Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dehydratace zubu – proč vzniká a je třeba ji řešit?

U dětí se jedná o relativně častý jev. Nastává především tehdy, když dítě dýchá ústy při nachlazení nebo spí s otevřenými ústy.

Pokud zub není nějakou dobu slinami dostatečně omýván, tak dochází k tzv. odvodnění neboli dehydrataci zubu. Dehydratace se projevuje zbělením zubu, nejčastěji dojde ke vzniku křídově bílých skvrn na zubu. Skvrny na zubech se objevují náhle, kdy jde pouze o barevnou změnu, ale není v tomto případě porušen povrch zubu.

Po zpětné rehydrataci zubu (uzavřením úst dojde opět k omývání zubů slinami) se vše vrátí do původního stavu. Tento proces trvá několik hodin a není třeba ho řešit.

Inzerce

Je velmi důležité tyto změny na zubech rozlišit od opravdového poškození zubů – může se jednat o demineralizaci (počáteční zubní kaz) nebo manifestní zubní kaz. Demineralizace vzniká typicky u dásně a kopíruje obloukovitě dáseň. Pokud si nejste jisti, o jakou změnu se jedná, je vhodné navštívit svého zubního lékaře.

Zubní lékař tento stav vidí v ordinaci denně. Pokud se zhotovuje „bílá plomba” (fotokompozitní výplň), tak lékař musí dodržet suché pole a tím zub dočasně dehydratuje. Tento technologický proces je nezbytný. Proto jste si u výplní na předních zubech mohli hned po ošetření všimnout viditelného přechodu mezi výplní na zubu. Po pár hodinách se stav pomocí vašich slin spraví a barva srovná. Zubní lékaři proto musí vybírat barvu před ošetřením na vlhkém zubu a poučit pacienta, že ihned po ošetření nemusí barva výplně přesně odpovídat barvě zubu.

Inzerce
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dehydratace zubu - proč vzniká a je třeba ji řešit? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×