banner

Co je ortodoncie?

Ortodoncie se zabývá nápravou nepravidelností zubů a čelistí, které způsobují estetické a často i funkční a někdy i zdravotní potíže. Statisticky trpí nějakou ortodontickou vadou zhruba 60 - 80 % lidí. Ne každou vadu je ale nutné napravovat. Je proto velice důležité, aby dítě již od proříznutí prvních zoubků pravidelně navštěvovalo zubního lékaře a s pomocí rodičů dodržovalo ústní hygienu. Pokud se časem objeví nějaká vada, zubní lékař dítě odešle ke specialistovi - ortodontistovi. Zubní lékař - ortodontista se zaměřuje právě na nápravu nejrůznějších typů vad dutiny ústní pomocí rovnátek a dalších prostředků. Protože ortodontisté pracují především s dětmi, nemusíte mít z návštěvy jejich ordinace žádné obavy.

Jaké jsou příčiny vzniku ortodontických vad?

1. dědičnost: dědíme normální znaky jako velikost a tvar zubů, počet zubů, velikost a tvar čelistí, dobu prořezávání zubů atd. a dědíme rovněž vady, např. anomálie v postavení jednotlivých zubů, větší nebo menší počet zubů, převislý skus, rozštěpy atd. Můžeme zdědit sice normální znaky po každém z rodičů, ale jejich kombinace může vést k anomálii – například „příliš“ velké zuby se nemusí vejít do „příliš“ malých čelistí.

2. vlivy působící v průběhu těhotenství: např. chemické látky (některé léky, alkohol apod.), infekční onemocnění, stres atd.

3. vlivy působící během dalšího vývoje dítěte:

  • zlozvyky, nejčastěji dudlík, dumlání palce, prstů, nebo předmětů (např. peřina, plyšáček, tužka...)

  • dýchání ústy

  • způsob výživy (při umělé výživě se objevuje u dětí více zlozvyků)

  • poranění při porodu

4. konzistence přijímané potravy

5. předčasná ztráta dočasných zubů, nejčastěji v důsledku zubního kazu či úrazu (při předčasné ztrátě zubu dochází k posunu okolních zubů a může dojít i k ovlivnění růstu a postavení čelistí)

6. ztráta stálého chrupu (dtto)

7. hormonální vlivy (nanismus, tj. trpasličí vzrůst, gigantismus, tj. obří vzrůst...)

8. úrazy, záněty, nádory

Co mohou vady způsobit?

Vady mohou způsobovat problémy funkční (při žvýkání, dýchání, mluvení), estetické a zdravotní (může dojít k přetížení zubů, což může být příčinou jejich ztráty; některé anomálie ztěžují hygienu dutiny ústní, čímž může dojít ke zvýšené kazivosti zubů, zánětu dásní či k parodontitidě se všemi jejich důsledky, komplikacemi a zdravotními riziky; v extrémních případech může být anomálie čelistí i příčinou chrápání a zástav dechu ve spánku).

Jaké vady se mohou objevit a kdy je řešit?

Dělíme je podle zasažené oblasti na:

  • vady v postavení jednotlivých zubů

  • vady v postavení skupin zubů

  • vady ve vztahu zubních oblouků

  • vady v postavení dásňového výběžku

  • vady růstu čelistí

Mezi nejčastější vady patří:

  • otevřený nebo obrácený a zkřížený skus

  • stěsnání zubů

  • vyklonění zejm. horních řezáků směrem ven

Některé vady jsou pouze drobné, stačí je jen sledovat a časem se samy upraví. Závažnější vady je ale nutné co nejdříve léčit. Obecně lze říci, že sledování je možné po prvním náznaku anomálie mezi 6.–12. rokem (jakmile se objeví první stálé zuby). Léčba jako taková se pak zahajuje mezi 8.–14. rokem, kdy už je prořezaná většina zubů stálého chrupu. Velmi vzácně může být dítě odesláno na ortodoncii již ve věku kolem 4 let a podle jeho spolupráce již cca ve 4,5 letech zahájena léčba, a to tam, kde je závažná anomálie čelistí a je prognóza rychlé nápravy v tomto věku. Průběh léčby závisí na typu vady. První vyšetření provede ortodontista ve své ordinaci a následně se dozvíte možnosti a postup léčby Vašeho konkrétního problému.

Jaké jsou typy rovnátek a jak dlouho trvá léčba?

Pevná neboli fixní rovnátka

Obvykle se aplikují až po prořezání všech stálých zubů (průměrně od 12 let), jsou ale i možností léčby vad u dospělých.

