Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co by mělo miminko umět 4. - 6. měsíc (II. trimenon)

V tomto období jsou v popředí náhodné, účelové pohyby.

V poloze na bříšku se Honzík umí opřít o lokty a stydkou kost, volně si točí hlavičkou a hodně pozoruje své okolí. Začíná si být svou polohou jistý. Velmi šikovné děti objeví oporu na natažených ručkách.

Pohyb hlavy vede i tělo a dochází k rotaci páteře. Na bok se točí stále častěji, vydrží na něm dlouho, snaží se chytit, co vidí a za krátký čas se otočí na bříško. Na bříšku je rád. Je zajištěn třemi opěrnými body – loktem a pánví na jedné straně a nakročeným kolínkem na straně druhé. Otáčení na bříško je vrcholem pohybové dovednosti do šestého měsíce.

Inzerce

S postupem času se opře jen o jednu ručku a druhou sahá po hračce, hlavička je vysoko zvednuta. Na zádech je pohyb ruček s cílem chytit, na co dosáhnu.

Chytá hračku a předává si ji z ruky do ruky, sáhne i po hračce, kterou má vedle sebe, rád se přitáhne za mamčiny ruce do sedu, otáčí se na zavolání, poznává lidi ze svého okolí, vydává hlásky.

Velká chyba maminek je dítě v tomto období posazovat, snažit se je odkládat. Já vím, je úžasné mít Honzíka na klíně s držením v podpaží, ale páteř se hroutí, hlavička se kymácí a začínají se nenápadně zapojovat špatné pohybové vzorce. Jaký sed je ideální v tomto období si řekneme v kapitole o cvičení.

Mgr. Kamila Vorlová

Inzerce

U pošty 402/14
625 00 Brno-Starý Lískovec

(poliklinika na Osové, 2. patro)

Inzerce

tel.: 777 559 114
email: vorlova@rehabilitacevorlova.cz
www: http://www.rehabilitacevorlova.cz

Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Kamila Vorlová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

4. - 6. měsíc (II. trimenon) - diskuze

 • ma dcerka
  Dobrý den . Chtěla jsem se zeptat . Dítě moje jsem necvičila jen jsem dala malé prostor a už mi začala lizt v 5 měsici a už uměla hačat sama v šestém měsíci my začala se stoupat u stolu nebo u gauče . Je to špatné? Pani doktorka mi neustále za to nadáva ale ja za to nemohu že je tak šikovna a hlavně je hyperaktivni.Petra 
  jackie79   | 06.10.2010 08:56:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,
  a kde mohu text o cvičení a správném sezení dětí v tomto věku najít? mám 5-ti měsíční holčičku a pořád otázku jejího držení řešíme....samozřejmě mám strach abych jí zádíčka neponičila a neposazujeme jí. co je ale tedy nejlepší?
  děkuji za odpověď.
  Zapalačová Petra
  zapalac.petra   | 29.09.2010 09:51:33 | Reakcí: 2, poslední: 01.10.2010 16:32:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,

již jsem vám psala minule o synu 4,5 roku starém a ráda bych doplnila informace než budu něco řešit opravdu s klinickým psychologem. Syn pláče po každé co připravujeme věci ať na procházku nebo na zahradu nebo k babičce i na výlet ikdyž tam chce, nebo když se jdeme oblikat a obouvat ven i do školky a to se těší je tam spokojený. Jen hodně vyjímečně nepláče, ale nespozorovali jsme co by bylo jinak. Třeba dnes plakal ráno při odchodu do školky šli jsme sním oba s manželem i s mladším synem, ale vyjdeme z domu a on po chvilce přestane a dnes odpoledne jsem ho s mladším synem vyzvedla ze školky a šli jsme procházkou domu a byli na zahradě a byl bez problémů neplakal. Žádné náročné procházky nemáme už jen kvůli druhému synovi 2 roky (z důvodu kočáru a nebo ted začínáme chodit všude bez kočáru). Hraje si, kouká na pohádky v tv, ale ty odpoledne bývají málokdy spíše si hraje. Nejsme zastánci aby seděl za tabletem nebo mobilem ani jedno nemá a nepučujeme mu to...

Předem děkuji za odpověď

Děkuji za doplnění informací.  Ale jak jsem psala, soustřeďte se na situace, kdy nepláče. Můžete si se synem promluvit, co pomohlo k tomu, že neplakal, co by mohlo pomoci k tomu, že to zvládne i příště. Ohledně chování staršího syna může být ve hře i reakce na mladšího sourozence. Obraťte se prosím na odborníka přímo. Takto přes internet to nevyřešíme. Zdravím Matoušková

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 15.09.2023, 07:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
Inzerce
×