Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dehydratace zubu – proč vzniká a je třeba ji řešit?

U dětí se jedná o relativně častý jev. Nastává především tehdy, když dítě dýchá ústy při nachlazení nebo spí s otevřenými ústy.

Pokud zub není nějakou dobu slinami dostatečně omýván, tak dochází k tzv. odvodnění neboli dehydrataci zubu. Dehydratace se projevuje zbělením zubu, nejčastěji dojde ke vzniku křídově bílých skvrn na zubu. Skvrny na zubech se objevují náhle, kdy jde pouze o barevnou změnu, ale není v tomto případě porušen povrch zubu.

Po zpětné rehydrataci zubu (uzavřením úst dojde opět k omývání zubů slinami) se vše vrátí do původního stavu. Tento proces trvá několik hodin a není třeba ho řešit.

Inzerce

Je velmi důležité tyto změny na zubech rozlišit od opravdového poškození zubů – může se jednat o demineralizaci (počáteční zubní kaz) nebo manifestní zubní kaz. Demineralizace vzniká typicky u dásně a kopíruje obloukovitě dáseň. Pokud si nejste jisti, o jakou změnu se jedná, je vhodné navštívit svého zubního lékaře.

Zubní lékař tento stav vidí v ordinaci denně. Pokud se zhotovuje „bílá plomba” (fotokompozitní výplň), tak lékař musí dodržet suché pole a tím zub dočasně dehydratuje. Tento technologický proces je nezbytný. Proto jste si u výplní na předních zubech mohli hned po ošetření všimnout viditelného přechodu mezi výplní na zubu. Po pár hodinách se stav pomocí vašich slin spraví a barva srovná. Zubní lékaři proto musí vybírat barvu před ošetřením na vlhkém zubu a poučit pacienta, že ihned po ošetření nemusí barva výplně přesně odpovídat barvě zubu.

Inzerce
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dehydratace zubu - proč vzniká a je třeba ji řešit? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×