Srostlice
Srostlice patří mezi zubní anomálie. Vyskytují se častěji v dočasném než stálém chrupu. Klinicky se srostlice charakterizuje zvětšenou zubní korunkou.
Jaké jsou typy srostlic?
Srostlice lze rozlišit na 3 základní typy - pravé, nepravé a dvojčata.
Pravá srostlice (synodoncie, dentes confusi) označuje srůst dvou původně samostatných zubních zárodků, která má potom jeden společný kořen. Výsledkem je snížený počet zubů, pokud nedojde o srůst s nadpočetným zubem. Jelikož jde o srůst dvou samostatných zárodků, tak pravá srostlice má dvě oddělené dřeňové dutiny.
Nepravá srostlice (dentes concreti) vzniká spojením dvou původně oddělených zubů pouze v oblasti kořene. Spojení je zprostředkováno pouze pomocí cementu. Tato srostlice bude mít dva kořeny a dvě korunky. Stejně jako pravá srostlice má dvě oddělené dřeňové dutiny.
Srostlice pravé a nepravé mohou vznikat srůstem dvou sousedních zubů nebo také srůstem se zubem nadpočetným.
Pokud dojde k tomu, že dojde k neúplnému rozdělení zubního zárodku, tak vznikají tzv. dvojčata (geminace, dentes geminati). Na rentgenu je možné vidět jednu velkou dřeňovou dutinu.
Kde se srostlice nejčastěji vyskytují?
Srostlice se nejčastěji v dočasném chrupu vyskytují v předním úseku chrupu. Nejvíce typická je srostlice středního a postranního dočasného řezáku. Méně častá srostlice je při spojení postranního řezáku a špičáku.
Proč srostlice vznikají?
Proč srostlice vznikají dodnes nevíme, ale uvažuje se o tom, že by se jednalo o kombinaci několika etiologických faktorů, převážně vlivu dědičnosti a vlivu zevního prostředí.
Jak rozeznat od sebe jednotlivé typy srostlic?
Zubní lékař dokáže rozlišit jednotlivé typy srostlic podle rentgenového snímku.
V praxi se rentgenový snímek zhotovuje hlavně z důvodu, zda jsou pod srostlicí založené stálé zuby. Na základě snímku lékař rozhoduje o léčbě.
Jaká je léčba srostlic?
Srostlice v dočasném chrupu může signalizovat anomálii počtu stálých zubů, proto je velmi důležité včas vyloučit postižení stálých zubů. Pokud si rodič všimne atypického zubu v dutině ústní svého dítěte, tak je vhodné upozornit zubního lékaře, který rozhodne o případné léčbě. Zubní lékař ve většině případů odesílá pacienta na konzultaci k ortodontistovi a spolu se podílejí na léčbě.
Pokud srostlice vytvářejí artikulační překážku, tak je zubní lékař opatrně zabrousí a snažíme se je ponechat ve funkci po dobu existence dočasných zubů. Je důležité je udržet v dutině ústní kvůli správné výslovnosti a zajištění místa pro výměnu za stálé zuby. Průběh výměny chrupu by měl posoudit ortodontista.
V době výměny chrupu je třeba srostlice včas odstranit, protože kořeny se často vstřebávají atypicky a nedostatečně a mohou tak tvořit překážku pro prořezání stálých zubů.
Předchozí článek:

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?
Následující článek:

Demineralizace dočasných i stálých zubů u dětí
Poradna
Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?
Dobrý den,
obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků