Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 1. týden

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa



     

Nadešel nejkrásnější okamžik Vašeho života, porodila jste dítě. Velká radost a zároveň velká starost pro matku i celou rodinu, celoživotní změna. Chtěli bychom tímto ulehčit všem maminkám a jejich rodinám překlenout základní otázky a nesnáze ve výchově a péči o drobečka.

První týden po narození jste v péči lékařů a sester v porodnici, taktéž miminko je bedlivě sledováno dětským lékařem a sestrami z novorozeneckého oddělení. Máte miminko u sebe a pečlivě vše sledujete.

 

1. Jak roste dítě?

V prvních 3 měsících života dítě přibývá 150 – 200 gramů týdně. Tento rozsah váhových přírůstků je pro lékaře orientační. Některé děti přibývají více, jiné méně. Rozhodující je klid dítěte a denně žlutá stolice. Jak vypadá stolice novorozence?

2. Co už všechno dítě umí?

V době bdělosti spokojeně leží v postýlce, pokud na něj někdo mluví, zpozorní a podle zvuku lehce otáčí hlavičku, lehce zafixuje, ale neudrží pozornost. V prvním týdnu se dá již poznat, zda dítě slyší, tzv. Moorův reflex – úleková reakce, kterou dítě reaguje na zvuk. Vydává broukavé zvuky. Pokud ucítí nějaký dyskomfort, oznámí to pláčem nebo nespokojeným broukáním. V takovém případě je třeba zkontrolovat plenu, jestli není pomočená nebo znečištěná stolicí. Dítě poté očistit a přebalit. Pokud je doba kojení, tak nakojit nebo podat náhradní stravu.

V poloze na bříšku lehce zvedne hlavičku a otočí ji na stranu. Kope nožičkama a lehce se plazí – je to lezací reflex, který vymizí. Rovněž má úchopový reflex – pevně se chytí ručičkama a drží se, ve svislé poloze ale hlavičku neudrží, v poloze na zádech nekoordinovaně pohybuje rukama a nohama. Na silný zvuk reaguje úlekem a mrknutím víčky.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Novorozenec je v péči neonatologa a sester. Sledují jeho dýchání, pravidelnost tepu, odchod moči a první stolici – smolku. Smolka je stolice z natrávených epiteliíí a plodové vody, které dítě spolykalo v období těhotenství, má zelenohnědý mazlavý charakter. Jakmile se začne kojit, stolice se mění na žlutavou řídkou až charakteru „míchaných vajíček“. Neonatolog spolu se sestrami kontroluje hmatatelnost pulsu dítěte v tříslech, reflexy dítěte. Sleduje vznik novorozenecké žloutenky. To je žloutenka způsobená rozpadem červených krvinek v důsledku tzv. fetomaternální transfuze – tj. během porodu v důsledku stahů dělohy dojde k načerpání krve z placenty do těla dítěte, její přebytek se rozkládá. Produktem rozpadu je bilirubin, který má za následek žluté zbarvení kůže. Jeho hladina se sleduje. Pokud překročí normu, jsou děti vystavovány speciálnímu záření, které pomáhá barvivo vylučovat.

Dětem je kontrolován zrak k vyloučení vrozené katarakty, je proveden krevní odběr k vyloučení metabolických vad.

Dítě je v porodnici denně kontrolováno lékařem. Očkování proti tuberkulose je v porodnici určeno pouze dětem, které k tomu mají indikaci – tuberkulosa se vyskytuje v rodině a v blízkém okolí.

Před propuštěním je dítěti podán K vitamín jako prevence krvácení z pupíku a do mozku.

Důležitá je každodenní péče o předkožku u chlapců a ošetřování zevního genitálu u holčiček

4. Aktivity s dítětem, spánek

V prvních týdnech věku mají děti velkou potřebu spánku, některé prospí celou dobu mezi kojeními. Doba bdělosti je krátká, v té době děti klidně leží, vydávají broukavé zvuky, sledují blízké okolí a otáčejí hlavičku za zvukem. Je vhodné na děti klidně mluvit, zpívat. Vhodná jsou rovněž cvičení dle odborných brožurek.

Dítě z lehu nepřitahujeme, hlavička ještě visí. 

