Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak si správně čistit zuby - video

aneb správné čištění zubů ve 4 krocích

Fakt, že si zuby čistíme ideálně 2x denně, ví již každý. Jak si správně zuby čistit, v tom již spousta z nás tápe. 5minutové video Vám může zachránit zubní zdraví, ušetřit čas a peníze.

  1. Čištění zubů klasickým měkkým zubním kartáčkem
  2. Čištění zubů mezizubním kartáčkem
  3. Čištění zubů mezizubní nití
  4. Čištění zubů solo kartáčkem

1. Čištění zubů klasickým měkkým zubním kartáčkem

Na kartáček umístíme pastu velikosti hrášku. Každou čelist čistíme zvlášť. Kartáček položíme z poloviny na zub, z půlky na dáseň v úhlu 45 stupňů. Pomůckou pro správný úhel je zkosená strana kartáčku, která musí být vodorovně se zemí. V této poloze je úhel kartáčku k zubům přesně 45 stupňů.

  • Na zubu provádíme kartáčkem drobné kroužky směřující do dásně, několikrát na jednom místě, aby bylo úplně čisté. Následně se přesuneme dále a pohyb pečlivě opakujeme. Když cítíme, že čistíme dáseň, tak čistíme správně. 
  • Když kartáček při přechodu na druhou stranu přehazujeme (z pravé strany čelisti na levou), na žádné místo nesmíme zapomenout, raději se vrátíme. 
  • Vnitřní strany zubu čistíme tak, že uprostřed kartáčku je zub a takto kroužíme až ke špičáku. Od špičáku je kartáček zcela schovaný v ústech a zub čistí poslední řada vláken kartáčku. Když kartáček vykoukne, je nutné ho zase vrátit. Čistíme každý zub zvlášť až k dalšímu špičáku. Od třenového zubu kartáček opět vysuneme a zub je uprostřed kartáčku.
  • Kousací plošky vyčistíme horizontálním pohybem, je nutné je vyčistit až úplně dozadu, nezapomenout na zadní stranu. 
  • U dolní čelisti je postup stejný. Kartáček položíme polovinou na zub, polovinou na dáseň. Nahneme jej do dásně a zase kroužíme několikrát na jednom místě. 
  • Uvnitř postavíme kartáček doprostřed zubu a kroužíme. Od špičáku kartáček umístíme úplně do úst a zuby čistí poslední řada štětinek. Kroužíme až k dalšímu špičáku, poté kartáček posuneme stejně jako v horní čelisti.
  • Na závěr horizontálním pohybem očistíme kousací plošky zubů. Je jedno, jak vše postupně čistíme, důležité je si udělat systém a na nic nezapomenout.

Čištění zubů mezizubním kartáčkem

  • Zvolíme kartáček správné velikosti, nejvhodnější je doporučení dentální hygienistkou, zavibrujeme, trochu zatlačíme a kartáček prostrčíme mezi zuby vibračním pohybem dovnitř a pak zase zpátky. 
  • Po očištění jednoho až dvou prostorů kartáček opláchneme vodou a pokračujeme dále.
  • U některých mezizubních prostorů můžeme zjistit, že potřebujeme kartáček jiné velikosti, v našem případě menší.

Čištění zubů mezizubní nití

  • Prostor nitě mezi prsty musí být vzhledem k velikosti zubů malý, jinak by se nám s nití špatně manipulovalo.
  • Nit vedeme pilovitým pohybem přes bod kontaktu zubů, tedy místo, kde se zuby dotýkají. Následně nit nakloníme k jednomu zubu (i vzadu v puse se musí naklonit). Obejmeme jí zub, setřeme směrem nahoru do mezizubního prostoru (do bodu kontaktu), pak opět sjedeme dolů, obejmeme nití druhý zub, setřeme pohybem nahoru, pak nit napneme a vytáhneme.
  • Nesmíme provádět pouze pohyb tam a zpět, ale setřít plošky obou zubů.

Čištění zubů solo kartáčkem

  • U sólo kartáčku se prst drží pro lepší manipulaci až nahoře. 
  • Čištění probíhá střídavě pohybem nahoru a dolů. 
  • Začínáme z jednoho mezizubního prostoru. Když dorazí doprostřed zubu, otáčí se na druhou stranu. 
  • Vlákna kartáčku by měla směřovat pod dáseň.
  • Nesmíme na kartáček tlačit. 

Autoři: Petra Koucká, DiS., MUDr. Jana Martincová

 

Inzerce
Autor: Petra Koucká, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Petra Koucká, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak si správně čistit zuby - diskuze

  • Zubní hygiena
    Super, moc děkuju za video :) Sama jsem teď prošla několika nepříjemnými návštěvami zubaře, a tak jsem se rozhodla, že se o ty zuby začnu fakt pořádně starat. A vypadá to, že zákon přitažlivosti fakt funguje, otevřela jsem Lidl leták a tam vidím elektrické kartáčky a dokonce i ústní sprchu, kterou si chci už dlouho koupit, za super cenu. Tady je když tak odkaz > https://www.letakomat.cz/lidl/ :)
    IvaMraz   | 09.02.2019 00:41:53
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×