Inzerce
Inzerce

Ortodontické vady a jejich náprava

 1. Co je ortodoncie?
 2. Jaké jsou příčiny vzniku ortodontických vad?
 3. Co mohou vady způsobit?
 4. Jaké vady se mohou objevit a kdy je řešit?
 5. Jaké jsou typy rovnátek a jak dlouho trvá léčba?

1. Co je ortodoncie?

Ortodoncie se zabývá nápravou nepravidelností zubů a čelistí, které způsobují estetické a často i funkční a někdy i zdravotní potíže. Statisticky trpí nějakou ortodontickou vadou zhruba 60 - 80 % lidí. Ne každou vadu je ale nutné napravovat. Je proto velice důležité, aby dítě již od proříznutí prvních zoubků pravidelně navštěvovalo zubního lékaře a s pomocí rodičů dodržovalo ústní hygienu. Pokud se časem objeví nějaká vada, zubní lékař dítě odešle ke specialistovi - ortodontistovi. Zubní lékař - ortodontista se zaměřuje právě na nápravu nejrůznějších typů vad dutiny ústní pomocí rovnátek a dalších prostředků. Protože ortodontisté pracují především s dětmi, nemusíte mít z návštěvy jejich ordinace žádné obavy.

2. Jaké jsou příčiny vzniku ortodontických vad?

1. dědičnost: dědíme normální znaky jako velikost a tvar zubů, počet zubů, velikost a tvar čelistí, dobu prořezávání zubů atd. a dědíme rovněž vady, např. anomálie v postavení jednotlivých zubů, větší nebo menší počet zubů, převislý skus, rozštěpy atd. Můžeme zdědit sice normální znaky po každém z rodičů, ale jejich kombinace může vést k anomálii – například „příliš“ velké zuby se nemusí vejít do „příliš“ malých čelistí.

2. vlivy působící v průběhu těhotenství: např. chemické látky (některé léky, alkohol apod.), infekční onemocnění, stres atd.

3. vlivy působící během dalšího vývoje dítěte:

Inzerce
 • zlozvyky, nejčastěji dumlání palce, prstů nebo jiných předmětů (např. dudlík, peřina…)
 • dýchání ústy
 • způsob výživy (při umělé výživě se objevuje u dětí více zlozvyků)
 • poranění při porodu

4. konzistence přijímané potravy

5. předčasná ztráta dočasných zubů (při předčasné ztrátě zubu dochází k posunu okolních zubů a může dojít i k ovlivnění růstu a postavení čelistí)

Inzerce

6. ztráta stálého chrupu (dtto)

7. hormonální vlivy (nanismus, tj. trpasličí vzrůst, gigantismus, tj. obří vzrůst...)

Inzerce

8. úrazy, záněty, nádory

3. Co mohou vady způsobit?

Vady mohou způsobovat problémy funkční (při žvýkání, dýchání, mluvení), estetické a zdravotní (může dojít k přetížení zubů, což může být příčinou jejich ztráty; některé anomálie ztěžují hygienu dutiny ústní, čímž může dojít ke zvýšené kazivosti zubů, zánětu dásní či k parodontitidě se všemi jejich důsledky, komplikacemi a zdravotními riziky; v extrémních případech může být anomálie čelistí i příčinou chrápání a zástav dechu ve spánku).

4. Jaké vady se mohou objevit a kdy je řešit?

Dělíme je podle zasažené oblasti na:

 • vady v postavení jednotlivých zubů
 • vady v postavení skupin zubů
 • vady ve vztahu zubních oblouků
 • vady v postavení dásňového výběžku
 • vady růstu čelistí

Mezi nejčastější vady patří:

Inzerce
 • otevřený nebo obrácený a zkřížený skus
 • stěsnání zubů
 • vyklonění zejm. horních řezáků směrem ven

Některé vady jsou pouze drobné, stačí je jen sledovat a časem se samy upraví. Závažnější vady je ale nutné co nejdříve léčit. Obecně lze říci, že sledování je možné po prvním náznaku anomálie mezi 6. – 12. rokem (jakmile se objeví první stálé zuby). Léčba jako taková se pak zahajuje mezi 8. – 14. rokem, kdy už je prořezaná většina zubů stálého chrupu. Velmi vzácně může být dítě odesláno na ortodoncii již ve věku kolem 4 let a podle jeho spolupráce již cca ve 4,5 letech zahájena léčba, a to tam, kde je závažná anomálie čelistí a je prognóza rychlé nápravy v tomto věku. Průběh léčby závisí na typu vady. První vyšetření provede ortodontista ve své ordinaci a následně se dozvíte možnosti a postup léčby Vašeho konkrétního problému.

5. Jaké jsou typy rovnátek a jak dlouho trvá léčba?

Pevná neboli fixní rovnátka

Obvykle se aplikují až po prořezání všech stálých zubů (průměrně od 12 let), jsou ale i možností léčby vad u dospělých.
Tzv. zámečky lékař nalepí přímo na sklovinu zubů. Do zámečků jsou zapuštěné dráty a další prvky, které upravují pozice jednotlivých zubů, některé prvky ovlivňují celou čelist. Vlastní zámečky i ostatní prvky je možné si vybrat podle vlastního vkusu - barevné, průhledné, zlaté, keramické... Záleží jen na pacientovi a také na jeho finančních možnostech.

Obrázek 1: Pevná (fixní) rovnátka

Fixní rovnátka se upevňují na dobu 18 - 36 měsíců. Je třeba ale počítat i s následným doléčením potřebným ke stabilizaci léčeného chrupu - např. používáním retenčního rovnátka.Mezi hlavní výhody fixních rovnátek patří to, že působí na zuby 24 hodin denně, čímž je možné provádět posun zubů o větší vzdálenost a zajišťují dokonalejší a stabilnější výsledek. Mají ale i své nevýhody. Během léčby fixním rovnátkem dochází ke zhoršení hygienických podmínek v ústech. Je proto nutné pečlivé čištění zubů po každém jídle. K tomu se používá běžný zubní kartáček a speciální kartáček, kterým je možné vyčistit i prostor pod drátky. Nedostatečnou hygienou může snadno dojít k poškození chrupu i dásní.

Snímací desková rovnátka

Je možné je aplikovat jen u určitých typů vad (menších). Používají se také ke stabilizaci chrupu léčeného v minulosti fixním. Rovnátko tvoří tzv. tělo desky, které je vyrobeno z pryskyřice - deska pro horní čelist překrývá celé tvrdé patro a deska pro dolní čelist překrývá jen vnitřní část alveolárního výběžku. Do desek jsou zakotvené nerezové dráty tvarované a umístěné podle jejich požadované funkce. Deska mívá také zapuštěné 1 - 3 šrouby, s jejichž pomocí je možné desku rovnátka posunovat potřebným směrem (nutné např. k tomu, aby deska napomáhala růstu čelisti). Desku rovnátka je možné objednat v různých barvách, s obrázky, s třpytkami nebo bezbarvé... Opět záleží na Vašich nárocích. Tento typ rovnátka je i finančně dostupnější, ale je náročnější na míru spolupráce (někteří pacienti rovnátko např. během spánku vyplivnou)..
Dobu trvání léčby snímacím rovnátkem nelze obecně určit - výrazně se liší podle druhu léčené vady. Výhodou snímatelného rovnátka je jeho snadné vyjmutí z úst a opětovné nasazení, běžná hygiena dutiny ústní, snadné čištění vyjmutého rovnátka. Rovnátko se čistí zubním kartáčkem a je dobré jej po vyčistění navíc uložit do speciálního roztoku (volně prodejný v lékárnách, v některých obchodech např. v podobě rozpustných tablet). Je ale důležité dbát doporučení lékaře a rovnátko opravdu používat přesně podle jeho instrukcí - zejména dodržovat dobu jeho nošení. Některé zdravotní pojišťovny na léčbu přispívají a ceny rovnátek se liší i mezi jednotlivými ortodontickými ordinacemi.

Obrázek 2: Snímací rovnátka

Pokud se tedy Vy nebo Vaše dítě rozhodnete pro léčbu rovnátky, je nutné, aby Vám toto rozhodnutí vydrželo po celou dobu léčby. O léčbu musí mít zájem pacient, nikoli jen jeho rodiče, či dokonce ošetřující zubní lékař. Je nutné si uvědomit, že k léčbě rovnátky je zapotřebí především výborných hygienických návyků, které je třeba zejména dětem zavčasu vštípit a dobré disciplíny v jejich používání. U dětí může působit problémy s motivací to, že léčba trvá poměrně dlouho. Přesto je třeba vydržet, výsledek určitě bude stát za to.

Krásné a rovné zuby Vám i Vašim dětem!

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ortodontické vady a jejich náprava - diskuze

Poradna

Hlen ve stolici 3m miminka

| Valeriia | 13.05.2024, 09:20

Dobrý den,

Dneska se objevil hlen ve stolici moji 3m holčičky. Jinak má řidší stolici už několik týdnů ale vždycky to bylo žluté barvy. A dneska měla hlen a ještě k tomu takový růžový, foto přikládám. Je plně kojena. Stolici má 2-3 za den a vždycky docela dost a nevím zda je to normální nebo má průjem. 1 foto dnešní stolice s hleny a 2 foto obvyklá stolice co miva od narození tak 2x za den.
Je toto v pořádku nebo ne? Dekuju

Dobrý den,

u kojeného miminka se přechodně může objevit taková stolice. Pokud by se měla opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.05.2024, 11:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×