případ výskytu nežádoucích účinků či rychlého vypuzení plodového vejce.
Pacientku je nutné poučit o průběhu potratu. Předpokládá se krvácení a bolesti v podbřišku. Krvácení může začít po podání Mispregnolu velmi rychle a může trvat až 12 dní. K vypuzení plodového vejce z dělohy může dojít od podání Mispregnolu v intervalu od 4 hodin do několika dní.

6. Režimová opatření po druhém podání potratové pilulky.

Žádná režimová opatření pacientky nemají, pokud se cítí dobře.

7. Třetí návštěva lékaře:

S odstupem 14 – 21 dní od požití Mispregnolu pacientka absolvuje ultrazvukové vyšetření k ověření kompletního vypuzení plodového vejce z dutiny děložní.

8. Selhání potratové pilulky.

Tato metoda má riziko selhání 1,3 – 7,5 %. Nedojde-li k vypuzení plodového vejce po podání preparátu do 21 dnů, je zvolena chirurgická metoda ukončení těhotenství.

9. Kdy nemůžeme potratovou pilulku předepsat?

Mezi rizikové faktory, kdy její užití musíme zvážit, patří jizva na děloze (např. po předchozím císařském řezu), kardiovaskulární onemocnění, diabetes, kouření, věk nad 35 let, kontraindikace podání je alergie na prostaglandiny, těžké astma, porucha funkce nadledvinek.

10. Menzes po potratové pilulce.

Menzes po potratové pilulce může přijít opožděně, ale menstruace se obvykle dostaví do šesti týdnů.

11. Otěhotnění po potratové pilulce.

Další těhotenství se doporučuje nejdříve po 3 měsících.

12. Nemocenská: Je možné si vzít nemocenskou na farmakologické ukončení těhotenství?

Myslím si, že je to na zvážení konkrétního lékaře. Vzhledem k tomu, že zákrok není spojen s hospitalizací a instrumentální revizí, tak já osobně bych asi nemocenskou nepsala.

13. Jak často mohu užít potratovou pilulku?

Ženám vždy říkáme, že se nedoporučuje ji užít vícekrát než 2x za rok.

14. Potratová pilulka a její cena.

Cena - závisí na nemocničním zařízení, které tuto možnost poskytuje, ale přibližně se pohybuje kolem 6000 – 7000 Kč.

Ve zkratce pro tatínky

Pomocí potratové pilulky je možno ukončit těhotenství do 63. dne bez menstruace, a to pouze v nemocničním zařízení. Účinnou látkou jsou prostaglandiny, které vyvolají stahy dělohy a vypuzení zárodku s děložní sliznicí. U Rh negativních pacientek musí být stejně jako u interupce aplikována látka zabraňující tvorbě protilátek proti červeným krvinkám plodu u dalších těhotenství. Tablety jsou podány na dvou návštěvách v rozmezí zhruba dvou dnů. K vypuzení zárodku z dělohy dochází v intervalu od 4 hodin do několika dní. Krvácení může trvat až 12 dní. Na třetí návštěvě po 2-3 týdnech probíhá kontrola, zda nezůstaly v děloze zbytky zárodku. Cena je zhruba do 7000 Kč. Menstruace se objeví do 6 týdnů, možné těhotenství je doporučené až po zhruba 3 cyklech, tedy po 3 měsících. JM

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Farmakologické ukončení těhotenství (potratová pilulka) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Potratová pilulka
  Ahojky holky mám tu někoho kdo je nad 35 let a byl na potratové pilulce? Teď jsem četla že je to pro ženy pod 35 let je to pravda? Moc děkuji
  zavetova   | 02.01.2023 10:17:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Potratová pilulka
  Ahojky holky mám tu někoho kdo je nad 35 let a byl na potratové pilulce? Teď jsem četla že je to pro ženy pod 35 let je to pravda? Moc děkuji
  zavetova   | 02.01.2023 10:17:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • Kit
  Ahoj holky, nema nik nazvyš MTP kit?
  Julinkoo   | 03.01.2022 20:13:31
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den , mám dotaz ,z určitých důvodů jsme se s partnerem domluvili na způsobu ukončení těhotenství potratovou pilulkou myfegine 600mg a to v řádném termínu 6 týdnů,do 48 hodin podána druhá tableta na vyvolání kontrakcí , všechny příznaky klasické,došlo k vyloučení pravděpodobně jen hlenové zátky,ale hlavní , proč píšu ,je že gynekolog i primář oddělení vyvalili oči na kontrolním ultrazvuku,kde plod má svých 3,2mm hýbe se,má obě ruce,nohy,srdce v pořádku ,na toto nejsou studie a vzhledem k tomu ,že byl podán myfegine 600mg ,jehož hlavní látkou je steroid,který by měl bránit progesteronu k vývoji plodu,lajcky řečeno , nejsou studie na neuspěch této tablety v tomto stavu,kdy se zdá,že plod je zcela v pořádku ,jeden lékaž sdělí tak to je super,další váhá s účinky tablety na nervovou soustavu plodu,za což prý nedá ruku do ohně,že nebude mít dítě v případě dokončeného porodu např.autismus,aspergerův syndrom atd,což se nyní není možné dozvědět,možné vývojové vady uvádí příbalový leták,ale zde se zdá vše v pořádku,ale legálně lze ukončit těhotenství ve 12 týdnu,ve 20týdnu lze zjistit vývojové vady,ale už néé vady neurologického typu a může se zdát,že se po narození toto ukáže,nemáte s touto problematikou zkušenosti,případ podobný nebot oslovený gynekolog a primář atd se s tímto za svou praxi nesetkali a kdyby šlo vaše doporučení,odhad což vím,že je spekulativní,ale další názor odborníka je v tomto dle lékařů raritním případu,pro mě a partnera velmi důležitý , velice děkuji veselá , plodová voda čistá,vše v normálu,vše podáno jak mělo a dodrženo jak mělo...ještě jednou děkuji

Dobrý den,

pokud jste podstoupila farmakologické ukončení těhotenství, které se nezdařilo, tak bych v těhotenství dále nepokračovala a podstoupila ukončení instrumentální cestou. Riziko poškození plodu po podání těchto přípravků je vysoké.

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 14.04.2023, 09:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×