Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kdy jít s dětmi poprvé na preventivní stomatologickou prohlídku a jak probíhá?

„Na tom zoubku se mi něco nelíbí,“ říká si maminka 2letého Vašíka. Měla by s tím jít ke stomatologovi? Nebo je na to ještě brzy? Nebo už dokonce pozdě?

Kdy má začít rodič uvažovat o návštěvě zubního lékaře? Je to podle věku, počtu vyrostlých zubů nebo začátku růstu zubů? :-)

Vzhledem k tomu, že není dnes úplně jednoduché najít zubního lékaře, který je ochotný a má kapacity přijmout nového dětského pacienta, je nejlepší se poptat již při návštěvě zubaře v těhotenství, jestli do budoucna přijme vaše děťátko. V ideálním případě by měl zubní lékař děťátko vidět v době, kdy prořeže první zoubek, nejpozději v 1 roce věku dítěte. Tato návštěva je velmi důležitá pro předání informací rodičům, aby věděli, jak o zoubky pečovat a co (ne)dělat, aby byly zoubky děťátka zdravé. Navíc pokud máte svého registrujícího lékaře, máte na koho se obrátit, když se vyskytne nějaký akutní problém, nebo se vám v pusince jen něco „nezdá“ – tento lékař má pak povinnost dítě vyšetřit / ošetřit / poslat na specializované pracoviště a vy nemusíte shánět pohotovost.

Má rodič s dítětem chodit preventivně, i když mu nic není a nic jej nebolí, nebo až přijde problém?

I s dětmi je třeba chodit preventivně, na preventivní prohlídky, dvakrát ročně tyto prohlídky hradí zdravotní pojišťovna. Zubní kaz sám o sobě nebolí, bolí až jeho komplikace. A pokud jde dítě k zubaři až s bolestí, s problémem, zafixuje si, že návštěva zubní ordinace není nic příjemného a podle toho se bude chovat. Mnohdy se pak strach ze zubařů přenáší na další generace. Navíc pokud jsou v ústech neošetřené kazy, může být ohroženo i celkové zdraví dítěte.

Kam má rodič s dítětem na prohlídku jít? Jak rozhodnout kam a jak se pak objednat? Upozornit, že půjdu s dítětem? Zeptat se lékaře, jestli děti bere? 

V dnešní době většinou není rozlišeno, jestli konkrétní zubní lékař ošetřuje jenom děti, nebo jenom dospělé. Faktem ale je, že ne každý zubní lékař děti do péče přijímá, mnohde jsou kapacity ordinace více než naplněny a vyloženě dětských zubařů je velmi málo, většina z nich navíc působí na specializovaných pracovištích. Takže najít pro dítě zubaře, který je ochoten ho do péče nejen přijmout, ale následně i ošetřovat (ne pouze odesílat na výkony na jiné pracoviště), není úplně jednoduchá záležitost. Takže pokud má maminka praktického zubního lékaře, se kterým je spokojena a on je ochoten dítě přijmout, má vyhráno. Je to ta nejlepší volba. Je vhodné se na přijetí potomka zeptat už při preventivní prohlídce v těhotenství a zjistit, jak dlouho dopředu se máte ozvat a dítě objednat. 

Pokud nikdo v rodině nemá praktického zubního lékaře, který by dítě přijal, nebo ke kterému by chtěli rodiče s dítětem docházet, je třeba začít s poněkud detektivní prací, cca ve věku 3-4 měsíců dítěte. Objednací lhůty jsou různé, některé ordinace mají plno i rok dopředu. Nejprve je nutné získat kontakty – telefony či emaily – na zubní lékaře, kteří by mohli připadat v úvahu. Ideální je, pokud mají rodiče osobní reference od přátel a známých, případně pediatra či svého zubaře. Hodnocení na internetu nebývá zdaleka objektivní, spíše ho napíše někdo, kdo byl z nějakého důvodu nespokojený. Pochvalu napíší lidé málokdy. Hodnotící komentáře mnohdy vypovídají spíše o tom, kdo je psal, než o tom, na koho byly psané. Např. na sociálních sítích je řada skupin, kde se scházejí rodiče z okolí a vyměňují si zkušenosti, takže i tam je možné se obrátit s dotazem, kam by ostatní doporučili se obrátit. 

Ve chvíli, kdy jsou sehnané kontakty, je na řadě obvolávání, obesílání ordinací s dotazem, jestli přijímají nové pacienty a jestli přijmou dítě ve věku x měsíců. V případě kladné odpovědi je vyhráno a dítě je možné objednat. Způsob objednání je v každé ordinaci jiný – osobní, telefonický či elektronický.

Pokud se nedaří zubního lékaře pro dítě najít, je třeba se obrátit na jeho zdravotní pojišťovnu, nejlépe s písemným vyjádřením alespoň jednoho zubního lékaře, že nové pacienty nepřijímá. Pojišťovna má povinnost pomoci se zajištěním zubního lékaře.

Inzerce

Co si mám vzít s sebou na prohlídku?

Na prohlídku k zubnímu lékaři je třeba vzít s sebou průkaz pojištěnce, občanský průkaz alespoň jednoho z rodičů a je vhodné vzít i všechny pomůcky, které jsou doma používány na čištění zoubků. Ze zákona je nutná přítomnost alespoň jednoho zákonného zástupce, případně doprovod starší 18 let musí být vybaven plnou mocí podepsanou alespoň jedním zákonným zástupcem. Plná moc by měla obsahovat sdělení, že zplnomocněná osoba je plně seznámena se zdravotním stavem dítěte.

Jak taková prohlídka probíhá?

První návštěva je vždycky hodně „povídací“ – je nutné si vzájemně předat informace nezbytné pro budoucí spolupráci. Lékař se seznámí se zdravotními údaji dítěte, zjistí, jestli má nějaká závažná onemocnění, je sledováno v nějaké odborné ambulanci, užívá trvale léky, mělo nějaký úraz, operaci, jestli je očkované, má nějakou alergii, nebo potíže s krvácivostí či srážlivostí krve, jestli nejbližší rodinní příslušníci jsou zdraví, nebo se s něčím léčí. Následuje vyšetření a stanovení individuálního rizika vzniku zubního kazu. Z toho se odvozuje léčebný plán a doporučení nejvhodnějších pomůcek na čištění zubů, doporučení režimových či dietních opatření a stanovení vhodného termínu další návštěvy. Pokud je vše v pořádku, následuje další prohlídka za půl roku. Pokud je riziko vzniku zubního kazu vysoké, tak vzhledem k rychlosti šíření a vzniku zubního kazu u maličkých dětí může být doporučena další návštěva již za 2-3 měsíce.

Co když se dítě v ordinaci nechce lékařem nechat vyšetřit?

U maličkých dětí není vyšetření samo o sobě nijak náročné, natož bolestivé, takže není nutné se ho obávat. Že dítě nechce na sebe nechat sahat cizího člověka, je celkem běžné. A v takovém případě je z důvodu bezpečnosti dítěte nutné děťátko šetrně fixovat. Dítě sedí/leží rodiči na klíně, rodič ho objímá a zároveň fixuje ručičky, sestřička „hladí po ouškách“, aby se dítě nemrsklo a neublížilo si. Jedná se opravdu o šetrnou fixaci, žádné násilí. Pokud nejsou vystresovaní a úzkostní rodiče a dítě předem na vyšetření připraví, probíhá vyšetření zábavnou formou bez nutnosti fixace dítěte.

Více v článku Nespolupracující dítě v ordinaci zubního lékaře: https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/anestezie

V jakých časových intervalech se na prohlídky chodí?

Pokud je vše v pořádku, měla by být další preventivní prohlídka vždy v intervalu cca půl roku. Pokud je riziko vzniku zubního kazu vysoké, tak vzhledem k rychlosti šíření a vzniku zubního kazu u maličkých dětí může být doporučena další návštěva již za 2-3 měsíce. Zdravotní pojišťovna hradí preventivní prohlídku 2x v jednom kalendářním roce, přičemž interval mezi prohlídkami nesmí být kratší než 5 měsíců.

Co když lékař dítěti najde kaz? Jaký je další postup?

Pokud má dítě zubní kaz, je nutné ho ošetřit. Záleží na stádiu, ve kterém je kaz zjištěn. Pokud se jedná o „malý“ kaz, tzn. počínající, bez kavitace (prolomení povrchu léze), je možné se pokusit kaz léčit a zastavit (čištění povrchu léze a její fluoridace, úprava jídelníčku, nastavení režimových opatření. Pokud je kaz již větší, je nutné zhotovit výplň, nebo zub opatřit ochrannou korunkou. Pokud se nepodaří onemocnění podchytit do tohoto stádia, může být nevyhnutelné vytržení dočasného zubu. Následně je vhodné nechat zhotovit mezerníček – dětskou zubní snímatelnou náhradu, která má za úkol mimo jiné držet místo pro stálý zub. V případě, že dítě při ošetření nespolupracuje natolik, aby bylo ošetření bezpečně a řádně proveditelné, je nutné zvolit některou z forem sedace (zklidnění dítěte), ať už přímo v ordinaci ošetřujícího lékaře, nebo na specializovaném pracovišti. Krajním řešením je i celková anestezie (uspání) dítěte. Avšak zubní kaz je nutné ošetřit, protože se jedná o infekční onemocnění, které může ohrozit celkové zdraví dítěte.

Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kdy jít s dětmi poprvé na preventivní stomatologickou prohlídku a jak probíhá? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×