Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 10. měsíc

  1. Co už všechno dítě umí?
  2. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  3. Aktivity s dítětem, spánek
  4. Kojení, výživa

1. Co už všechno dítě umí?

Všude leze, jakmile se dostane k něčemu vyššímu, pokouší se přitáhnout a postavit. Natropí dost hluku, směje se, výská, žvatlá, do všeho bouchá, nepořádek okolo – to je ono! Nadále vše prozkoumává jak hmatem, tak chutí.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 10. měsíci.

2. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 10. měsíci je preventivní prohlídka, dítě se váží, měří, kontroluje se růst zubů.

Neočkuje se.

3. Aktivity s dítětem, spánek

Aktivity jsou neomezené dle psychomotorických schopností dítěte. Doba spánku se řídí potřebami dítěte. 10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

Pozor na bezpečnost dětí doma. Často se v tomto období objevují opařeniny. Pozor na ubrusy přesahující stoly. Děti stáhnou všechno, na co přijdou, začínají zkoumat. Horkou kávu, horké čaje, další horké tekutiny. Pozor na bezpečí dítěte! Dítě začíná zkoumat vše v místech, kde se pohybuje.  

4. Kojení, výživa

Dítě baští stále stejnou stravu – smíšenou kojeneckou. Pije mléko, dostává D vitamin.

Přibývají další zoubky, umí lépe kousat a žužlat. Dítěti již nepodáváme stravu v kojenecké lahvi. Příkrmy a kaše podáváme dítěti jedině lžičkou.

Dítě již samostatně začíná jíst. Např.: Namažeme chleba máslem a rozkrájíme na kousky a učíme dítě, aby si samo kousky bralo, aby samostatně jedlo. Máslo může dítě jíst klidně od 10. měsíce, může se přidávat do kaší, do polévek. 

Vyhýbáme se glutamátu.

Jak správně s dítětem stolovat

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 9. měsíc Další článek 11. měsíc

Související články

Poradna

dobrý den, paní doktorko Červená,
již 14 dní nejsem ve své kůži, pak ze dne na den přišly horečky, slabost, bolest hlavy, krku, uzlin, nateklé dásně, bolesti prořezávajících se osmiček a odhalily se mi zubní krčky+ spousta aftů, dásně začaly být prokrvené. Nejprve jsem vyrazila k obvodnímu lékaři, kde mi potvrdili angínu, tím pádem se musím vyléčit, než mohu přijít ke stomatologovi. i přes antibiotika se přidaly další potíže - nemohla jsem otevřít pusu, kousat, čelisti mi to nedovolily. po pár dnech užívání antibiotik se mi co se týče zubů ulevilo a z ničeho nic mi začala vytékat hustá krev zpod korunky. Žádný hnis, jen krev, na spoustu vyplivnutí. Již asi na třikrát během podvečera jsem opakovaně vyplivovala krev a zjistila, že při "odsání" krve z rány se zároveň objeví tekoucí krev z jiného zubu. Stává se to a odchází nějaké ložisko anebo je možné, vzhledem ke všem výše zmíněným potížím, může být krvácení i jiného vnitřního charakteru? děkuji za váš čas a odpověď, s pozdravem Cervenka

Dobrý den,

potíže, které popisujete, neodpovídají průběhu běžné bakteriální angíny. Je možný např. buď souběh s dalším onemocněním, nebo např. virový původ angíny, kdy viry způsobí i aftózní léze v dutině ústní. V každém případě bych doporučila novou konzultaci u Vašeho praktického lékaře a alespoň základní krevní vyšetření. Pokud tam bude vše v pořádku, tak po vyléčení angíny doporučuji řešit s Vaším stomatologem problém zubu s korunkou. Každopádně je důležité dbát na řádnou hygienu dutiny ústní - co nejměkčím kartáčkem, případně jednosvazkovým kartáčkem čistit chrup a na výplachy teď v akutní fázi používat několikrát denně roztok chlohexidinu, např. Parodontax Extra (nejlépe modrý, bez alkoholu).

Přeji brzké uzdravení a  srdečně zdravím,

MUDr. I. Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 27.05.2020, 10:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce