Inzerce
Inzerce

Výživa v batolecím věku (1-3 roky)

 1. Růst a vývoj v batolecím věku
 2. Důležitost správné výživy
 3. Vztah dítěte k jídlu
 4. Příjem nejen základních živin
 5. Pravidelný režim je základ
 6. Energetický model celodenního jídelního talíře
 7. Vyvážená strava
 8. Maso, tuky, zelenina
 9. Pitný režim aneb kolik toho musí děti za den vypít?
 10. Příprava jídel
 11. A na závěr…

1. Růst a vývoj v batolecím věku

Batolecím období dítěte označujeme druhý a třetí rok jeho života. V porovnání s vývojem v prvním roce se u dítěte pozvolna zpomaluje růstová rychlost. V průměru dítě přibere během druhého roku na váze 2,6 kg a do výšky vyroste 12 cm, během třetího roku nastává období, kdy dítě zvýší svou hmotnost v průměru o 2,5 kg a jeho postava se zvýší o 6 cm. Tento vývoj přetrvává v následujících třech až čtyřech letech.

2. Důležitost správné výživy

Výživu batolete chápeme jako nejzákladnější fyziologickou potřebu. Vzhledem k tomu, že dítě prochází několika různými stádii vývoje, je plnohodnotná výživa velmi důležitá pro správný fyzický i psychický vývoj. Způsobem výživy se musíme přizpůsobit rychle se vyvíjejícímu organismu nejen kvantitou ale i kvalitou stravy.

3. Vztah dítěte k jídlu

Nesmíme zapomínat, že ve stravovacím chování se začíná projevovat fyziologický negativismus dítěte. Pro toto období je typické, že objem jídla se mění, někdy dítě sní velké množství, jiný den naopak velmi malé. V porovnání s kojeneckým věkem se tato změna rodičům jeví jako ztráta chuti k jídlu. Děti mají výkyvy ve svých preferencích a averzích, například se objeví období, kdy jim nechutná maso nebo dočasně nemají chuť k jídlu. Za nějakou dobu se vše upraví. Dětem se musejí podávat rozmanitá jídla s různou chutí, konzistencí a teplotou. Dlouhodobé podávání stravy v kašovité formě vede k situacím, kdy dítě odmítá kousat.

V širším slova smyslu je to období, kdy dítě z kojenecké výživy přechází na způsob stravování dospělých a začíná si vytvářet vztah k potravinám a jídlu a začíná si osvojovat stravovací zvyklosti. Specifických doporučení ubývá a strava se přibližuje stravě zbytku rodiny. Proto je vhodné dbát na dodržování zásad zdravé výživy i kultury stolování. Asi nejvíce se odráží na utváření nutričních zvyklostí životní styl rodiny.

4. Příjem nejen základních živin

Z nutričního hlediska to znamená, že se mění zastoupení základních živin (bílkovin, tuků, sacharidů) podílejících se na celkovém energetickém příjmu. Především dochází ke snížení procentuálního zastoupení tuků od výživy výlučným kojením, kdy tuky tvořily 50% z celkového energetického příjmu až na hodnotu 30% na celkovém energetickém příjmu jako ve stravě dospělých, a to nejdříve po skončení druhého roku věku. Tuky a hlavně obsah polynenasycených mastných kyselin ve stravě jsou velmi důležité pro dozrávání mozkových struktur.

U dítěte ubývá tělesného tuku a začíná se utvářet větší množství svaloviny, proto narůstá nárok na potřebu bílkovin
ve vztahu na kilogram tělesné hmotnosti (2 g bílkovin), ale ne méně než 10% na celkovém energetickém příjmu. Kvalitní strava by měla obsahovat dostatečné množství vitaminů, minerálních látek a stopových prvků a to zejména vápník, fosfor, železo, zinek, jód, fluor.

5. Pravidelný režim je základ

Základem správného stravovacího chování by mělo být vytvoření pravidelného režimu. Počátky můžeme stavět už při přechodu dítěte na pevnou stravu v prvním roce života. Rytmičnost v přísunu živin a energie je pro organismus výhodná, ekonomizuje a harmonizuje jeho činnost. Dítě se od nejmladšího věku učí, že život má svá pevná pravidla. Jak dítě roste, začleňuje se do zvyklostí jídelního rytmu.

Dávkování a počet jídel vychází z poznatků fyziologie trávení, tradic a ekonomických podmínek rodiny. Pravidelnost v jídle v rámci 24 hodin by měla být jedním ze základů zdravého životního stylu, která se pak přenáší i do rytmu ostatních denních činností. Způsob výživy rodiny se řídí podle přesných pravidel.

Denní režim složený z pěti dávek (snídaně 20%, přesnídávka 5%, oběd 40%, svačina 5%, večeře 30%) přizpůsobujeme stravování celé rodiny při současném respektování specifik batolete.

