Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?

Můžu dávat miminku pusinky? Nepřenesu na něj zubní kaz?

Miminko má v době narození ústní dutinu zcela sterilní, tedy bez mikrobů. První bakterie, které dítěti osídlí dutinu ústní, se tam dostanou z porodních cest matky. Dále dochází ke kolonizaci bakteriemi při těsném tělesném kontaktu dítěte s matkou a následně dítě získává také mikroby z prostředí. 

Líbání miminka upevňuje citové pouto mezi matkou a dítětem. Líbání proto ze stomatologického hlediska matkám nezakazujeme, a to i přesto, že může docházet k přenosu bakterií způsobujících zubní kaz.

Je pouze doporučeno, aby měla žena opravené všechny zuby, v její dutině ústní nebyl aktivní zubní kaz a nebyl přítomen zánět dásní (gingivitida) nebo neléčené poškození závěsného aparátu zubu (parodontóza). Proto je vhodné si nechat zuby opravit ještě před porodem, kdy má těhotná nárok na dvě preventivní prohlídky. Je vhodné během těhotenství navštívit dentální hygienu a zuby si tam nechat vyčistit profesionálem.

Inzerce

Pokud dítě líbá například babička nebo kdokoliv jiný z rodiny, tak i ti by měli mít zuby v pořádku, aby nepřenesli na miminko své ústní bakterie, schopné vyvolat zubní kaz.

Líbejte své miminko v míře, jakou uznáte za vhodné, ale zkuste u toho, maminky, nezanedbávat po porodu ústní hygienu, mít každý den vyčištěné zuby, ať nepřenesete na svoje miminko agresivní kmeny bakterií, které jsou u něj schopné vyvolat zubní kaz. 

Inzerce

U miminka je důležité dbát od prvního zubu na hygienu dutiny ústní, protože pouze takto lze zabránit vzniku zubnímu kazu na dočasných zubech.

 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×