Jaký zubní kartáček zvolit u dětí?
Základní pravidla pro výběr dětského kartáčku
Kartáček pro nejmenší děti volíme tak, aby:
- hlavička byla co nejmenší,
- štětinky co nejjemnější a nejhustší a
- štětinky rovně zastřižené.
Je důležité zvolit konkrétní značku?
Pokud kartáček splňuje tato kritéria, není důležité volit konkrétní značku, důležité je, aby se dospělákovi, co dítěti zuby čistí, s tím kartáčkem dobře manipulovalo.
Jak ověřit jemnost štětinek?
Bohužel se nelze spolehnout na údaj výrobce, že kartáček je „měkký" – je důležité si na tu hlavičku sáhnout a porovnat s ostatními. To je možné v některých specializovaných prodejnách, kde mají kartáčky vystavené. Měkký kartáček jednoho výrobce může být kolikrát tvrdší než nejtvrdší kartáček výrobce jiného.
Nezapomeňte i u dítěte na jednosvazkový kartáček!
Obtížně čistitelná místa je pak vhodné dočistit kartáčkem jednosvazkovým (všechny u nás dostupné značky jsou dobré, každému ale vyhovuje jiná) a mezizubní prostory vhodnými pomůckami pro interdentální hygienu (miniflossery a mezizubními kartáčky, či dentální nití).
Poraďte se s odborníkem!
Vhodnost jednotlivých pomůcek by měl zkonzultovat ošetřující zubní lékař, nebo dentální hygienistka.
Jaké značky používají stomatologové?
Co se týče konkrétní značky dětského kartáčku, většinou se snažím odpovědi vyhnout, protože ta značka není důležitá. Nicméně mezi mé nejoblíbenější, které používám pro své děti, patří TePe a Curaprox, v poslední době mě mile překvapil Herbadent svými dětskými kartáčky (výborný poměr cena/kvalita). A dokonce jsem se po delší době odvážila pořídit i Spokar dětský kartáček a byla také mile překvapena, že už není tak tvrdý, jak býval, a mohu ho s klidným svědomím poslat malé do školky na čištění zoubků po obědě.
Vzniklo za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.