Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?

Můžu dávat miminku pusinky? Nepřenesu na něj zubní kaz?

Miminko má v době narození ústní dutinu zcela sterilní, tedy bez mikrobů. První bakterie, které dítěti osídlí dutinu ústní, se tam dostanou z porodních cest matky. Dále dochází ke kolonizaci bakteriemi při těsném tělesném kontaktu dítěte s matkou a následně dítě získává také mikroby z prostředí. 

Líbání miminka upevňuje citové pouto mezi matkou a dítětem. Líbání proto ze stomatologického hlediska matkám nezakazujeme, a to i přesto, že může docházet k přenosu bakterií způsobujících zubní kaz.

Je pouze doporučeno, aby měla žena opravené všechny zuby, v její dutině ústní nebyl aktivní zubní kaz a nebyl přítomen zánět dásní (gingivitida) nebo neléčené poškození závěsného aparátu zubu (parodontóza). Proto je vhodné si nechat zuby opravit ještě před porodem, kdy má těhotná nárok na dvě preventivní prohlídky. Je vhodné během těhotenství navštívit dentální hygienu a zuby si tam nechat vyčistit profesionálem.

Inzerce

Pokud dítě líbá například babička nebo kdokoliv jiný z rodiny, tak i ti by měli mít zuby v pořádku, aby nepřenesli na miminko své ústní bakterie, schopné vyvolat zubní kaz.

Líbejte své miminko v míře, jakou uznáte za vhodné, ale zkuste u toho, maminky, nezanedbávat po porodu ústní hygienu, mít každý den vyčištěné zuby, ať nepřenesete na svoje miminko agresivní kmeny bakterií, které jsou u něj schopné vyvolat zubní kaz. 

Inzerce

U miminka je důležité dbát od prvního zubu na hygienu dutiny ústní, protože pouze takto lze zabránit vzniku zubnímu kazu na dočasných zubech.

 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×