6. Energetický model celodenního jídelního talíře

Z důvodu obsahu malého žaludku a střídavé chuti k jídlu by dítě mělo jíst v menších dávkách. Jídlo by nemělo být příliš teplé, vhodné je podávat jednotlivé součásti pokrmů samostatně, nemíchat je dohromady. Dětem mohou vadit nejrůznější pachy např. rozvařená zelenina, luštěniny, maso, ryby aj. Nezapomínáme na to, že velký význam při příjmu stravy mají i ostatní smysly nejenom chuť (vůně, vzhled, klidné prostředí).

1. Snídaně

Snídaně by měla tvořit 20 % z celkového energetického příjmu během dne

Inzerce
 • 200 ml mléko (UMV) 3,5 %
 • 40 g chléb
 • 10 g rostl. máslo
 • 30 g paprika
 • 20 - 30 g bílkovinné potraviny

2. Přesnídávka

Přesnídávka by měla tvořit 5 % z celkového energetického příjmu během dne

 • 60 g ovoce - broskev

3. Oběd

Oběd by měl tvořit 40 % z celkového energetického příjmu během dne

Inzerce
 • polévka zeleninová s obilovinou
 • 50 g pečené kuře
 • 80 g brambor (jiný příkrm)
 • 50 g zeleninový salát
 • 5 g rostlinný olej

4. Svačina

Svačina by měla tvořit 5 % z celkového energetického příjmu během dne

 • 100 ml bílý jogurt
 • 1/2 rohlík
 • 30 g ovoce

5. Večeře

Večeře by měla tvořit 30 % z celkového energetického příjmu během dne

Inzerce
 • 200 ml rýžová kaše (3,5 %)
 • 50 g jablko

7. Vyvážená strava

Pestrá a vyvážená strava nám zajišťuje doporučený poměr základních živin, vitamínů a minerálních látek, proto při skladbě jídelního lístku využíváme potraviny z každé potravinové skupiny. Z počátku druhého roku věku tvoří základ stravy mléko a mléčné výrobky a postupně se základem jídelního lístku stávají obiloviny, mlýnské a pekárenské výrobky, které poskytují nejvíce energie. Podle doporučení SZO by mateřské mléko mělo být nedílnou součástí ve stravě dítěte do dvou let. Pokud není dítě kojeno, využíváme umělé mléko a postupně začínáme zařazovat pasterizované mléko – ne odtučněné a další mléčné výrobky.

Potravina Počet porcí potraviny
za den
Ukázka jedné porce
Mléko 3,5 %
Mléčné výrobky
3 - 4 120 - 150 ml mléka
100 ml jogurtu
20 - 30 g tvarohu
20 - 30 g tvrdého sýru
Pečivo

Obiloviny
Příkrmy
2 - 3 1/2 (30 g) krajíce chleba
1/2 rohlíku
60 - 70 g vařené rýže
60 - 70 g vařených těstovin
80 g brambor
40 - 50 g vařených luštěnin
2 knedlíky
Ovoce

Vysoký obsah
vitamínu C
Obsah beta
karotenu
2 50 g
100 ml ovocné šťávy
černý rybíz, červený rybíz, jahody,
kiwi, citrusové plody
broskev, meruňka, mango,
ovocné džusy
Zelenina
Vysoký obsah
vitamínu C
kyselina listová

Obsah beta
karotenu
2 - 3

z toho 1
z toho 1


z toho 1
50 g

paprika, křen, kysané zelí
špenát, hlávkový salát, zelí, čínské zelí,
mangold, řeřicha, celer, chřest, fenykl

červená a žlutá paprika, mrkev, rajčata
Maso - telecí
drůbeží, krůtí
jehněčí, králičí
ryby
vejce
1 40 g

60 g
80 g
1 vejce (max. 2 vejce týdně)
Volný rostlinný tuk,
olej jednodruhový -
řepkový, olivový,
slunečnicový
2 - 3 10 g

Sladkosti podáváme dítěti pouze výjimečně a vždy hledáme náhradní řešení. Tím může být čerstvé či sušené ovoce. Čím později se dítě naučí jíst a pít sladké potraviny a nápoje, tím lépe.

8. Maso, tuky, zelenina

Ovoce a zelenina se pro svůj zdroj vlákniny, vitamínů a minerálních látek stává automatickou součástí jídelníčku. Dbáme na příjem listové zeleniny, zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a žluté a oranžové zeleninu a ovoce pro obsah beta karotenu. Upřednostňujeme je v syrovém stavu nebo připravené vhodnou technologickou úpravou (vaření a dušení v páře).

Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin a také potřebného železa. Rybí maso by se mělo stát součástí jídelníčku nejenom pro svůj obsah jódu, ale i nenasycené mastné kyseliny, a to alespoň dvakrát do týdne.

Zařazujeme také luštěniny, zpočátku dáváme přednost méně nadýmavým druhům (červená čočka, fazole mungo, fazole adzuki) nebo je připravíme vhodnou technologickou úpravou.

Z tuků dáváme přednost tukům rostlinným před živočišnými. Důležitým zdrojem jsou i ořechy a semena, vždy máme na zřeteli, v jaké formě je dětem podáváme z důvodu nebezpečí vdechnutí. Lze je podat nastrouhané do salátů či při přípravě moučníků. Rozpuštěné čerstvé máslo je v doporučené dávce vhodné podat pro svůj obsah vit. A.

Inzerce

9. Pitný režim aneb kolik toho musí děti za den vypít?

Součástí stravovacího režimu je i režim pitný. Denní doporučená potřeba se pohybuje kolem 1200 – 1500  - 1800ml, s věkem stoupá. Malé dítě si většinou samo neřekne a je dobré mu ho nabízet. U dítěte je důležitou součástí i mléko, vhodnými nápoji jsou voda, ovocné čaje, zeleninové šťávy, ředěný džus. Batolatům se doporučuje podávat maximálně 150 -  250 ml džusu pro obsah velkého množství cukru.

Inzerce

10. Příprava jídel

Technologická příprava jídla pro batolata by měla respektovat zásady správné výživy a přírodní úpravy. Používáme kvalitní tuky, nepřepálené a přidáváme je až do hotového pokrmu. Při přípravě polévek nepoužíváme vývary z kostí. Připravujeme polévky z kvalitních potravin – ze zeleniny, masa, luštěnin husté či řídké konzistence. Můžeme zahustit moukou – škrobovou, pšeničnou, sójovou, kukuřičnou.

Vhodné technologické přípravy jsou vaření, vaření v páře, dušení a pečení, smažená jídla nedoporučujeme. K dochucování pokrmů používáme zelené natě, kmín, majoránku, bazalku, koriandr. Při vhodné kombinaci použitých potravin a technologické úpravy není nutné pokrmy dosolovat nebo použijeme velmi malé množství soli.

11. A na závěr…

Ve stravě takto malých dětí bychom se měli vyvarovat přípravě exotických a kořeněných jídel, konzumaci uzenin, velkého množství sladkostí a čokolád a sladkých a sycených nápojů CO2.

DÍTĚ JÍ PRO SVOJI RADOST, NIKOLIV PRO RADOST DOSPĚLÝCH

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Výživa 1 - 3 roky - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Vitamíny od Vitaminátoru
  Měla jsem obrovský problém dostat do syna ovoce a zeleninu v jakékoliv podobě. Přesnídávky a šťávy Vitaminátor mi problém vyřešily. Vhodné pro děti 6+.. DOPORUČUJI! :)
  JanaVes   | 03.03.2019 08:39:22
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hami mlicko otestované
  Přidávám se s recenzi na Hami mlicko 6+ se kterým jsme moc spokojeni! Synovi chutná, bříško ho neboli a uplne senzačně se připravuje! Moc doporučuji!!!
  sari_nka   | 25.11.2016 09:11:26
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hami, to je mňami
  Ahoj,jsem ambasadorkou značky Hami. Zkouším všechny jejich kaše a příkrmy a jsou naprosto skvělé, teď testuju Hami mléko 2, které jsem v rámci ambasadorského programu dostala zdarma a je skvělé. Krásně se rozpouští,nedělá žádné hrudky,sice trošku pění,ale to je jen kosmetická vada, výborně chutná...no prostě hodně muziky za slušné peníze. Určitě u něj zůstaneme a vám všem jej taky doporučuji pro miminka :-).
  bubla79   | 14.11.2016 16:07:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hami, to nejlepší ham pro Vaše dítě
  Dobrý den maminky,
  Jsem ambasadorkou značky Hami. Dostala jsem mléko Hami od ukončeného 6. měsíce,
  a musím říct, že vřele doporučuji. Jsem s ním naprosto spokojená, co já, ale Vendulka je naprosto spokojená, má spokojené bříško.
  Mlíčko nám naprosto vyhovuje, je lépe rozpustné a velmi dobře chutná. Obsahuje OptiNutri, a vitáminy a minerály,pro správný růst a vývoj dítěte.
  MonjouleWlckova   | 27.10.2016 13:51:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, syn má 1 rok. C  htěla jsem se zeptat, kdy by se měly začít dávat dítěti luštěniny. Děkuji Zimková
  lenki   | 11.09.2014 15:28:19
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s banány. Mám ročního chlapečka a on je má moc rád. Neobsahují moc cukru ? je to totiž naše nejčastěji podávané ovoce, dávám mu ho téměř každý den...
  lucka30   | 29.08.2012 13:52:33
  Reagovat | URL příspěvku
 • výživa
  Prosím o údaje objemu žaludku 1,5 roku - 2 roky starého dítěte. Myslím, že má vytahaný žaludek a stále je více a více při chuti i hodinu po jídle. Snažím se dodržovat alespoň 2-hodinové pauzy mezi jídly ale často se nedaří. Hodinu po vydatné snídani chce svačinu a hned jak se po obědě probudí a otevře oči, řekne "HAM, HAM". Dělá starost její vyvalené břicho, začína se prohýbat v bederní části zad, čímž se jí mění chůze i celkový postoj těla.Nechci aby měla v budoucnu bolesti páteře a potíže s pohybovým systémem.
  Jak získat kontrolu nad množstvím jídla a přitom dceru nutričně neohrozit? Nechci jí trápit hlady. Děkuji
  Lučiana   | 17.08.2012 04:56:12
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | 28.03.2024, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×