Inzerce
Inzerce
Inzerce

Smíšená strava dítěte, zavádění příkrmů - nové poznatky ve výživě kojenců

V současnosti jsme svědky nových poznatků ve výživě kojenců. Podkladem změn je nabízet dítěti mezi 4. a 6. měsícem různé potraviny v malém množství, cca 1 čajovou lžičku denně, kdy se na základě níže uvedené studie ukázalo, že v tomto období kojenci nejlépe tolerují jiné nemléčné potraviny. Blíže nám problematiku objasní paní dr. Ludvíkovská:

Ve zkratce pro tatínky

 1. Aplikace nových poznatků ve výživě kojenců
 2. Kdy a jak zavádět zeleninový příkrm, kdy přidat maso?
 3. Jak postupovat v případě, že dítě zeleninový příkrm opakovaně odmítá?
 4. Vařit nebo kupovat hotovou kojeneckou stravu?
 5. Zařazení ovoce
 6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc
 7. Jak postupovat v dalších měsících
 8. Užitečné poznámky ke krmení dítěte
 9. Jak je to u dětí s rizikem alergie
 10. Vaše dotazy

Anketa: Od kdy jste začala u svého dítěte s příkrmy?

Inzerce

1. Aplikace nových poznatků ve výživě kojenců

Na základě závěrů velkých studií zaujaly k problematice kojenecké stravy v r. 2008 postoj evropská nutriční komise při ESPGHAN (Evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu), americký výbor pro výživu při alergologické a imunologické sekci Pediatrické akademie a v r. 2009 německá guidelines pro prevenci alergie. Podle oficiálních zpráv uvedených společností nebylo prokázáno, že by oddalování nemléčných přídavků stravy za hranici 4-6 měsíců vedlo ke snížení alergických onemocnění.

Proto je doporučováno podávat mezi 4. a 6. měsícem věku (období tzv. imunologického okna) různé potraviny v malém množství, cca 1 kávová lžička denně.

Takto podávané potraviny mají postupně obsahovat mouku z obilovin, brambory, rýži a maso včetně ryb, slepičí vejce, ovoce, zeleninu a výrobky z mléka a mají být podávány v malých, nezvyšujících se dávkách.
Sójové mléko není pro prevenci alergie doporučováno.

Inzerce

Výlučné kojení je doporučováno nejdéle do 6. měsíců věku.

2. Kdy a jak zavádět zeleninový příkrm, kdy přidat maso?

Rozhodnutí o zahájení příkrmů patří do rukou pediatra, který je obeznámen s rodinnou anamnézou dítěte, včetně alergií v rodině, poruch látkové výměny apod.

Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od ukončeného 6. měsíce věku.

Inzerce

Začínáme kombinací mrkev-brambor, podáváme zásadně lžičkou, nejvhodnější doba je před polední mléčnou dávkou. Podáme nejdříve 2-3 lžičky příkrmu a poté dokrmíme mlékem.

Každý den zvyšujeme dávky příkrmu, postupně lze přidat další druhy zeleniny (kedlubnu, brokolici, květák, zelenou fazolku, hrášek), takže během 3 týdnů by měla být polední dávka mléka nahrazena zeleninovou kaší. Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, některé přijme nový pokrm dobře, jiné s nechutí. Zkuste krátce nakojit nebo podat mléko po lžičkách a pak nabídněte příkrm. Vždy po zavedení nového druhu zeleniny vyčkejte cca 2 dny, zda se neobjeví zvýšená plynatost či řidší stoličky.

Inzerce

Koncem 3. týdne podávání zeleniny přidávejte postupně maso (libové hovězí, telecí, drůbeží, králičí, vepřové, rybí), místo brambor lze podat rýži, postupně i těstoviny. Posléze lze přidat polovinu vejce (žloutek i bílek), ale nutno v příkrmu řádně provařit a další týden podat vejce celé – opět řádně v příkrmu provařené. Pokud dítě přijímá i vejce bez problémů, může být ve stravě 2x v týdnu, ale ten den nepřidávejte maso – tzn. buď vejce, nebo maso.
Připravujete-li pokrm sama, na závěr přidejte lžičku olivového nebo slunečnicového oleje.
Koncem 6. měsíce lze zařadit i omáčky, které zahustíte solamylem: koprovou, rajskou, nikdy ne houbovou či játrovou!

3. Jak postupovat v případě, že dítě zeleninový příkrm opakovaně odmítá?

 • zkuste přidat trochu mléka k zelenině a znovu nabídněte, pak mléka ubírejte
 • udělejte 2-3 denní přestávku a znovu nabídněte stejné množství
 • zkuste k vařené zelenině přidat kousek cibule (má lehce kořeněnou chuť)
 • nikdy pokrm nepřislazujte, na sladkou chuť si dítě zvykne snadno – ale o to hůře pak přijímá zeleninu!
 • nikdy nepodávejte pokrm z lahve, vždy jen lžičkou!
 • nikdy nepřidávejte různá ochucovadla, do 1 roku nesolte!

4. Vařit nebo kupovat?

Samozřejmě lze příkrmy připravovat doma, ale zejména v začátku je výhodnější využívat široké nabídky hotové kojenecké výživy v lahvičkách. Jde o přípravky velmi bezpečné z hlediska obsahu dusičnanů a jiných cizorodých látek, naopak u kupované zeleniny hlavně v zimním období nemáte jistotu nikdy. Navíc hotová kojenecká výživa ušetří maminkám spoustu času.

5. Zařazení ovoce

Jakmile dítě dobře přijímá polední masozeleninový pokrm, zařadíte ovocné pyré, což je vlastně ovocná kaše v nejrůznějších kombinacích. Ovoce zařaďte před dopolední mléčnou dávkou, postup je obdobný jako u zeleniny. Vhodné je začít kombinací jablko-banán, množství každý den zvyšujte, až nahradíte dopolední mléčnou dávku ovocnou kaší. Podobně můžete přidávat ovoce i před odpolední mléčnou dávkou, můžete přidávat k odpolednímu ovoci bílý jogurt nebo tvaroh a tak postupně nahradíte i odpolední mléčnou dávku.

Opět můžete s výhodou využít hotových přípravků kojenecké výživy. Budete-li ovoce připravovat doma, jablka musíte podusit a po zchladnutí přidat např. rozmačkaný banán. Syrové jablko většinou působí zvýšenou plynatost, přidaný kousek banánu lehce pokrm přisladí a zjemní.

Spí-li vaše dítě v noci v této době klidně a nebudí se, znamená to, že mu večerní mléčná dávka stačí. Jakmile se však začne budit, budete muset přidat některou z mléčných kaší – rýžová, obilninová. Musíte vyzkoušet, jaké množství kaše bude dítě potřebovat, někdy stačí několik lžiček, jindy více, poté vždy nabídněte mléko (kojení nebo lahev).

6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc

 • ráno: kojení nebo láhev náhradního mléka
 • dopoledne: ovocná svačinka
 • v poledne: masozeleninový pokrm, brambor / rýže / těstoviny + omáčka + maso
 • odpoledne: ovocná svačinka s jogurtem / tvarohem
 • večer: rýžová či obilninová kaše, kojení / láhev náhradního mléka 

7. Jak postupovat v dalších měsících?

 • Dítě by mělo mít již zavedený pravidelný jídelní režim – tj. snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. V mezidobí nepodávat kromě vody nebo čaje žádné jiné pochutiny.
 • Jednotlivé dávky budete podle chuti a potřeb dítěte zvyšovat.
 • Lze zařadit luštěniny (vhodná je červená čočka, protože většinou nepůsobí zažívací problémy).
 • K ovoci lze přidat v přiměřeném množství piškoty.
 • Hotové ovocné jogurty nejsou právě vhodné, raději kupujte bílý jogurt nebo tvaroh a přidejte ovocnou přesnídávku.
 • Dbejte na to, aby dítě jedlo v klidu, povzbuzujte ho a nikdy nepoužívejte hračky k odvedení pozornosti. Některým dětem prostě stačí menší množství, násilím ničeho nedosáhnete.
 • Nekrmte dítě u zapnuté televize či radia.
 • Jakmile se dítě samo posadí a pevně sedí, posazujte ho ke stolu s ostatními členy rodiny.
 • Postupně ho učte pít z běžně tvarovaného hrnečku, na vycházky sebou berte hrneček s pítkem – je to výhodnější, protože má kryt a dítě si tolik nezvyká na dudlík.
 • Zkoušejte ke snídani nebo svačince dávat do ručky kousek pečiva, velmi rychle pochopí, že má žvýkat. Kolem 8. měsíce přidejte na pečivo máslo, nakrájejte na malé kousky a učte dítě brát pečivo ručkou do úst. Na pečivo můžete přidat nastrouhaný tvrdý sýr, ředkvičku nebo kousky oloupaného rajčete.
 • V této době (8. měsíc) také zkoušejte kojenecký oběd dělit – tzn. nepodávejte už jenom kašovitý pokrm, ale dávejte na talíř zvlášť př. brambor, maso, zeleninu, vše nakrájené na malé kousky, vždy část takhle připravte a zbytek rozmačkejte vidličkou. V tomto období už také stravu nemixujte.
 • Učte dítě jíst lžičkou, ručičku mu nejdříve přidržujte, u stolu sedící děti se učí velmi rychle příkladem ostatních členů rodiny. Samozřejmě, že zpočátku bude jídlo víc na stole a pod stolem, ale učení děla mistra.

8. Užitečné poznámky ke krmení dítěte

 • Dítě krmte vždy ve stejnou dobu a ve stejné místnosti (pokud nejste zrovna na dovolené).
 • Poloha dítěte musí být stejná jako při kojení či krmení z lahve – tzn. dítě držet v polosedě opřené o vaše levé předloktí, pravou paží dítěte fixujete pod svou levou paži a touto svou levou paží přidržujete levou ručku dítěte, aby vám svou ručkou do lžičky nestrkalo (u levorukých maminek vše opačně).
 • Používejte bryndáčků, i když látkové jsou krásnější, plastové se snadno udržují (z látkových se skvrny od zeleniny a ovoce těžko odstraňují).
 • Počítejte s tím, že dítě může nově zaváděný pokrm vyprsknout, vyplivovat nebo vyblinká celý obsah žaludku, podle toho krmte v místnosti, kde takové nehody nebudou na závadu.
 • Jakmile se dítě dokáže samo posadit, krmte ho v sedě, k tomu účelu lze využít dětské stoličky (musí být bezpečná a musí mít atest).
 • Stravu jen lehce mixujte, tzn. tak, aby zůstávaly drobné kousky, dětí dokáží dásněmi tyto kousky rozdrtit a naučí se později lépe kousat. Pokrm také můžete rozmačkat jen vidličkou.

Na konci 12. měsíce se již skladba stravy dítěte přibližuje stravě starších dětí a dospělých, denně by mělo dítě vypít cca 500 ml mléka.

POZOR!

 • Skutečnost, že je nyní doporučován poněkud odlišný postup v kojenecké stravě neznamená, že přídavek nahradí mléčnou dávku, a také to neznamená, že po 6. měsíci lze dítěti podat svíčkovou či guláš.
 • Také to neznamená, že maminka musí přestat kojit.
 • Stejně tak to neznamená, že kojenec má dostávat neupravené kravské mléko z obchodu, děti mají dostávat dětská mléka aspoň do 2 let věku, nejlépe do 3 let. Kravské neupravené mléko (tj. z obchodu) obsahuje vysoké procento bílkovin a minerálních látek, což významně zatěžuje funkci ledvin. Dětská mléka obsahují podstatně méně bílkovin a navíc jsou obohacena vitamíny – A, C, E, železem, jódem a jsou tedy pro kojence a batolata stravitelnější. Není však námitek použít neupravené kravské mléko po 1. roce života k přípravě dětské kaše.
 • Kojenci nikdy nepodávejte příliš velké a tvrdé kousky, které může snadno vdechnout (ořechy, bobule, kousky syrové mrkve či jablka). Tvrdou zeleninu a ovoce vždy nastrouhejte. Zvláště kousky jablka jsou nebezpečné, protože omočené slinami jsou velmi kluzké a dítě je vdechne velmi snadno. Ořechy v přítomnosti dětí nikdy neloupejte ! Děti jsou velmi zvídavé, do pusy strčí cokoli a vdechnutý kousek oříšku způsobí vždy závažné dechové potíže.

9. Jak je to u dětí s rizikem alergie?

U dětí se zvýšeným či vysokým rizikem alergie (výskyt potravinové či jiné alergie v rodině), u dětí s poruchami látkové výměny apod., je potřeba postupovat mnohem opatrněji a nové potraviny zavádět vždy po konzultaci s lékařem.

Zdroj 1. bodu: Novák J.: Výživa kojence a prevence alergických onemocnění, Pediatr. Praxi 2011; 12 (6)

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

10. Vaše dotazy

 

Anketa: Od kdy jste začala u svého dítěte s příkrmy?

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40

Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.

Knihy Pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky Jak děti přicházejí na svět
Zdravé těhotenstv Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

www.prochytrehlavicky.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

V současnosti je doporučováno začínat s příkrmy od ukončeného 4. měsíce, v době tzv. imunologického okna, kdy si dítě mnohem lépe zvyká na nové složky stravy s minimalizací vzniku alergií. Začínáme kombinací mrkev-brambor, podáváme zásadně lžičkou, nejvhodnější doba je před polední mléčnou dávkou. Zprvu 2-3 lžičky, postupně porci zvyšujeme až zcela nahradí polední dávku mléka. K mrkvi přidáváme jednotlivě další druhy zeleniny. Koncem 3. týdne začneme s libovým masem a přílohou. Pak zařadíme polovinu, další týden celé vejce, řádně provařené. Koncem 6. měsíce přidáme omáčky. Jakmile dítě dobře přijímá polední masozeleninový pokrm, zařadíme ovocné pyré, před dopolední mléčnou dávkou, postup je obdobný jako u zeleniny. Vhodné je začít kombinací jablko-banán. Schéma stravy 4.-6. měsíc je postupně - ráno: kojení nebo láhev náhradního mléka; dopoledne: ovocná svačinka; v poledne: masozeleninový pokrm, brambor / rýže / těstoviny + omáčka + maso; odpoledne: ovocná svačinka s jogurtem / tvarohem; večer: rýžová či obilninová kaše, kojení / láhev náhradního mléka. V dalších měsících zařazujeme luštěniny, bílý jogurt, kousky pečiva. Od 8. měsíce by mělo jídlo na talíři vypadat jako jídlo dospělého, tedy podávané odděleně, nikoli stále jako jednolitá kašovitá hmota. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zavádění příkrmů, smíšená strava dítěte - nové poznatky ve výživě kojenců - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Příkrmy
  Dobrý den, chci se zeptat jestli si ty první příkrmy vaříte, nebo si je kupujute? Přece jenom když se začíná, tak se příkrmu dává jen malinko, tak jestli to má cenu vařit.
  Andynka85   | 20.07.2019 19:39:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zavádění příkrmů
  Zdravím, začínám s příkrmy, tak sháním více info co, kdy a jak. Na https://www.mimikucharka.cz/prvni-prikrmy-jak-zacit-2-cast/ jsem se dočetla, že je dobré mezi prvními příkrmy zavádět i ryby, i když jde o silný alergen. Jak jste na tom vy, dáváte ryby brzy nebo necháváte až kolem 1 roku? Prý podle nových výzkumů je lepší zavádět s první lžičkou, už kvůli omega 3 mastným kyselinám a jodu. Co si o tom myslíte? Může to dítěti ublížit?
  Irena30   | 23.05.2019 22:15:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • Alergie na mleko
  Dobrý den. Prosím mám 6 měsíční dceru a je alergická na mléko a flašku úplně odmítá.. Doposud plně kojena. Začínáme s prikrmem mrkvickou ta ji moc nechutná odpoledne jsme zkusili jablíčko s banánem a to jí chutná. Ale v noci se pořád budí. Co jí můžu dát na noc, když je alergická na mliko je nějaká kaše pro tyhle alergické děti. Kojení na noc už asi nestaci. Děkuji.
  zuzkahrubcova   | 08.03.2019 12:34:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • úprava ovoce a zeleniny
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nutné ovoce či zeleninu podávané dětem do příkrmů třeba vařit (např. jahody, rajčata) nebo je možné z důvodu zachování vitamínů podat syrové. Děkuji
  Lexmannová   | 15.06.2015 15:21:11 | Reakcí: 1, poslední: 23.06.2015 07:46:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: úprava ovoce a zeleniny
   Po zavedení příkrmů ve 4. a 5. měsíci se doporučuje ovoce podusit z důvodu přítomnosti alergenů, jakmile si dítě na ovoce zvykne, lze podávat v syrovém stavu.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 23.06.2015 07:46:21
   Reagovat | URL příspěvku
 • Slyšela jsem, že gastroenterologové už opět změnili doporučení a v současné době platí opět doporučení plného kojení do ukončeného 6. měsíce věku.
  Informaci mám od LP, která by jí měla mít od laktační ligy.
  Víte o tom něco? Je to pravda?
  Děkuji.
  spinisek   | 17.12.2014 14:51:57 | Reakcí: 2, poslední: 18.12.2014 11:31:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Jogurt
  Dobrý den, můžete mi poradit, jaký jogurt je vhodný pro 6ti měsíční dítě? Dala jsem jogurt se 3% tuku, ale prý se má dávat dětem pouze smetanový s 1o% tuku...Není to moc? Děkuji Mirka
  Mirkaz   | 13.12.2014 09:46:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • výživa ve skleničce?
  Článek je velmi dobře sepsán a ráda se jím budu při přípravě příkrmů inspirovat, ale jedna věc mě zaráží. Opravdu chci, aby první chuťový vjem dítěte mimo mateřské mléko byl obsah nějaké koupené skleničky, když můžu místo toho dítěti nabídnout zeleninu čerstvou? S tímto zásadně nesouhlasím. Určitě je to tak pohodlnější, ale to přece není jediné kritérium, kerým se budu řídit. Navíc u kupovaných příkrmů (pokud nejsou v kvalitě bio) nemáme přehled o původu zeleniny, kde a za jakých podmínek byla vypěstována, o chuti, ceně a obsahu vitamínů nemluvě. Možná máme jistotu ohledně obsahu dusičnanů, co ale zbytky umělých hnojiv a pesticidů (opět mimo bio produkty)? To není důležité? Neříkám, že máme kupovat všechnu zeleninu jen bio a příkrmy pouze vařit, ale snad je důležité se nejdříve trochu zamyslet nad tím, co svému dítěti vlastně dávám. I tak si ale myslím, že čerstvou stravu nic nenahradí. S její kvalitou a chutí se žádná sklenička prostě nemůže poměřovat.
  Miateena   | 10.12.2014 11:07:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zavádění lepku
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zaváděním lepku-kdy, v jaké formě a v jakém množství? A kdy se může dávat jako příloha k zelenině a masu např.pohanka, jáhly, bulgur apod.? A když se od 4.měsíce můžou dávat obilninové kaše, je tím myšleno, že se můžou dávat pohankové, jáhlové, kukuřičné apod.? :-)
  Předem moc děkuji za odpověď Mirka
  Mirkaz   | 06.11.2014 21:06:22 | Reakcí: 1, poslední: 13.11.2014 11:47:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zavádění lepku
   Lepek se doporučuje do stravy zařadit mezi 4 . - 6 . měsícem věku, v době tzv. imunologického okna, kdy nové příkrmy dítě nejméně alergizují.
   Tedy ve 4. měsíci lze zařadit obilnou kaši na noc, v 5. měsíci do ovocného příkrmu piškot, kojeneckou sušenku, kousek staršího pečiva - rohlík, kůrku chleba.
   Pohanku, jáhly, bulgur,rýži lze zařadit do zeleninového příkrmu místo brambory od 5. měsíce, ale dobře rozvařit, a rozmixovat, aby ve stravě nezůstaly zrníčka, které by dítě mohlo vdechnout.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 13.11.2014 11:47:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • z čeho vařit?
  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat z čeho připravovat malému příkrm. Na konci října měl 4 měsíce a je na umělém mléku. Chci mu jídlo vařit, ale jsem stále odrazována od kupování běžné zeleniny.
  Opravdu je potřeba mít zeleninu bio? V dnešní době nápisům Bio v obchodech nevěřím....
  Děkuji
  IngridC   | 04.11.2014 16:28:17 | Reakcí: 2, poslední: 10.12.2014 10:47:10
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: z čeho vařit?
   Kupování bio zeleniny je vhodné, ale pokud kupujete zeleninu v kamenném obchodě, neměl by být problém s obsahem dusičnanů. Není vhodná jarní rychlená zelenina, ale nyní na podzim se nemusíte bát. Pokud byste měla soukromého dodavatele, o kterém víte, čím hnojí, je to ještě lepší.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 06.11.2014 07:44:34
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: z čeho vařit?
   Dobrý den, nedá mi nereagovat na váš příspěvek. Moc nerozumím, na co se vlastně ptáte; sama tak nějak tušíte, že zelenina ze supermarketu nebude to nejlepší, co dítěti můžete nabídnout, přesto pochybujete o kvalitě bio... To mimochodem není žádný nápis, ale certifikace, která vám zaručuje nejvyšší kvalitu produktů ve smyslu absence umělých hnojiv, pesticidů a dalších nepřiznivých látek. Bioprodukce je pravidelne kontrolována inspekcí, jedná se o velmi přísné kontroly a za jakékoliv pochybení hrozí vysoké pokuty. Takovou jistotu u konvenčních potravin mít nikdy nebudete. Pokud chcete volit jinou cestu a máte tu možnost, vypěstujte si zeleninu a ovoce sama, jde to bez chemie a navíc víte, co dítěti dáváte.
   Miateena   | 10.12.2014 10:47:10
   Reagovat | URL příspěvku
 • zvraceni
  Dobry den chci se zeptat začali SME s prikrmy mekvicku i brokolicku zvládl skvěle pak sem mu udělala špenát s bramborem a dvakrát večer se mi pozvracel dala sem mu černý čajs cukrem a ledem doktor řekl ze muto jen nesedlotak sem mu ddávala dva dny jen mateřské mlékoa pak dva dny mrkvicku.dnes sem mu uudělalamrkvicku s bramborem a zase se dost pozvracel nevim čím to může byt a bojím se mu cokoliv dat.a v noci se mi dost budí zkoušela sem kaši ale vůbec nepomáhá myslíte ze mi může slábnout mléko?
  Seege   | 29.10.2014 20:15:49 | Reakcí: 1, poslední: 06.11.2014 07:43:19
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: zvraceni
   Zvracení po zeleninovém příkrmu neznamená, že je nevýživné mateřské mléko, spíše děláte nějakou chybu při přípravě zeleninového příkrmu, zkonzultujte s obvodním pediatrem.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 06.11.2014 07:43:19
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice

| Marber | 16.01.2023, 00:07

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj syn je plně na MM z části kojen někdy dokrmovan lahvičku.obcas dostane nutrilon profuturu, ale to spíš jako dokrm když jsem měla málo mléka ( kvůli uzdicce mu nešlo tahat z prsu)
Poslední cca dva týdny má hlenovitou stolici takovou dost hustou a má problém ji vytlačit. Jinak nevypadá že by měl nějaké další potíže. Mléčné výrobky jsem vypustila ( měl předtím hodně pěny ve stolici. Chvilku měl pěnu i poté a teď se to změnilo na hlen. Také jsem si všimla opruzeniny a seborey na hlavičce tak jsem nasadila laktobacily. Stolice stále hlen. Může to být stravou a mým horším pitný režimem nebi mám raději vyhledat lékaře? Dávám mu biogaiu, Vít D a kapky co-lactase když dokrmhji lahvičku. Když kojím tak ne. Musím mu pomáhat rourkou. Tady ve fotce je jen kousek ale toho hlenu mívá třeba 10x více opravdu se mu valí jen když mu pomůžu. Tady je hezky vidět že je fakt takové zvlastni konzistence. .a je to takove tmave oranzove. děkuji moc za odpověď...

Dobrý den, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.01.2023, 17:07
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×