Můžeme doporučit velmi jemné cvičení, masáže, hlazení celého tělíčka. Po koupání je možné používat na ošetření kůže emulzí, aby kůži maminka nedřela na sucho a pěkně miminko promasírovat v poloze na bříšku zádíčka, pak si dítě obrátit a pohrát si s ním.  

Během natírání jemně celé tělíčko promasírujte od hlavy až k patám.

Není třeba mít ani žádné schéma masáže. To až začnou dítě trápit prdíky, tak je vhodné promasírovat danou oblast ve směru pohybu hodinových ručiček. Z pravého dolního třísla do levého dolního třísla. Ve směru pasáže v tlustém střevě. 

Kdy začít cestovat s dětmi a jaké jsou vhodné druhy přepravy? 

V žádném případě necestovat v tomto věku do zahraničí. Děti z pobytu nemají nic a maminka většinou taky ne, navíc děti do 3. měsíce nejsou očkované a v jiných zemích hrozí infekce. Pokud zdravotní stav dovolí, tak se děti mohou očkovat až od 9. týdne. Takže cestovat s dítětem, zejména na jih a do Asie a podobných destinací není vhodné. 

5. Nejčastěji řešené problémy

V období od 1. - 5. týdne rodiče někdy neodhadnou oblečení. Toto se týká hlavně dětí narozených v jarním a letním období. Zvláště v kočárcích. Rodiče si myslí, že když má kočárek boudu, tak je dítě chráněno a neuvědomují si, že se vzduch uvnitř rozehřeje, a byť dítě není na přímém slunci, přehřeje se sáláním rozpáleného kočárku. Je potřeba se pohybovat ve stínu a neuklidnit se tím, že je dítě zakryté. 

6. Kojení, výživa

V prvních 4 měsících je výživa dítěte výhradně mléčná. Dítě je kojeno mateřským mlékem, nebo dostává kravské adaptované mléko.

Intervaly kojení se odvíjí od váhy a hladovosti novorozence, bývají po 2 – 3 hodinách, také se odvíjí od toho, jak se mamince rozvíjí laktace. Pokud laktace vázne, dítě nepřibírá na váze, a proto se dítěti přidává náhradní strava. Pokud je dostupné odstříkané mateřské mléko jiných maminek a pokud dítě neztrácí na váze, je mu podáván jen roztok glukózy. Pokud rozhodne lékař, je dítěti podáváno adaptované kravské mléko. Dětem s alergologickou anamnesou se podává adaptované hypoalergenní mléko.

V části kojení si můžete přečíst podrobnosti jak kojit, jak odstříkávat, jak by měla vypadat výživa kojící matky, jaké mohou být překážky v kojení, o odstříkávání a uchovávání mléka.

Novorozenecký lékař bedlivě sleduje fysiologii Vašeho dítěte, pokud je vše v pořádku, rozhodne o Vašem propuštění. Odcházíte domů.

První dny doma s malým človíčkem jsou naplněné radostí ale také obavou. Obavy ale určitě nejsou na místě. Milující a šťastný otec dítěte, šťastní prarodiče a všichni blízcí jsou k dispozici a k pomoci. Ale obavy můžete ponechat za dveřmi domu. Vše dobře zvládnete.

Hned po návratu domů se ohlásíte dětskému lékaři, kterého jste si vybrali. Ten Vás buď navštíví doma, nebo si Vás pozve do poradny pro kojence.

Režim celé domácnosti a celého dne se přizpůsobuje potřebám miminka. Intervaly mezi kojeními jsou 2 – 3 – 4 hodiny, nebo dle chuti dítěte. Po kojení děti usínají, potřeba spánku je různá, některé děti spí celou dobu mezi kojeními, doba bdělosti je krátká.

Velmi důležitý je i režim matky, doba šestinedělí je doba rekonvalescence, je na místě dostatečný spánek a kvalitní strava bohatá na vitamíny, bílkoviny a tekutiny.

Od toho se odvíjí i kvalita mateřského mléka. Je třeba dávat pozor na nadýmavé potraviny. Co nadýmá matku, nadýmá dvojnásobně dítě a takové koliky jsou dost nepříjemné. Je na to ale rada. Existují přípravky na snížení plynatosti, ty Vám vždy poradí Váš dětský lékař.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek Dítě: 1. - 6. rok Další článek 2. a 3. týden

Související články

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×