Inzerce
Inzerce
Inzerce

Použití dudlíku

  1. Používat dudlík?
  2. Kdy použít dudlík?
  3. Do kdy dudlík používat a jaký?
  4. Dudlík a chrup

1. Používat dudlík?

O používání této pomůcky k utišení dítěte se vedou mnohdy rozsáhlé polemiky a protože se setkáte s protichůdnými názory, řiďte se vždy svým rozumem. V posledních letech se setkáváme s názorem, že k utišení dítěte má maminka použít vlastního prstu, který dítěti nabídne k dumlání. Je samozřejmě věcí názoru každého, kdo tuto metodu doporučuje, ale osobně se domnívám, že z hygienických důvodů do úst dítěte prsty jiné osoby prostě nepatří, nehledě k tomu, že sliznice ústní dutiny se může velmi snadno poranit (např. nehtem).

Dnes jsou k dispozici anatomicky tvarované dudlíky ze silikonu, které se velmi dobře udržují v čistotě, drží tvar a dětmi jsou v případě nutnosti dobře přijímány. Je potřeba říci, že sací reflex u malých dětí dlouho přetrvává a dumlání jim přináší určité uspokojení. Není důvod se dudlíku bát, může mj. zabránit tomu, aby si děťátko dumlalo palec, což je horší varianta, protože tomuto zlozvyku je odnaučíte mnohem hůře než dumlání dudlíku.

2. Kdy použít dudlík?

Dudlík použijte jestliže:

  • Dítě špatně usíná, je neklidné, přitom je dostatečně nakrmené, přebalené, přesvědčili jste se, že mu není ani zima, ani horko. Pohlazení a krátké pochování nemá efekt, nabídnete-li dudlík a dítě se zklidní, nebojte se ho použít. Obdobně postupujte i v noci, je-li dítě neklidné.
  • Je lépe použít ke zklidnění dudlík (pomůže-li, ale nikdy ho dítěti nevnucujte, když ho odmítá), než uspávat dítě jízdou v autě, drncáním kočárku přes žehlící prkno nebo pochodováním po bytě. Mohlo by se vám stát, že budete pochodovat či jezdit do rána. On totiž ten malý líbezný tvoreček velmi rychle vystihne nejistotu matky a také to dá svým křikem patřičně najevo.
Inzerce

Inzerce

3. Do kdy dudlík používat a jaký?

  • Jak bylo řečeno, nejvhodnější jsou silikonové, anatomicky tvarované, které neztrácí tvar ani nemění konsistenci po vyvaření.
  • Je lépe vždy opatřit větší počet (3-4 kusy), ušetříte si čas s hledáním kamsi zapadlého dudlíku.
  • Je vhodné uchovávat je vždy na stejném místě v zakryté nádobce a vždy po znečištění (pád na podlahu) důkladně omýt pod tekoucí horkou vodou a nechat volně oschnout.
  • Dudlík používejte podle potřeby dítěte, nikdy ho nevnucujte.
  • Obecně je možno dudlík dítěti ponechat do jednoho roku věku, potom postupně dítě dudlíku odvykejte. Můžete začít třeba tím, že jej nenecháte nikde volně ležet, takže, když dítě dudlík neuvidí, nebude jej ani vyžadovat. Pokud ano, vhodným způsobem odveďte pozornost dítěte, např. k nějaké oblíbené hračce.
  • Používejte dudlík jen v situacích, kdy je třeba dítě zklidnit a jiné metody selhávají (např. při usínání).

V průběhu druhého roku věku děti začínají rozumět pokynům dospělých, chápou význam těchto pokynů, rozvíjí se jejich slovní zásoba, a tak pochopí i nepotřebnost dudlíku. Mnohdy je však třeba velké trpělivosti rodičů, radikální řešení není nikdy na místě. Vždy je třeba vše opakovaně a klidně vysvětlovat, až problém dítě pochopí. Každé dítě je jiné, některé potřebuje delší čas, jiné se odnaučí během týdne.

V každém případě dvouleté dítě by již dudlík nemělo používat vůbec.

Upozornění: na procházku, k lékaři či na návštěvu k rodině berte vždy rezervní dudlík (většinou je jejich součástí i plastový kryt, který chrání před znečištěním). Často se stává, že dudlík spadne na podlahu nebo venku na zem a maminka očistí dudlík tím, že jej sama olízne a pak dítěti znovu nabídne. Neuvědomuje si ale, že každý člověk má dutinu ústní osídlenou určitými mikroby (maminka může být bacilonosič, aniž o tom ví). Tímto způsobem se matčiny mikroby přenesou dítěti přímo do úst a mohou být příčinou onemocnění. Proto rozhodně tento způsob očisty dudlíku nepoužívejte! Raději si na procházku přibalte malou láhev s vodou na případné opláchnutí dudlíku.

