Inzerce
Inzerce
Inzerce

Savičky nebo hrnečky

Děti jsou neobyčejně zvídavé, učenlivé a mají úžasnou schopnost napodobovat dospělé. Používat klasicky tvarovaný hrneček můžete učit své dítě již od 8. měsíce věku, a to buď z pevného plastu nebo porcelánový s nějakým dětským motivem, který samozřejmě nebude používat jiný člen rodiny. Zpočátku tak podávejte čaj nebo vodu, později - když dítě přijímá pevnou stravu - dávejte k dopolední i odpolední svačince v hrníčku i mléko. Buďte trpěliví, počítejte s tím, že se dítě pobryndá, že kousky jídla budou na stole i na podlaze. Proto zvolte nejen vhodný bryndáček, ale také místo, kde budete dítě krmit.

Také jistě oceníte dětské hrníčky opatřené hubičkami - měkké pro děti mladší 6ti měsíců, tvrdší od 6ti měsíců. Jsou určeny k podávání tekutin - čaje, vody, šťávy - k podávání mléka slouží k tomu určené kojenecké láhve se savičkou. Hrníčky jsou lehké, opatřeny držátkem, hubička má ventil a kryt, velmi dobře těsní, takže při otočení dnem vzhůru obsah nevyteče (např. řada výrobků AVENT). Velmi dobře se čistí, což je nutné každý den. Oceníte je zejména na procházkách, návštěvách lékaře, rodiny, ale také během dne, když má dítě žízeň a pití z klasického hrníčku ještě dobře neovládá. Navíc tvrdá hubička (pítko) umožní dítěti postupně odvykat dudlíku.

Tekutiny lze také samozřejmě podávat kojeneckou lahví se savičkou, ale savička je měkká, takže ji děti rády dumlají, protože dumlání vzbuzuje velmi příjemné pocity, ale mnohem hůře potom odvykají dudlíku. Tvrdá hubička u zmíněných dětských hrnečků nevzbuzuje u dětí ony libé pocity a pití z klasicky tvarovaného hrnečku také ne.

Inzerce

Takže jednoznačně mohu doporučit používat dětské hrnečky a láhev se savičkou ponechat pouze k podávání mléka. Od jednoho roku je vhodné přejít na dětské hrnečky zcela.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Savičky nebo hrnečky - diskuze

Poradna

Extrakce osmiček

| Lululai | 07.01.2020, 19:00

Dobrý den,

moje zubařka mi preventivně doporučila extrakci obou horních osmiček, mám již termín. Jsou už venku a rostou téměř kolmo k ostatním zubům. Dolní nemám dosud prořízlé, s těmi mi doporučila ještě počkat.

Moje obavy se týkají toho, že mám nahoře o dva zuby vice, než dole, a horní vzrostlé osmičky "počet dorovnaly". V dětství mi byly dva horní zuby vytrženy kvůli úzké čelisti, nevešly by se a zkřivily by se. Bohužel si také pamatuji, že jsem přemluvila rodiče, abychom už nenechali trhat spodní, které zubařka tehdy také doporučovala vytrhnout. Zuby ale vypadají dobře, mám je celkem rovné, jen dva přední směřují trochu směrem dovnitř a je vidět, že trochu zkřivily i spodní.

Mám obavy, že vytržení horních osmiček vytvoří (nebo vrátí) nepoměr mezi horní a spodní čelistí. Je možné, že se mi díky vytržení osmiček zuby ještě více zkřiví směrem dovnitř (takový antipředkus)? Měla bych navštívit nějakého specialistu? Předem děkuji

Dobrý den,  

vytržením osmiček se zuby rozhodně nezkřiví, naopak osmičky přestanou tlačit na zuby před sebou. Osmičky uložené tak, jak popisujete, nemají žádnou pozitivní funkci, ale naopak mohou způsobit řadu problémů, kterým se jejich včasným odstraněním můžete vyhnout.

Držím palce, aby plánovaný výkon proběhl bez komplikací, a přeji Vám rychlou rekonvalescenci,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 16.01.2020, 11:07
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce