Očkování v těhotenství a při kojení

Snižuje kojení účinnost vakcín?

Pokud by nějak významně snižovalo, v období kojení by nebylo očkování doporučeno. To je logické, každé odborné doporučení přece vychází z odborných studií, analýz a z očkovací praxe. Kojení nemá na protilátky u očkovaného kojence signifikantní vliv. Dokonce se může očkovat i žena, která kojí, pokud to není živá vakcína.

Je pravda, že dvouměsíční dítě není schopno tvořit dostatečně protilátky? Je vůbec očkování v tomto věku účinné?

To je stejná analogie jako u předchozího dotazu. Pokud by očkování u tak malých dětí nefungovalo, odborné doporučení by přesně říkalo, od kdy se má začít očkovat. O tom, že vakcinace funguje i u malých miminek existuje množství důkazů. Očkování funguje přes vrozenou imunitu, vedle dalších buněk i aktivací lymfocytů, které vytvářejí paměťovou imunitu, o které jsme mluvili na počátku: https://www.babyonline.cz/ockovani-deti/fakta-a-myty-o-ockovani/vakciny-princip-ockovani 

Není očkování v těhotenství až příliš velkým rizikem? Co se v těhotenství očkuje?

Těhotné se očkují podle nového proti chřipce, a to v rizikové sezóně ve 2. a 3. trimestru. V Americe očkují už v 1. trimestru, my víme, že je to bezpečné, ale u nás jsme v této věci trochu opatrnější. Je předpoklad, že neživé vakcíny jsou v těhotenství bezpečné, ale testy nových léků ani vakcín se u těhotných žen nesmí z principu dělat. Když žena ve studii otěhotní, automaticky ze studie vypadává. Doporučení léku nebo nějaké vakcinace pro období gravidity je tak založeno hlavně na dostatečné statistické síle případů, kdy žena o svém těhotenství nevěděla a užila nějaký lék nebo dostala vakcínu. Vše je teda ověřeno praxí a podloženo daty.

Na Vaše i naše otázky odpovídal přední český epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS 

Další fakta a mýty o očkování

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Očkování v těhotenství a při kojení - diskuze

 • Nepresnosti
  Materské protilátky znižujú účinnosť viacerých vakcín. Dojčatá približne do 6 mesiacov nedokážu vytvoriť očakávanú odozvu proti vakcíne proti čiernemu kašľu. Očkuje sa to v kombinácii len na základe dúfania, že to "aspoň na niečo bude", a tiež preto, lebo je lacnejšie vyrábať rovnakú vakcínu a pichať ju 3x. To je mimochodom dôkaz úžasnej "vedeckosti" očkovania, keď 4-kilové 10-týždňové dieťa dostane rovnakú vakcínu ako 11-kilové ročné.

  Oceňujem však úprimnosť pána doktora, že vakcíny sú tehotným odporúčané napriek tomu, že neexistujú dôkazy o ich bezpečnosti. V USA po "pandemickom" masovom očkovaní chrípkovou vakcínou zaznamenali 1875-násobne vyšší výskyt "spontánnych" potratov u očkovaných než u neočkovaných. http://preventdisease.com/news/pdf/FinalAug18Capture-RecaptureEstmtdMiscrrgs.pdf
  peter.novak   | 24.03.2013 19:36:03 | Reakcí: 3, poslední: 31.03.2013 08:04:49
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Nepresnosti
   Podívejte se, která věková kategorie umírá především na černý kašel. Jsou to nejmenší děti. Ty potřebují očkování co nejdříve, alespoň 3 dávky. I kdyby ta první fungovala jen částečně, může jim zachránit život. Navíc imunitní systém, jak jsem již uváděl, pracuje nezávisle od tělesné hmotnosti. To je jen laická představa, že větší dítě potřebuje větší dávku. To se přece od začátku existence vakcín sleduje, a pokud je to někde sporné, byla vytvořená dětská a dospělácká forma vakcíny. Tomu se věnují vědecké špičky celosvětové úrovně.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

   Baby on line   | 25.03.2013 08:32:08
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Nepresnosti
   Ke druhé reakci:
   To jste úplně špatně pochopil, co jsem řekl. Zřejmě jako i jiné věci, které jste si přečetl na internetu. Já jsem napsal, že očkování u těhotných se povolí, až když se nasbírá dostatečná statistická síla dat o jeho bezpečnosti a účinnosti. Jinak nikdo očkování těhotných neschválí. Pandemická vakcína – to byla mimořádní situace, asi jste ale i Vy slyšel, že mezi nejvíc ohrožené úmrtím patřily těhotné ženy. Senioři, obézní a těhotné. I kdyby vakcína u nějaké ženy potrat způsobila, zachráněna byla alespoň matka. Příčin spontánních potratů je velké množství. Skutečná infekce je daleko pravděpodobnější příčinou než neživá vakcína. A neinfekčních příčin je ještě víc. To je prostě zase jen číslo vytrhnuté z kontextu, jako v dalších případech.
   Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
   Baby on line   | 25.03.2013 08:36:05
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Nepresnosti
    Dokážte svoje tvrdenie, pán doktor. Prosím si odkaz na nejakú dlhodobú dvojito zaslepenú placebom kontrolovanú štúdiu bezpečnosti vakcíny pre tehotné ženy a ich deti.
    peter.novak   | 31.03.2013 08:04:49
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce