Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 11. měsíc

  1. Co už všechno dítě umí?
  2. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  3. Aktivity s dítětem, spánek
  4. Kojení, výživa

1. Co už všechno dítě umí?

Vše nabývá na rychlosti, leze tak rychle, že jej máma musí honit. Když někam doleze, tak si stoupá a s oporou stojí i delší dobu. Stačí mu se opírat jen jednou rukou a snaží se o pomalé úkroky – obchází. Pomalu dělá s oporou první krůčky. Směje se, výská, žvatlá – no přece svět kolem je pestrý a veselý. Má kolem sebe plno hraček.

Už ví, kde má nosánek, ouška, očička, opakuje jednoduché hry. Ale také se dovede pěkně vztekat, pokud není po jeho, ale dospělí neustoupí a dovedou dobře odvést pozornost.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 11. měsíci.

2. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Preventivní prohlídka se neprovádí, základní očkování je ukončeno.

Více o očkování.

3. Aktivity s dítětem, spánek

Dítě je velmi čilé a zvídavé, rozvíjíme jeho obzor novými podněty.

Spánek se řídí potřebami dítěte. Důležitý je noční klidný spánek.

10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

4. Kojení, výživa

Dítě baští smíšenou kojeneckou stravu, dostává D vitamin. Rádo by ochutnalo, co jí dospělí, ale oni ví, že má čas až od 1 roku.

Přibývají další zoubky.

Zůstávají alespoň 2 mléčné dávky - ranní mléko (mateřské nebo adaptované) a odpolední jogurt, na noc může být mléčná kaše s příchutí. 

Dítě se nadále učí a zdokonaluje v jídle lžičkou. Pije z hrnečku.

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 10. měsíc Další článek 12. měsíc

Související články

Poradna

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Syn má od narození novorozeneckou žloutenku (bez nutnosti fototerapie v porodnici). Počínající hodnoty bilirubinu byly 275. Syn je plně kojený. Nyní je mu téměř 8 týdnů, dětská lékařka nás poslala na vyšetření krve a ultrazvuk břicha. Ultrazvuk v pořádku,hodnota celkového bilirubinu v krvi každý týden pomalu klesá, ale stále se pohybuje kolem hodnoty 140 (poslední odběr před byl v šestinedělí). Konjugovaný bilirubin je v normě. Čeká nás první očkování hexavakcinou,paní doktorka mě zjišťuje,že se nemusím bát syna očkovat. Paní doktorce důvěřuji, přesto si tímto rozhodnutím nejsem úplně jistá, myslíte,že je vhodné syna očkovat i přes přetrvávající žloutenku?
Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den. Hodnota bilirubinu 140 není nebezpečná, pokud kojíte bude hodnota bilirubinu klesat pomaleji. Očkování se nemusíte bát.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.06.2020, 12:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce