Inzerce
Inzerce
Inzerce

Smíšená strava dítěte, zavádění příkrmů - nové poznatky ve výživě kojenců

V současnosti jsme svědky nových poznatků ve výživě kojenců. Podkladem změn je nabízet dítěti mezi 4. a 6. měsícem různé potraviny v malém množství, cca 1 čajovou lžičku denně, kdy se na základě níže uvedené studie ukázalo, že v tomto období kojenci nejlépe tolerují jiné nemléčné potraviny. Blíže nám problematiku objasní paní dr. Ludvíkovská:

Ve zkratce pro tatínky

  1. Aplikace nových poznatků ve výživě kojenců
  2. Kdy a jak zavádět zeleninový příkrm, kdy přidat maso?
  3. Jak postupovat v případě, že dítě zeleninový příkrm opakovaně odmítá?
  4. Vařit nebo kupovat hotovou kojeneckou stravu?
  5. Zařazení ovoce
  6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc
  7. Jak postupovat v dalších měsících
  8. Užitečné poznámky ke krmení dítěte
  9. Jak je to u dětí s rizikem alergie
  10. Vaše dotazy

Anketa: Od kdy jste začala u svého dítěte s příkrmy?

1. Aplikace nových poznatků ve výživě kojenců

Na základě závěrů velkých studií zaujaly k problematice kojenecké stravy v r. 2008 postoj evropská nutriční komise při ESPGHAN (Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu), americký výbor pro výživu při alergologické a imunologické sekci Pediatrické akademie a v r. 2009 německá guidelines pro prevenci alergie. Podle oficiálních zpráv uvedených společností nebylo prokázáno, že by oddalování nemléčných přídavků stravy za hranici 4-6 měsíců vedlo ke snížení alergických onemocnění.

Proto je doporučováno podávat mezi 4. a 6. měsícem věku (období tzv. imunologického okna) různé potraviny v malém množství, cca 1 kávová lžička denně.

Takto podávané potraviny mají postupně obsahovat mouku z obilovin, brambory, rýži a maso včetně ryb, slepičí vejce, ovoce, zeleninu a výrobky z mléka a mají být podávány v malých, nezvyšujících se dávkách.
Sójové mléko není pro prevenci alergie doporučováno.

Inzerce

Výlučné kojení je doporučováno nejdéle do 6. měsíců věku.

2. Kdy a jak zavádět zeleninový příkrm, kdy přidat maso?

Rozhodnutí o zahájení příkrmů patří do rukou pediatra, který je obeznámen s rodinnou anamnézou dítěte, včetně alergií v rodině, poruch látkové výměny apod.

Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od ukončeného 6. měsíce věku.

Inzerce

Začínáme kombinací mrkev-brambor, podáváme zásadně lžičkou, nejvhodnější doba je před polední mléčnou dávkou. Podáme nejdříve 2-3 lžičky příkrmu a poté dokrmíme mlékem.

Každý den zvyšujeme dávky příkrmu, postupně lze přidat další druhy zeleniny (kedlubnu, brokolici, květák, zelenou fazolku, hrášek), takže během 3 týdnů by měla být polední dávka mléka nahrazena zeleninovou kaší. Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, některé přijme nový pokrm dobře, jiné s nechutí. Zkuste krátce nakojit nebo podat mléko po lžičkách a pak nabídněte příkrm. Vždy po zavedení nového druhu zeleniny vyčkejte cca 2 dny, zda se neobjeví zvýšená plynatost či řidší stoličky.

Inzerce

Koncem 3. týdne podávání zeleniny přidávejte postupně maso (libové hovězí, telecí, drůbeží, králičí, vepřové, rybí), místo brambor lze podat rýži, postupně i těstoviny. Posléze lze přidat polovinu vejce (žloutek i bílek), ale nutno v příkrmu řádně provařit a další týden podat vejce celé – opět řádně v příkrmu provařené. Pokud dítě přijímá i vejce bez problémů, může být ve stravě 2x v týdnu, ale ten den nepřidávejte maso – tzn. buď vejce, nebo maso.
Připravujete-li pokrm sama, na závěr přidejte lžičku olivového nebo slunečnicového oleje.
Koncem 6. měsíce lze zařadit i omáčky, které zahustíte solamylem: koprovou, rajskou, nikdy ne houbovou či játrovou!

3. Jak postupovat v případě, že dítě zeleninový příkrm opakovaně odmítá?

  • zkuste přidat trochu mléka k zelenině a znovu nabídněte, pak mléka ubírejte
  • udělejte 2-3 denní přestávku a znovu nabídněte stejné množství
  • zkuste k vařené zelenině přidat kousek cibule (má lehce kořeněnou chuť)
  • nikdy pokrm nepřislazujte, na sladkou chuť si dítě zvykne snadno – ale o to hůře pak přijímá zeleninu!
  • nikdy nepodávejte pokrm z lahve, vždy jen lžičkou!
  • nikdy nepřidávejte různá ochucovadla, do 1 roku nesolte!

4. Vařit nebo kupovat?

Samozřejmě lze příkrmy připravovat doma, ale zejména v začátku je výhodnější využívat široké nabídky hotové kojenecké výživy v lahvičkách. Jde o přípravky velmi bezpečné z hlediska obsahu dusičnanů a jiných cizorodých látek, naopak u kupované zeleniny hlavně v zimním období nemáte jistotu nikdy. Navíc hotová kojenecká výživa ušetří maminkám spoustu času.

5. Zařazení ovoce

Jakmile dítě dobře přijímá polední masozeleninový pokrm, zařadíte ovocné pyré, což je vlastně ovocná kaše v nejrůznějších kombinacích. Ovoce zařaďte před dopolední mléčnou dávkou, postup je obdobný jako u zeleniny. Vhodné je začít kombinací jablko-banán, množství každý den zvyšujte, až nahradíte dopolední mléčnou dávku ovocnou kaší. Podobně můžete přidávat ovoce i před odpolední mléčnou dávkou, můžete přidávat k odpolednímu ovoci bílý jogurt nebo tvaroh a tak postupně nahradíte i odpolední mléčnou dávku.

Opět můžete s výhodou využít hotových přípravků kojenecké výživy. Budete-li ovoce připravovat doma, jablka musíte podusit a po zchladnutí přidat např. rozmačkaný banán. Syrové jablko většinou působí zvýšenou plynatost, přidaný kousek banánu lehce pokrm přisladí a zjemní.

Spí-li vaše dítě v noci v této době klidně a nebudí se, znamená to, že mu večerní mléčná dávka stačí. Jakmile se však začne budit, budete muset přidat některou z mléčných kaší – rýžová, obilninová. Musíte vyzkoušet, jaké množství kaše bude dítě potřebovat, někdy stačí několik lžiček, jindy více, poté vždy nabídněte mléko (kojení nebo lahev).

6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc

  • ráno: kojení nebo láhev náhradního mléka
  • dopoledne: ovocná svačinka
  • v poledne: masozeleninový pokrm, brambor / rýže / těstoviny + omáčka + maso
  • odpoledne: ovocná svačinka s jogurtem / tvarohem
  • večer: rýžová či obilninová kaše, kojení / láhev náhradního mléka 

7. Jak postupovat v dalších měsících?

  • Dítě by mělo mít již zavedený pravidelný jídelní režim – tj. snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. V mezidobí nepodávat kromě vody nebo čaje žádné jiné pochutiny.
  • Jednotlivé dávky budete podle chuti a potřeb dítěte zvyšovat.
  • Lze zařadit luštěniny (vhodná je červená čočka, protože většinou nepůsobí zažívací problémy).
  • K ovoci lze přidat v přiměřeném množství piškoty.
  • Hotové ovocné jogurty nejsou právě vhodné, raději kupujte bílý jogurt nebo tvaroh a přidejte ovocnou přesnídávku.
  • Dbejte na to, aby dítě jedlo v klidu, povzbuzujte ho a nikdy nepoužívejte hračky k odvedení pozornosti. Některým dětem prostě stačí menší množství, násilím ničeho nedosáhnete.
  • Nekrmte dítě u zapnuté televize či radia.
  • Jakmile se dítě samo posadí a pevně sedí, posazujte ho ke stolu s ostatními členy rodiny.
  • Postupně ho učte pít z běžně tvarovaného hrnečku, na vycházky sebou berte hrneček s pítkem – je to výhodnější, protože má kryt a dítě si tolik nezvyká na dudlík.
  • Zkoušejte ke snídani nebo svačince dávat do ručky kousek pečiva, velmi rychle pochopí, že má žvýkat. Kolem 8. měsíce přidejte na pečivo máslo, nakrájejte na malé kousky a učte dítě brát pečivo ručkou do úst. Na pečivo můžete přidat nastrouhaný tvrdý sýr, ředkvičku nebo kousky oloupaného rajčete.
  • V této době (8. měsíc) také zkoušejte kojenecký oběd dělit – tzn. nepodávejte už jenom kašovitý pokrm, ale dávejte na talíř zvlášť př. brambor, maso, zeleninu, vše nakrájené na malé kousky, vždy část takhle připravte a zbytek rozmačkejte vidličkou. V tomto období už také stravu nemixujte.
  • Učte dítě jíst lžičkou, ručičku mu nejdříve přidržujte, u stolu sedící děti se učí velmi rychle příkladem ostatních členů rodiny. Samozřejmě, že zpočátku bude jídlo víc na stole a pod stolem, ale učení děla mistra.

8. Užitečné poznámky ke krmení dítěte

  • Dítě krmte vždy ve stejnou dobu a ve stejné místnosti (pokud nejste zrovna na dovolené).
  • Poloha dítěte musí být stejná jako při kojení či krmení z lahve – tzn. dítě držet v polosedě opřené o vaše levé předloktí, pravou paží dítěte fixujete pod svou levou paži a touto svou levou paží přidržujete levou ručku dítěte, aby vám svou ručkou do lžičky nestrkalo (u levorukých maminek vše opačně).
  • Používejte bryndáčků, i když látkové jsou krásnější, plastové se snadno udržují (z látkových se skvrny od zeleniny a ovoce těžko odstraňují).
  • Počítejte s tím, že dítě může nově zaváděný pokrm vyprsknout, vyplivovat nebo vyblinká celý obsah žaludku, podle toho krmte v místnosti, kde takové nehody nebudou na závadu.
  • Jakmile se dítě dokáže samo posadit, krmte ho v sedě, k tomu účelu lze využít dětské stoličky (musí být bezpečná a musí mít atest).
  • Stravu jen lehce mixujte, tzn. tak, aby zůstávaly drobné kousky, dětí dokáží dásněmi tyto kousky rozdrtit a naučí se později lépe kousat. Pokrm také můžete rozmačkat jen vidličkou.

Na konci 12. měsíce se již skladba stravy dítěte přibližuje stravě starších dětí a dospělých, denně by mělo dítě vypít cca 500 ml mléka.

POZOR!

  • Skutečnost, že je nyní doporučován poněkud odlišný postup v kojenecké stravě neznamená, že přídavek nahradí mléčnou dávku, a také to neznamená, že po 6. měsíci lze dítěti podat svíčkovou či guláš.
  • Také to neznamená, že maminka musí přestat kojit.
  • Stejně tak to neznamená, že kojenec má dostávat neupravené kravské mléko z obchodu, děti mají dostávat dětská mléka aspoň do 2 let věku, nejlépe do 3 let. Kravské neupravené mléko (tj. z obchodu) obsahuje vysoké procento bílkovin a minerálních látek, což významně zatěžuje funkci ledvin. Dětská mléka obsahují podstatně méně bílkovin a navíc jsou obohacena vitamíny – A, C, E, železem, jódem a jsou tedy pro kojence a batolata stravitelnější. Není však námitek použít neupravené kravské mléko po 1. roce života k přípravě dětské kaše.
  • Kojenci nikdy nepodávejte příliš velké a tvrdé kousky, které může snadno vdechnout (ořechy, bobule, kousky syrové mrkve či jablka). Tvrdou zeleninu a ovoce vždy nastrouhejte. Zvláště kousky jablka jsou nebezpečné, protože omočené slinami jsou velmi kluzké a dítě je vdechne velmi snadno. Ořechy v přítomnosti dětí nikdy neloupejte ! Děti jsou velmi zvídavé, do pusy strčí cokoli a vdechnutý kousek oříšku způsobí vždy závažné dechové potíže.

9. Jak je to u dětí s rizikem alergie?

U dětí se zvýšeným či vysokým rizikem alergie (výskyt potravinové či jiné alergie v rodině), u dětí s poruchami látkové výměny apod., je potřeba postupovat mnohem opatrněji a nové potraviny zavádět vždy po konzultaci s lékařem.

Zdroj 1. bodu: Novák J.: Výživa kojence a prevence alergických onemocnění, Pediatr. Praxi 2011; 12 (6)

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

10. Vaše dotazy

 

Anketa: Od kdy jste začala u svého dítěte s příkrmy?

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40

Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.

Knihy Pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky Jak děti přicházejí na svět
Zdravé těhotenstv Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

www.prochytrehlavicky.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

V současnosti je doporučováno začínat s příkrmy od ukončeného 4. měsíce, v době tzv. imunologického okna, kdy si dítě mnohem lépe zvyká na nové složky stravy s minimalizací vzniku alergií. Začínáme kombinací mrkev-brambor, podáváme zásadně lžičkou, nejvhodnější doba je před polední mléčnou dávkou. Zprvu 2-3 lžičky, postupně porci zvyšujeme až zcela nahradí polední dávku mléka. K mrkvi přidáváme jednotlivě další druhy zeleniny. Koncem 3. týdne začneme s libovým masem a přílohou. Pak zařadíme polovinu, další týden celé vejce, řádně provařené. Koncem 6. měsíce přidáme omáčky. Jakmile dítě dobře přijímá polední masozeleninový pokrm, zařadíme ovocné pyré, před dopolední mléčnou dávkou, postup je obdobný jako u zeleniny. Vhodné je začít kombinací jablko-banán. Schéma stravy 4.-6. měsíc je postupně - ráno: kojení nebo láhev náhradního mléka; dopoledne: ovocná svačinka; v poledne: masozeleninový pokrm, brambor / rýže / těstoviny + omáčka + maso; odpoledne: ovocná svačinka s jogurtem / tvarohem; večer: rýžová či obilninová kaše, kojení / láhev náhradního mléka. V dalších měsících zařazujeme luštěniny, bílý jogurt, kousky pečiva. Od 8. měsíce by mělo jídlo na talíři vypadat jako jídlo dospělého, tedy podávané odděleně, nikoli stále jako jednolitá kašovitá hmota. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zavádění příkrmů, smíšená strava dítěte - nové poznatky ve výživě kojenců - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Příkrmy Holle BIO
    Dobrý den,

    brzy budeme přecházet na pevnou stravu a hledáme ideální příkrmy a kaše pro naši malou. Chtěli bychom něco zdravého a velmi kvalitního.

    Při našem pátrání jsme narazili na švýcarskou značku bio dětské výživy Holle a velmi nás zaujala. Zejména pro prémiové suroviny Demeter. Už jsme si pár recenzí četli. Maminky si celkově značku chválí a některé maminky i uváděly, že Holle je jediné mléko, které jejich děťátko pije.
    Zajímalo by nás, jestli i vy máte nějakou zkušenost se značkou Holle.

    Děkujeme moc za sdílení zkušeností!
    baralu   | 01.08.2023 16:51:15
    Reagovat | URL příspěvku
  • Kojenecké mléko s kolostrem
    Ahoj maminky,
    zkoušela jsem dávat některá dítěti pokračovací mléko nebo i příkrmy obsahující bovinní kolostrum?
    Vím, že to má spoustu benefitů a dětská lékařka nám to doporučila na imunitu dítěte a na vyrážky. Máte některá vyzkoušeno jak to sedí děťátku a chutná, prosím?
    Leja1989   | 21.05.2023 16:56:17 | Reakcí: 1, poslední: 22.05.2023 13:28:38
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Kojenecké mléko s kolostrem
      Já dělala malý rýžovou colvia kaši s bovinním kolostrem s jablkem, přidávala jsem med a kakao a ten rozdíl oproti běžný kaši dítě podle mého nepozná. Volila jsem kolostrum hlavně skrze imunitní benefity.
      AttyTyria   | 22.05.2023 13:28:38
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice po změně mléka

| AndreaPl | 28.05.2024, 13:46

Dobrý den, chci se zeptat na stolici mé téměř dvouměsíční dcery. Na umělém mléce, před dvěma dny jsme změnili mléko na Hami. Včera měla trochu průjem a dnes taková stolice, je to v pořádku nebo je to známka toho že jí mléko nesedí? Nebo máme ještě počkat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zatím počkejte, přidejte probiotika.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.05.2024, 17:02
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×