Dehydratace zubu - proč vzniká a je třeba ji řešit?
U dětí se jedná o relativně častý jev. Nastává především tehdy, když dítě dýchá ústy při nachlazení nebo spí s otevřenými ústy.
Pokud zub není nějakou dobu slinami dostatečně omýván, tak dochází k tzv. odvodnění neboli dehydrataci zubu. Dehydratace se projevuje zbělením zubu, nejčastěji dojde ke vzniku křídově bílých skvrn na zubu. Skvrny na zubech se objevují náhle, kdy jde pouze o barevnou změnu, ale není v tomto případě porušen povrch zubu.
Po zpětné rehydrataci zubu (uzavřením úst dojde opět k omývání zubů slinami) se vše vrátí do původního stavu. Tento proces trvá několik hodin a není třeba ho řešit.
Je velmi důležité tyto změny na zubech rozlišit od opravdového poškození zubů – může se jednat o demineralizaci (počáteční zubní kaz) nebo manifestní zubní kaz. Demineralizace vzniká typicky u dásně a kopíruje obloukovitě dáseň. Pokud si nejste jisti, o jakou změnu se jedná, je vhodné navštívit svého zubního lékaře.
Zubní lékař tento stav vidí v ordinaci denně. Pokud se zhotovuje „bílá plomba” (fotokompozitní výplň), tak lékař musí dodržet suché pole a tím zub dočasně dehydratuje. Tento technologický proces je nezbytný. Proto jste si u výplní na předních zubech mohli hned po ošetření všimnout viditelného přechodu mezi výplní na zubu. Po pár hodinách se stav pomocí vašich slin spraví a barva srovná. Zubní lékaři proto musí vybírat barvu před ošetřením na vlhkém zubu a poučit pacienta, že ihned po ošetření nemusí barva výplně přesně odpovídat barvě zubu.
Předchozí článek:

Příspěvky pojišťoven na dentální hygienu pro děti
Následující článek:

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků