Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani?

  1. Proč si čistit zuby před snídaní?
  2. Proč si čistit zuby po snídani?
  3. Vyberte si tedy sami, kdy budete čistit
  4. Jsou tato doporučení stejná i u dětí?

Tuto otázku často slýchám od svých pacientů v ordinaci, ale také od svých známých a kamarádů. Jak to tedy je?

Zubní kaz vzniká dlouhodobým působením zubního plaku na povrch zubu (zubní sklovinu). V literatuře se uvádí, že zubní plak začíná být agresivní po 48 hodinách a začíná pomalu „naleptávat” sklovinu – dochází k demineralizaci, a pokud zubní plak není řádně vyčištěný, tak dochází k nevratnému procesu, a tím je zubní kaz.

Proto odpovědí, zda čistit před nebo po snídani – je kdykoliv. Je ovšem potřeba dodržet některá pravidla.

Inzerce

Proč si čistit zuby před snídaní?

Někteří lidé si rádi čistí zuby před snídaní, protože nechtějí „snídat” zubní plak, který se vytvořil během noci. Také si nechtějí kazit po snídani chuť zubní pastou. Pokud patříte mezi ně, tak můžete s čištěním před snídaní bez problému pokračovat a nemusíte dodržovat pravidla, která jsou nutná u čištění po snídani. Zbytky jídla po snídani si vyčistíte večer a vašim zubům se nic nestane. Pokud by vám vadily větší zbytky po snídani, tak si stačí vypláchnout ústa vodou.

Proč si čistit zuby po snídani?

Druhou skupinou jsou lidé, kterým je nepříjemné po snídani ponechat mezi zuby zbytky jídla. Plak, který se vytvořil v noci, je možné odstranit až po snídani. Důležité je ale dodržet následující pravidla. Pokud jste snídali cokoliv kyselého, ať jsou to citrusové plody (pomeranč, grep, mandarinka), džusy nebo čaj s citronem, tak musíte s čištěním vyčkat alespoň 30 minut. Můžete si to představit tak, že veškeré kyselé potraviny lehce změkčí sklovinu, a tato tenká povrchová vrstva by se mohla začít postupně ztenčovat vaším čištěním zubů ihned po snídani. Pravidelným čištěním ihned po snídani mohou vzniknout zvýšeně citlivé zuby (sklovinu si můžete představit jako štít, který chrání zub před zubním kazem a před citlivostí zubů). Společné působení kyselin a kartáčku může sklovinu narušit.

Proto, prosím, vyčkejte minimálně 30 minut, aby se prostředí ve vaší dutině ústní stihlo neutralizovat. 

Vyberte si tedy sami, kdy budete čistit

Důležité je zuby pravidelně zbavovat zubního plaku, tak aby byly čisté a je tedy jen na Vás, jestli budete čistit před, po snídani nebo později, kdy budete mít přes den čas dodržet zásadu minimálně 30 minut od „kyselého“ jídla.

Věnujte zvýšenou pozornost především večernímu čištění, kdy máte většinou více času. Vždy zkontrolujte vaše zuby jazykem, zda jsou všechny zuby hladké jako sklo. Čas od času můžete zkontrolovat plak pomocí plak detektoru. Rozliší vyčištěné zuby od zuby pokryté zubním plakem a napoví vám tak, kde dochází k nedostatečnému vyčištění zubů.

Inzerce

Jsou tato doporučení stejná i u dětí?

Ano, jsou. Důležité je dodržovat pravidlo 30 minut od kyselých potravin a nápojů. 

U děti s oblibou využíváme na kontrolu čištění plak detektor. Doma nejčastěji pomocí tabletky, které mají příjemnou chuť a Vy uvidíte u svého dítěte (odstíny světle růžové až tmavě fialové), kde je potřeba zuby ještě dočistit. Čím tmavší barva, tím je zubní plak na zubech déle.

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×