Inzerce
Inzerce
Inzerce

Konkrétní dotazy k zavádění příkrmů a stravě dětí

Vaše dotazy

 1. Jakou zeleninu a ovoce je možno dávat dítěti a od jakého měsíce (v článku uvádíte květák a brokolici od 8. měsíce, ale v hotových příkrmech v obchodech jsou právě květák a brokolice uvedeny jako první lžička)?
 2. Jakých zásad je třeba dbát při domácím vaření pro miminka (např. jak dlouho vařit, abych nezahubila všechny vitamíny)?
 3. Neškodí dětem částečné nahrazení čerstvé zeleniny (ovoce) mraženým?
 4. Na jak dlouhou dobu si mohu dopředu navařit, např. na 2 až 3 dny, aby jídlo vydrželo v ledničce?
 5. Má příkrm nahradit mléčnou dávku a jak pak vytvořit pitný režim dítěte?
 6. Jaké příkrmy používat v 6 měsících, naplňuje ještě kojení pitný režim dítěte?
 7. Kdy je dítěti možné začít podávat maso a bílé jogurty?
 8. Má se ještě dítě po přechodu na smíšenou stravu v noci kojit?
 9. Co dělat, když dítě odmítá jakýkoli zeleninový příkrm?
 10. Dcera spí s prsem v puse. Jak ji to odnaučit?
 11. Je ve 20 měsících vhodná stále mixovaná a převážně mléčná strava?
 12. Mohu skutečně před prvním rokem začít s tvarohem?

1. Jakou zeleninu a ovoce je možno dávat dítěti a od jakého měsíce (v článku uvádíte květák a brokolici od 8. měsíce, ale v hotových příkrmech v obchodech jsou právě květák a brokolice uvedeny jako první lžička)?

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Jestliže je na některém hotovém pokrmu uvedeno, že květák a brokolici lze podat kojenci jako první lžičku, nemohu to komentovat. Nicméně je třeba podávat nejprve tu zeleninu, která nepůsobí zažívací potíže (nadýmání a bolesti bříška) a dítě ji většinou dobře přijímá (mrkev a brambor). Brokolice a květák rozhodně patří mezi zeleninu, která zažívací potíže působit může, a proto není pro začátek vhodná. Doporučuje se podat až později.

K článku lze doplnit ještě poznámku k podávání jablečného pyré - je lépe jablko zpočátku krátce podusit, neobsahuje pak tuhé kousky a je stravitelnější.

2. Jakých zásad je třeba dbát při domácím vaření pro miminka (např. jak dlouho vařit, abych nezahubila všechny vitamíny)?


Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Vařením zeleniny i ovoce se vitamíny ničí vždy, vařit musíte totiž do té doby, až je pokrm měkký. Nejšetrnější způsob přípravy je vaření v páře.

3. Neškodí dětem částečné nahrazení čerstvé zeleniny (ovoce) mraženým?

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Samozřejmě lze použít i mražené ovoce, pokud bylo před zmrazením pečlivě ošetřeno (omyto a očištěno) a není zmraženo déle než 3 měsíce. Totéž platí o zelenině.

Inzerce

4. Na jak dlouhou dobu si mohu dopředu navařit, např. na 2 až 3 dny, aby jídlo vydrželo v ledničce?

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Dítěti lze připravit vařený pokrm pouze na následující den za předpokladu bezpečného uložení v lednici.

5. Má příkrm nahradit mléčnou dávku a jak pak vytvořit pitný režim dítěte?

Reakce na článek: V bodě 6 uvádíte jídelníček, kde UM / MM je pouze 1x ráno a 1x večer. Když se poštěstí a malá mi vypije celou lahvičku, tak by to za den dalo 400ml.
V bodě 8 ovšem píšete, že do roka má dítě vypít 500ml UM / MM denně, někde jsem četla, že by bylo vhodné dokonce 600ml denně. Jak to ale do miminka dostat?? Všude píšou, že příkrm má nahradit mléčnou dávku zcela, takže asi ani po jídle?

Inzerce

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Příkrm nahradí dítěti mléčnou pitnou dávku, takže pití mléka po úplném přechodu na smíšenou stravu má dítě ráno a večer (nebo mléčnou kaši), jinak může dostat mléko po každém jídle, samozřejmě v menším množství a lépe v hrnečku.

6. Jaké příkrmy používat v 6 měsících, naplňuje ještě kojení pitný režim dítěte?

Dobrý den, prosím Vás o radu. Našemu malému je 6 měsíců a 9 dní. Byl plně kojen, asi před 3 týdny jsme začali podávat zeleninové příkrmy (měl menší přírůstek, tak jsme začali dřív). Teď, poslední 2 dny zkoušíme podávat i kašičku na noc. Vždycky ještě malého dokojím. Nevím ale, zda mu nemám ještě podat nějaké další tekutiny po poledním jídle (píšete, že by se mělo kojení časem nahradit příkrmem), nebo zda by mu mělo stačit kojení během dne?
A ještě jeden dotaz. Kolik by měl asi sníst příkrmu? Vařila jsem mrkvičku s bramborem, krásně jedl, pak jsme zkusili dát brokolici (hotový příkrm První lžička), to mu moc nechutnalo, tak jsme se vrátili k mrkvi s bramborem, ale už to moc nechce. Něco sní, ale rozhodně ne tolik jako dřív. Děkuji moc za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Pokud dítě dobře přijímá bramboru s mrkví, můžete postupně přidávat maso (kuřecí, krůtí, telecí, libové hovězí) nebo kupujte hotové maso-zeleninové příkrmy. Každý den dávku tohoto příkrmu zvyšujte, až nahradíte polední kojení tímto příkrmem a další zeleninu přidávejte až potom, ale vždy jeden druh po troškách.  V kojení pokračujte v dalších dávkách. Celý postup zavádění příkrmů je popsán v příslušné kapitole, ošetřující dětský lékař/ka Vám při nezdaru jistě vše ještě vysvětlí.
Denní příjem tekutin je dostatečně zajištěn v tomto ročním období kojením, není nutné dítěti další tekutinu vnucovat, pokud to odmítá.

7. Kdy je dítěti možné začít podávat maso a bílé jogurty?

Dobrý den, mému synovi bude 7 měsíců. Šest měsíců jsem jej plně kojila a nyní 3 týdny dostává své první zeleninové příkrmy a večer kaši. Vše velmi dobře zvládá, neobjevila se žádná alergická reakce a malému chutná.
Chtěla jsem se zeptat, kdy bych mohla začít dávat maso (kuřecí, králičí), od kdy je možné přidat do zeleninové polévky rýži a od kdy je možné začít podávat přírodní jogurt (přece jen je z kravského mléka, ale četla jsem, že je možné jej také podávat, tak si nejsem jistá).

Inzerce

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Jestliže dítě dobře přijímá zeleninový příkrm, je možno přidávat maso – cca 50g (libové vepřové, telecí, mladé libové hovězí, kuřecí, krůtí, králík). Připravuje – li maminka sama, postupně může zkoušet i jiné druhy zeleniny (brokolice, zelená fazolka, kedlubna, květák, dýně, pórek, špenát). U všeho platí zásada: vždy přidat pouze jeden druh zeleniny a poté počkat cca 3dny a když dítě nemá žádné zažívací potíže či alergickou reakci, je možno přidat větší množství daného druhu. Do takto připraveného příkrmu se vždy přidává brambora, kterou lze samozřejmě střídat s rýží. Jakmile si dítě zvykne na maso, je možno až do hotového pokrmu přidat lžičku olivového či slunečnicového oleje. Žádná zásmažka!!!! Dalším přídavkem je ovocné pyré, které se podává jako dopolední svačinka. Začínáme jablíčkem, které po omytí oloupeme a vykrojíme jádřince, poté krátce podusíme a po vychladnutí po lžičkách před dopoledním kojením dítěti podáme. Neobjeví-li se žádná reakce na kůži či zažívací potíže, každý den se dávky zvyšují (lze přidat banán, který se ovšem nevaří), až množství ovocného pyré nahradí dopolední kojení (cca 200 ml). Postupně je možno zavádět i jiné druhy ovoce – hruška, švestka, broskev, meruňka, opatrně s malinami, jahodami, rybízem (alergie). Exotické ovoce pro kojence není vhodné. Samozřejmě lze využívat bohaté a dostatečně široké nabídky hotové dětské výživy zejména v zimních a jarních měsících. Její výhody maminky jistě ocení při vycházkách, návštěvách či dovolených. Jogurty: nahrazujeme jimi odpolední kojení až poté, co dítě dobře přijímá ovoce, opět se zavádí postupně, po lžičkách. K jogurtu je možno přidat i ovoce, na které je dítě zvyklé tak, až tato svačinka nahradí odpolední kojení. Takže jídelníček bude vypadat postupně takto: ráno kojení, dopoledne ovocné pyré, polední maso-zeleninový příkrm, odpoledne jogurt s ovocem, večer kaše a kojení. Přechod na smíšenou kojeneckou stravu musí být vždy pozvolný, nelze dítěti změnit jídelníček během týdne! Je to otázka zhruba 2 měsíců. Stravu je lépe rozmačkat vidličkou než mixovat a dávat pouze lžičkou, mixovat jen výjimečně.

8. Má se ještě dítě po přechodu na smíšenou stravu v noci kojit?

Dobrý den, synovi je 7 měsíců, náš denní a noční režim jídla a kojení vypadá následovně: ráno kolem 7. hodiny kojení, pak před dopoledním spaním kolem 9:30 také kojení, v poledne zeleninový příkrm bez kojení, ve tři hodiny odpoledne kojení, večer v půl sedmé mléčná kaše a kojení. Pak jde malý spát.
Malý se stejně mezi desátou a jedenáctou hodinou noční opět probudí a žádá si kojení, to samé mezi druhou a čtvrtou hodinou noční.

Je možné, že má stále v noci takový častý hlad? Zkoušela jsem jej znovu uspat, pochovat, uchlácholit, ale malý se pak začne vyloženě rozčilovat a skutečně si kojení žádá. Jakmile se ode mě napije, v tu ránu opět spí. Klidně mu dám napít, ale četla jsem, že od šesti měsíců by děti již mohly prospat i většinu noci a kojení jim většinou stačí až v brzkých ranních hodinách. Ale asi je to dítě od dítěte.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Je pravda, že v tomto věku by už dítě nemělo dostávat žádné noční dávky. Je otázkou, zda skutečně pije nebo potřebuje matčino prso jen k utišení. Není také jasné, kolik dáváte večer kaše, možná mu to nestačí a pak potřebuje v noci dokrmit. Zkuste dávku kaše zvýšit, ale dokojte a noční pití omezte maximálně na 1x. Může také pomoci tatínek, který by mohl k dítěti vstát a uklidnit ho. (ten ho těžko nakojí). Děti jsou tak trochu vyděrači a ihned vystihnou slabou stránku ošetřující osoby. Ale oba rodiče musí být trpěliví a důslední! Jestliže ale neuspějete, zkoušejte znovu až po dalších přídavcích. Většinou se děti během dne zasytí a v noci již žádnou další dávku nepotřebují.

Pozn.: takto nastíněný jídelníček smíšené kojenecké stravy platí pro zdravé děti, nezatížené žádnou rodinnou alergií či nemocí zažívacího traktu. Pro tyto děti se musí jídelníček upravovat individuálně.

9. Co dělat, když dítě odmítá jakýkoli zeleninový příkrm?

Dobrý den, prosím Vás moc o radu. Moje 8měsíční dcera stále odmítá jakýkoliv zeleninový příkrm. Je stále plně kojena a zkoušíme příkrmy již přes měsíc, ale marně.
Začala jsem mrkvičkou, poté jsem přidala brambor a nyní zkoušíme i více druhů zeleniny, ale vše odmítá. Vždy jí to úplně rozmixuji na kašičku, ale už při první lžičce se velmi vzteká, jednou se mi dokonce i hned po lžičce poblinkala, jako by jí ta chuť strašně vadila. Zkoušela jsem také přidat trochu MM anebo jablíčko, aby chuť byla sladší, ale vůbec nic nezabírá. Koupila jsem i zeleninu s masem ve skleničkách, také nic. Paní doktorka říkala, že už by ale měla něco jíst, tak mám tedy dávat aspoň ovocné přesnídávky a ty mi papá krásně! Taky má moc ráda bílý jogurt s ovocem. Ale přece jí nemohu dávat celý den jenom ovoce?
Opravdu si nevím rady, jakým způsobem  jí dát zeleninu, aby jí chutnala. Zkoušela jsem i změnu času, nedávat v poledne, ale  později, také nezabralo. Ve všech publikacích se uvádí, že by dítě v 8měsících mělo mít pomalu zavedený jídelníček, aby příkrm postupně nahradil polední a večerní kojení. Na večer jsem jí koupila Nestlé kašičky a ty mi také rázně odmítá! V noci se mi budí tak 2x-3x, vždy se napapá a poté spinká hezky, ale určitě jí již večerní kojení nestačí. Co mám tedy dělat, aby aspoň něco snědla? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Někdy je u plně kojeného dítěte problém se zaváděním příkrmů tak, jak popisujete. Bohužel jste asi nevydržela, když dítě odmítalo zeleninu a zkusila hned ovoce a to byla chyba. Jakmile totiž dítě ochutná ovocné pyré, které je chuťově sladší, obtížně si zvyká na zeleninu. Proto se má zavádět další příkrm až po náhradě polední dávky zelenino-masovým příkrmem. Ale co teď? Doporučovala bych vařit zeleninu a maso s přídavkem cibule, která má nasládlou a kořeněnou chuť, mnohdy byli rodiče úspěšní. Další možností je podat příkrm v lahvi s odstříkaným mateřským mlékem a postupně zvyšovat dávku  příkrmu. Důležité je, aby maminka podala jiný příkrm až nahradí příslušnou mléčnou dávku novým pokrmem, nikdy dříve. Dítě musí mít čas zvyknout si na nový pokrm, někdy to ale trvá déle, chce to prostě jen hodně trpělivosti. Stejně tak s večerní dávkou kaše - stačí podat několik lžiček před kojením a postupně každý den přidat lžičku, až se večerní kojení nahradí mléčnou kaší. Vždy je vhodné i po kaši dítěti kojení nabídnout, lépe se před spánkem zklidní.

10. Dcera spí s prsem v puse. Jak ji to odnaučit?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak pokračovat ve stravě mojí 7měsíční dcery. Zatím pořád kojím. Dopoledne cca 3x, potom dávám kupovaný příkrm, jelikož vařený nechce. Potom kojím cca 4x a dávám přesnídávku. Potom už nic. Večer kojím. Myslím si, že je to málo. Malá sice nepláče, ale chce pořád prso. Podotýkám, že celou noc mi spí s prsem v puse, je to náročné. Nejde jí ho vzít, protože pláče a nechce ani cumlík. Prosím, poraďte, abychom byli spokojené obě. Děkuji Monika.

Odpověď MUDr. Vomelové: Strava v 7 měsících by měla vypadat takto:
- ráno kojení,
- dopoledne ovocný příkrm - dušené jablko a do toho 1/2 banánu, nebo švestka, hrušky, jahody atd, ne citrusové plody
- v poledne masozeleninový příkrm
- odpoledne kojení
- na noc kojení nebo kaše
- v noci 1 - 2 dávky kojení. I v tomto věku mají být dávky po 3 hodinách, to, že kojíte 3x dopoledne a 4x  odpoledne by nemělo být. Dítě se přepíjí mateřským mlékem a poté nechce nic jiného. Spaní s bradavkou v pusince je úplně špatně. Vy se nevyspíte a hrozí nebezpečí vdechnutí pro dítě, i ve spánku si dítě může nasát mateřského mléka, neodříhne si, může ublinknout a zvratky vdechnout - stává se to. Budete muset trpělivě a pomalu dítě odvykat. V 7měsících to bude dost práce, v první fázi zrušte prso v pusince v noci, bude plakat, bude si to vyžadovat, ale není zbytí. Nabídněte dudlík, trpělivě opakujte, dítě je zvyklé na prso, takže bude plakat a vztekat se, ale jinak to nejde. Poté, co se zklidní v noci, odbourejte časté kojení během dne - prodlužujte intervaly mezi kojeními, nenabízejte prso při každém zažádání dítěte. Zkuste nabídnout převařenou kojeneckou vodu, dítě si pravděpodobně žádá kojení na žízeň. Čeká vás dost perná doba, moc spokojené nebudete obě, ale chce to trpělivost a systém. Co se týče kupovaných výživ v poledne, přidávejte do kupované výživy po lžičkách to, co uvaříte sama, dítě si přivykne na jinou chuť.

11. Je ve 20 měsících vhodná stále mixovaná a převážně mléčná strava?

Dobrý den, ráda bych se zeptala odborníka, jestli je v pořádku, že 20měsíční holčička, která byla do 6 měsíců plně kojena, dostává přibližně od 8. měsíce (což už je prakticky jeden rok) v podstatě stále stejnou stravu. Bývá to: 

 • k snídani téměř vždy kaše
 • k dopolední svačině jogurt, pacholík nebo jiný mléčný výrobek + čerstvý rohlík
 • k obědu mixovaná zeleninová polévka buď s masem nebo bez masa, občas s jáhlami nebo ovesnými vločkami + někdy pár kapek oleje
 • k odpolední svačině většinou mixovaný celý banán s jiným ovocem (často s hruškou) + čerstvý rohlík
 • k večeři nejčastěji pudink s dětským mlékem od Hami

Někdy dostává místo těchto jídel chleba s máslem nebo s lučinou a jednou za čas šunku. Řekla bych, že dítě už nemá na ta jídla chuť, vždyť je musí jíst už celý rok stále dokola (všimla jsem si, jak se podívá, co bude mít k jídlu a když to vidí, má po náladě). Její maminka jí ale vždycky nějak zabaví (hračkami, knížkami s obrázky apod.), takže dítě nevnímá, že jí a co jí. Když dá najevo, že už má dost, snaží se maminka upoutat její pozornost jinak (většinou jí pouští pohádky na DVD), aby dál jedla a pokud možno snědla všechno. Málokdy se maminka spokojí s tím, že dcera nesnědla všechno (maminka se totiž bojí, aby její dítě nebylo hubené). Právo dostat k jídlu něco jiného dcera prakticky nemá, protože maminka si myslí, že dítě si nemůže určovat, co chce jíst, aby pak nebylo vybíravé v jídle. Potíž je také v tom, že maminka neumí vařit, takže uvaří jen polévky pro dceru (jiné děti nemá), jinak se vaření moc nevěnuje.
Obávám se, že přestože její dcera všechno sní a je maloučko baculatá (to se její mamince líbí), nemusí mít dostatek všech živin, které potřebuje ke svému vývoji. Kromě toho se mi nelíbí, že se v tomto dítěti pěstuje nechuť až odpor k jídlu, protože kdykoli má jíst, utíká pryč a brání se jídlu, jak může. Není jí to však nic platné. Jednou, když jsme u nich byli na návštěvě a seděli náhodou u stolu právě v době, kdy tu seděla také jejich holčička se svým jídlem, natahovala ručičku k našemu jídlu a chtěla ochutnat. Nejedli jsme nic, co by nemohlo jíst malé dítě a tak jsme jí se svolením její maminky dali ochutnat. Kupodivu to holčičce chutnalo a bylo hezké vidět, jak si umí také pochutnat.
Nevím, možná se ve svém pohledu na výživu této holčičky mýlím, a proto jsem se rozhodla obrátit se na vaši poradnu a poprosit vás o zaslání vašeho odborného názoru.
Děkuji za pozornost a budu se těšit na vaši odpověď.

Odpověď Mgr. Eliášové, nutriční terapeutky: Na základě Vašeho dotazu se pokusím zodpovědět. Hned na první pohled je v jídelníčku zarážející jeho skladba - a to téměř výhradně z jídel v mixované formě. Již kolem 12 měsíců (někdy i dříve) začínáme přecházet na stravu kompaktní, souvisí to s vývojem dentice. Předpokládám, že dítě ve 20 měsících zuby má. Skladba z pohledu výběru potravin je velmi chudá, omezená a nedostačující založená téměř výhradně na mléku. I když to není uvedeno, předpokládám, že jídelní chody s výjimkou oběda jsou jídla sladká. To rozhodně není ideální. Chápu, že holčička takto poskládanou stravu odmítá. Velmi nevhodný je i způsob stolování. Takto si vychováte naopak v jídle vybíravé dítě. Po příchodu do školky bude mít problém s konzumací tzv.„normálních“ jídel. Protože je jednoduše nebude znát. Dítě se na výběru potravin může podílet – vždy pod naší kontrolou. Musíme vědět, co nabízet. Žádná potravina neobsahuje všechny potřebné živiny a další nezbytné složky potřebné ke správnému růstu a vývoji dítěte. Musíme je proto správně nakombinovat, abychom poskytli dítěti vše potřebné. Více o správné výživě dětí se dočtete zde

12. Mohu skutečně před prvním rokem začít s tvarohem?

Dobrý den, vašich stránek si vážím coby důvěryhodného a propracovaného zdroje informací. Dnes jsem narazila článek o zavádění nemléčných příkrmů (snad od MUDr. Ludvíkovské), který vysvětluje změnu přístupu, příkrmy již opět ne od 6. ale už od 4.měsíce. Maminky jsou právem lehce zmatené, o prarordičích nemluvě, ale jedna informace mi tam nesedí - použití tvarohu. Je na to dotaz i v diskuzi níže - bohužel bez jakékoliv reakce. Myslím, že by stálo toto na BOL osvětlit. Pokud se kravské mléko na pití nedoporučuje (myslím do 2 let) kvůli množství bílkovin, tak jak je možné, že po příkrmech je uveden tvaroh, který má dozajista bílkovin na objem mnohem více? Buď je to omyl, nebo nějaký nový zvláštní přístup, nebo zamítání mléka zavání propagací umělých mlék....a my jsme opět zmatené. Nejde tedy hlavně o množství podané potravy?
Děkuji a zdravím K.M.

Odpověď MUDr Květy Ludvíkovské: Máte pravdu, že přítomnost tvarohu v jídelníčku budí stále rozpaky maminek. Jeho zařazení je však z důvodu nabídnutí kravské bílkoviny v malém množství. Rozhodně nelze srovnávat celou mléčnou dávku o 250 ml kravského mléka a lžičku tvarohu zamíchanou v pokrmu 1x týdně až 1x za 14 dní. Dle nových doporučení ze strany alergologů jde o to, aby dítě bylo kravské bílkovině v malém množství vystaveno v uvedeném období imunologického okna, ale rozhodně tím není myšlena záměna celé mléčné dávky adaptovaného mléka za tvaroh. Stejně tak bílého jogurtu k ovoci přidáváme po lžičkách, ne celý kelímek.

Dále se tomuto tématu věnujeme v části: Dotazy na výživu dětí v rámci pravidelného Pediatr ONLINE - možná i Váš dotaz byl již zodpovězen!

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Konkrétní dotazy k zavádění příkrmů a stravě dětí - diskuze

 • Oběd
  Dobrý den,
  mám 9 měsíční holčičku, od 5,5 měsíce jsme začali dávat příkrmy- obědy papala dva měsíce pěkně, vše v pořádku, i když si dala plnou dávku, nakojila jsem ji (kojení bylo vždy nejdůležitější, takže pokud měla hlad, nejdříve se nakojila, potom si dala masozel příkrm). K 1. večeři má kasičku, za cca 1- 1,5 hod. kojím na noc. Dopoledne a odpoledne má svačinky, potom případně dokojím. Chleba se jí moc jíst nechce. Ovoce a bílý jogurt má ráda. Křupky má ráda, dokáže si je držet. Před ale více než 2 měsíci mi přestala jíst obědy, nedojí je ani v jinou dobu. Zobne si pár lžiček a hotovo. Je jedno, jestli má mixované nebo kousky, lžička/vidlička, někdy spíš ode mě z ruky trochu víc. Již 3 měsíce jí rostou 2 zoubky. Prosím, poradíte mi, co ještě zkusit? Jsem už zoufalá. Kdyby i aspoň víc ten chleba jedla..
  Nyní jsme navíc koupili 2 židličky (každou jinou), dcera se jich bojí. Co s tímto problémem?

  Moc děkuji za odpověď
  L. Koudelková
  Bejbyonline   | 17.08.2023 14:32:13
  Reagovat | URL příspěvku
 • Začátky s příkrmy k obědu i k večeři?
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, na kolik je vhodné začít nahrazovat součastně polední mléčnou dávku zeleninou a večerní mléčnou dávku kaší. Moje brzy pěti měsíční Anežka má téměř od narození problém s pitím mléka (končí pití brekem před nasycením, někdy už po prvních doušcích) a pediatrička i gastroenteroložka radí začít přikrmovat, snad se to zlepší, jelikož problémy asi souvisí s refluxem, nutriton způsoboval úporné zácpy. Mrkav a brambora k obědu jí chutná a mám pocit že si poté dá mléko s větší chutí, než jindy. Dnes velmi nechtěla pít mléko a tak jsem neodolala a zkusila ji dát večer rýžovou kaši a za tu byla moc ráda. Mohu tedy souřastně pomalu zkoušet různé zeleniny k obědu a večer dávat kaši? Nebo zeleninu a postupně maso k obědu i k večeři aby si malá nezvykla na sladkou kaší a zeleninu neodmítala? Nebo příkrm k večeři zatím nedávat? Děkuji předem za radu.
  morrigan   | 14.01.2017 22:53:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Lepek
  Dobrý den,

  dnes mi paní doktorka řekla, že mám synovi 8 měsíců dávat do příkrmu zásmažku. Zde se uvádí, že do roku ne. jak to tedy je a případně proč? Nevím ani kdy ji do jídla přidat kdyý mu je mixuji jestli tedy před mixováním a jestli je třeba dále vařit. Piškoty se mohou dávat? A kolik? A jak je to s bílám pečivem. Pokud mouku ano, může být celozrnná? Také mi řekla, že mám dávat i namazaný chléb s máslem. Nedokážu si představit jak by ho jedl a navíc nemá ani jeden zub. Jinak syn má lepek i večer v kaších a občas 1-2 piškoty do zeleniny a nebo 2-3 křupky ze špaldové mouky a kukuřičné do masozeleninového příkrmu. Jak je to prosím ještě s rybou, kapr, losos a ovesné vločky a krupice? Moc děkuji za odpověď.
  Darda777   | 08.12.2015 12:51:49 | Reakcí: 2, poslední: 11.12.2015 15:07:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Lepek
   Pokud dítě dobře prospívá, zásmažky do jídla nejsou nutné - přepalovaný tuk a mouka, zeleninový příkrm lze zahustit moukou rozmíchanou ve vodě a povařit do zhoustnutí.
   V 8 měsících se doporučuje nabídnout již hrubší stravu, tedy nemixovat, pasírovat, nebo jen rozmačkat vidličkou. Piškoty lze přidat do ovocného příkrmu, do jogurtu, pokud si dítě již kousky stravy drží, tak i do ruky. Starší rohlík a chleba může.Mouku celozrnnou zatím ne, obsahuje hrubší otruby, mohl by je vdechnout. Chleba s máslem zatím ne, ale kousek staršího chleba na žužlání ano.
   Ryby lze, pozor na kosti, ovesné vločky ano - mixované, nebo kaši z ovesných vloček - kojeneckou, kupovanou v lékárně. Krupice v podobě krupicové kaše - z lékárny.

   http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-strava

   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 08.12.2015 17:39:14
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Lepek
   Dobrý den,

   ještě přikládáme odkaz na jídelníček:
   http://www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/vyziva-deti/prikrmy-zavadeni-recepty/jidelnicek-pro-deti
   Vaše Babyonline
   Baby on line   | 11.12.2015 15:07:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • Pštrosí maso
  Dobrý den, prosím o radu, zda mohu již 7,5 měsíců starému miminku dat do prikrmu pštrosí maso. Pokud ne, kdy ano? Dekuji
  Lexmannová   | 21.11.2015 20:50:01 | Reakcí: 1, poslední: 24.11.2015 17:27:47
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Pštrosí maso
   Pštrosí maso je velmi libové, lehce stravitelné. Z tohoto pohledu se dá zařadit vedle masa kuřecího, králičího, krůtího. Obsah tuků je ještě nižší. Neměla bych problém.
   Mgr. Jana Eliášová, nutriční terapeutka
   Baby on line   | 24.11.2015 17:27:47
   Reagovat | URL příspěvku
 • Odpolední svačina pro dítě s ABKM
  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jakou svačinu zařadit místo odpoledního kojení. Dcerce je 6 měsíců a 2 týdny a má ABKM. T.č. ráno MM, dopolední svačina jablko/banán, oběd masozeleninový příkrm, odpolední svačina MM, večer MM, v noci se budí 1-2x na MM.
  Jogurty dávat nemohu, snad ve všech sušenkách je též kravská bílkovina obsažena, mám tedy dávat opět ovoce? Či stále MM??

  Ještě jeden dotaz, když jsme zavedli žloutek, dcerku hodně nadýmal, stejně tak některý druh zeleniny. Znamená to, že to již nemám dávat nebo si na to časem zvykne??

  Moc děkuji za odpovědi
  Lendulos   | 12.11.2015 23:38:36 | Reakcí: 3, poslední: 19.11.2015 06:58:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Odpolední svačina pro dítě s ABKM
   Doporučuji kontaktovat výživového poradce v rámci gastroenterologické poradny. Jak byla zjištěna alergie na KM? Dostalo dítě adaptované mléko? Nebo jen na základě bolestí bříška při kojení? A pokud matka vysadila KM?Pokud nebyly provedeny krevní odběry po zatížení KM, jedná se jen o intoleranci, která s může časem zklidnit.
   Jogurt se doporučuje až od 8. měsíce věku a lze jej u intolerance zařadit. Jinak se doporučuje adaptované mléko - hydrolyzát po domluvě s pediatrem, nebo gastroenterologem.
   Nesetkala jsem se se zhoršením stavu po podání kojeneckých sušenek.
   Pokud byly bolesti bříška po zavedení žloutku, nebo některé zeleniny, doporučuje se na 1 měsíc vysadit, poté znovu zkusit zařadit.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 16.11.2015 06:38:30
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Odpolední svačina pro dítě s ABKM
    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Když byly dcerce 3 týdny, měla strašné koliky, hodně zvracela, po kojení plakala, nakonec měla až 17X denně zelený průjem a s krví. Když jsem začala držet přísnou bezmléčnou dietu, všechnu obtíže ustaly.
    OL mi doporučila, ať zkusím na 6.měsících sníst jogurt. Bohužel dcera se začala opět kroutit, bolesti břicha, ve stolici hned hleny, takže jsme doporučení do gastro poradny dostaly až teď a objednání je až za půl roku, proto jsem Vás oslovila. Máme doma Neocate, před měsícem jsem byla hospitalizována a manžel doma dceru hlídal. Bohužel ho těžce odmítala, i když ji ho trochu osladil Glukopurem.

    Děkuji
    Ullrichová Lenka
    Lendulos   | 16.11.2015 07:10:34
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Odpolední svačina pro dítě s ABKM
     Pokud dítě odmítá Nocate, lze nasadit Nutrilon digestif care - může napsat i obvodní lékař, než se dostanete na gastroenterologii, náhradou za lepek v piškotech a sušenkách jsou kukuřičné, nebo rýžové Racio chlebíky, nebo kukuřičné tyčinky kupované v lékárně, nebo ve zdravé výživě. Jogurt nenasazujte.
     MUDr. Ludmila Vomelová
     Baby on line   | 19.11.2015 06:58:03
     Reagovat | URL příspěvku
 • Lepek a kojení po jídle
  Dobrý den,

  malému je sedm měsíců a stále kojím a máme zatím jeden příkrm denně a to masozeleninový. Jsem trochu na rozpacích se zavedením lepku do stravy. Názoru se velmi různí. Někde se píše kaše s lepkem, krupice do příkrmu, mouka do příkrmu a nebo piškoty. Paní doktorka mi dnes řekla, že mohu každý den udělat zásmažku z másla a mouky a dát do omáčky rajské, koprové a i jítrové. Mně se příčí dávat mouku každý den. A není tedy lepší ji povařit ve vodě a přidat k oříkrmu, Jde o to ale jakou dávku. Případně krupici, ale namočit, ale v čem. Ve vodě nebo v mléce? Stále kojím, takže v mateřském mléce? Kaše instantní jsem zkoušela, ale s mateřským mlékem se neosvědčili, někdy se mi nedaří odstříkat požadovaná dávka. Mohla bych zkusit obilnou ředěnou vodou a to pak stačí jako jedinná denní porce lepku? Spánek se mi s kašičkou taky nezlepšil. Kaše zase nedávám.

  Jak je to s kojením po jídle. Když mi toho na oběd moc nesní, tak ho dokojím. Klidně pije ale i když sní celou misku. Mám mu dát spíš jen vodu? Chci kojit co nejdéle a snad se při druhém těhotenství odstaví sám. Někdo říká kojit po každím jídle ale to by mi ho nemohl ani nikdo pohlídat, protože takovou zásobu mléka už ani neodstříkám.
  Darda777   | 10.11.2015 10:18:23 | Reakcí: 5, poslední: 19.11.2015 15:28:59
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Lepek a kojení po jídle
   Dle doporučení České gastroenterologické společnosti se s příkrmy začíná již ve 4. měsíci života, dítě se mezi 4. a 6. měsícem má setkat se všemi alergeny, je to doba imunologického okna, kdy nové příkrmy děti nejméně alergizují.
   V 7. měsíci tedy strava vypadá takto:
   ráno kojení + kousek pečiva - rohlíku, chleba, piškotu
   dopoledne ovocný příkrm s dětskou sušenkou, nebo piškotem, na doplnění tekutiny ovocná šťáva ředěná kojeneckou vodou, nebo čaj
   v poledne masozeleninový příkrm, 1 x týdně místo masa 1/2 vejce, na doplnění tekutiny kojenecká voda, čaj, může být kojení dle chuti dítěte, ale pokud dítě sní 150 - 200 ml zeleniny, doporučila bych vodu
   odpolední svačina kojení, kousek pečiva, sušenky, piškot, od 8. měsíce bílý jogurt s piškotem a postupně s ovocem
   večer kaše - krupicová mléčná, kupovaná v lékárně, poté čaj, ovocná šťáva, nebo kojení, v noci kojení dle chuti dítěte.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 10.11.2015 13:03:39
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Lepek a kojení po jídle
    Dobrý den. Syn má 6,5 měsíců, stále kojím. Je nutné dávat na noc kaši, když mu kojení stačí a v noci spí a budí se nad ránem? Děkuji
    simonasromova   | 18.11.2015 22:20:37
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Lepek a kojení po jídle
     Není nutná na noc kaše, ale je třeba zařadit do stravy lepek - piškot, dětskou sušenku.
     MUDr. Ludmila Vomelová
     Baby on line   | 19.11.2015 13:30:45
     Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Lepek a kojení po jídle
    Podle doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat (duben 2014)se zavádí nemléčné příkrmy až od ukončeného 6 měsíce, je zde i o lepku, viz odkaz: http://www.gastroped.cz/doporucene-postupy/
    Petulkav   | 19.11.2015 11:35:40
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Lepek a kojení po jídle
     Děkujeme za doplnění, v této problematice bohužel panuje rozdílný názor imunologů (zastávají zavedení od ukončeného 4. měsíce) gastroenterologů (od ukončeného 6. měsíce).
     Jana Martincová
     Baby on line   | 19.11.2015 15:28:59
     Reagovat | URL příspěvku
 • podávani pečiva
  DOBRÝden, prosila bych o radu. Od kdy může kojenec pečivo a jake? A ještě prosím kolik g zeleniny pro začátek masozelen. příkrmů? Syn ma 5,5 m. a už máme začínat s příkrmy,nikde neni psáno kolik zeleniny, kolik vody, bojím se to jen tak od oka? Mužu pro chuť přihodit lísteček petržele či celeru? DEkuji moc Bea
  Belatka   | 23.07.2015 21:53:48 | Reakcí: 1, poslední: 09.08.2015 12:16:53
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice 2M miminka na UM

| SB123 | 17.02.2024, 18:09

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je taková stolice normální.
Má 2m dcerka byla nejdříve na UM Beba Comfort, ale protože byla hodně plačtivá a stolici měla 1x za 3-4 dny, dali jsme na doporučení lékaře a vyměnili UM. Přešli jsme na HiPP Bio Combiotik. Na HiPPu je 5 dní a četnost stolice se již navýšila (zatím 1x-2x denně), ale změnila se její konzistence a je hustší - viz. foto. Je taková stolice normální?
Děkuji.

Dobrý den, ano, stolice je v pořádku.

 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.02.2024, 18:35
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×