Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 10. měsíc

  1. Co už všechno dítě umí?
  2. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  3. Aktivity s dítětem, spánek
  4. Kojení, výživa

1. Co už všechno dítě umí?

Všude leze, jakmile se dostane k něčemu vyššímu, pokouší se přitáhnout a postavit. Natropí dost hluku, směje se, výská, žvatlá, do všeho bouchá, nepořádek okolo – to je ono! Nadále vše prozkoumává jak hmatem, tak chutí.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 10. měsíci.

2. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 10. měsíci je preventivní prohlídka, dítě se váží, měří, kontroluje se růst zubů.

Neočkuje se.

3. Aktivity s dítětem, spánek

Aktivity jsou neomezené dle psychomotorických schopností dítěte. Doba spánku se řídí potřebami dítěte. 10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

Pozor na bezpečnost dětí doma. Často se v tomto období objevují opařeniny. Pozor na ubrusy přesahující stoly. Děti stáhnou všechno, na co přijdou, začínají zkoumat. Horkou kávu, horké čaje, další horké tekutiny. Pozor na bezpečí dítěte! Dítě začíná zkoumat vše v místech, kde se pohybuje.  

4. Kojení, výživa

Dítě baští stále stejnou stravu – smíšenou kojeneckou. Pije mléko, dostává D vitamin.

Přibývají další zoubky, umí lépe kousat a žužlat. Dítěti již nepodáváme stravu v kojenecké lahvi. Příkrmy a kaše podáváme dítěti jedině lžičkou.

Dítě již samostatně začíná jíst. Např.: Namažeme chleba máslem a rozkrájíme na kousky a učíme dítě, aby si samo kousky bralo, aby samostatně jedlo. Máslo může dítě jíst klidně od 10. měsíce, může se přidávat do kaší, do polévek. 

Vyhýbáme se glutamátu.

Jak správně s dítětem stolovat

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 9. měsíc Další článek 11. měsíc

Související články

Poradna

Agresivní chování

| Mishaaak | 17.02.2020, 18:17

Dobrý den, mám dotaz ohledně chování 6ti leteho syna. S jeho otcem již přes rok nežiji. Když jsme byli spolu, tak na mě její otec křičel, když se mu něco nelíbilo a tak jsme odešli a Kubík to bral tak, že je to dobre, že už na mě taťka nebude křičet. Nevím zda to s tím souvisí, ale teď jsme s bývalím přítelem relativně v pohodě a Kubík mi říká ať se nastehuju zpět k taťkovi, že uz na mě nebude křičet. Sám Kubík teď začal být agresivní když se mu něco nelíbí. Začne se vztekat, kopat a nezvladatelne křičet, že mu musim nařezat aby se uklidnil. Sama už na to nemám nervy a dnes už mě na toto chování upozornila i paní učitelka ve školce. Prosím o radu jak se v takovýchto situacích chovat? Budeme asi muset navštívit psychologa, protože já už to nezvládám. Také se bojím, že až o tom řeknu jeho otci, začne mi vyčítat, že je to moje vina, že jsem odešla. Prosím jaký na toto chování máte názor? Moc děkuji za radu. Míša

Dobrý den, doporučila bych vám se co nejdříve objednat k dětskému klinickému psychologovi a začít situaci řešit. Vztekání vašeho syna byste neměla řešit také agresí (že mu nařežete, jak píšete). Synovu agresivitu tím jen podporujete a učíte ho, že se agresivitou řeší problémy a že je to tak v pořádku. Dělá to přece mamka i taťka. Synovo chování může také souviset s nevyjasněnou situací mezi vámi a jeho otcem. Kromě dětského psychologa by bylo vhodné zahájení podpory celé vaší rodiny formou například rodinné terapie, vztahový koučink atd. Je možné se obrátit na poradnu pro Rodinu a mezilidské vztahy, kde by vám mohli pomoci řešit vaši situaci komplexně. Synova agresivita je pouze symptomem, ne příčinou problému. Zdravím Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 10:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce