Co by mělo miminko umět 7. - 9. měsíc (III. trimenon)

Honzík je neustále v jednom kole. Zajímá ho vnější svět. Toto období je bohaté na pohyb. Objevuje se pozice na čtyřech a snaha o lezení.

Do lezení se Honzík dostane třemi způsoby. Zhoupne se na kolínkách, nebo nakročí anebo z otáčení. Rozlišujeme lezení zralé a nezralé. Nejprve je nezralé se změnou koordinace, není opřen o dlaň, jen o její kořen a má skrčené prstíky. Nožičky jsou nad podložkou.

Honzík také objeví z pozice na čtyřech tzv. překážkový sed. Sed začíná být vzpřímený, ale počkáme, až si Honzík sedne poprvé sám. Pomocí překážkového sedu a pohybů na čtyřech se postupně snaží dostat ještě výš. Jedna nožička zůstane na kolínku a druhá nakročí a vytahuje se do stoje. Jedná se o model rytíře.

Při objevování okolí se zapojuje také jemná motorika a sbírání drobečků je zdokonaleno piketovým úchopem. Palec se kamarádí s ukazováčkem. Hodně se rozvíjí vnímání okolí.

Honzík opakuje gesta, miminku, rozhazuje ručkama, tluče hračkami o sebe, reaguje na povely -  ale jen na ty, co nejsou zákazové. Slovo „ne“ nebo „nesmíš“ není ve slovníku malého človíčka.

Mgr. Kamila Vorlová

U pošty 402/14
625 00 Brno-Starý Lískovec

(poliklinika na Osové, 2. patro)

tel.: 777 559 114
email: vorlova@rehabilitacevorlova.cz
www: http://www.rehabilitacevorlova.cz

Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

7. - 9. měsíc (III. trimenon) - diskuze

Poradna

Vývoj 9 měsíčního kojence

| Lusybb | 19.01.2019, 07:52

Dobrý den, chci se zeptat jestli vývoj mého syna je v pořádku. Syn má za 3 dny 9 měsíců. Plazí se už od 6 měsíců, stále je na 4, ale ještě neleze. Včera si poprvé stoupl u nábytku. Vůbec nežvatlá, zatím jen kouká. Zatím nenapodobuje. Když s ním chci dělat paci paci, tak se na mě nekoukám. Na jméno reaguje. Zvládá dávat kolečka na kužel. To spolu děláme. Nevím kdy bych se měla mít na pozoru ohledně toho žvatlání a napodobování. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den. Zatím počkejte, psychomotorický vývoj nemusí vždy probíhat podle tabulek, v 10 měsících je preventivní prohlídka, zkonzultujte se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.01.2019, 09:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce