Inzerce
Inzerce

Rodíme ONLINE - test na těhotenskou cukrovku, mateřská v Rakousku

Eva (28 let, 26. týden těhotenství, druhorodička, termín porodu březen 2015)

Ahoj maminky,
tak jsme měli v posledních dnech trochu rozbouřené hormony. Ne, těhotenské, jak by se mohlo zdát, ale spíš ty stresové.

Mám-li být upřímná, tak jsem ráda, že jsem otěhotněla tak, jak jsem otěhotněla a nenechali jsme si to na pozdější dobu, jak bylo plánované.

Mateřská v Rakousku - nepříjemné překvapení

Mateřskou na dcerku jsem si tu zvolila na nejdelší možnou dobu, což je 30 měsíců. Bylo mi řečeno, že ze zákona mohu být doma jen do 2. narozenin dítěte, ale pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit, tak mohu zůstat s dítětem až do konce 30. měsíce věku. Zaměstnavatel souhlasil a podepsal mi potřebná potvrzení. Z toho jsme vycházeli a plánovali druhý přírůstek tak, abych navázala mateřské a děti mezi sebou měly 2,5 roku. Jenže mi teď přišel dopis, kterému jsem nerozuměla (tedy obsahu ano, ale nechápala jsem, co to znamená). Mám doma starší dopis, kde je potvrzená mateřská na 30 měsíců a nyní držím v ruce cosi, kde píší, že mám navštívit zaměstnavatele a domluvit si nástup do práce. Říkají mi to s půlročním předstihem, protože po 2. narozeninách dcerky musím být v práci a pokud nenastoupím, končí mi mateřská. Myslela jsem, že to je vtip! Ještě jsem se radila se známou, která se mnou pracovala ve stejné firmě a má dcerku narozenou 3 měsíce po nás. Náhodou zrovna měla setkání dětí a maminek, tak vzala milý dopis, a že se optá přímo Rakušanek, zda o tom nebudou něco vědět.

Věděly, ale ani mně, ani známou dané informace nepotěšily! Prostě po 2. narozeninách dítěte musíme nastoupit, ale jen na částečný úvazek. Po dobu daných 6-ti měsíců, kdy jsme ještě pod Karenz (mateřskou) nás nesmí zaměstnavatel propustit, ovšem běžná praxe prý je, že dochází k propouštění ihned po uplynutí daných 6-ti měsíců. Pak tedy na pracák a po odpracování 6-ti měsíců z Karenz máme nárok na nějaké dávky v nezaměstnanosti. Má to svou logiku, ale pokud tu nemáme rodinu, pokud není nikdo, kdo by se o dítě postaral, pak je celá situace dost nešťastná… Dítě do školky vezmou od 3 let (a to ještě většinou nemají místo, takže od 4). Existují dětská centra, ale… Zaprvé mám svou práci kousek od domova a centrum přes celé město, tudíž poletím s dítětem na druhý konec města a pak zpátky, abych šla do práce, která je kousíček od našeho bytu. Za druhé, dětské centrum je zdarma pro matky, které pracují na celý úvazek, což podmínka Karenz neumožňuje. Sečteno, podtrženo, co vydělám, to zaplatím centru za hlídání + navíc zaplatím, ze svého, dopravu do centra a zpět 2x denně.

Inzerce

Já to tedy naštěstí řešit nebudu, protože termín porodu mám asi 1,5 měsíce před 2. narozeninami dcerky, ale známé mi je líto a modlím se, aby zákonodárci vymysleli něco smysluplnějšího (od října tu mají zákony ohledně délky a výše mateřské projednávat), protože za současných podmínek si to nedovedu schůdně představit.

Dětský pokojíček

Rodíme ONLINE z Rakouska

Ale abych se jen nerozčilovala. Dokončili jsme malůvku v dětském pokojíčku. Jsem člověk, který nenamaluje kloudně ani sluníčko, takže z výtvoru mám ohromnou radost a musím poděkovat mému drahému, který mě v tom nenechal a přiložil ruku k dílu. 14 dní práce po nocích, když malá spala, ale výsledek stojí za to!

Inzerce

Rodíme ONLINE z Rakouska

Test na těhotenskou cukrovku

Máme za sebou také vyšetření na těhotenskou cukrovku. Opět jsem si pochutnala na roztoku. Poprvé jsem se bála, jak to pozřu, ale tady je to hodně ochucené citronem a skutečně chutná výborně. Jen by chtělo dělat tohle vyšetření v teplejší den, než byl teď a nemělo by to chybu. Osvěžující citronová limonáda.

Mějte se krásně!
Evča

Inzerce
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×