Tzv. zámečky lékař nalepí přímo na sklovinu zubů. Do zámečků jsou zapuštěné dráty a další prvky, které upravují pozice jednotlivých zubů, některé prvky ovlivňují celou čelist. Vlastní zámečky i ostatní prvky je možné si vybrat podle vlastního vkusu - barevné, průhledné, zlaté, keramické... Záleží jen na pacientovi a také na jeho finančních možnostech.

Pevná-fixní-rovnátka

Obrázek 1: Pevná (fixní) rovnátka

Fixní rovnátka se upevňují na dobu 18-36 měsíců. Je třeba ale počítat i s následným doléčením potřebným ke stabilizaci léčeného chrupu - např. používáním retenčního rovnátka. Mezi hlavní výhody fixních rovnátek patří to, že působí na zuby 24 hodin denně, čímž je možné provádět posun zubů o větší vzdálenost a zajišťují dokonalejší a stabilnější výsledek. Mají ale i své nevýhody. Během léčby fixním rovnátkem dochází ke zhoršení hygienických podmínek v ústech. Je proto nutné pečlivé čištění zubů po každém jídle. K tomu se používá běžný zubní kartáček a speciální kartáček, kterým je možné vyčistit i prostor pod drátky. Nedostatečnou hygienou může snadno dojít k poškození chrupu i dásní.

Snímací desková rovnátka

Je možné je aplikovat jen u určitých typů vad (menších). Používají se také ke stabilizaci chrupu léčeného v minulosti fixním aparátem. Rovnátko tvoří tzv. tělo desky, které je vyrobeno z pryskyřice - deska pro horní čelist překrývá celé tvrdé patro a deska pro dolní čelist překrývá jen vnitřní část alveolárního výběžku. Do desek jsou zakotvené nerezové dráty tvarované a umístěné podle jejich požadované funkce. Deska mívá také zapuštěné 1 - 3 šrouby, s jejichž pomocí je možné desku rovnátka posunovat potřebným směrem (nutné např. k tomu, aby deska napomáhala růstu čelisti). Desku rovnátka je možné objednat v různých barvách, s obrázky, s třpytkami nebo bezbarvé... Opět záleží na Vašich nárocích. Tento typ rovnátka je i finančně dostupnější, ale je náročnější na míru spolupráce (někteří pacienti rovnátko např. během spánku vyplivnou).

Dobu trvání léčby snímacím rovnátkem nelze obecně určit - výrazně se liší podle druhu léčené vady. Výhodou snímatelného rovnátka je jeho snadné vyjmutí z úst a opětovné nasazení, běžná hygiena dutiny ústní, snadné čištění vyjmutého rovnátka. Rovnátko se čistí zubním kartáčkem a je dobré jej po vyčistění navíc uložit do speciálního roztoku (volně prodejný v lékárnách, v některých obchodech např. v podobě rozpustných tablet). Je ale důležité dbát doporučení lékaře a rovnátko opravdu používat přesně podle jeho instrukcí - zejména dodržovat dobu jeho nošení. Některé zdravotní pojišťovny na léčbu přispívají a ceny rovnátek se liší i mezi jednotlivými ortodontickými ordinacemi.

Snímací rovnátka

Obrázek 2: Snímací rovnátka

Pokud se tedy Vy nebo Vaše dítě rozhodnete pro léčbu rovnátky, je nutné, aby Vám toto rozhodnutí vydrželo po celou dobu léčby. O léčbu musí mít zájem pacient, nikoli jen jeho rodiče, či dokonce ošetřující zubní lékař. Je nutné si uvědomit, že k léčbě rovnátky je zapotřebí především výborných hygienických návyků, které je třeba zejména dětem zavčasu vštípit a dobré disciplíny v jejich používání. U dětí může působit problémy s motivací to, že léčba trvá poměrně dlouho. Přesto je třeba vydržet, výsledek určitě bude stát za to.

Fóliová rovnátka

Jedná se o tzv. neviditelná rovnátka, kdy léčba probíhá pomocí sady průhledných fólií, které se zhotovují individuálně na míru pro každého pacienta. Otisky je dnes mnohdy možné zhotovit i digitálně, pomocí speciálního scanneru. Fólie se postupně mění, podle toho, jak postupuje léčba, až se dosáhne požadované pozice zubů. Nevýhodou je vysoká cena a nezbytnost nosit rovnátko alespoň 22h denně (kromě jídla a čištění chrupu prakticky nepřetržitě). Stejně jako po ukončení aktivní léčby fixním aparátem, je i zde následně nutná retenční, tzv. udržovací, fáze. Nejčastěji se na vnitřní plošky dolních zubů nalepí tenký vytvarovaný drátek, případně se na noc nosí snímací fóliová dlaha.

Krásné a rovné zuby Vám i Vašim dětem!

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc

Dobrý den, 

bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací. 

Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin. 

To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit. 

Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením. 

Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti. 

MUDr. Irena Červená

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky