Není pochyb o tom, že nejpřirozenější výživa dítěte od narození je výživa mateřským mlékem, které dítě získává sáním z prsu. Je to strava naprosto dokonale přizpůsobená jeho potřebám, lehce stravitelná, obsahující všechny potřebné živiny včetně obranných látek. Proto by všechny děti měly být výlučně kojeny do 6. měsíce věku, v kojení je možno pokračovat i dále s postupným zaváděním nemléčné stravy, podle podmínek až do 2, event. 3 let věku.
Mateřské mléko se tvoří již před porodem, jeho tvorba po porodu narůstá, mléko má nažloutlou barvu a je husté - je to tzv. mlezivo (kolostrum), které postupně ztrácí žlutou barvu a mění se v tzv. počáteční mléko a ve 3. týdnu již mluvíme o zralém mléku, kdy se smetanové zabarvení mění v namodrale bílou barvu.
Některé maminky se domnívají, že mají „slabé" mléko, které dítěti nemůže stačit a mnohdy se nechají svést k dokrmu náhradním mlékem (často tak radí sousedka, kamarádka). Jde o hrubou chybu, která může mít za následek odstavení dítěte.
Inzerce
2. Jak často kojit - přestávky mezi pitím a počet kojení
V odpovědi na tuto otázku, stejně jako délku kojení se liší názor dětských lékařů od laktačních poradců, proč? Odpověď naleznete dále (pozn. redakce).
Přestávka musí být tak dlouhá, aby stačila k vyprázdnění žaludku dítěte. Počet kojení musí být takový, aby dítě vypilo denní množství mléka potřebné k optimálnímu váhovému přírůstku (tj. 150-250 g za týden).
Doba potřebná k vyprázdnění žaludku u kojeného dítěte trvá 2-3,5 hodiny podle množství vypitého mléka a podle kapacity žaludku. Přesné pravidlo určit nelze, doba mezi kojeními se pohybuje většinou mezi 2-4 hodinami podle stáří dítěte, jeho velikosti, donošenosti a schopnosti pití každého dítěte. Nejkratší doba je u dětí nedonošených, drobných a u novorozenců. Tím, jak stoupá množství vypitého mléka, mění se i přestávky mezi kojeními. Takže zdravý váhově průměrný kojenec potřebuje 7 kojení denně (z toho 1 kojení noční), naopak drobnější dítě potřebuje 8-10 kojení během dne (včetně noci). V průběhu prvních 6 týdnů se rytmus kojení natolik ustálí, že se dítě budí samo.
Inzerce
POZOR! Jsou děti tzv. spavé, které se na kojení prostě nehlásí, zejména děti s odeznívající novorozeneckou žloutenkou. Tyto děti je potřeba každé 3-3,5 hodiny během dne šetrně budit, např. tím, že dítě přebalíte, pohladíte, mluvíte na něho, kroužíte prsty kolem úst, dítě se probere a je připraveno pít. Postupně se vše upraví a dítě se bude hlásit samo. Nikdy nesmí být pauza mezi kojením delší než 4 hodiny (během dne). V noci může být pauza delší, dítě se hlásí samo. Výjimkou jsou uvedené „spavé" děti a děti nedonošené.
Není nutné otrocky lpět na přesných intervalech mezi kojeními, dítě si během každé dávky vypije někdy více, někdy méně mléka a podle toho se hlásí. V noci se hlásí také samo (až na výše uvedené výjimky). Stejně tak není nutné dítě přikládat k prsu, kdykoli zakňourá nebo zapláče. Důvodem jeho neklidu může být promočená plena, chlad nebo nadměrné teplo, žízeň nebo bolesti bříška způsobené větry, anebo potřebuje cítit jen blízkost matky a chce utěšit, takže je třeba, aby se matka naučila poznávat reakce svého dítěte a podle toho reagovala (promasírovat bříško, pohladit, event. pochovat, případně dát dudlík).
Inzerce
V čem je názor dětských lékařů od laktačních poradců odlišný? Laktační poradci doporučují dítěti nabízet prso dle libosti, stejně tak nechat dítě dle libosti u prsu. Pediatři řeší důsledky takto někdy chybně pochopených slov novopečenými maminkami v podobě:
velkých bolestí břicha dítěte v důsledku smíchání nedostatečně natráveného mléka z různých dávek a jejich další společné pasáže střevem
ragád – prasklin na bradavkách, kdy dítě bradavku žužle neúměrně dlouho
obezity dítěte, které bylo uklidňováno, ač příčina pláče byla odlišná, vždy nabídkou prsa s mlékem
problémů s častým denním a hlavně nočním kojením a následnou únavou až vyčerpáním v rodinách s nepravidelným režimem
Proklik na názor laktační poradkyně na tuto problematiku. Oba názory mají racionální základ, proto je zde přinášíme. Je však důležité aplikovat tyto návody dle vlastní domácí situace.
Inzerce
Inzerce
3. Jak dlouho kojit?
Jak dlouho má být dítě u prsu? Je třeba si uvědomit, že dítě vypije maximum své dávky v prvních 10ti minutách. Většinou pije velmi intenzivně - jsou slyšitelné šplouchací zvuky při polykání - takže často usne, přestane pít a nelze jej probudit. V takové situaci je vhodné uvolnit dítě od prsu, nechat odříhnout, případně přebalit a znovu dítě přiložit, takže celková doba vlastního kojení byneměla přesáhnout 20 minut.
Často doporučovanou metodou k uvolnění dítěte od prsu je vsunutí malíku matky do úst dítěte. Před její aplikací je však třeba vědět, že dítě se dokáže držet matčina prsu velmi silně, takže není právě snadné prstem stisk uvolnit, nehledě k tomu, že matka nechtěně může sliznici úst dítěte poranit nehtem, navíc je to nehygienické. Lépe je stisknout obě nosní křídla dítěte, které, aby se mohlo nadechnout, ústa samo otevře, a tím se snadno prs uvolní.
Mohu kojit, když se mi udělal opar? Není to pro dítě nebezpečné?
Odpověď: Kojení pro dítě není nebezpečné, musíte se vyhýbat kontaktu s ústy - dítě
nepusinkovat - tedy pokud je opar na rtu. MUDr. Vomelová
Režim u měsíčního miminka
Máme měsíčního Jáchymka a zatím jsme režim neřešili. Resp. asi týden po návratu z porodnice jsem malého každé naučené 3 hodiny budila na baštu a přebalení. Jenže většinou moc plakal (až se dávil), baštit nechtěl, často se ani nepřisál. Tak jsem to přestala řešit a nechala malého, aby si sám řekl, až bude mít hlad. Zhruba každé 4 hodiny si maličký řekne. Jenže se změnou počasí, s kolikama se to vše rozhodilo a maličký se budí různě. Někdy po 4 hodinách, někdy po 2 hodinách a někdy dokonce po 6-7 hodinách. Bohužel ale takto nemůžu nic naplánovat. Nemůžeme jít tátovi po práci naproti, nemůžu si domluvit doktora na určitou hodinu a ani koupání nejde naplánovat.
Prosím o radu, jak to řešíte s miminky vy? Zavádíte režim např. po 4 hodinách s tím, že ze začátku bude maličký určitě nahněvaný (přijde mi to drastické, trápit ho takto) a nebo to neřešíte?
Odpověď: Obecně se traduje, že dítě má mít možnost napít se tehdy, když se samo hlásí. Jenže to v praxi dost dobře nejde, protože každá maminka si potřebuje čas určitým způsobem plánovat. Dítě lze nenásilně naučit režimu již od útlého věku, chce to jen trpělivost a důslednost. Malý kojenec (ve Vašem případě měsíční) potřebuje v průměru 7 mléčných dávek - 6 ve dne a jednu v noci, přičemž interval mezi dávkami u zdravého dítěte by měl být 3 - 3,5 hodiny (vyjímečně kratší tehdy, když si někdy vypije méně a to se může stát). Trávení vypitého mléka totiž trvá v průměru 3 hodiny. Takže musíte začít ranní dávkou cca v 6 - 7 hodin, následně po 3 hodinách dítě jemně rozbalte, klidným hlasem na něho mluvte a ono se pomalu probere a tak postupujte ceký den. V noci by měla být dávka jen jedna. Jestliže se mezi pitím budí a pláče, nemusí to být jen hlady, ale může mít větry nebo potřebuje jen utěšit, mnohdy stačí jen pohladit nebo pochovat či promasírovat bříško. Vždy na dítě mluvte klidným tichým hlasem nebo mu něco zpívejte (v noci samozřejmě asi zpívat nebudete). Jestliže se dítě budí dříve než za 3 hodiny a není k utišení, pak ho nenechte plakat a nakojte ho, další pausa je většinou zase trochu delší, ale neměla by být delší než 4 hodiny.
Je-li však dítě často neklidné a režim se Vám nedaří nastavit, můžete mít také přechodný nedostatek mléka, což lze jednoduše zjistit kontrolním kojením v poradně, proto se v takovém případě obraťte na svého dětského lékaře. Dr. Ludvíkovská
Množství vypitého mléka ve 2 měsících
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co se týče kojení, kolik by mělo 2. měsíční dítě vypít v rámci jednoho dne - 24 hodin?
Odpověď: Množství vypitého mléka za 24 hodin u kojeného dítěte je samozřejmě různé, záleží na konstituci dítěte. Důležité jsou váhové přírůstky - zhruba do 3 měsíců věku má mít dítě týdenní přírůstek cca 150-200 g, po 3. měsíci jsou již váhové přírůstky nižší. Ve Vašem případě by mělo dítě vypít v průměru 120-15O ml na jednu dávku s tím, že ráno většinou po delší noční pause může vypít více, během dne pak méně, potřebu mléka na jedno kojení si dítě určuje samo (kojení by i s přestávkami nemělo přesáhnout 30 minut). Takže má-li Vaše
dítě 6 denních dávek a jednu noční, pak množství vypitého mléka za 24 hodin je přibližně 800-950 ml. Ale znovu zdůrazňuji, každé dítě je jiné a má tudíž i jiné potřeby. Proto nejdůležitějším měřítkem prospívání dítěte je týdenní či 14-denní váhový přírůstek. Dr. Ludvíkovská
Kojení a menstruace
Chtěla bych se zeptat, zda je běžné a normální, že při plném kojení (intervaly nejsou delší jak tři hodiny) 5-ti měsíčního syna jsem dostala menstruaci.
Odpověď: Je to běžné i normální. U některých žen nastupuje menstruace i při plném kojení s ukončením šestinedělí. Zejména v těchto případech kojení nechrání ženu před nechtěným dalším otěhotněním. Dr. Gerychová
Ukončení kojení bez hormonů
Ani mezi hlavními tématy v záhlaví, ani v diskuzním klubu jsem nenašla odpověď na otázku, která mě momentálně velmi tíží. Jak nenásilně (a bez hormonální léčby, neboť jsem opět těhotná) odstavit od kojení dvouleté dítě, je-li pravidelně ve dne i noci kojeno? Zavést ještě v tomto věku umělou mléčnou výživu.
Odpověď: Maminka může nenásilně dítě vést ke konzumaci náhradního mléka a klidně z lahve, bude-li dítě chtít, anebo z hrnečku. Dítěti musí maminka vysvětlit, že už mlíčko prostě nemá. V noci takhle staré dítě by už mléko pít nemělo, má-li žízeň, stačí trocha dětského čaje nebo vody. Maminka může omezit laktaci tím, že sníží příjem tekutin, bude pít jen tolik, aby uhasila žízeň a musí jen lehce odstříkávat tak, aby snížila napětí prsou. Intenzivním odstříkáváním by se totiž mléčná žláza stále stimulovala, takže odstříkat jen lehce. Odstříkané mléko může dítěti nabídnout při přechodu na náhradní. Chce to ale hodně trpělivosti vůči dítěti, aby pochopilo, že maminka už mléko nemá. Dr. Ludvíkovská
Inzerce
ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY
představení knihy pro děti
Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.
Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.
Jak odstavit dítě závislé na prsu? Tato problematika je velmi široká a nelze se řídit obecnými radami nebo jedním konkrétním případem. Je potřeba vzít v úvahu Vaší vlastní situaci. Nezanedbatelné je také emocionální pouto dítěte s matkou.
Strava kojící matky by měla odpovídat zásadám zdravé výživy. Vyhýbejte se potravinám způsobujícím plynatost. Jak často jíst mléko, ryby, kolik denně vypít?
Co dělat, když nejde přes bolestivé praskliny prsních bradavek kojit? Odstříkávat? Vrátíme se ještě někdy ke kojení? Inspirujte se příběhy ostatních maminek!
Co mohu udělat pro budoucí kojení již během těhotenství? Získat SPRÁVNÉ informace ohledně kojení a kontakty na laktační poradce. Čtěte více nejnovější informace o kojení.
Kdy je nutno mateřské mléko odstříkávat? Technika odsávání mateřského mléka. Jak vybírat odsávačku mateřského mléka? 1-fázová vs. 2-fázová, mechanická vs. elektrická, na 1 nebo 2 prsa, koupená vs. půjčená.
Přibližně 98 % matek je schopno kojení, zbylá 2 % jsou matky, které nemohou kojit z nejrůznějších zdravotních důvodů: Obtíže při kojení. Kdy matka nesmí kojit?
Kojení 3 měsíce
Dobrý den,
máme holčičku narozenou 13.6.2020. Od začátku ji zlobí bříško.
Posledni týden se prisaje, ale u prsa "nadava", kope nožičkou, hází sebou a nesaje nebo začne až po delší chvili, častokrát se i rozbreci.
Vyděsím se, že mi došlo mléko a běžím udělat nutrilon do lahvičky, ten odmítá, opět ji zkusím nechat přisat a po celou dobu vždy stlacuji prso.
Drive sebou také házela, ale sala hned,ted u prsa takhle vyvádí.
V průběhu dne kojím cca každé 2 - 2,5 hodiny. V noci se budí po 4 hodinách sama.
Prosím o radu je to mé první dítě a každé hodně nestandardní chování mě velmi znejisti a vykoleji.
kojení 5 měsíců
Dobrý den! Mám chlapečka 5 měsíců a dva týdny. Od začátku jsme při kojení neměli problémy, dodržoval přesně doby a v noci se vzbudil maximálně dvakrát.Poslední týden, ale přes den skoro nejí, protože kouká, co se děje kolem. Kojíme stále na stejném místě, ale nevydrží pít déle jak pět minut. V noci se pak budí po dvou hodinách a saje skoro deset minut. Neztrácí na váze a vypadá spokojeně, ale já jsem z toho hrozně unavená. Není nějaký způsob, jak změnit jeho režim?
RE: kojení 5 měsíců
V 5 měsících lze přidat další příkrmy, v poledne zeleninový příkrm a na noc kaši, kaše by měla dítě zasytit a prodloužit intervaly - po kaši by mohl dostat tekutinu - čaj, kojeneckou vodu a poté by měla kaše zasytit na 4 - 8 hodin.
Noční neklid by mohl být také způsobený prořezáváním zoubků, to potom kaše nepomáhá. Ale zkuste v poledne zeleninový příkrm a na noc kaši.
MUDr. Ludmila Vomelová
nedostatečné mléko?
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, dcera 10 dní, strašně dlouho saje z prsa, pak i usne, při odbrkávání se probere a když ji dám do postýlky tak brečí a dává si ručičky do pusy. Když ji dám opět k prsu saje a je klid, toto se opakuje i dvě hodiny. Myslíte že mám slabé mléko? Teče pořád ale jestli má tu sílu aby ji zasytilo. Jsem z toho strašně nešťastná. Prvního syna jsem kojila rok a půl.
doma mám 5ti letou dcerku a čekáme 2 miminko. U první dcerky jsem měla problém že jsem měla málo mléka a už z porodnice jsme odjížděli s příkrmy a do 2 týdnů se mi stratilo mléko úplně. Vím že jsou homeopatika na podporu laktace, můžu ji začít brát preventivně už v porodnici po porodu?
Předem děkuji za odpověď, Alena :-)
RE: podpora na vytvoření mléka
Na podporu laktace je Ricinus communis 9 ch, můžete nasadit hned po porodu 3x denně 3 kuličky, jakmile laktace nastoupí v dostatečné míře, můžete vysadit.
MUDr. Ludmila Vomelová
RE: podpora na vytvoření mléka
V porodnici jsem s sebou měla pro jistotu homeopatika Ricinus communis 9ch a brala jsem je již v porodnici. A pak vždy, když jsem měla pocit, že se tvoří málo mléka. Myslím si, že několikrát mi opravdu homeopatika pomohla a kojila jsem 9 měsíců.
Laktace
Dobrý den,
mám 7 týdnů starého chlapečka, narodil se o 3 týdny dříve, všechno je v pořádku, jen se u mě nerozjela laktace,protože v prvních dnech nechtěl sát...Po 3 h jsem schopna odstříkat za pomocí odsávačky cca 50 ml mléka a zbytek používám dokrm, je možné i po 7 týdnech od porodu nastartovat laktaci tak, abych nemusela používat dokrm? Jak často se mám pokoušet odstříkávat, aby se u mne laktace rozjela? Piji i čaje na laktaci, mám zkusit i něco jiného? Děkuji Martina
kojení nedonošenců
Dobrý večer,
máme 6týdení miminko holčičku
nedonošence(33+4tt)je plně kojené, ale zajímalo by mě kolik mlíčka může vypít v jedné dávce. Bojím se abych ji nepřejídala nebo naopak aby neměla málo.Kojím cca každé 3h. s jedním buděním večer takže kolem 7-8dávek denně. Malou vážim před a po kojení a v průměru vypije 70ml někdy i 90ml což mi přijde na to jak je malinká dost. Sice krásně přibírá, ale aby to nedohnala zase moc rychle. Mlíčko nezvrací jen občas když už to je opravdu dost
. Občas brečí už po 2h. a strká si prstíky do pusy brečí do té doby než jí nakojim je to tak správně? Nebo mám za každé situace vydržet alespon ty 3h? Děkuji za odpověď
Dobrý den, je prosim nezbytne nutné dat 20m diteti obidek pred dennim spánkem? Syn vstava v 6, ve 12 by tedy mel jit ideálně spat. ji pomalu a uspavani v kocarku take trva tak půl hodiny, takže obed by musel byt jiz pred pul 11., a nestihali bychom ted v zimě chodit ven, pripadne varit. Syn jinak prospiva dobre a je po všech stránkách v pořádku, i když obedva po spani, tedy cca ve 14-15 hodin. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
pokud syn prospívá, vyvíjí se podle předpokladů, je spokojený, není problém. Preference, množství, příp. režim aj. se jistě budou v synově stravování ještě měnit zcela přirozeně. Je dobré nezapomínat, že batolecí období je zásadní v budování stravovacích zvyklostí do budoucna.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Ucelená vzdělávací sada knížek pro děti a mladistvé zaměřená na zdravý životní styl. Psána odborníky. Testována na vlastních dětech :-)!
Knihy pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související témata