Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co by mělo miminko umět 7. - 9. měsíc (III. trimenon)

Honzík je neustále v jednom kole. Zajímá ho vnější svět. Toto období je bohaté na pohyb. Objevuje se pozice na čtyřech a snaha o lezení.

Do lezení se Honzík dostane třemi způsoby. Zhoupne se na kolínkách, nebo nakročí anebo z otáčení. Rozlišujeme lezení zralé a nezralé. Nejprve je nezralé se změnou koordinace, není opřen o dlaň, jen o její kořen a má skrčené prstíky. Nožičky jsou nad podložkou.

Honzík také objeví z pozice na čtyřech tzv. překážkový sed. Sed začíná být vzpřímený, ale počkáme, až si Honzík sedne poprvé sám. Pomocí překážkového sedu a pohybů na čtyřech se postupně snaží dostat ještě výš. Jedna nožička zůstane na kolínku a druhá nakročí a vytahuje se do stoje. Jedná se o model rytíře.

Při objevování okolí se zapojuje také jemná motorika a sbírání drobečků je zdokonaleno piketovým úchopem. Palec se kamarádí s ukazováčkem. Hodně se rozvíjí vnímání okolí.

Honzík opakuje gesta, miminku, rozhazuje ručkama, tluče hračkami o sebe, reaguje na povely -  ale jen na ty, co nejsou zákazové. Slovo „ne“ nebo „nesmíš“ není ve slovníku malého človíčka.

Mgr. Kamila Vorlová

U pošty 402/14
625 00 Brno-Starý Lískovec

Inzerce

(poliklinika na Osové, 2. patro)

tel.: 777 559 114
email: vorlova@rehabilitacevorlova.cz
www: http://www.rehabilitacevorlova.cz

Inzerce
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

7. - 9. měsíc (III. trimenon) - diskuze

Poradna

Dobrý den, paní doktorko.
Už si nevíme rady s chováním naší desetileté dcery, proto se na vás obracím s prosbou o radu. Máme ještě osmiletého, vcelku bezproblémového syna, na kterého již v minulosti, aspoň takový jsme měli pocit, dcera žárlila. Posledních několik měsíců se stalo její chování, zejména k němu, až nepříčetné. Neustále ho kontroluje, jestli se náhodou nedotkl nějaké její věci, pořád chodí za ním a hlídá ho, pokud má pocit, že dýchl nebo nedej bože prskl na její jídlo nebo i jinou její věc, dostává okamžitě hysterický záchvat, sprostě mu nadává. Svoje věci před ním schovává. Když se jí snažíme domluvit, jakoukoliv radu odmítá, rozpláče se a je škaredá i na nás. Od malička byla, zejména na veřejnosti, velice zakřiknutá, ostýchavá, ale doma k se nám dokáže chovat velice asertivně, nechybí ani častý křik, kterým se obhajuje nebo nás obviňuje. Ve škole je bezproblémová, učí se na samé jedničky, navštěvuje kroužky, kde také nejsou problémy. Syn její výpady vůči němu nese těžce, někdy se i rozpláče. Nevíme, zda toto její chování je projev počínající puberty nebo snad nějaké psychické poruchy?
Děkujeme předem za jakoukoliv radu.

Dobrý den, kořeny chování vaší dcery budou zřejmě hlouběji v minulosti. Je možné, že neřešený problém ve vztahu k sourozenci narůstá a projevuje se nyní až bizardním chováním. Pokud se tedy nejedná o projev rozvoje nějakých psychických potíží. Navštivte se svou dcerou co nejdříve dětského klinického psychologa. Obraťte se na nějakého zkušenějšího odborníka. Dobré je obrátit se například na psychologické oddělení dětské nemocnice nebo při jiném zdravotnickém zařízení, kde mimo jinéposkytují služby zdarma. Doma zajistěte v zájmu zachování psychického zdraví syna, aby děti přicházely do kontaktu co nejméně, rozhodně nenechte dceru syna pronásledovat, nebo bude toto chování mít podobné následky na psychiku "oběti" jako stolking. S pozdravem Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 29.06.2020, 08:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce