Každý den se staréme o svůj chrup, ale jaké techniky a nové metody nám mohou pomoci při dentální hygieně? Péče o zuby je zejména u dětí velice důležitá, proto je pro Vás připraven článek a možnostech a průběhu péče u dentální hygienistky.
2. Kdo je dentální hygienistka?
Dentální hygienistka je speciálně vyškolený zdravotnický pracovník. Pro tuto pozici musí mít vystudovanou střední školu, nejlépe zdravotnicky zaměřenou a následně úspěšně absolvované tři roky na vyšší odborné nebo vysoké škole. Po ukončení studia najdeme za jménem dentální hygienistky titul DiS., nebo titul Bc. před jménem. Dentální hygienistka se zabývá šířením zdravotnické osvěty, motivuje a instruuje pacienty k ústnímu zdraví, informuje o racionální výživě. Provádí individuální nebo kolektivní zdravotně výchovnou činnost zaměřující se na prevenci zubního kazu, parodontopatie (chorobné změny postihující parodont, tj. závěsný aparát zubu – dáseň, kost, vazy), odhalení ortodontických anomálií (křivé zuby, předkus, mezera mezi předními zuby a další) a na profylaxi ústních onemocnění, parodontologických změn a jejich zhoršování.
3. Kdy je vhodná první návštěva s dětmi u dentální hygienistky a jaká je její náplň?
U otázky, kdy poprvé navštívit s dítětem dentální hygienu, platí stejné pravidlo jako pro návštěvu zubního lékaře. A to po prořezání prvních zoubků, kdy by každá maminka měla navštívit se svým miminkem nejen zubního lékaře, ale i dentální hygienistku. Návštěva dentální hygienistky nemusí být vyhrazena jen jako ošetření dítěte, ale můžeme ji pojmout jako doplněk při ošetření samotných rodičů. Na miminko je třeba si ponechat v době ošetření jen krátkou chvilku.
Při prvních návštěvách dentální hygieny se jedná zejména o kontrolní vyšetření správného a včasného prořezávání mléčných zubů, ale jde i o seznámení dítěte s prostředím u zubního lékaře. Obvykle se při prvních návštěvách neprovádí žádné léčebné úkony, jedná se spíš o vizuální kontrolu chrupu. Takovou snadnou kontrolu by měla maminka provádět i sama doma. Při kontrole se zaměřujeme na křídově bílé skvrny na povrchu zubů v okolí krčku zubů či v bodech kontaktu zubů. Takovéto skvrny mohou být prvním stádiem zubního kazu, který se při včasném objevení dá léčit bez potřeby vrtání. Je zapotřebí říci, že zubní kaz u dětí na mléčném chrupuse šíří velmi rychle a je tedy vhodné, pokud maminka doma objeví něco podezřelého na zubech svého dítěte, vyhledat co nejdříve dentální hygienistku.
U starších dětí (6-15 let) se hodina dentální hygieny zaměřuje především na správnou techniku čištění, vhodné stravování, zjištění a odstranění zlozvyků (cucání palce, skřípání zuby) a včasné objevení ortodontických vad spolu s odstraněním nánosů plaku, popřípadě zubního kamene.
Inzerce
Inzerce
4. Průběh návštěvy dentální hygieny u dětí
Podle věku se dítě u dentální hygieny posadí buď samo, nebo s rodičem do zubařského křesla a nejprve se seznámí s prostředím. Během toho dentální hygienistka vyplní s rodičem základním anamnestické údaje týkající se dítěte – alergie, léky, ortodontické vady v rodině. U malých dětí, zejména u batolat dentální hygienistka provádí jen vizuální kontrolu – počet prořezaných zubů, správná pozice prořezaných zubů, popřípadě zubní kazy.
1. U starších dětí se obvykle jako první provádí obarvení plaku pomocí plak detekčních tablet nebo roztoků. Tyto pomůcky jsou běžně k dostání v lékárně a jsou vhodné i pro domácí kontrolu. Barvivo v tabletách/roztocích obarví jen plak ulpívající na povrchu zubů. Čím je odstín barvy sytější a výraznější, tím je plak starší.
Inzerce
Zelená barva na zubech dítěte je barva plak detekčního roztoku.
Inzerce
Takto obarvené zuby hygienistka ukáže dítěti a rodičům v zrcátku a individuálně vyhodnotí nejvhodnější techniku čištění zubů.
Inzerce
2. Poté hygienistka vyčistí zuby od barvy, plaku, zubního kamene a vybere vhodné pomůcky k čištění zubů
3. Spolu s dítětem a rodiči názorně nacvičí čištění
4. Při zjištění ortodontických vad hygienistka upozorní rodiče a doporučí návštěvu ortodoncie.
5. Jak si správně čistit zuby
6. Průběh návštěvy u dospělých
V hodinovém ošetření se provádí:
zhodnocení úrovně hygieny
diagnostika, zhodnocení vyšetřených parodontálních indexů (indexy stanovují úroveň ústní hygieny, např. přítomné krvácení, plak, zubní kámen, parodontální choboty, slouží především pro orientaci hygienistky a snazší motivaci pacienta) a stanovení léčebného plánu
motivace a instruktáž správné techniky čištění
individuální výběr pomůcek
odstranění zubního kamene
odstranění povrchových pigmentů od kávy, čaje a kouření (Airflow)
fluoridace
7. Odstranění zubního kamene a pigmentací od čaje, kávy, kouření
Nejprve se odstraní zubní kámen nad dásněmi i pod dásněmi. Jak odstranit zubní kámen? Odstranění zubního kamene se provádí pomocí ultrazvuku či ručních nástrojů. Obě metody se navzájem kombinují podle potřeby pro nejlepší výsledek. Ultrazvuk pracuje na podkladě kmitů, a tím rozruší strukturu zubního kamene, který následně odpadne. Tato metoda je bezpečná a šetrná k zubní sklovině. Po odstranění zubního kamene následuje zaleštění skloviny, odstranění plaku a drobných pigmentací speciální pastou s fluoridy. Odstranění odolných pigmentací od kávy, čaje, kouření se provádí pomocí přístroje Airflow. Ošetření je rychlé, šetrné a přitom velmi účinné.
8. Jak vzniká zubní kaz?
Zubní kaz je výsledkem dlouhodobé nevyhovující situace v dutině ústní zapříčiněné nedokonale odstraněným zubním povlakem. Zubní plak je bílo-žlutá hmota ulpívající na povrchu zubů, dásní či protetických náhrad, obsahující širokou škálu bakterií. Jde především o bakterie aerobní, žijící za přísunu vzduchu, a agresivnější bakterie anaerobní, které žijí bez vzduchu. Tyto bakterie potřebují ke svému životu cukry, které metabolizují v kyseliny. Kyseliny následně leptají povrch zubu a škodí dásním.
Při dlouhodobé disharmonii v dutině ústní dochází ke vzniku nejen zubních kazů, ale i k rozvoji parodontopatie.
Mezi parodontopatie patří zánět dásně a parodontóza.
Zubní plak je tedy příčinou tvorby zubního kazu a parodontopatie, jeho mineralizací vzniká zubní kámen.
9. Jak vzniká zubní kámen?
Jakmile není plak dokonale odstraněn, dochází k jeho mineralizaci vlivem minerálů ve slinách, a vzniká z něj zubní kámen. Zubní kámen se může nacházet na povrchu zubu nad dásněmi, ale i na povrchu kořene zubu pod dásněmi. Poddásňový zubní kámen je výsledkem chronického zánětu závěsného aparátu zubu, neboli parodontu. Oba typy zubního kamene škodí dásni z hlediska dráždění a ulpívání většího množství plaku. Pokud není zubní kámen odstraněn, je jeho výsledkem klesající hranice dásně, tj. obnažování krčků zubů.
10. Parodontopatie, paradontóza
Mezi parodontopatie patří zánět dásně a zánět závěsného aparátu zubu neboli parodontóza.
Mezi hlavní příznaky zánětu dásně řadíme: krvácení, otok, zarudlou barvu. Naproti tomu zdravé dásně jsou světle růžové, nekrvácí, nejsou nateklé a je na nich viditelný dolíčkovatý povrch.
Parodontóza se projevuje zarudlou až nafialovělou barvou dásní, krvácením, otokem, obnaženými krčky, citlivostí na studené či teplé, zvětšováním mezizubních prostor, rozestupováním zubů, jejich viklavostí až ztrátou.
Významným rizikovým faktorem ve vzniku parodontózy je kouření. Během kouření a po něm se v dutině ústní odehrává několik škodlivých situací. Kouření neškodí jen toxickými plyny obsaženými v cigaretovém kouři, ale i vysokým stupněm tepla. Nikotin obsažený v cigaretách působí vazokonstrikčně na cévy, jimiž je dutina ústní hojně zásobována. Díky tomu nemají sliznice dostatečný přísun živin, což se projevuje špatnou hojivostí, menší odolností proti onemocnění a sníženým krvácením. Kouření tedy často zastírá první signály k rozpoznání počínajícího onemocnění. Vysoká teplota během kouření má za následek poškození a odumření buněk všech tkání v dutině ústní.
11. Jak odstranit zubní plak?
Jako hlavní a nejdůležitější prevence před vznikem těchto onemocnění je pravidelné dokonalé odstraňování zubního povlaku. Zubní plak lze odstranit pouze mechanicky, a to vhodným zubním kartáčkem a mezizubními kartáčky či nití z mezizubních prostor. K prevenci také přispívají fluoridové přípravky proti vzniku zubního kazu. K prevenci patří návštěva dentální hygienistky a zubního lékaře 2x ročně.
12. Dentální hygiena - ceník, jaká je cena návštěvy dentální hygienistky?
Při každé návštěvě by zubní hygienistka měla provézt alespoň hrubé odstranění kamene a povlaků - záleží jaké má časové rozpětí na pacienta a s čím pacient přichází. Např. při vstupní návštěvě, kdy u pacienta ve věku 35-45 let nikdy nebyl na hygieně, kouří a nepoužívá mezizubní kartáčky, může očekávat velký nános supra i subgingiválního zubního kamene a plaku. Takové ošetření je většinou rozděleno do dvou částí - informativní (motivace, instruktáž) a samotné ošetření (odstranění kamene). Tato návštěva většinou bývá hodinová a hygienistka během toho stihne kromě motivace i instruktáže odstranit alespoň plak a supragingivální (nad dásněmi) zubní kámen. Tento pacient nemůže očekávat kouzlo, že se během jedné návštěvy vše vyřeší, když celý život nevhodně čistil.
Cena se pohybuje od kraje v ČR. Pro srovnání v Praze vychází hodiny hygieny cca od 900 - 1500 Kč. V Brně cca 750 - 1200 Kč. Záleží ale také na tom, co se provádí vše za výkony. Například pískování (airflow) je většinou s příplatkem. Takové ošetření stojí od 1000 - 1300 Kč. Další většinou zvlášť účtovanou položkou hygieny je poddásňové ošetření (kyretáž). Cena se pohybuje od 1000 - 2000 Kč. Záleží, kolikrát bude muset pacient přijít. Kontrola se cenově pohybuje od 480 - 1000 Kč. Zde záleží jak dlouho má hygienistka nastavenou dobu na kontrolu (někdo 30 minut, jiný 1 hodinu).
13. Anketa: Chodíte pravidelně na dentální hygienu?
Anketa
Chodíte pravidelně na dentální hygienu?
ANO, 2x ročně
22% (hlasovalo 198)
ANO, 1x ročně
22% (hlasovalo 198)
NE, pouze občas
12% (hlasovalo 112)
NE, byl/a jsem pouze jednou
22% (hlasovalo 198)
NE, nebyl/a jsem ještě nikdy
23% (hlasovalo 214)
Celkem hlasovalo: 920
Ve zkratce pro tatínky
Dentální hygienu je vhodné s dítětem poprvé navštívit hned po prořezání prvních zoubků. Dítě se poprvé seznámí s prostředím zubního lékaře, hygienistka zkontroluje chrup, sleduje, zda nejsou bílé skvrny na povrchu zubů, které signalizují první stadium zubního kazu, zatím bez potřeby vrtání. Bohužel na mléčném chrupu se šíří rychle. Instruuje k jejich kontrole rodiče. U starších dětí se dentální hygienistka zaměřuje na nácvik správné techniky čištění, používání vhodných čistících pomůcek (měkký kartáček s vhodnou velikostí hlavičky, mezizubní kartáčky a nit, solo kartáček), ukáže dítěti, kde mu zůstává zubní plak, nejčastěji použitím plak detekčních tablet – zbarví zuby do fialova. Také se zaměří na již vytvořený zubní kámen. Ten očistí. Také probírá vhodné stravování, zjišťuje případné zlozvyky s následky na zubech či ortodontické vady. JM
Suavinex se opět úspěšně zapsal do historie v oblasti inovace a vývoje produktů péče o děti uvedením dudlíku Zero Zero. Je navržen tak, aby naplnil potřeby novorozenců a především také nedonošených dětí.
Proč je základem návštěvy v ordinaci zubního lékaře vždycky psychologický přístup? Jaké jsou další možnosti zklidnění dítěte od fixace, přes sedaci po anestézii?
Zoubky je třeba začít čistit ihned po jejich prořezání do pusinky – plak (bakteriální zubní povlak) se na nich začne tvořit prakticky okamžitě a tak může již v této době začít kazivý proces.
Známe to všechny maminky důvěrně. Dítěti vykoukne první zoubek a kromě radosti a někdy i probdělých nocí nás napadne otázka: „Co s ním? Jak o něj pečovat?“
Vývoj elektrických kartáčků má za sebou již dlouhou historii a tyto kartáčky jsou rozšířené v celém světě. Jak vybrat ten správný elektrický zubní kartáček nejen pro vaše dítě? Od jakého věku může mít vaše dítě elektrický zubní kartáček?
Kdy je správné začít s mezizubními kartáčky? Od té doby, co děti začnou chodit do školy nebo až jsou vaše děti dospělé nebo snad jindy? Tyto otázky jsou velmi časté v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek.
Na českém trhu jsou již několik let k mání přírodní kartáčky mnoha druhů a firem, které je distribuují. Před výběrem kartáčku je dobré se zamyslet, zda jsou ty přírodní rovnocennou alternativou klasickým zubním kartáčkům.
„Na tom zoubku se mi něco nelíbí,“ říká si maminka 2letého Vašíka. Měla by s tím jít ke stomatologovi? Nebo je na to ještě brzy? Nebo už dokonce pozdě?
Dehydratace se projevuje zbělením zubu, nejčastěji dojde ke vzniku křídově bílých skvrn na zubu. Je velmi důležité tyto změny na zubech rozlišit od opravdového poškození zubů. Jak stav vylepšíme?
Kdy nastává prořezávání mléčného (dočasného) chrupu a jaká je jeho důležitost? Jak předcházet zubnímu kazu? Jak a od kdy provádět hygienu dutiny ústní?
Správné čištění zubů ve 4 krocích představí použití klasického měkkého, mezizubního a sólo kartáčku, také zubní nitě. 5minutové video Vám může zachránit zubní zdraví a ušetřit čas a peníze.
klinika RB dent
Já chodím na dentální hygienu i k doktorovi na libereckou kliniku RB dent a jsem naprosto spokojená! Perfektně se tým věnuje i mým dětem, jedině doporučuji! (http://www.rbdent.cz).
Prevence zubního kazu
Mně se na prevenci zubního kazu velice osvědčil zubní gel, je skvělý jak pro mého syna tak pro mě, stačí jednou týdně použít. Doporučila mi ho právě má zubní hygienistka s tím, že aminfluoridy, které obsahuje pomáhají zubní skovině, jak při prevenci, tak již při počínajícím zubním kazu. Je toho více čemu pomáhá, ale my ho používáme hlavně za tímto účelem
Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.
Dobrý den,
ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).
Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).
Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.
Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Ucelená vzdělávací sada knížek pro děti a náctileté zaměřená na zdravý životní styl. Psána odborníky. Testována na vlastních dětech :-)!
Knihy pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Suavinex představuje nový Zero Zero dudlík pro novorozence a předčasně narozené děti
Suavinex se opět úspěšně zapsal do historie v oblasti inovace a vývoje produktů péče o děti uvedením dudlíku Zero Zero. Je navržen tak, aby naplnil potřeby novorozenců a především také nedonošených dětí.
Nespolupracující dítě v ordinaci zubního lékaře, anestezie u zubaře
Proč je základem návštěvy v ordinaci zubního lékaře vždycky psychologický přístup? Jaké jsou další možnosti zklidnění dítěte od fixace, přes sedaci po anestézii?
