Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ovocné přesnídávky a jejich kvalita

Ovocné přesnídávky se těší velké oblibě jak u malých dětí, tak u těch větších, především díky balení v tzv. kapsičkách. Podle čeho se můžeme řídit při jejich nákupu nám poradí výsledky testu časopisu dTest z počátku roku 2020, který prověřil 11 druhů ovocných přesnídávek.

  1. Na co bylo testování zaměřeno
  2. Obsah vitamínu C
  3. Sladké i bez přidaného cukru
  4. Toxiny, těžké kovy a pesticidy
  5. Testované výrobky a ukázka výsledků

Na co bylo testování zaměřeno

V laboratoři na přesnídávky čekaly analýzy, při nichž se zjišťovalo, jaký mají obsah vitamínu C a cukru, a zda je například výrobce nepřipravil ze zaplísněných surovin. Kontrolováno bylo také portfolio více než 700 pesticidů a těžké kovy. V hodnocení obalu se pak odráží zejména to, jak přesné informace výrobce spotřebiteli podává. Ovocný podíl zkoumán nebyl, protože ten lze spolehlivě určit pouze pro jablka, která obsahují specifickou fenolovou látku floridzin. U vícedruhových přesnídávek by takové určování bylo velmi nepřesné.

Obsah vitamínu C

Kyselina askorbová (přesněji kyselina L-askorbová), jak se někdy označuje vitamín C, tvoří přirozenou součást čerstvého ovoce a zeleniny. Jde o důležitý vitamín, který si lidské tělo neumí samo vytvořit, proto je výše jeho příjmu závislá na tom, co jíme. Výrobci jej často používají jako antioxidant, který brání potraviny před hnědnutím. Obsah vitamínu C v potravinách kromě použitých surovin ovlivňuje také jeho nízká stabilita. Jeho množství se totiž snižuje záhřevem nebo dlouhým skladováním. Mohou být vhodným zdrojem vitamínu C i přesnídávky, které tepelnou úpravou procházejí?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí jako denní referenční příjem pro děti od jednoho roku do tří let věku 20?mg. V testech byla vyhodnocována zjištěná množství s ohledem na vyhlášku, která jako referenční hodnotu pro množství vitamínu C stanovila 25 mg/100?g výrobku – podle klíče čím více, tím lépe. Do známky se promítla také skutečnost, kolik vitamínu C připadá v přepočtu na 100 kJ.

Inzerce

Testované vzorky ve většině případů uváděly vitamín C ve složení, výjimku tvořily výrobky značek Ovko a Hipp Hippis. Přesnídávka Sunárek Cool deklaruje pouze přítomnost citronové šťávy. Ovko se o překvapení nepostaral, žádný vitamín C v něm objeven nebyl. Stejný výsledek ovšem měla i přesnídávka Rossmann/babydream, která kyselinu askorbovou ve složení zmiňuje. Nálezy vitamínu C v kapsičce dm baby love nebyly o mnoho vyšší.

Kubík Ovocná kapsička, která přídavek vitamínu C rovněž hlásí ve složení, vyšla ze zkoušek v porovnání s ostatními jako vitamínová bomba. Bylo zjištěno, že ve 100 gramech se nachází 51,7 miligramů vitamínu C. Zajistit dětskou referenční denní dávku podle EFSA by ale zvládly i přesnídávky Nestlé NaturNess (35,7 mg/100 g), Sunárek Do ručičky (33,8 mg/100 g), Hello (23,9 mg/100?g) a Hamánek (22,3 mg/100 g).

Inzerce

Sladké i bez přidaného cukru

Nejvíc cukru bylo objeveno v přislazované přesnídávce Hello (14,8 g/100 g), příliš za ní však nezaostávaly ani Nestlé NaturNes a Kubík, které žádný přidaný cukr nedeklarují (celkový obsah cukru byl 14,5, respektive 14,4 g/100 g). Nejméně cukru bylo odhaleno u výrobku Ovko (9,6 g/100 g).

Do hodnocení cukru se promítl také podíl sacharózy v celkovém cukrovém úhrnu. Za vyšší než třetinový podíl ztrácely výrobky drahocenné body. Sacharóza je cukr, který se přirozeně vyskytuje v přírodě, druhy ovoce použité v testovaných kapsičkách jí však obsahují jen malý podíl. Hlavním zdrojem sacharózy v našich podmínkách je cukrová řepa, proto vyšší podíl trochu vzbuzuje podezření na přislazování.

Legislativní položkou v potravinách pro malé děti je i obsah sodíku, ze kterého byl vypočítáván obsah soli. Bez potíží jej splnila všechna testovaná pyré.

Inzerce

Toxiny, těžké kovy a pesticidy

Hledání mykotoxinů bývá standardní součástí testování potravin prováděného časopisem dTest a analýzy se proto nevyhnuly ani dětským výživám. Protože základním kamenem všech přesnídávek byla jablka, která mohou být napadena plísněmi, bylo zjišťováno, jestli se v nich nenachází jejich toxický produkt – patulin. To je toxin, který vytvářejí různé typy plísní napadající ovoce. Druhým toxinem, kterým se testy zabývaly, byl ochratoxin A. Jde o jedovatý produkt plísní Aspergillusa Penicillium. Poškozuje ledviny a snižuje imunitu, má také karcinogenní účinky. Není proto divu, že se jeho množství v rizikových potravinách, zvlášť u jídla pro malé děti, často sleduje. Jak je vidět ve výsledcích testů, přesnídávky byly z tohoto pohledu čisté a všechny obdržely jen velmi dobrá hodnocení.

Potraviny mohou být v průběhu výroby kontaminovány průmyslovými zplodinami s obsahem těžkých kovů. Ty pak mohou škodit nervové soustavě, játrům nebo ledvinám. V přesnídávkách byly hledány stopy cínu, kadmia či olova. Limitní hodnoty pro cín může být u konzervovaného ovoce a zeleniny někdy obtížné dodržet. Jeho větší množství může vyvolávat žaludeční a střevní obtíže. Kadmium se jako kontaminant dostává snadno z hnojiv a zplodin do rostlinných systémů. Touto cestou se pak může dostat do krmiva, masa zvířat i do potravin. Olovo se ve zplodinách usazuje na površích rostlin, nejčastěji proto bývá zasažená nadzemní část rostliny včetně plodů. Děti jsou choulostivější, jsou-li vystaveny olovu. V důsledku toho se může zpomalit jejich vývoj, snížit imunita či schopnost učení. Ani v případě pátrání po těžkých kovech testy neodhalily žádný problém. Všechny testované přesnídávky si vedly na jedničku.

U všech vzorků bylo v rámci prověřování bezpečnosti zjišťováno, zda se v nich nenachází nějaká ze 775 reziduálních pesticidních látek v nepřípustných množstvích. Pesticidy se používají k chemické obraně před nejrůznějšími typy škůdců během zemědělské výroby. Čtyři z jedenácti otestovaných přesnídávek pocházely z ekologického zemědělství, kde není použití pesticidů povoleno vůbec. Limity pro případné zbytkové pesticidy tak byly pro bio výrobky Rossmann/babydream, Ovko, dm babylove a Hipp Hippis ještě přísnější. Testy ani tady na žádný významný problém nenarazily. Sníženou známku za pesticidy si vysloužila pouze přesnídávka Hello, kde byl zjištěn carbendazim a benomyl v množství 0,015 mg/kg. K tomu, aby výrobek v hodnocení propadl, by tato hodnota musela činit minimálně 0,02 mg/kg, proto dostal jen sníženou, uspokojivou známku.

Inzerce

Testované výrobky a ukázka výsledků

Testováno bylo jedenáct ovocných přesnídávek, jejichž ovocným základem byla jablka a ochuceny byly banánem, většinou bez dodatečného zahušťování a přislazování. Jednalo se o známé značky i o privátní značky obchodních řetězců (Hamánek Hrušky s banánem, Kubík Ovocná kapsička banán-jablko, Sunárek do ručičky Jablko Banán, Ovko Apple Carrot Banana, Hami Jablko a banán, Nestlé NaturNes Banán jablko, Sunárek Cool ovoce malina, jablko, banán, dm Babylove Pfirsich & Bananen, HiPP Hippis Jablko-Hruška-Banán, Rossmann/babydream Apfel & Banane, Hello Ovocná přesnídávka s banánem). Podrobné výsledky testu naleznete na webových stránkách časopisu dTest a níže u 5 vybraných značek.

  Hamánek Hrušky s banánem Kubík Ovocná kapsička banán-jablko Hami Jablko a banán dm Babylove Pfirsich & Bananen HiPP Hippis Jablko-Hruška-Banán
Celkové hodnocení Dobře (76 %) Dobře (72 %) Dobře (64 %) Dobře (63 %) Dobře (63 %)
Cena 24,90 Kč 13,90 Kč 56,90 Kč 14,90 Kč 29,90 Kč
Hmotnost 120 g 100 g 4 x 100 g 90 g 100 g
Cena za 100 g 20,80 Kč 13,90 Kč 14,20 Kč 16,60 Kč 29,90 Kč
Vitamín C Dobře (63 %) Velmi dobře (82 %) Uspokojivě (40 %) Nedostatečně (4 %) Dostatečně (23 %)
Obsah cukru Dobře (74 %) Dostatečně (37 %) Uspokojivě (59 %) Velmi dobře (82 %) Dobře (64 %)
Obsah soli Velmi dobře (94 %) Velmi dobře (96 %) Velmi dobře (97 %) Velmi dobře (96 %) Velmi dobře (93 %)
Mykotoxiny Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %)
Pesticidy Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %)
Těžké kovy Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %) Velmi dobře (100 %)
Obal a deklarace Dobře (74 %) Dobře (76 %) Dobře (66 %) Velmi dobře (87 %) Velmi dobře (85 %)

Informace o autorovi testů naleznete na www.dtest.cz nebo v časopisu dTEST.

ČASOPIS PRO SPOTŘEBITELE DTEST

Redakčně upraveno.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ovocné přesnídávky a jejich kvalita - diskuze

Poradna

Dobrý den , prosím syn bude mit v lednu 2 roky ... Od malá není žádný jedlík... Ale jak stárne tak me obavy jsou silnější a silnější... Neji vůbec nic ... Ovoce,zeleninu,maso,syry,pecivo ... Vše hned plive a nebo ani nechce zkusit ... Jedine co sni je vyvar s nudlemi , hole těstoviny,jogurty a UM ... Zkousela jsem nedavat nic jineho nez oběd a i přesto prostě radsi nejedl ... Jsem už bezradna ... Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je to někdy dáno charakterem dítěte, ale trpělivě nabízejte dál veškerou stravu. Můžete zkusit nasadit Pyridoxin tbl 1x denně 1/2 tbl, je to vitamin skupiny B, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a chuť k jídlu.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 30.11.2023, 18:43
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×