Inzerce

4. Dudlík a chrup

Neustálé používání dudlíku, to znamená, že dítě má dudlík kromě krmení trvale až do dvou i tří let, může mít za následek deformaci čelistí, zvýšenou kazivost zoubků, později bývá častá i vada výslovnosti.

Velkým nešvarem je, když je dítěti pro utišení nabízen dudlík namočený v medu. Následkem jsou rozpadající se tzv. medové zoubky a velmi traumatizující ošetřování takto rozpadlých zoubků. Ze zkušenosti mohu říci, že pokud se rodiče dítěti přiměřeně věnují, problémy s dudlíkem nemají. V rodině, kde péče selhává, používá dítě dudlík jako jakousi náhradu za péči, které se mu nedostává. Protože neumí ještě vyjádřit své pocity a neumí si poradit, zklidní se prostě dumláním.

Postupně se z návyku na dudlík může stát zlozvyk, kterému se velmi těžko odvyká právě proto, že dumlání dudlíku vzbuzuje u dítěte libé pocity, kterých se tak snadno nehodlá vzdát. Takže se můžeme setkat s dítětem, které po dudlíku touží i v 5ti letech. Většinou se ale za problémem s dudlíkem skrývá nějaká neurotizace dítěte. V takovém případě je na místě konzultace s ošetřujícím dětským lékařem.

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dudlík - dávat či NE? - diskuze

  • Dudlík
    Dobrý den já dudlík dávám synkovi jen na spinkání,dávala jsem i starší dcerce a volila jsem dudlíky Nuk. Myslím,že jsou vhodně tvarované a dítěti nenaruší pak správný růst zoubků. Moje dcerka měla dudlík do 2,5 let a má krásné zoubky (teď už má skoro šest. Takže si myslím,že když zvolíte vhodný dudlík a nemá ho dítě pořád v puse,tak se nemusíte bát :-)
    SaraK.   | 10.07.2018 13:39:45
    Reagovat | URL příspěvku
  • Zdravím, chtěla jsem se zeptat jestli nebude vadit když dám synovi (5 měs.), dudlík, který je určený až od 6 měsíce?? Já osobně si myslím, že to nevadí. Někde jsme ho vytrousili, tak jestli koupit novej nebo už můžu dát ten od toho 6 měs. Děkuji :-))
    primula   | 04.07.2012 09:40:59 | Reakcí: 1, poslední: 26.03.2018 19:58:51
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Určitě to nevadí, záleží zda vyhovuje miminku a rozdíl 5 a 6 měsíců je minimální :) Holkám vyhovoval dobře tvarovaný silikonový od NUK. Mně se moc líbily jejich obrázky  
      silta   | 26.03.2018 19:58:51
      Reagovat | URL příspěvku
  • drobná poznámka k medu
    Jako špunt jsem na dudléíku namočeném v medu vyrostla a zoubky jsem měla bez jediného kazu. Med jako příčina zkažených zubů je pověra !!! Naopak - med je skvělým zdrojem vitamínů a posilovačem imunity. Samozřejmě mluvím o medu kvalitním, domácím -než si koupit tu věc, co se prodává v bežných obchodech jako med, to radši nesladit :) Dodnes mi doma zavařovačka medu vydrží maximálně týden. Zuby se dětem nezkazí po kvalitním medu, ale po spoustětě nejrůznějších sladkostí a mlsot, kterými je rodiče a prarodiče tak rádi cpou!
    sarka.ladyrova   | 18.03.2012 15:07:44 | Reakcí: 2, poslední: 28.06.2017 11:24:16
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: drobná poznámka k medu
      Souhlasím. Zuby se kazí po kvantě cukru, který je do prodávaných medů bohužel přidávaný. Kvalitního medu od včelaře bych se nebála. Dudlík jsem holkám dávala a odhodily ho v klidu samé, důležité je jim dát něco nové, co je zabaví, pohádku, malování, nakrájené ovoce. U nás to zabralo. U mladší jsem použila fintu, večer dostala na spaní dudlík a ráno ho v postýlce nenašla, našla tam místo toho plyšáka a na dudlík si nevzpomněla. A postupně už si sama brala do postýlky plyšáka místo dudlíku :) Tu mi pomohl dárek od kamarádky, svítící dudlík od NUK, který jsem lehce našla a uzmula :)
      silta   | 30.11.2016 11:43:44
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: drobná poznámka k medu
      Věřím, zuby se po kvalitním medu nezkazí, právě naopak. Kazí se když tak zoubky po cukrovém umělém medu.
      silta   | 28.06.2017 11:24:16
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×