banner

Ukončení kojení kvůli odvápnění zubů - dotaz v poradně

Lenkaadeti 30. 09. 2024

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc

Odpověď odborníka:

stomatolog

Dobrý den, 

bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací. 

Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin. 

To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit. 

Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením. 

Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti. 

MUDr. Irena Červená

Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

Může noční kojení zkazit zoubky?

Může noční kojení zkazit zoubky?

Zubařka chce, abych kvůli odvápnění zubů přestala kojit. Je to vážně nutné? Zubní kaz je častým problémem u batolat a je mnohdy způsobený nočním kojením. Rodiče často přehlédnou počáteční fázi kazu, kdy se objevují bílé skvrny na zubech. Jak chránit dětské zoubky a předejít kazu, je klíčová otázka pro zdravý vývoj dítěte.

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mohu užívat milgammu N při kojení. Jsem po extrakci osmičky a byl mi poškozen nerv, na který bych měla právě milgammu užívat. Kojím 3x denně (brzo ráno, odpoledne a večer).Děkuji za Vaši odpověď.P.P.

Dobrý den,

přípravek Milgamma N by se při kojení užívat neměl, ale je možné užívat přípravek Milgamma (bez "N"). Vzhledem k Vámi uváděné četnosti kojení předpokládám, že je Vaše děťátko nejspíš starší 6 měsíců, doporučuji tedy ještě konzultovat Vašeho pediatra, jestli by přeci jenom nepovolil Milgammu N. A pokud máte možnost, přimlouvala bych se v takovém případě za injekční formu, která je o něco účinnější.

Srdečně zdravím a přeji brzké uzdravení.

Dobrý den. Už od konce těhotenství mě trápí bolest zubů. Syn má teď 7 měsíců, kterého plně kojím, nedávno jsem začala s příkrmy, ale nesní toho moc. Trápí mě citlivé zuby. Během kojení mi zubař vyvrtal 3 kazy, které nebyly nikterak velké, ale zuby mě dost bolely. Nedávno po procházce, kdy foukal silný studený vítr mě začla bolet levá horní polovina čelisti. Bolest se stěhuje kolem očí a zasahuje rovněž do zubu. Ty zuby jsou hodně citlivé, hlavneěna studené nápoje, přitom můžu na nich normálně kousat. Nikdy předtím jsem takové problémy neměla, ale dle zubního lékaře mám velmi citlivé zuby. Můžou tyto problémy souviset s kojením a co byste mi doporučila na aktuální bolest? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte chrup v pořádku (tzn. všechny kazy opravené), může se opravdu jednat o zvýšenou citlivost zubů. Do souvislosti s kojením bych ji nedávala, spíše zkonzultujte techniku čištění chrupu a Vámi používané pomůcky na čištění zubů i stravovací návyky s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

S největší pravděpodobností došlo k odhalení krčků zubů a ty nyní reagují na chemické a tepelné (chladové) podněty. Rychlou úlevu by mělo přinést používání pasty na citlivé zuby, nejrychleji by měl působit Sensodyne Rapid Relief. Jinak dobrý je např. též zelený Elmex, nebo Meridol (ten působí i proti zánětu dásní), v lékárně lze pořídit fluoridový gel Elmex gelée, který je zároveň výbornou prevencí zubního kazu. Pokud by i nadále byly zuby citlivé, pak je možné ordinační ošetření citlivých zubních kčků.

V případě, že se bolesti objevují jen v jedné polovině obličeje, nebo vystřelují do okolí apod., či závisí na poloze hlavy (zhoršení při předklonu) doporučuji navštívit ORL lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin, eventuelně zánětu trojklanného nervu.

Držím palce, ať se vše co nejdříve vyřeší a můžete si s miminkem užívat krásného jara bez bolestí.

MUDr. Irena Červená

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky