Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak učit děti dentální hygieně a kdy s nimi na ni začít chodit

Známe to všechny maminky důvěrně. Dítěti vykoukne první zoubek a kromě radosti a někdy i probdělých nocí nás napadne otázka: „Co s ním? Jak o něj pečovat?“

Mám začít čistit první zoubky? Nebo až ty pozdější? Od kdy? Jak a čím?

Zoubky je nezbytně nutné začít čistit od jejich prvního prořezání do dutiny ústní. Dokonce bývá doporučováno otírat vlhkou gázou či látkovou plenkou ještě bezzubé dásničky, aby si děťátko jednak zvyklo na pravidelnou péči v dutině ústní a jednak aby se v pusince nevytvářelo prostředí podporující přemnožení nežádoucí mikroflóry. Ve chvíli, kdy prořeže první zoubek, mohou se v pusince usídlit i mikroorganismy, které se váží specificky na povrch zubu a jsou (spolu)zodpovědné za vznik zubního kazu. Proto je třeba už takový čerstvě „vyklubaný“ zoubek začít čistit. Nejprve můžete použít vlhkou gázu či látkovou plenku, kterou jen otřete povrch zoubku/ů. K dispozici jsou i různé prstové kartáčky, většinou ze silikonu. Ale nejdéle ve chvíli, kdy prořeže první stolička (čtyřka), je třeba začít používat dětský zubní kartáček. Nejvhodnější je co nejmenší, s měkkými jemnými a rovně zastřiženými štětinkami. Pokud vám váš zubní lékař na základě individuálního stanovení rizika zubního kazu nedoporučí něco jiného, je vhodné lehce potřísnit povrch štětinek kartáčku zubní pastou, která obsahuje 500 ppm fluoridů. Doporučuji vybrat takovou, která neobsahuje parabeny a sodiumlaurylsulfát (SLS), které mohou dráždit sliznice. Nejvhodnější technikou u malých dětí jsou drobné kroužky. Je třeba vyčistit všechny zoubky ze všech stran.

Jak a kdy provádět každodenní zubní rituál, aby pak bez problémů přešlo čištění na dítě?

Zoubky je vhodné od prvopočátku čistit dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním. Cca do 10 – 12 let je vyčištění zubů na rodičích, protože do té doby není ještě vyvinuta jemná motorika natolik, aby bylo dítě schopné čištění zvládnout.

Správné čištění zubů ve 4 krocích naleznete zde: https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/jak-si-spravne-cistit-zuby

Inzerce

Musí probíhat až po posledním jídle?

Po každém jídle zůstanou v dutině ústní zbytky potravy, ty slouží zároveň jako potrava pro mikroorganismy dutiny ústní a tyto mikroorganismy vylučují jako produkt své látkové přeměny kyseliny. Tím dojde ke snížení pH v dutině ústní (vznikne tam kyselé prostředí) a zoubky ztrácí ze svého povrchu minerály (rozpouští se v kyselinách). Navíc se mikroorganismy namnoží. Proto je důležité zuby čistit večer až po posledním jídle (u miminek a batolat po posledním večerním mléku) – kromě zbytků potravy se z dutiny ústní odstraní i značná část mikroorganismů a upraví se kyselost v dutině ústní, ze zubní pasty se navíc dodají fluoridy.

Od kdy již může dítě provádět dentální hygienu samo a jak to s ním postupně trénovat?

Dítě by mělo být schopno si samo pořádně vyčistit zuby cca ve 12 letech. To ovšem neznamená, že by to nemělo zkoušet už dřív. Mnohdy mohou být od prvopočátku na čištění současně kartáčky 3 – do každé ručičky jeden (klidně i takové, kterými se zoubky sice nevyčistí dobře, ale mají např. obrázek oblíbené postavičky) a pak jeden pořádný, kterým zoubky vyčistí rodič. Tzn. děťátko může trénovat už od kojeneckého věku, ale nemá smysl se zlobit např. na osmileté dítě, že si špatně čistí zuby. Za to jsou ještě zodpovědní rodiče, protože dítě ještě nemá vyvinutou jemnou motoriku.

Kdy se poprvé objednat s dítětem na skutečnou dentální hygienu?

Doba, kdy se poprvé objednat s dítětem na skutečnou dentální hygienu, závisí na mnoha faktorech. A to zejména na tom, jak orální hygienu doma zvládáte, jakou má dítě kazivost, jaké má riziko vzniku kazu, jak se daří zlepšit orální hygienu na základě doporučení vašeho zubního lékaře, atd. Obecně platí, že čím je vyšší riziko vzniku zubního kazu, tím dříve by dítě mělo dentální hygienistku navštívit. Je vhodné, aby děti chodily od miminka alespoň jako doprovod rodičů, když rodiče půjdou sami na dentální hygienu. Dítě to bude brát jako samozřejmost, že se na dentální hygienu chodí.  Je nutné si uvědomit, že návštěva dentální hygieny neobnáší jenom samotné ošetření, ale nedílnou součástí péče dentálních hygienistek je i nácvik správného čištění (s dětmi i rodiči), pomoc s výběrem nejvhodnějších pomůcek a doporučení režimových opatření. Tedy optimální je získat základní informace ještě před narozením děťátka, např. při některé z návštěv maminky v době těhotenství. 

Mám si vzít něco s sebou?

Při každé návštěvě zubního lékaře či dentální hygienistky je vhodné vzít s sebou kromě průkazu pojištěnce také veškeré potřeby, které používáte na čištění chrupu.

Jak taková návštěva probíhá u malého dítěte?

První návštěva je vždycky hodně „povídací“ – je nutné si vzájemně předat informace nezbytné pro budoucí spolupráci. Následuje vyšetření a stanovení léčebného plánu. Ten je vždycky individuální. Ošetření může tedy někdy proběhnout až v další návštěvě, jeho rozsah a časová náročnost závisí na vstupním stavu pacienta. Je nutné odstranit zubní kámen (nad i pod dásní, pokud je přítomen), odstranit zubní plak, případně ošetřit dásně a zoubky nafluoridovat. Může se stát, že ošetření proběhne ve více návštěvách. Děťátko si postupně na ošetření zvykne, zjistí, že nic nebolí a naopak je to v pusince pak příjemnější. Po zvládnutí akutní následuje fáze udržovací, kdy se chodí na pravidelné kontroly. Intervaly mezi jednotlivými návštěvami se postupně prodlužují, až cca na půl roku.

V jakých intervalech v jakém věku chodit na dentální hygienu?

Intervaly mezi jednotlivými návštěvami u dentální hygienistky jsou individuální, ale neměly by být delší než půl roku. V případě potřeby se výrazně zkracují (např. i několikrát za měsíc).


Zdravé dospívání

Dentální hygiena krok za krokem

Jaké techniky a nové metody nám mohou pomoci při dentální hygieně?

Inzerce

Více informací »

Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak učit děti dentální hygieně a kdy s nimi na ni začít chodit - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×