Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 8. měsíc

  1. Co už všechno dítě umí?
  2. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  3. Aktivity s dítětem, spánek
  4. Kojení, výživa

1. Co už všechno dítě umí?

Jen ležet - to není ono, rychle se plazí, válí sudy nebo péruje „na čtyřech“, pokouším se lézt - napřed dozadu. Někdy se zvedá do šikmého sedu, nebo do vzpřímeného kleku. Některé sedí, staví se.  Všechno ho zajímá, a to jak doma, tak i venku. Žvatlá si, směje se. Pokouší se o první slabiky - ale ty jsou často náhoda.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 8. měsíci.

2. Péče o dítě, prohlídky, očkování

V 8. měsíci je preventivní prohlídka v poradně, lékař kontroluje váhu, míru a pohybový vývoj. Neočkuje se.

3. Aktivity s dítětem, spánek

Pobyt venku a v přírodě je neomezený, rozvíjíme u dítěte psychosociální návyky.

Spánek během dne se řídí potřebami dítěte. Noční spánek trvá 10 – 12 hodin s přetržkou 1x na tekutiny nebo mléčnou dávku. 10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

4. Kojení, výživa

Dítě baští smíšenou stravu – mléko (mateřské nebo adaptované), ovocný příkrm, masozeleninový příkrm, na noc mléko nebo kaši.

Podávání tvarohu nebo pribiňáků zatím není vhodné. Lze přidat místo odpoledního mléka jogurt. Napřed bílý čistý plnotučný s živými kulturami, jakmile si dítě přivykne na jogurtovou příchuť, lze do jogurtu přidat čerstvé nebo kompotované ovoce, nebo trochu ovocného pyré.

Do 1 roku se nepodávají citrusové plody, lze podat jen banán.

Klasicky tvarovaný hrneček můžete učit používat již od 8. měsíce věku. 

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 7. měsíc Další článek 9. měsíc

Související články

Poradna

Pupínky na jazyku

| Ruze97 | 13.05.2020, 10:48

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci

Dobrý den,

bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště. 

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 13.05.2020, 14:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce