Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?

Můžu dávat miminku pusinky? Nepřenesu na něj zubní kaz?

Miminko má v době narození ústní dutinu zcela sterilní, tedy bez mikrobů. První bakterie, které dítěti osídlí dutinu ústní, se tam dostanou z porodních cest matky. Dále dochází ke kolonizaci bakteriemi při těsném tělesném kontaktu dítěte s matkou a následně dítě získává také mikroby z prostředí. 

Líbání miminka upevňuje citové pouto mezi matkou a dítětem. Líbání proto ze stomatologického hlediska matkám nezakazujeme, a to i přesto, že může docházet k přenosu bakterií způsobujících zubní kaz.

Je pouze doporučeno, aby měla žena opravené všechny zuby, v její dutině ústní nebyl aktivní zubní kaz a nebyl přítomen zánět dásní (gingivitida) nebo neléčené poškození závěsného aparátu zubu (parodontóza). Proto je vhodné si nechat zuby opravit ještě před porodem, kdy má těhotná nárok na dvě preventivní prohlídky. Je vhodné během těhotenství navštívit dentální hygienu a zuby si tam nechat vyčistit profesionálem.

Inzerce

Pokud dítě líbá například babička nebo kdokoliv jiný z rodiny, tak i ti by měli mít zuby v pořádku, aby nepřenesli na miminko své ústní bakterie, schopné vyvolat zubní kaz.

Líbejte své miminko v míře, jakou uznáte za vhodné, ale zkuste u toho, maminky, nezanedbávat po porodu ústní hygienu, mít každý den vyčištěné zuby, ať nepřenesete na svoje miminko agresivní kmeny bakterií, které jsou u něj schopné vyvolat zubní kaz. 

Inzerce

U miminka je důležité dbát od prvního zubu na hygienu dutiny ústní, protože pouze takto lze zabránit vzniku zubnímu kazu na dočasných zubech.

 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
dcera měla v roce úraz zubů. Spadla na ně a maličko se jí viklaly (dolní jedničky). Poté bylo víceméně vše v pořádku, ustálilo se to, a nyní v 22 měsících kousla do tvrdého chleba a začala se jí jedna jednička vyklat. Zašli jsme proto k naší zubařce a ta jí nakonec zub vytáhla. Zub byl zcela bez kořene, to bylo tím úrazem? Normálně mléčné zuby kořeny mají, že? Druhý dotaz je pak, zda když tam zub bude tak dlouho chybět, tak až jí vyroste zub stálý, bude v pořádku nebo je nějaká šance, že by s ním mohl být problém?
Děkuji

Dobrý den,

ano, dočasné zuby mají kořeny. Ke vstřebání/rozpuštění kořene zubu může dojít mj. i v důsledku úrazu. Zda bude stálý zub v pořádku, nelze říct - záleží, zda úrazem nedošlo k poškození zárodku stálého zubu. To se zjistí až při jeho prořezání. Pokud by zoubek neprořezal do půl roku po prořezání druhostranného zubu, je nutno zhotovit rentgenový snímek. V 6 letech je stejně doporučeno udělat screeningový velký, tzv. OPG, snímek, kde by bylo možné zachytit případné výraznější změny. Pokud je dcerka subjektivně bez obtíží, není teď nutné žádné další řešení daného stavu (kromě běžné prevence a kontroly sousedních zubů). Ve 3 letech doporučuji nechat zhotovit snímací mezerníček (snímací náhradu zubu), která pomůže držet místo pro stálý zub. Pokud mezera nebude mít tendenci se uzavírat a dcera nebude mít problém s výslovností, není náhrada nezbytně nutná.

Držím palce, ať je vše v pořádku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | dnes, 06:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×