Inzerce
Inzerce
Inzerce

Demineralizace dočasných i stálých zubů u dětí? Co to je a jak to řešit?

Máte bílé skvrny na zubech? Nejčastěji se jedná o takzvaný počáteční zubní kaz nebo také demineralizaci, neboli odvápnění zubů. Jedná se o stav, který je možné ještě zastavit, aby nepokračoval do hlubších struktur a nevznikl opravdový zubní kaz, se všemi příznaky. Demineralizace postihuje pouze sklovinu. Sklovina je jediná část zubu, která má schopnost se znovu mineralizovat, a tak zpevnit a ochránit před kazem.

  1. Je možné ve fázi demineralizace zabránit vzniku zubního kazu?
  2. Jaké jsou příčiny vzniku demineralizace?
  3. Jak taková demineralizace na zubech vypadá?
  4. Jaká je léčba demineralizace?
  5. Remineralizační pasty
  6. Co mohou také znamenat bílé skvrny na zubech?

Proč je ještě možné ve fázi demineralizace zabránit vzniku manifestního zubního kazu?

O demineralizaci mluvíme, pokud se defekt nachází pouze ve sklovině. Sklovina má schopnost remineralizace. Remineralizace je běžně probíhající proces v dutině ústní, kdy jde o opětovné navrácení a ukládání minerálů do zubní skloviny. 

Po každém jídle nebo pití sladkých či kyselých nápojů dochází k poklesu pH v dutině ústní a vzniká tak v ústech kyselé prostředí. Pokles pH se děje na základě působení bakterií zubního plaku – mezi hlavní bakterii je považován Str. mutans. Bakterie mají schopnost rozložit cukry a přeměnit je v kyseliny, které následně způsobí pokles pH plaku. Ze skloviny následkem snížení pH dochází k postupnému uvolňování iontů minerálů, především vápníku a fosfátů. Tento výše popsaný proces je proces demineralizace. Po zhruba 30 minutách se hodnota pH opět ustaluje a začíná proces remineralizace, kdy se minerály obsažené ve slinách ukládají zpět do zubní skloviny. 

Pokud jsou tyto dva procesy v rovnováze, tak nedochází ke vzniku demineralizace. Pokud začne vlivem špatné dentální hygieny, nadbytku cukrů nebo nadměrného přívodu kyselých nápojů převládat proces demineralizace, tak může dojít až ke vzniku manifestního zubního kazu nebo komplikací spojených se zubním kazem. 

Inzerce

Jaké jsou příčiny vzniku demineralizace?

Příčin vzniku demineralizace je několik, ale nejzásadnější je nedostatečná zubní hygiena. Nejen u dětí hraje při vzniku roli nadměrná konzumace sladkého. Je důležité si dát pozor na častou konzumaci sladkého pití - ovocných šťáv, džusů, limonád atd. Výjimečně se může stát, že jde o nedostatečnou kvalitu stravy, kdy nejsou zastoupeny v dostatečné míře minerály a vitamíny.

Demineralizace může nastat po sejmutí fixních rovnátek, když není hygiena dutiny ústní během ortodontické terapie okolo jednotlivých zámků dostatečná. Postižení skloviny má potom v tomto případě kruhový charakter.

Jak taková demineralizace na zubech vypadá?

Projevy demineralizace jsou různorodé, ale nejčastěji je nacházíme v oblasti krčku zubů – tedy okolo dásně. Může se jednat o bílé skvrny na povrchu zubů až po viditelné defekty ve sklovině.

Jaká je léčba demineralizace?

V první řadě je důležité zlepšit péči o zuby doma. Důsledné čištění kartáčkem by mělo probíhat dvakrát denně a neméně důležité je jednou denně, nejčastěji večer, používat mezizubní pomůcky. Mezizubní pomůcky by se měly používat i u dětí, pokud nemají tzv. mezerovitý chrup. 

Jak u dětí, tak dospělých je vhodné odstranit sladké pití popíjené v průběhu celého dne. Sladkosti by se měly omezit na minimum nebo je zařadit k nějakému hlavnímu dennímu jídlu (snídaně, oběd, večeře). Není vhodné, aby dítě mělo celodenní přístup ke sladkostem, protože potom sklovina nemá šanci na remineralizaci.

Inzerce

Je vhodné, aby probíhaly pravidelné kontroly u zubního lékaře, případně u dentální hygienistky dvakrát ročně, aby se odhalila právě demineralizace zubů a ne už zubní kaz. Zubní lékař by měl v případě demineralizace zubů doporučit kromě výše zmíněného také potírání remineralizační pastou nebo gelem. 

Při hlubších demineralizacích, pokud je již viditelný defekt skloviny, tak je třeba zuby ošetřit – nejčastěji výplní. Tyto defekty nejsou estetické, a proto se volí ošetření výplní. Vždy závisí rozhodnutí na lékaři, který provede hodnocení rozsahu demineralizace. Také závisí na rozhovoru s pacientem, který rozhodne, zda mu postižení skloviny vadí esteticky. 

Inzerce

Je důležité si uvědomit, že žádné z těchto opatření nevrátí zuby do původního stavu. Demineralizace jde zastavit, aby nepokračovala do hlubších struktur, ale není možné zvrátit již vzniklé bílé skvrny. 

Remineralizační pasty

Nejčastěji doporučovaný je Elmex® gellé, který je vhodný pro děti od 6 let a jedná se o volně prodejný přípravek v lékárnách. Měl by být používaný vždy pod dohledem dospělé osoby. Tento vysoko koncentrovaný dentální gel obsahuje velké množství fluoridů (až 12 500 ppm fluoridů), které odpovídá zhruba desetinásobku množství fluoridů v běžně dostupných pastách.

Použití Elmex® gellé je pro děti od 6 let a pro dospělé jedenkrát týdně večer, kdy se doporučuje nanést 1 cm gelu (velikost hrášku) na kartáček a roztírat po povrchu zubů po dobu 2 minut. Poté je doporučeno přebytky vyplivnout a nevyplachovat, případně jen velmi lehce vypláchnout ústa. Poté by se nemělo nic jíst ani pít.

Inzerce

Pro děti mladší 6 let se přípravek Elmex® gellé se nesmí používat, protože je riziko polykání, které je nežádoucí. Při nadměrném přísunu fluoridů v době vyvíjejících se zubů může dojít ke vzniku nežádoucí fluorózy zubů. Pro tyto případy je k dispozici na trhu jiný přípravek.

Remineralizační pasta GC Tooth Mousse neobsahuje fluoridy ale tzv. Recaldent (vápník a fosfát) a napomáhá zpětné remineralizaci skloviny. Tento přípravek není vhodný pro pacienty, kteří jsou alergičtí na kravské mléko, protože se Recaldent získává z mléčného kaseinu.

Její použití je možné každý večer na vyčištěné zuby těsně před spaním. Pastou o velikosti hrášku se zuby potírají kartáčkem 3 minuty a následně je důležité, aby dítě dál nic nejedlo a nepilo. 

Další pastou je VOCO Remin Pro, která neobsahuje mléčnou bílkovinu a je tedy vhodná i pro dětské pacienty od 6 let, kteří jsou alergičtí na kravské mléko. Pro děti mladších 6 let je také někdy zubními lékaři doporučován, ale je důležité, aby byla dobrá spolupráce při aplikaci mezi dítětem a rodičem a bylo dodrženo dávkování. Tento přípravek obsahuje již fluoridy v koncentraci, jako běžné zubní pasty pro děti od 6 let a dospělé (1450 ppm), dále hydroxylapatit a xylitol. Tento přípravek je také doporučován používat denně večer v množství o velikosti hrášku a u dětí, případně i dospělých ho je možné používat večer na místo pasty. Poté je doporučeno přebytky vyplivnout a nevyplachovat. Po aplikaci by se nemělo nic jíst ani pít.

GC MI Pasta Plus je určena také pro každodenní použití pro děti od 6 let a dospělé. Tento přípravek obsahuje také fluoridy (900 ppm) a Recaldent (vápník a fosfát). Vzhledem k obsahu mléčné bílkoviny není vhodná pro lidi, kteří jsou alergičtí na kravské mléko.

Používá se denně večer a u dětí, případně i dospělých ho používat večer na místo pasty. Na kartáček se nanese množství o velikosti hrášku a 3 minuty se potírají zuby. Přebytky se potom vyplivnou a dále se už nevyplachuje a nemělo by se minimálně 30 minut jíst ani pít. S výhodou výrobce uvádí aplikovat na noc a po aplikaci nic nejíst a nepít.

Co mohou také znamenat bílé skvrny na zubech?

Je důležité, aby zubní lékař rozlišil demineralizaci zubů od jiných stavů, které se také mohou projevovat jako bílé skvrny nebo i patrné defekty ve sklovině.

Pokud je nadměrný příjem fluoridů před prořezáním zubů v období mineralizace skloviny, tak může vzniknout stav zvaný fluoróza. Tento stav je nevratný. Postižení se vyskytuje zejména u stálých zubů.

Globální problém, který postihuje každé sedmé dítě je MIH (molárně incizální hypomineralizace skloviny, angl. Molar Incisor Hypomineralization). Jedná se o vývojovou poruchu zubů, při které je sklovina oslabená a zuby mohou být citlivé a náchylnější ke vzniku zubního kazu. U dětí s dočasným chrupem se může vyskytnout HSPM (hypomineralizační léze na druhých dočasných stoličkách, angl. Hypomineralised Lesions on Second Primary Molars). Tyto děti mají potom signifikantně vyšší riziko vzniku MIH ve stálém chrupu.1 Příčina vzniku MIH ani HSPM není dosud známá.2

Podobně jako demineralizace může také vypadat dehydratace zubů. Dehydratace vzniká tehdy, pokud není zub dostatečně omýván slinami. Nejčastěji tento stav vzniká na předních zubech, pokud je dítě nemocné a dýchá ústy. Je plně reverzibilní a nastává po zpětné rehydrataci skloviny zubu vlivem slin během pár hodin.

Citace: 

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26092507/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31312969/

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Demineralizace dočasných i stálých zubů u dětí? Co to je a jak to řešit? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×