banner

Tuto otázku často slýchám od svých pacientů v ordinaci, ale také od svých známých a kamarádů. Jak to tedy je?

Zubní kaz vzniká dlouhodobým působením zubního plaku na povrch zubu (zubní sklovinu). V literatuře se uvádí, že zubní plak začíná být agresivní po 48 hodinách a začíná pomalu „naleptávat” sklovinu – dochází k demineralizaci, a pokud zubní plak není řádně vyčištěný, tak dochází k nevratnému procesu, a tím je zubní kaz.

Proto odpovědí, zda čistit před nebo po snídani – je kdykoliv. Je ovšem potřeba dodržet některá pravidla.

Proč si čistit zuby před snídaní?

Někteří lidé si rádi čistí zuby před snídaní, protože nechtějí „snídat” zubní plak, který se vytvořil během noci. Také si nechtějí kazit po snídani chuť zubní pastou. Pokud patříte mezi ně, tak můžete s čištěním před snídaní bez problému pokračovat a nemusíte dodržovat pravidla, která jsou nutná u čištění po snídani. Zbytky jídla po snídani si vyčistíte večer a vašim zubům se nic nestane. Pokud by vám vadily větší zbytky po snídani, tak si stačí vypláchnout ústa vodou.

Proč si čistit zuby po snídani?

Druhou skupinou jsou lidé, kterým je nepříjemné po snídani ponechat mezi zuby zbytky jídla. Plak, který se vytvořil v noci, je možné odstranit až po snídani. Důležité je ale dodržet následující pravidla. Pokud jste snídali cokoliv kyselého, ať jsou to citrusové plody (pomeranč, grep, mandarinka), džusy nebo čaj s citronem, tak musíte s čištěním vyčkat alespoň 30 minut. Můžete si to představit tak, že veškeré kyselé potraviny lehce změkčí sklovinu, a tato tenká povrchová vrstva by se mohla začít postupně ztenčovat vaším čištěním zubů ihned po snídani. Pravidelným čištěním ihned po snídani mohou vzniknout zvýšeně citlivé zuby (sklovinu si můžete představit jako štít, který chrání zub před zubním kazem a před citlivostí zubů). Společné působení kyselin a kartáčku může sklovinu narušit.

Proto, prosím, vyčkejte minimálně 30 minut, aby se prostředí ve vaší dutině ústní stihlo neutralizovat. 

Vyberte si tedy sami, kdy budete čistit

Důležité je zuby pravidelně zbavovat zubního plaku, tak aby byly čisté a je tedy jen na Vás, jestli budete čistit před, po snídani nebo později, kdy budete mít přes den čas dodržet zásadu minimálně 30 minut od „kyselého“ jídla.

Věnujte zvýšenou pozornost především večernímu čištění, kdy máte většinou více času. Vždy zkontrolujte vaše zuby jazykem, zda jsou všechny zuby hladké jako sklo. Čas od času můžete zkontrolovat plak pomocí plak detektoru. Rozliší vyčištěné zuby od zuby pokryté zubním plakem a napoví vám tak, kde dochází k nedostatečnému vyčištění zubů.

Jsou tato doporučení stejná i u dětí?

Ano, jsou. Důležité je dodržovat pravidlo 30 minut od kyselých potravin a nápojů. 

U dětí s oblibou využíváme na kontrolu čištění plak detektor. Doma nejčastěji pomocí tabletky, které mají příjemnou chuť a Vy uvidíte u svého dítěte (odstíny světle růžové až tmavě fialové), kde je potřeba zuby ještě dočistit. Čím tmavší barva, tím je zubní plak na zubech déle.

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani? - diskuze

:)

Čistíme zuby před snídaní, nějak jsem to odvodila od sebe. Sama bych nechtěla jíst bez umytí zubů, ale to je můj osobní pocit.

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc

Dobrý den, 

bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací. 

Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin. 

To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit. 

Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením. 

Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti. 

MUDr. Irena Červená

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky