Očkování v těhotenství a při kojení

Snižuje kojení účinnost vakcín?

Pokud by nějak významně snižovalo, v období kojení by nebylo očkování doporučeno. To je logické, každé odborné doporučení přece vychází z odborných studií, analýz a z očkovací praxe. Kojení nemá na protilátky u očkovaného kojence signifikantní vliv. Dokonce se může očkovat i žena, která kojí, pokud to není živá vakcína.

Je pravda, že dvouměsíční dítě není schopno tvořit dostatečně protilátky? Je vůbec očkování v tomto věku účinné?

To je stejná analogie jako u předchozího dotazu. Pokud by očkování u tak malých dětí nefungovalo, odborné doporučení by přesně říkalo, od kdy se má začít očkovat. O tom, že vakcinace funguje i u malých miminek existuje množství důkazů. Očkování funguje přes vrozenou imunitu, vedle dalších buněk i aktivací lymfocytů, které vytvářejí paměťovou imunitu, o které jsme mluvili na počátku: https://www.babyonline.cz/ockovani-deti/fakta-a-myty-o-ockovani/vakciny-princip-ockovani 

Není očkování v těhotenství až příliš velkým rizikem? Co se v těhotenství očkuje?

Těhotné se očkují podle nového proti chřipce, a to v rizikové sezóně ve 2. a 3. trimestru. V Americe očkují už v 1. trimestru, my víme, že je to bezpečné, ale u nás jsme v této věci trochu opatrnější. Je předpoklad, že neživé vakcíny jsou v těhotenství bezpečné, ale testy nových léků ani vakcín se u těhotných žen nesmí z principu dělat. Když žena ve studii otěhotní, automaticky ze studie vypadává. Doporučení léku nebo nějaké vakcinace pro období gravidity je tak založeno hlavně na dostatečné statistické síle případů, kdy žena o svém těhotenství nevěděla a užila nějaký lék nebo dostala vakcínu. Vše je teda ověřeno praxí a podloženo daty.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování v těhotenství a při kojení - diskuze

 • Nepresnosti
  Materské protilátky znižujú účinnosť viacerých vakcín. Dojčatá približne do 6 mesiacov nedokážu vytvoriť očakávanú odozvu proti vakcíne proti čiernemu kašľu. Očkuje sa to v kombinácii len na základe dúfania, že to "aspoň na niečo bude", a tiež preto, lebo je lacnejšie vyrábať rovnakú vakcínu a pichať ju 3x. To je mimochodom dôkaz úžasnej "vedeckosti" očkovania, keď 4-kilové 10-týždňové dieťa dostane rovnakú vakcínu ako 11-kilové ročné.

  Oceňujem však úprimnosť pána doktora, že vakcíny sú tehotným odporúčané napriek tomu, že neexistujú dôkazy o ich bezpečnosti. V USA po "pandemickom" masovom očkovaní chrípkovou vakcínou zaznamenali 1875-násobne vyšší výskyt "spontánnych" potratov u očkovaných než u neočkovaných. http://preventdisease.com/news/pdf/FinalAug18Capture-RecaptureEstmtdMiscrrgs.pdf
  peter.novak   | 24.03.2013 19:36:03 | Reakcí: 3, poslední: 31.03.2013 08:04:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Nepresnosti
   Podívejte se, která věková kategorie umírá především na černý kašel. Jsou to nejmenší děti. Ty potřebují očkování co nejdříve, alespoň 3 dávky. I kdyby ta první fungovala jen částečně, může jim zachránit život. Navíc imunitní systém, jak jsem již uváděl, pracuje nezávisle od tělesné hmotnosti. To je jen laická představa, že větší dítě potřebuje větší dávku. To se přece od začátku existence vakcín sleduje, a pokud je to někde sporné, byla vytvořená dětská a dospělácká forma vakcíny. Tomu se věnují vědecké špičky celosvětové úrovně.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

   Baby on line   | 25.03.2013 08:32:08
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Nepresnosti
   Ke druhé reakci:
   To jste úplně špatně pochopil, co jsem řekl. Zřejmě jako i jiné věci, které jste si přečetl na internetu. Já jsem napsal, že očkování u těhotných se povolí, až když se nasbírá dostatečná statistická síla dat o jeho bezpečnosti a účinnosti. Jinak nikdo očkování těhotných neschválí. Pandemická vakcína – to byla mimořádní situace, asi jste ale i Vy slyšel, že mezi nejvíc ohrožené úmrtím patřily těhotné ženy. Senioři, obézní a těhotné. I kdyby vakcína u nějaké ženy potrat způsobila, zachráněna byla alespoň matka. Příčin spontánních potratů je velké množství. Skutečná infekce je daleko pravděpodobnější příčinou než neživá vakcína. A neinfekčních příčin je ještě víc. To je prostě zase jen číslo vytrhnuté z kontextu, jako v dalších případech.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 25.03.2013 08:36:05
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Nepresnosti
    Dokážte svoje tvrdenie, pán doktor. Prosím si odkaz na nejakú dlhodobú dvojito zaslepenú placebom kontrolovanú štúdiu bezpečnosti vakcíny pre tehotné ženy a ich deti.
    peter.novak   | 31.03.2013 08:04:49
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Očkování proti meningokoku

| Nela H. | 03.12.2018, 22:26

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.12.2018, 08:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce