Dentální hygiena - návštěva dentální hygienistky

Ve zkratce pro tatínky

 1. Co je dentální hygiena? Kde se jí naučíme?
 2. Kdo je dentální hygienistka?
 3. Kdy je vhodná první návštěva s dětmi u dentální hygienistky a jaká je její náplň
 4. Průběh návštěvy dentální hygieny u dětí
 5. Jak si správně čistit zuby
 6. Průběh návštěvy u dospělých
 7. Odstranění zubního kamene a pigmentací od čaje, kávy, kouření
 8. Jak vzniká zubní kaz?
 9. Jak vzniká zubní kámen?
 10. Parodontopatie, paradontóza
 11. Jak odstranit zubní plak?
 12. Dentální hygiena - ceník
 13. Anketa: Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

1. Co je dentální hygiena? Kde se jí naučíme?

Každý den se staréme o svůj chrup, ale jaké techniky a nové metody nám mohou pomoci při dentální hygieně? Péče o zuby je zejména u dětí velice důležitá, proto je pro Vás připraven článek a možnostech a průběhu péče u dentální hygienistky.

2. Kdo je dentální hygienistka?

Dentální hygienistka je speciálně vyškolený zdravotnický pracovník. Pro tuto pozici musí mít vystudovanou střední školu, nejlépe zdravotnicky zaměřenou a následně úspěšně absolvované tři roky na vyšší odborné nebo vysoké škole. Po ukončení studia najdeme za jménem dentální hygienistky titul DiS., nebo titul Bc. před jménem. Dentální hygienistka se zabývá šířením zdravotnické osvěty, motivuje a instruuje pacienty k ústnímu zdraví, informuje o racionální výživě. Provádí individuální nebo kolektivní zdravotně výchovnou činnost zaměřující se na prevenci zubního kazu, parodontopatie (chorobné změny postihující parodont, tj. závěsný aparát zubu – dáseň, kost, vazy), odhalení ortodontických anomálií (křivé zuby, předkus, mezera mezi předními zuby a další) a na profylaxi ústních onemocnění, parodontologických změn a jejich zhoršování.

3. Kdy je vhodná první návštěva s dětmi u dentální hygienistky a jaká je její náplň?

U otázky, kdy poprvé navštívit s dítětem dentální hygienu, platí stejné pravidlo jako pro návštěvu zubního lékaře. A to po prořezání prvních zoubků, kdy by každá maminka měla navštívit se svým miminkem nejen zubního lékaře, ale i dentální hygienistku. Návštěva dentální hygienistky nemusí být vyhrazena jen jako ošetření dítěte, ale můžeme ji pojmout jako doplněk při ošetření samotných rodičů. Na miminko je třeba si ponechat v době ošetření jen krátkou chvilku.

Při prvních návštěvách dentální hygieny se jedná zejména o kontrolní vyšetření správného a včasného prořezávání mléčných zubů, ale jde i o seznámení dítěte s prostředím u zubního lékaře. Obvykle se při prvních návštěvách neprovádí žádné léčebné úkony, jedná se spíš o vizuální kontrolu chrupu. Takovou snadnou kontrolu by měla maminka provádět i sama doma. Při kontrole se zaměřujeme na křídově bílé skvrny na povrchu zubů v okolí krčku zubů či v bodech kontaktu zubů. Takovéto skvrny mohou být prvním stádiem zubního kazu, který se při včasném objevení dá léčit bez potřeby vrtání. Je zapotřebí říci, že zubní kaz u dětí na mléčném chrupu se šíří velmi rychle a je tedy vhodné, pokud maminka doma objeví něco podezřelého na zubech svého dítěte, vyhledat co nejdříve dentální hygienistku.

U starších dětí (6-15 let) se hodina dentální hygieny zaměřuje především na správnou techniku čištění, vhodné stravování, zjištění a odstranění zlozvyků (cucání palce, skřípání zuby) a včasné objevení ortodontických vad spolu s odstraněním nánosů plaku, popřípadě zubního kamene.

4. Průběh návštěvy dentální hygieny u dětí

Podle věku se dítě u dentální hygieny posadí buď samo, nebo s rodičem do zubařského křesla a nejprve se seznámí s prostředím. Během toho dentální hygienistka vyplní s rodičem základním anamnestické údaje týkající se dítěte – alergie, léky, ortodontické vady v rodině. U malých dětí, zejména u batolat dentální hygienistka provádí jen vizuální kontrolu – počet prořezaných zubů, správná pozice prořezaných zubů, popřípadě zubní kazy.

Dentální hygiena u dětí

1. U starších dětí se obvykle jako první provádí obarvení plaku pomocí plak detekčních tablet nebo roztoků. Tyto pomůcky jsou běžně k dostání v lékárně a jsou vhodné i pro domácí kontrolu. Barvivo v tabletách/roztocích obarví jen plak ulpívající na povrchu zubů. Čím je odstín barvy sytější a výraznější, tím je plak starší. 

Zelená barva na zubech dítěte je barva plak detekčního roztoku.

Dentální hygiena u dětí

Takto obarvené zuby hygienistka ukáže dítěti a rodičům v zrcátku a individuálně vyhodnotí nejvhodnější techniku čištění zubů.Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

2. Poté hygienistka vyčistí zuby od barvy, plaku, zubního kamene a vybere vhodné pomůcky k čištění zubů

Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

3. Spolu s dítětem a rodiči názorně nacvičí čištění
Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

Dentální hygiena u dětí

4. Při zjištění ortodontických vad hygienistka upozorní rodiče a doporučí návštěvu ortodoncie.

Dentální hygiena u dětí

5. Jak si správně čistit zuby

6. Průběh návštěvy u dospělých

V hodinovém ošetření se provádí:

 • zhodnocení úrovně hygieny
 • diagnostika, zhodnocení vyšetřených parodontálních indexů (indexy stanovují úroveň ústní hygieny, např. přítomné krvácení, plak, zubní kámen, parodontální choboty, slouží především pro orientaci hygienistky a snazší motivaci pacienta) a stanovení léčebného plánu
 • motivace a instruktáž správné techniky čištění
 • individuální výběr pomůcek 
 • odstranění zubního kamene
 • odstranění povrchových pigmentů od kávy, čaje a kouření (Airflow)
 • fluoridace

7. Odstranění zubního kamene a pigmentací od čaje, kávy, kouření

Nejprve se odstraní zubní kámen nad dásněmi i pod dásněmi. Jak odstranit zubní kámen? Odstranění zubního kamene se provádí pomocí ultrazvuku či ručních nástrojů. Obě metody se navzájem kombinují podle potřeby pro nejlepší výsledek. Ultrazvuk pracuje na podkladě kmitů, a tím rozruší strukturu zubního kamene, který následně odpadne. Tato metoda je bezpečná a šetrná k zubní sklovině. Po odstranění zubního kamene následuje zaleštění skloviny, odstranění plaku a drobných pigmentací speciální pastou s fluoridy. Odstranění odolných pigmentací od kávy, čaje, kouření se provádí pomocí přístroje Airflow. Ošetření je rychlé, šetrné a přitom velmi účinné.

8. Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz je výsledkem dlouhodobé nevyhovující situace v dutině ústní zapříčiněné nedokonale odstraněným zubním povlakem. Zubní plak je bílo-žlutá hmota ulpívající na povrchu zubů, dásní či protetických náhrad, obsahující širokou škálu bakterií. Jde především o bakterie aerobní, žijící za přísunu vzduchu, a agresivnější bakterie anaerobní, které žijí bez vzduchu. Tyto bakterie potřebují ke svému životu cukry, které metabolizují v kyseliny. Kyseliny následně leptají povrch zubu a škodí dásním.

Při dlouhodobé disharmonii v dutině ústní dochází ke vzniku nejen zubních kazů, ale i k rozvoji parodontopatie.

Mezi parodontopatie patří zánět dásně a parodontóza.

Zubní plak je tedy příčinou tvorby zubního kazu a parodontopatie, jeho mineralizací vzniká zubní kámen.

9. Jak vzniká zubní kámen?

Jakmile není plak dokonale odstraněn, dochází k jeho mineralizaci vlivem minerálů ve slinách, a vzniká z něj zubní kámen. Zubní kámen se může nacházet na povrchu zubu nad dásněmi, ale i na povrchu kořene zubu pod dásněmi. Poddásňový zubní kámen je výsledkem chronického zánětu závěsného aparátu zubu, neboli parodontu. Oba typy zubního kamene škodí dásni z hlediska dráždění a ulpívání většího množství plaku. Pokud není zubní kámen odstraněn, je jeho výsledkem klesající hranice dásně, tj. obnažování krčků zubů.

10. Parodontopatie, paradontóza

Mezi parodontopatie patří zánět dásně a zánět závěsného aparátu zubu neboli parodontóza.
Mezi hlavní příznaky zánětu dásně řadíme: krvácení, otok, zarudlou barvu. Naproti tomu zdravé dásně jsou světle růžové, nekrvácí, nejsou nateklé a je na nich viditelný dolíčkovatý povrch.
Parodontóza se projevuje zarudlou až nafialovělou barvou dásní, krvácením, otokem, obnaženými krčky, citlivostí na studené či teplé, zvětšováním mezizubních prostor, rozestupováním zubů, jejich viklavostí až ztrátou.

Významným rizikovým faktorem ve vzniku parodontózy je kouření. Během kouření a po něm se v dutině ústní odehrává několik škodlivých situací. Kouření neškodí jen toxickými plyny obsaženými v cigaretovém kouři, ale i vysokým stupněm tepla. Nikotin obsažený v cigaretách působí vazokonstrikčně na cévy, jimiž je dutina ústní hojně zásobována. Díky tomu nemají sliznice dostatečný přísun živin, což se projevuje špatnou hojivostí, menší odolností proti onemocnění a sníženým krvácením. Kouření tedy často zastírá první signály k rozpoznání počínajícího onemocnění. Vysoká teplota během kouření má za následek poškození a odumření buněk všech tkání v dutině ústní.

11. Jak odstranit zubní plak?

Jako hlavní a nejdůležitější prevence před vznikem těchto onemocnění je pravidelné dokonalé odstraňování zubního povlaku. Zubní plak lze odstranit pouze mechanicky, a to vhodným zubním kartáčkem a mezizubními kartáčky či nití z mezizubních prostor. K prevenci také přispívají fluoridové přípravky proti vzniku zubního kazu. K prevenci patří návštěva dentální hygienistky a zubního lékaře 2x ročně.

12. Dentální hygiena - ceník, jaká je cena návštěvy dentální hygienistky?

Při každé návštěvě by zubní hygienistka měla provézt alespoň hrubé odstranění kamene a povlaků - záleží jaké má časové rozpětí na pacienta a s čím pacient přichází. Např. při vstupní návštěvě, kdy u pacienta ve věku 35-45 let nikdy nebyl na hygieně, kouří a nepoužívá mezizubní kartáčky, může očekávat velký nános supra i subgingiválního zubního kamene a plaku. Takové ošetření je většinou rozděleno do dvou částí - informativní (motivace, instruktáž) a samotné ošetření (odstranění kamene). Tato návštěva většinou bývá hodinová a hygienistka během toho stihne kromě motivace i instruktáže odstranit alespoň plak a supragingivální (nad dásněmi) zubní kámen. Tento pacient nemůže očekávat kouzlo, že se během jedné návštěvy vše vyřeší, když celý život nevhodně čistil.

Cena se pohybuje od kraje v ČR. Pro srovnání v Praze vychází hodiny hygieny cca od 900 - 1500 Kč. V Brně cca 750 - 1200 Kč. Záleží ale také na tom, co se provádí vše za výkony. Například pískování (airflow) je většinou s příplatkem. Takové ošetření stojí od 1000 - 1300 Kč. Další většinou zvlášť účtovanou položkou hygieny je poddásňové ošetření (kyretáž). Cena se pohybuje od 1000 - 2000 Kč. Záleží, kolikrát bude muset pacient přijít. Kontrola se cenově pohybuje od 480 - 1000 Kč. Zde záleží jak dlouho má hygienistka nastavenou dobu na kontrolu (někdo 30 minut, jiný 1 hodinu).

13. Anketa: Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

Ve zkratce pro tatínky

Dentální hygienu je vhodné s dítětem poprvé navštívit hned po prořezání prvních zoubků. Dítě se poprvé seznámí s prostředím zubního lékaře, hygienistka zkontroluje chrup, sleduje, zda nejsou bílé skvrny na povrchu zubů, které signalizují první stadium zubního kazu, zatím bez potřeby vrtání. Bohužel na mléčném chrupu se šíří rychle. Instruuje k jejich kontrole rodiče. U starších dětí se dentální hygienistka zaměřuje na nácvik správné techniky čištění, používání vhodných čistících pomůcek (měkký kartáček s vhodnou velikostí hlavičky, mezizubní kartáčky a nit, solo kartáček), ukáže dítěti, kde mu zůstává zubní plak, nejčastěji použitím plak detekčních tablet – zbarví zuby do fialova. Také se zaměří na již vytvořený zubní kámen. Ten očistí. Také probírá vhodné stravování, zjišťuje případné zlozvyky s následky na zubech či ortodontické vady. JM

Autor: Petra Koucká, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Petra Koucká, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dentální hygiena - diskuze

 • klinika RB dent
  Já chodím na dentální hygienu i k doktorovi na libereckou kliniku RB dent a jsem naprosto spokojená! Perfektně se tým věnuje i mým dětem, jedině doporučuji! (http://www.rbdent.cz).
  TerezZav   | 29.04.2015 12:25:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • Prevence zubního kazu
  Mně se na prevenci zubního kazu velice osvědčil zubní gel, je skvělý jak pro mého syna tak pro mě, stačí jednou týdně použít. Doporučila mi ho právě má zubní hygienistka s tím, že aminfluoridy, které obsahuje pomáhají zubní skovině, jak při prevenci, tak již při počínajícím zubním kazu. Je toho více čemu pomáhá, ale my ho používáme hlavně za tímto účelem  
  danunkkaP   | 29.01.2015 14:37:45
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pryskyřicové korunky

| Sofinelli | 18.05.2018, 08:15

Dobrý den, mám takový dotaz, co vše vám může určit váš stomatolog?
Byla jsem registrovaná u jedné zubařky, ta z nějakého důvodu náhle skončila, u ní jsem si nechala obrousit zuby a nasadit korunky. Stálo to jedna za 700,- a řekla mi, že když budu potřebovat vyměnit, mohu zase ty nejlevnější. No teď jsem si našla novou zubařku, jsem u ní asi rok, vyměnila mi opět staré korunky za ty samé, nové, za otisky chtěla tisíc a i za ty korunky tisíc za jednu. Nyní bych potřebovala vyměnit zase, ale zubařka mi řekla, že mi je vymění, ale už nemám nárok na ty levné, za tisíc, ale musím ty dražší. Což mě zaskočilo. 4.tisíce za jednu korunku, na to opravdu nemám, a přece když existují levné varianty, musí mi je stomatolog nabídnout nebo se pletu?? Opravdu na to nemám nárok na ty levné? Nebo si chce jen o dost přivydělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš dotaz má několik rovin.

1/ Pryskyřičné korunky hradí pojišťovna jedenkrát za dva roky. Přesný nárok zjistíte dotazem na Vaši zdravotní pojišťovnu (např. provizorní korunky nelze vykázat dvakrát po sobě).

2/ Ano, lékař Vás musí seznámit s možností ošetření „na pojišťovnu", tedy s „ekonomicky nejvýhodnější variantou". V praxi by Vás lékař měl seznámit se všemi variantami a uvést jejich výhody a nevýhody. Bohužel je ale nutné si přiznat, že některé výkony hrazené pojišťovnou jako „standard", jsou dnes považovány za obsolentní, nebo pouze jako provizorní řešení, které ve svém důsledku může vést ke komplikacím a značně se prodražit. Každopádně keramické korunky jsou dnes považovány za standardní řešení, pryskyřičné za řešení provizorní.

3/ Je nutné zvážit otázku indikace (vhodnosti) té které varianty. To takhle na dálku posoudit nemohu. Předpokládám však, že to s Vámi probrala Vaše paní doktorka.

A teď, jak se k tomu postavit v praxi?

Každopádně doporučuji kontaktovat Vaši pojišťovnu s dotazem, co přesně bylo zhotoveno a kdy máte nárok na nové korunky. Dále zvážit, o které zuby se jedná a jaký je jejich stav (tzv. biologický faktor), jaká je jejich prognóza obecně, jaká s tou nejlevnější variantou, jaká s keramickými korunkami a zda existuje nějaký kompromis. S tímto odhadem lze provést i ekonomický odhad (na zub s obecně špatnou prognózou se těžko vyplatí korunka za 4 tisíce korun, ale důležitý zub s dobrým biologickým faktorem může sloužit třeba dvacet a více let a tam se investice určitě mnohokrát vrátí). Pokud by se jednalo o opravdu špatný zub, tak s přihlédnutím k ekonomické stránce věci, bývá nejlepší variantou jej dát pryč a nechat zhotovit snímatelnou náhradu. To je řešení samozřejmě krajní, ale ve výsledku pro pacienta často komfortnější než co rok předělávat pryskyřičné korunky.

Věřím, že se Vám podaří nalézt přijatelné řešení pro Vaše zuby i peněženku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 29.05.2018, 07:15
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce