Inzerce
Inzerce

Je kojení překážkou otěhotnění?

  1. Výhody mateřského mléka pro dítě
  2. Výhody kojení pro matku
  3. Jak dlouho kojit?
  4. Jaké hormony ovlivňují kojení?
  5. Proč nedochází k menstruaci v době kojení? Mohu během kojení otěhotnět?
  6. Může kojení ohrozit moje čerstvé těhotenství?
  7. Mám starší dítě raději odstavit?

První zmínky o kojení pochází již z období starého Egypta. Isis (nebo také Eset) byla nejvíce uctívanou bohyní z celé egyptské mytologie, označovaná také jako Matka všeho. Poskytovala své mateřské mléko trůnu faraonů, tedy stromu života, a tímto měla být zajištěna jejich nesmrtelnost. 

Výhody mateřského mléka pro dítě

Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejpohodlnější výživa dítěte (v novorozeneckém a kojeneckém období) a nelze ji v plném rozsahu ničím nahradit. Pro dítě je to snadno stravitelná a přesně vyvážená strava. 

Má pozitivní vliv na rozvoj jeho inteligence (podporuje zdravý vývoj mozku), hraje nezastupitelnou roli v posílení imunity, obsahuje spoustu protilátek a působí protizánětlivě, chrání proti infekcím. 

Kojené děti mají nižší riziko rozvoje cukrovky, obezity, chudokrevnosti, průjmových onemocnění, zánětů dýchacích a močových cest a zejména nižší riziko syndromu náhlého úmrtí. Na základě výzkumů bylo potvrzeno, že kojení snižuje riziko úmrtí dítěte v prvních šesti měsících až 14x (oproti nekojenému dítěti). 

Slouží také jako prevence před alergiemi. Ale hlavně je nenahraditelnou formou intimního spojení mezi dítětem a matkou, na jehož pokladě se pozitivně vyvíjejí a utužují hluboké citové vazby. Působí příznivě na psychický vývoj dítěte a zároveň podporuje psychickou pohodu matky.

Výhody kojení pro matku

Kojení snižuje u ženy riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků a chrání před řídnutím kostí. Výhodou je, že mateřské mléko je vždy připraveno ihned k použití, má správnou teplotu a optimální složení (obsahuje obranné látky, vitaminy, minerální látky a stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy). 

V průběhu celého období kojení se složení mateřského mléka přizpůsobuje aktuálním nárokům a potřebám rostoucího dítěte. V neposlední řadě kojení také šetří čas i peníze. Opakovanými výzkumy bylo potvrzeno, že kojené děti jsou obecně zdravější. 

Inzerce

Jak dlouho kojit?

Je vhodné zmínit, že podle Světové zdravotnické organizace je optimální kojit dítě až do dvou let věku a výlučné kojení je doporučeno po dobu šesti měsíců.

Jaké hormony ovlivňují kojení?

Tělo ženy se na kojení připravuje již v průběhu těhotenství. Pod vlivem ženských hormonů - progesteron a estrogen, mléčná žláza roste a zvětšuje se. Tvorba mléka začíná krátce po porodu a je řízena hormony. 

Produkci mateřského mléka řídí hormon prolaktin, který výrazně stoupá krátce po porodu. Vyprazdňování mléka z prsu je pod vlivem hormonu oxytocinu. Oxytocin úomáhá také ke správnému zavinovaní dělohy a snižuje tak krevní ztrátu po porodu a je podkladem důvěrného a láskyplného pouta mezi matkou a dítětem. Vylučování těchto hormonů je vyvoláno stimulací bradavek dítětem (přiložením k prsu).

Proč nedochází k menstruaci v době kojení? Mohu během kojení otěhotnět?

Výše popsané hormonální změny způsobí zástavu menstruačního cyklu v období kojení, proto většina kojících žen menstruaci nemá. Je to právě hormon prolaktin, který zablokuje ovulaci a brání dozrávání vajíček. Za jak dlouho se menstruace, s ohledem na kojení či nekojení, dostaví, je velmi individuální a nedá se proto určit přesný čas. Obecně by se ale dalo říci, že u kojících žen může menstruace nastoupit během 6-12 měsíců, u nekojících zhruba během 1 měsíce (3-4 týdny). Jsou však ženy, které mají menstruaci i při kojení, či dokonce ovulují a v době kojení otěhotněly. Z tohoto důvodu nelze používat kojení jako antikoncepci, protože před otěhotněním spolehlivě nechrání. Pokud není otěhotnění žádoucí, měla by se žena při pohlavním styku v období kojení (ale také šestinedělí) chránit.

Může kojení ohrozit moje čerstvé těhotenství?

Za dob našich babiček a prababiček bylo naprosto běžné, že než stihly ukončit kojení a odstavit svého potomka, byly již těhotné s dalším dítětem, protože obvykle čekaly a rodily jedno dítě za druhým. Z uvedeného vyplývá, že pokud by kojení během těhotenství bylo škodlivé, tak tady pravděpodobně nejsme anebo jsme všichni nějakým způsobem poškození. Kojení v těhotenství nijak nepoškozuje a neohrožuje plod, matku ani průběh samotného těhotenství. Hormony produkované v těhotenství přecházejí v malém množství do mléka, ale nepředstavují žádné nebezpečí pro kojené dítě. Je ale vhodné informovat vašeho gynekologa, pokud při těhotenství kojíte. Po porodu se můžou obě děti kojit společně (takzvané tandemové kojení).

Mám starší dítě raději odstavit?

Obě možnosti - kojit či odstavit dítě v těhotenství, jsou naprosto v pořádku a jsou volbou samotné maminky. Není nutné se rozhodovat hned na počátku těhotenství, čas ukáže, která volba je pro vás ideální. V období šestinedělí a kojení je nutné myslet na ochranu před otěhotněním, protože kojení není antikoncepce. V případě jakýchkoliv nejasností či nesnází v souvislosti s kojením se také můžete obrátit na profesionálně vyškolené a certifikované laktační poradkyně, které jsou k dispozici, a to buď v porodnicích nebo soukromě. Ale někdy je možná lepší spoléhat na přírodu. Má to totiž ve spoustě věcí velmi chytře a do detailů promyšlené. A ne vždy jsou naše lidské konání a lidské rady v souladu s ní. 

Autor: MUDr. Andrea Liszková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Andrea Liszková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je kojení překážkou otěhotnění? - diskuze

Poradna

Kalorie u 14m dítěte

| Vlavl | 01.08.2020, 13:56

Dobrý den, kolik zhruba kalorií ma 14m dite za den přijmout? Jsou nějaké tabulky? Syn některé dny jist moc nechce, jine zas vypada mlsne porad. Pricitam to zubum. Neni extra jedlik, tak to bohuzel musim hlidat. Je důležitější pocet kalorii nebo hlavne ziviny, vitamíny? Děkuji

Dobrý den,

tabulky existují, ale hlavním kritériem je prospívání syna - jeho růst a vývoj. To hodnotí váš pediatr při pravidelných problídkách. Rozhodně růst zoubků k určité nerovnováze při příjmu stravy může přispět. V tomto věku je zcela přirozené, že dítě mění své prefence a to nejenom v množství jídla, ale i ve výběru. Nenechte se svazovat jakoukoli tabulkou. Hlavní je, že dítě se správně vyvíjí a roste s přispěním kvalitní stravy, která obsahuje všechny živiny včetně vitamínů a minerálních látek.

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 03.08.2020, 12:13
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce