Může dudlík u kojenců poškodit zuby?

Když jsem u dcery začala s dudlíkem rovnou v porodnici, čelila jsem údivům ze všech stran. Dítě zkrátka uklidňoval, přece si nebudu stanovovat termíny jako u uzávěrky, kdy jej dítěti dám.
Navíc, jak nám sdělila stomatoložka MUDr. Irena Červená, je pediatry doporučován u kojenců ke snížení rizika SIDS (náhlého úmrtí).
Ale pozor, bývá doporučován až ve chvíli, kdy se už úplně podařilo nastavit kojení.

Do kdy jej používat?
Je doporučeno používat dudlík cca do 12 měsíců věku, pak přináší více rizik než užitku (ale pozor na případné nahrazení dudlíku palečkem – dudlík lze zahodit, paleček ne ;-) )
Pokud je dudlík používán i později, tak jen na co nejkratší dobu, tedy na dobu „nezbytně nutnou“.


K čemu může vést dlouhodobé používání?
Dlouhodobé používání dudlíku na několik hodin denně (i „jen na spaní“) působí jako ortodontický aparát – rovnátko, ale v tomto případě jako „křivítko“.

Jaký dudlík si k použití vybrat a proč? Jsou mezi nimi rozdíly?
Ano, jsou, používejte co nejméně škodlivý dudlík, tedy s co „nejplacatějším krčkem“.

Dudlík s širokým krčkem může vést k deformaci postavení zubů, ale až i k deformaci čelistí – viz obrázky.
Také snižuje možnost samočištění pomocí rtů a jazyka a tím zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, udává se i zvýšené riziko ušních infekcí a vzniku kandidózy (infekce kvasinkou).

Co dále nedělat?
Nikdy nemáčet dudlík do medu či čehokoli jiného sladkého, vede to ke „kazu medového dudlíku“.

Nikdy nepřivazovat dudlík ke krku dítěte (riziko udušení).

Použitý zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2791560/
Maminky, kdy jste začaly dudlík u dítěte používat vy? Napište nám své zkušenosti!
Předchozí článek:

Dudlík - dávat či NE?
Následující článek:

Jak skoncovat s dudlíkem?
Poradna
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc
Dobrý den,
bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací.
Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin.
To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit.
Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením.
Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti.
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení