Jak správně kojit
Jak se vyhnout problémům s kojením?
Ke zpracování tématu nás přivedl nás tento dotaz:
„Prosím o informace ke kojení, respektive k technice kojení a bolestivosti bradavek.
V srpnu jsem porodila a v porodnici mě vůbec nepoučili o tom, jak kojit. Měla jsem císařský řez, a tudíž jsem začala kojit v podstatě, až když jsem měla jít domů. Najednou se mi strašně nalila prsa a malý se vůbec nemohl přichytit. Nakonec jsme to zvládli, ale bohužel jedna bradavka se mi poranila tak, že jsem nakonec začala kojit přes klobouček. Jenže přes klobouček to malému trvá hrozně dlouho, než se napije. Když ale klobouček sundám a pokouším se kojit bez něj, hodně to bolí. Zkoušela jsem i různé polohy při kojení, ale nepomáhá mi to.
Díky moc za odpověď, určitě to pomůže i jiným maminkám.“
Může technika kojení ovlivnit jeho kvalitu?
Technika kojení je důležitá a velmi zásadně dokáže ovlivnit to, jak dlouho a zda vůbec bude matka kojit.
Je důležité, aby matce byly vysvětleny zásady správného přiložení novorozence k prsu. Nesprávnou technikou se snadno poraní bradavky a počátky kojení se tak komplikují. Matka si kojení vůbec neužívá, přisátí novorozence je spojeno s bolestí bradavky a pro matku se stává noční můrou. A tak přichází na řadu klobouček – buďto to matku napadne samotnou nebo jí to někdo poradí. To je ale to nejhorší, co se může stát.
Pomohou kojící „kloboučky“?
Klobouček ani náhodou nepatří na poraněnou bradavku. Užívá se tam, kde je bradavka plochá nebo krátká a nedosáhne tak v pusince dítěte k sacímu bodu. Poraněná bradavka se díky kloboučku rozbolaví ještě víc a nedává jí šanci zhojit se. A pokud je ještě tvrdé prso nalité mlékem, dá to dítěti obrovské úsilí napít se. Ne každý novorozenec to zvládne….
Je kojení po císařském řezu skutečně obtížnější, a co je toho důvodem?
Dalším problémem je porod císařským řezem, protože novorozenec není první dny u matky a ke kojení je jí přinášen. Důvodem je snížená pohyblivost matky po operaci, má sama co dělat se sebou, natož přenášet a přebalovat novorozeně. Je-li špatná technika kojení a novorozenec není přinášen dostatečně často, aby se stimulovala tvorba mléka, je na problém zaděláno. Špatnou technikou se rozbolaví bradavka, matka je ve stresu a hůře se jí spouští mléko.
Prsa jsou plná nedopitého mléka a blokuje se tak tvorba dalšího mléka. Dítě vypije menší množství, a proto chce jít k prsu častěji. Jenže bradavka bolí, matka je nejistá, uplakaná, dítě cítí neklid a pláče tím víc…
Jak tedy vypadá správná technika kojení?
Ke správné technice kojení patří správná poloha matky a dítěte (vždy břicho na břicho), široce otevřená pusinka miminka a bradavka i s dvorcem hluboce zasunutá do jeho úst tak, aby se dotkla sacího bodu – ten je nahoře pod nosem na rozhraní měkkého a tvrdého patra. Při přikládání k prsu dítě nesmí křičet a kojení nesmí matku bolet. Vždy by se mělo dítě přikládat k prsu, ne matka k dítěti. Velkým pomocníkem jsou kojící polštáře.
Pokud je prso tvrdé, je třeba jej chladit (třeba přikládáním vlhké pleny namočené ve studené vodě) a zkoušet odstříkávat rukou (ne odsávačkou mléka) tak dlouho, dokud se mléko trošku nerozteče a hlavně dokud nezměkne dvorec, aby jej mohlo novorozeně vzít do pusinky. S tvrdým dvorcem si někdy neporadí anebo ano, ale usilovným sáním poraní bradavku.
Jak kojit, je-li již bradavka poraněná?
Je-li již bradavka poraněná, měl by to být důvod na konzultaci s laktačním poradcem. V praxi si na bradavky matky dávají nejrůznější masti a různě je střídají. Ne vždy to vede ke správné léčbě a zhojení. Je třeba vždy zopakovat si zásady správného přiložení novorozence k prsu, snažit se zasunout mu bolavou bradavku co nejrychleji a správně do pusinky, tak aby byla uchráněna před kontaktem s jazykem dítěte. Vhodné je nechat si zkontrolovat i podjazykovou uzdičku (blanka pod jazykem, někdy je krátká a není umožněn potřebný vlnovitý pohyb jazyku).
Pokud matka vynechá 2-3 kojení z bolavé bradavky a kojí jen ze zdravého prsu, to nemocné je třeba odstříkávat! Nesmí se tam nechat městnat mateřské mléko.
Nevhodné je používat klobouček nebo nekojit z prsu déle než jeden den. Jak již bylo zmíněno, je třeba, aby laktační poradce bradavku viděl. Aby viděl, jak se dítě přisává k prsu, jaká je poloha, co dítě u prsu během celého jednoho kojení dělá.
Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?
U podpory kojení je třeba mít na mysli dvě základní pravidla:
Čím častěji dítě saje, tím více mléka se vytvoří (zásada jaká je poptávka, taková je nabídka)
Čím více mléka je odpito, tím více se ho vytvoří
Nutné je kojit častěji z obou prsů během jednoho kojení a kojit v noci, kdy je hormon prolaktin na nejvyšší hladině. Tento hormon je nezbytný pro tvorbu mléka.
Důležitý je kontakt s laktačním poradcem. K podpoře tvorby mateřského mléka mohou pomoci i homeopatika a byliny (pískavice řecká, benedikt lékařský).
Mohu se na kojení připravit již před porodem, a kde mám hledat pomoc v případě problémů?
Moje rada:
Důležitost předporodních kurzů o kojení, matky jsou lépe připraveny pro dny, které je čekají po porodu a zachytí se také případné vady bradavek
Na poporodních pokojích visí obrázky s názorným návodem, jak má správná poloha matky a dítěte vypadat
Pomohou brožury týkající se kojení
Požádejte o pomoc dětské sestry a porodní asistentky pracující na poporodních odděleních. Je třeba, aby Vám někdo pomohl, ukázal správnou techniku a naučil Vás odstříkávat rukou.
Máte-li problém a nemůžete se dočkat pomoci, nechte si zavolat laktačního poradce. Nemocnice mají seznamy svých laktačních poradců. Pomoc lze najít i u poradců uvedených na webových stránkách Laktační ligy ČR, www.kojeni.cz
Pokud problém trvá již delší dobu a už jste z porodnice doma, kontaktujte laktačního poradce
Předchozí článek:
Kojení
Následující článek:
Kojení - vazba kojící matky a dítěte
Obsah článku
- Jak se vyhnout problémům s kojením?
- Může technika kojení ovlivnit jeho kvalitu?
- Pomohou kojící „kloboučky“?
- Je kojení po císařském řezu skutečně obtížnější, a co je toho důvodem?
- Jak tedy vypadá správná technika kojení?
- Jak kojit, je-li již bradavka poraněná?
- Jak podpořit tvorbu mateřského mléka?
- Mohu se na kojení připravit již před porodem, a kde mám hledat pomoc v případě problémů?