Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani?

  1. Proč si čistit zuby před snídaní?
  2. Proč si čistit zuby po snídani?
  3. Vyberte si tedy sami, kdy budete čistit
  4. Jsou tato doporučení stejná i u dětí?

Tuto otázku často slýchám od svých pacientů v ordinaci, ale také od svých známých a kamarádů. Jak to tedy je?

Zubní kaz vzniká dlouhodobým působením zubního plaku na povrch zubu (zubní sklovinu). V literatuře se uvádí, že zubní plak začíná být agresivní po 48 hodinách a začíná pomalu „naleptávat” sklovinu – dochází k demineralizaci, a pokud zubní plak není řádně vyčištěný, tak dochází k nevratnému procesu, a tím je zubní kaz.

Proto odpovědí, zda čistit před nebo po snídani – je kdykoliv. Je ovšem potřeba dodržet některá pravidla.

Inzerce

Proč si čistit zuby před snídaní?

Někteří lidé si rádi čistí zuby před snídaní, protože nechtějí „snídat” zubní plak, který se vytvořil během noci. Také si nechtějí kazit po snídani chuť zubní pastou. Pokud patříte mezi ně, tak můžete s čištěním před snídaní bez problému pokračovat a nemusíte dodržovat pravidla, která jsou nutná u čištění po snídani. Zbytky jídla po snídani si vyčistíte večer a vašim zubům se nic nestane. Pokud by vám vadily větší zbytky po snídani, tak si stačí vypláchnout ústa vodou.

Proč si čistit zuby po snídani?

Druhou skupinou jsou lidé, kterým je nepříjemné po snídani ponechat mezi zuby zbytky jídla. Plak, který se vytvořil v noci, je možné odstranit až po snídani. Důležité je ale dodržet následující pravidla. Pokud jste snídali cokoliv kyselého, ať jsou to citrusové plody (pomeranč, grep, mandarinka), džusy nebo čaj s citronem, tak musíte s čištěním vyčkat alespoň 30 minut. Můžete si to představit tak, že veškeré kyselé potraviny lehce změkčí sklovinu, a tato tenká povrchová vrstva by se mohla začít postupně ztenčovat vaším čištěním zubů ihned po snídani. Pravidelným čištěním ihned po snídani mohou vzniknout zvýšeně citlivé zuby (sklovinu si můžete představit jako štít, který chrání zub před zubním kazem a před citlivostí zubů). Společné působení kyselin a kartáčku může sklovinu narušit.

Proto, prosím, vyčkejte minimálně 30 minut, aby se prostředí ve vaší dutině ústní stihlo neutralizovat. 

Vyberte si tedy sami, kdy budete čistit

Důležité je zuby pravidelně zbavovat zubního plaku, tak aby byly čisté a je tedy jen na Vás, jestli budete čistit před, po snídani nebo později, kdy budete mít přes den čas dodržet zásadu minimálně 30 minut od „kyselého“ jídla.

Věnujte zvýšenou pozornost především večernímu čištění, kdy máte většinou více času. Vždy zkontrolujte vaše zuby jazykem, zda jsou všechny zuby hladké jako sklo. Čas od času můžete zkontrolovat plak pomocí plak detektoru. Rozliší vyčištěné zuby od zuby pokryté zubním plakem a napoví vám tak, kde dochází k nedostatečnému vyčištění zubů.

Inzerce

Jsou tato doporučení stejná i u dětí?

Ano, jsou. Důležité je dodržovat pravidlo 30 minut od kyselých potravin a nápojů. 

U děti s oblibou využíváme na kontrolu čištění plak detektor. Doma nejčastěji pomocí tabletky, které mají příjemnou chuť a Vy uvidíte u svého dítěte (odstíny světle růžové až tmavě fialové), kde je potřeba zuby ještě dočistit. Čím tmavší barva, tím je zubní plak na zubech déle.

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×