Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 10. měsíc

  1. Co už všechno dítě umí?
  2. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  3. Aktivity s dítětem, spánek
  4. Kojení, výživa

1. Co už všechno dítě umí?

Všude leze, jakmile se dostane k něčemu vyššímu, pokouší se přitáhnout a postavit. Natropí dost hluku, směje se, výská, žvatlá, do všeho bouchá, nepořádek okolo – to je ono! Nadále vše prozkoumává jak hmatem, tak chutí.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 10. měsíci.

2. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 10. měsíci je preventivní prohlídka, dítě se váží, měří, kontroluje se růst zubů.

Neočkuje se.

3. Aktivity s dítětem, spánek

Aktivity jsou neomezené dle psychomotorických schopností dítěte. Doba spánku se řídí potřebami dítěte. 10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

Pozor na bezpečnost dětí doma. Často se v tomto období objevují opařeniny. Pozor na ubrusy přesahující stoly. Děti stáhnou všechno, na co přijdou, začínají zkoumat. Horkou kávu, horké čaje, další horké tekutiny. Pozor na bezpečí dítěte! Dítě začíná zkoumat vše v místech, kde se pohybuje.  

4. Kojení, výživa

Dítě baští stále stejnou stravu – smíšenou kojeneckou. Pije mléko, dostává D vitamin.

Přibývají další zoubky, umí lépe kousat a žužlat. Dítěti již nepodáváme stravu v kojenecké lahvi. Příkrmy a kaše podáváme dítěti jedině lžičkou.

Dítě již samostatně začíná jíst. Např.: Namažeme chleba máslem a rozkrájíme na kousky a učíme dítě, aby si samo kousky bralo, aby samostatně jedlo. Máslo může dítě jíst klidně od 10. měsíce, může se přidávat do kaší, do polévek. 

Vyhýbáme se glutamátu.

Jak správně s dítětem stolovat

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 9. měsíc Další článek 11. měsíc

Související články

Poradna

Zelený jazyk

| DaliborTurek | 26.02.2021, 13:31

Dobrý den. Máme doma kluka (2 měsíce) a zhruba třetí týden pozorujeme měnící se povlak jazyka. Nejprve byl bílo-žlutý a nyní jde do zelena. Nejprve jsme používali antimykotika. Po výtěru nám náš pediatr sdělil, že se nejedná o moučnivku a starosti tedy nejsou na místě.
Rád bych se zeptal na Váš názor a zda je možné povlak odstranit?
Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, barva povlaků na jazyku také souvisí s příjmem potravy. Čím je dítě krmeno? Nedostává něco proti větrům? Probiotika? Bylinné čaje?

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.02.2021, 16:36
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce