Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fluoridy v prevenci zubního kazu

 1. Fluor a fluoridace
 2. Fluoridace místní
 3. Fluoridace celková

1. Fluor a fluoridace

Fluoridace je jedním z nezastupitelných kroků v prevenci zubního kazu (dalšími jsou kontrola a eliminace zubního plaku, nekariogenní strava a pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře).

Fluor je biogenní prvek, který se běžně vyskytuje v přírodě – ve formě fluoridových aniontů (F-) je rozpuštěný ve vodě a vodných roztocích, přijímáme ho v mnoha potravinách. Na fluoridy jsou bohaté např. mořské ryby, plody moře, pravý čaj (zejména zelený), na trhu je i fluoridovaná kuchyňská sůl. Pitná voda se v České republice od roku 1989 nefluoriduje a většina zdrojů pitné vody má u nás obsah fluoridů nižší než 0,7 ppm; přesný údaj o konkrétním zdroji poskytne hygienická stanice (u balených vod výrobce, pokud není údaj již uvedený na obalu).

Fluoridy patří mezi minerály, které se zabudovávají do struktury zubní skloviny. Sklovina posílená fluoridovými ionty je odolnější vůči působení kyselin – zub je tak do určité míry chráněný před účinkem bakterií, které způsobují zubní kaz. Fluoridy mají také lehce antibakteriální účinek.

Inzerce

2. Fluoridace místní

V prevenci zubního kazu existují dva způsoby fluoridace – fluoridace místní (lokální) a celková. Lokálně podávané fluoridy působí na zuby již prořezané do dutiny ústní. Může se zde plně uplatnit mineralizace skloviny i antibakteriální potenciál fluoridů. K místní fluoridaci používáme pro domácí péči zubní pasty s obsahem fluoridů, fluoridované ústní vody a fluoridový gel (na našem trhu je jediným preparátem Elmex gelée), pro profesionální péči v ordinaci zubního lékaře je na výběr větší škála fluoridových gelů a laků. Všechny uvedené přípravky se liší jednak koncentrací fluoridu a jednak jeho formou. Mohou být použity anorganické i organické sloučeniny, nejčastěji používanou anorganickou sloučeninou je fluorid sodný – fluor se pak v přípravku nachází jako volný fluoridový aniont. Někteří výrobci používají organické látky, konkrétně aminfluoridy, díky nimž dochází k určité specifické vazbě na povrch zubu, kde se tak vytvoří „fluoridová zásobárna“ a účinek je o to delší a intenzivnější. Koncentrace fluoridů v jednotlivých přípravcích se liší nejen podle výrobce, ale zejména podle toho, pro koho je přípravek určen (dětská zubní pasta má méně fluoridů než pasta pro dospělé a gel pro použití v ordinaci má fluoridů více než gel pro domácí péči).

Výhodou lokální fluoridace je možnost cíleného působení fluoridů bez celkového účinku, přičemž účinnější je pravidelné a častější působení nižších koncentrací fluoridů než jednorázová aplikace přípravku o vyšší koncentraci. Díky tomu, že lokální přípravek působí pouze v dutině ústní, nehrozí akutní ani chronické předávkování fluorem. Určitou nevýhodou je, že při případném požití přípravku chybí kontrola, kolik fluoridu se dostalo do organismu. Avšak při dodržení správné volby přípravku (dětem je určena dětská zubní pasta) a ukládání přípravků mimo dosah dětí, resp. jejich dávkování dospělou osobou, také nehrozí předávkování. (S tím, že malé dítě spolyká značné množství zubní pasty, se počítá, a proto je zde koncentrace fluoridů snížena; dítěti, které neumí vyplachovat, štětinky zubního kartáčku pouze „lehce ušpiníme“, jakmile se vyplivovat naučí, můžeme na kartáček nanést množství pasty o velikosti malého hrášku.)

3. Fluoridace celková

Celkovou fluoridací je myšlen systémový příjem fluoridů – v potravě, v nápojích, ve formě tablet. Celkově přijímané fluoridy působí jednak místně na již prořezané zuby, a to v době, kdy se nacházejí v dutině ústní během přijímání potravy, ale zejména po vstřebání z trávicího traktu do krve na mineralizaci zubů dosud neprořezaných. Relativně nepatrné procento přijatých fluoridů se dostane z krve i do slin, které pak mají rovněž lokální účinek, ale pokud se nejedná o fluoridy z běžně používané vody, kde je koncentrace F- větší než 0,7 ppm (např. fluoridovaná voda), je tento účinek prakticky zanedbatelný. Proto je stěžejní význam celkové fluoridace z hlediska prevence zubního kazu právě u dětí do ukončení vývoje stálých zubů. Užívání fluoridových tablet v těhotenství není opodstatněné, neboť bylo prokázáno, že nedochází ke zvýšenému průniku fluoridových iontů placentární bariérou.

Jak již bylo výše řečeno, u nás se pitná voda nefluoriduje (v úpravnách vody se fluór uměle nepřidává) a většina zdrojů pitné vody nemá dostatečné množství fluoridů, aby byl zajištěn dostatečný příjem fluoridů z hlediska prevence zubního kazu (udává se hranice 0,7 ppm). V některých zemích je možné koupit fluoridované mléko, u nás je k dostání pouze fluoridovaná kuchyňská sůl (měla by být zároveň i iodidovaná). Ani příjem fluoridů z běžné stravy není v našich končinách většinou dostačující. Proto bývá v některých případech zvyšován celkový příjem fluoridů podáváním fluoridových tablet. O podávání fluoridových tablet by měl vždy individuálně rozhodnout lékař – zubní lékař nebo pediatr. Při rozhodování se přihlíží k mnoha faktorům, jako je celkový příjem fluoridů z jiných zdrojů, kazivost chrupu, aktuální stav chrupu daného dítěte, riziko vzniku zubního kazu, úroveň hygieny dutiny ústní, používaná zubní pasta a případné další přípravky… Podle zjištěných údajů a věku dítěte se také určuje dávkování fluoridových tablet.

Inzerce

V našich lékárnách jsou fluoridové tablety k dostání pod dvěma názvy: Natrium Fluoratum Slovakofarma (výrobcem je Zentiva, SR) a Zymafluor (Novartis, ČR). Oba přípravky obsahují 0,55mg fluoridu sodného, což odpovídá 0,25mg elementárního fluoru, oba jsou ve formě tablet bílé barvy, Zymafluor má navíc slabě mátovou vůni a lehce sladkou mentolovou chuť. Balení Natrium Fluoratum obsahuje 250 tablet, balení Zymafluoru 200 tablet. Zymafluor má bezpečnostní uzavírací systém a dávkování. Oba přípravky jsou částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou, Natrium Fluoratum je vázaný na lékařský předpis, Zymafluor je volně prodejný.

 

Výhodou systémové fluoridace je pravidelný příjem kontrolovaného množství fluoridů, které jsou důležité pro správný vývoj zubů a kostí. Nevýhodou je riziko možného předávkování (zejména chronického), tzv. fluorózy. Akutní předávkování (otrava) je velmi vzácné, projeví se nevolností a zvracením, dojde k němu při požití dávky větší než přibližně 100mg fluoridu, smrtelná dávka pro dítě o hmotnosti 10kg je asi 200mg fluoridu, což odpovídá přibližně 900 tabletám, pro dospělého o hmotnosti 70kg je smrtelných 2,2 – 4,5g fluoridu. Chronické předávkování se projeví skvrnitostí zubů po dlouhodobém vysokém příjmu fluoridů, postižené zuby jsou sice odolnější vůči zubnímu kazu, ale jsou křehčí (a esteticky nevyhovující); postiženy mohou být i kosti.

Inzerce

Fluoridy hrají velmi významnou roli v prevenci zubního kazu, avšak je třeba velmi uvážlivě volit a kombinovat jednotlivé formy fluoridace (celková/lokální, domácí/ordinační) i jednotlivé přípravky. Vzhledem k tomu, že je příliš mnoho faktorů, které ovlivňují volbu, a že je nezbytné individuální dávkování, je zde na místě rada odborníka. Zároveň by měl být kladen důraz na dokonalou hygienu dutiny ústní, úpravu stravovacích návyků a neměly by být opomenuty pravidelné preventivní zubní prohlídky, nejdéle od 1 roku věku dítěte.

Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Fluoridy v prevenci zubního kazu - diskuze

 • Prevence
  Tak základem péče o zuby je důkladná prevence od dětství. Důležité je také vědět, kolik kazotvorných bakterií v ústech vlastně máme. Na to jsou u nás dostupné jednoduché testy, které provádí zubař a podle výsledků poradí další preventivní postup.
  Libana   | 23.02.2015 14:13:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • každý si asi udělá názor na fluorid sodný sám
  odkaz na technický list fluoridu sodného

  http://www.vitrum.cz/stazeni/Chemie/Fluorid%20sodny.pdf

  a pak to mám dát dítěti :-)

  uryvek z clánku na internetu :

  A konečně čtvrtá riziková záležitost – umělé fluorování vody a dalších potravin i jiných výrobků. Přidávání fluoridových solí, které se normálně používají k leptání skla, k výrobě jedu na krysy, prášku proti švábům. Chápete to? Většina lidí si čistí zuby pastou, jejíž jedno balení stačí spolehlivě k usmrcení malého člověka. Proč to dělají? Prý to zamezuje výskytu zubního kazu. Špičkový odborník USA Charles Perkins ve své tajné zprávě v roce 1954 (odtajněna v roce 1995) prohlásil, že fluorid sodný nemá s ochranou zubů nic společného, ale otupuje malou oblast v mozku, která přináší individuální sílu. Jinak řečeno – činí lidi snáze ovladatelnými. Byl to Hitler, kdo poprvé použil fluor jako dokonalou látku k masovému ovládání lidí. Nejprve hromadně v koncentračních táborech, avšak ještě během války rozjel výrobu fluoru ve velkém i pro zásobování civilních zdrojů pitné vody v německé říši.

  Více zde: http://www.novaduchovnicesta.cz/informace/a22-optimalni-stravovani-z-pohledu-bioenergii-i/

  Tomas T   | 08.03.2012 14:06:06
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×