Fluoridy v prevenci zubního kazu
Fluoridace je jedním z nezastupitelných kroků v prevenci zubního kazu.
Dotazy k péči o chrup
Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?
Můžu dávat miminku pusinky? Nepřenesu na něj zubní kaz?
14x o čištění dětských zoubků se stomatologem
Zoubky je třeba začít čistit ihned po jejich prořezání do pusinky – plak (bakteriální zubní povlak) se na nich začne tvořit prakticky okamžitě a tak může již v této době začít kazivý proces.
Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny?
Přesýpací hodiny jsou součástí mnoha zubních dětských setů. Je tato pomůcka skutečně vhodným pomocníkem k nácviku čištění?
Demineralizace dočasných i stálých zubů u dětí? Co to je a jak to řešit?
Co je to demineralizace zubů? Jak vzniká a jaká je léčba?
Příspěvky pojišťoven na dentální hygienu pro děti v roce 2021
Jako každý rok je možné i letos žádat u většiny zdravotních pojišťoven o příspěvky na dentální hygienu nebo na pomůcky dentální hygieny pro děti.
Jak učit děti dentální hygieně a kdy s nimi na ni začít chodit
Známe to všechny maminky důvěrně. Dítěti vykoukne první zoubek a kromě radosti a někdy i probdělých nocí nás napadne otázka: „Co s ním? Jak o něj pečovat?“
Srostlice
Proč vznikají, u jakých zubů nejčastěji a je nutné s nimi něco dělat? Proč?
Jsou pro děti vhodné elektrické zubní kartáčky?
Vývoj elektrických kartáčků má za sebou již dlouhou historii a tyto kartáčky jsou rozšířené v celém světě. Jak vybrat ten správný elektrický zubní kartáček nejen pro vaše dítě? Od jakého věku může mít vaše dítě elektrický zubní kartáček?
Předmléčné zuby: Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po?
Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po? Předmléčné zuby. O jak častý jev jde, proč se u miminka objeví a jak se řeší?
Mezizubní kartáčky - je třeba je používat i u dětí?
Kdy je správné začít s mezizubními kartáčky? Od té doby, co děti začnou chodit do školy nebo až jsou vaše děti dospělé nebo snad jindy? Tyto otázky jsou velmi časté v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek.
Dvě minuty k čištění zubů – stačí to?
Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit dvě minuty dospělým i dětem. Jak je tomu dnes?
Savičky nebo hrnečky
Přírodní kartáčky – mají nějaké výhody oproti těm s měkkými štětinami?
Na českém trhu jsou již několik let k mání přírodní kartáčky mnoha druhů a firem, které je distribuují. Před výběrem kartáčku je dobré se zamyslet, zda jsou ty přírodní rovnocennou alternativou klasickým zubním kartáčkům.
Kdy jít s dětmi poprvé na preventivní stomatologickou prohlídku a jak probíhá?
„Na tom zoubku se mi něco nelíbí,“ říká si maminka 2letého Vašíka. Měla by s tím jít ke stomatologovi? Nebo je na to ještě brzy? Nebo už dokonce pozdě?
Dehydratace zubu - proč vzniká a je třeba ji řešit?
Dehydratace se projevuje zbělením zubu, nejčastěji dojde ke vzniku křídově bílých skvrn na zubu. Je velmi důležité tyto změny na zubech rozlišit od opravdového poškození zubů. Jak stav vylepšíme?
Dudlík - dávat či NE?
O používání této pomůcky k utišení dítěte se vedou mnohdy rozsáhlé polemiky a protože se setkáte s protichůdnými názory, řiďte se vždy svým rozumem.
Péče o zuby
Kdy nastává prořezávání mléčného (dočasného) chrupu a jaká je jeho důležitost? Jak předcházet zubnímu kazu? Jak a od kdy provádět hygienu dutiny ústní?
Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani?
Tuto otázku často slýchám od svých pacientů v ordinaci, ale také od svých známých a kamarádů. Jak to tedy je?
Jak si správně čistit zuby
Správné čištění zubů ve 4 krocích představí použití klasického měkkého, mezizubního a sólo kartáčku, také zubní nitě. 5minutové video Vám může zachránit zubní zdraví a ušetřit čas a peníze.