Inzerce
Inzerce
Inzerce

Možnost ovlivnění mikrobiomu, zdravý mikrobiom

  1. Kdy se mikrobiom tvoří a jak je možné jej změnit a jak dlouho by tento proces trval?
  2. Jak můžeme střevní mikrobiom ovlivnit?
  3. Jaké jsou dosud nejvýznamnější známé cesty ovlivnění mikrobiomu?
  4. A čeho se tedy vyvarovat, abychom střevní mikroflóru měli co nejkvalitnější?
  5. Za jak dlouho může dojít ke změně?
 

Kdy se mikrobiom tvoří a jak je možné mikrobiom změnit a jak dlouho by tento proces trval?

Na otázku KDY není odpověď úplně jednoznačná. Je třeba si uvědomit, že střevní mikrobiom je dynamický, jeho složení se mění s věkem, prostředím, potravou, prodělanými onemocněními a dalšími faktory. Některé zdroje uvádějí, že složení mikrobiomu se stabilizuje v prvním půlroce po narození, často se dovídáme, že k ovlivňování dochází již v těhotenství a možnost intenzivního působení trvá od vzniku nového života plných 1000 dní. 

Množství střevního mikrobiomu se odhaduje na zhruba kilo a půl, na počet druhů jsme se z původních 300 někdy v roce 2010 dostali již na současných 700 i více. Ono totiž není snadné některé druhy bakterií detekovat klasickými mikrobiologickými metodami, zvláště ty, které nemají rády kyslík, tedy anaeroby, upřesnit počet druhů umožnila až analýza mikrobiální DNA. Na p Počet mikrobů představuje desetinásobek počtu buněk v těle a těch je v průměru 60 biliónů, tedy mikrobů ve střevě máme desítky triliónů. Nepředstavitelné číslo, že?

Jak můžeme střevní mikrobiom ovlivnit?

Tam už je odpověď jasnější. I když… Zatím vůbec nevíme, jak by měl vypadat zdravý mikrobiom. Z různých zajímavostí víme, že např. lidé s pestrou rostlinou i živočišnou stravou mají větší počet kmenů v mikrobiomu než pouze vegetariáni.

Inzerce

Jaké jsou dosud nejvýznamnější známé cesty ovlivnění mikrobiomu směrem k tomu pozitivnímu?

1. Strava – vláknina, zakysané výrobky

Nejdůležitějším faktorem je tedy strava. Na tom se shodují všechny zdroje i s příklady, o kolik bohatší byl střevní mikrobiom populací s pestrou stravou oproti čím dál více výživově zúžené západní civilizaci.

Vláknina je nejen dobrou prevencí zácpy, ale je také „nejchutnější“ potravou našeho střevního mikrobiomu. Tedy toho hodného. Čím se živí taková patogenní klostridia, která by naše hodná mikroflóra měla zahnat do ústraní, aby nepřerostla, to nevím, nejspíš tím ostatním, méně zdravým, třeba tuky. Jinak „přerostlá klostridia“ ve střevním mikrobiomu a s tímto stavem spojené infekce s klinickými příznaky jsou zatím jedinou indikací v České republice pro oficiální, nejčastěji na infekčních odděleních vedenou transplantaci mikrobiomu.

Inzerce

Dále jsou ke zlepšení mikrobiomu doporučovány zakysané potraviny, jak mléčné, tak kysané zelí a další.

2. Prebiotika mateřského mléka / kojení

Spekuluje se, že první dávku mikrobiomu obdrží ještě nenarozené miminko v děloze od matky. Druhou při přirozeném vaginálním porodu. Děti narozené císařským řezem v tom mají trochu hendikep, který se snaží porodníci dohnat otíráním úst a kůže dítěte tamponem s vaginálním mikrobiomem matky. Přebírá tak matčin mikrobiom.

Inzerce

A nejdůležitějším faktorem je kojení, kdy v mateřském mléce jsou ta nejpřirozenější nejen probiotika, ale i prebiotika – cukry s delším řetězcem (oligosacharidy).

U kojených dětí tvoří většinu, až 90 % „hodné“ bakterie ze skupiny laktobacilů a bifidobakterií.

Inzerce

3. Probiotika v kapslích

Jedná se o prospěšné bakterie pro střevo umístěné v kapslích odolných žaludeční kyselině. To je důležitá podmínka, bez důkladného obalu by byly ihned zničeny v extrémně kyselém prostředí žaludku. Díky obalu vydrží a rozpustí se až v zásaditém prostředí dvanáctníku.

 
Inzerce

4. Transplantace střevního mikrobiomu

Transplantace střevního mikrobiomu se osvědčila u těžkých zánětů střeva, způsobených klostridiemi. Jsou konány experimenty, snažící se touto metodou ovlivnit i složení mikrobiomu u některých chronických poruch, jejich výsledky ale je třeba odpovědně prověřit. 

A čeho se tedy vyvarovat, abychom střevní mikroflóru měli co nejkvalitnější?

Alkoholu, kouření, nadměrné konzumaci sladkého. Tím si prý podpoříte tvorbu kmenů, které zase budou chtít jenom sladké a výsledkem bude hyperglykémie a zřejmě i ovlivnění tvorby serotoninu jako hormonu štěstí, tedy pěkná nenálada.

Velkým nepřítelem hodných bakterií ve střevě jsou celkově podávaná antibiotika, která bohužel s patogeny, na které jsou použita (mikroby, které způsobily dané onemocnění) vyhubí i kmeny, které jsou pro člověka a dobrou kondici jeho střeva i psychiky přátelské. Stejně tak nejrůznější dezinfekční činidla a další chemické látky, které bakterie zabíjejí.

Za jak dlouho může dojít ke změně?

U transplantace střevního mikrobiomu dochází ke změně ihned po vpravení dárcovského střevního mikrobiomu do střeva, efekt však může být krátkodobý, vzhledem k vlivu stravovacích zvyklostí a mikroflóry z prostředí na střevní mikrobiom. Změna stravovacích zvyklostí a užívání prebiotik a probiotik vede k změně mikrobiomu v průběhu delšího období, k významné změně může dojít v řádu týdnů až měsíců.

Za laskavou odbornou korekturu děkuji panu profesorovi MUDr. Pavlu Trávníkovi, DrSc., MUDr. Petře Kubáčkové

Zdroje:
https://plus.rozhlas.cz/mikrobiom-je-pro-cloveka-zasadni-zatim-ale-nevime-jaky-je-ten-zdravy-rika-7600363
https://www.ivb.cz/aktuality/strevni-mikrobiom-jsme-to-co-jime-ne-to-co-jsme-zdedili/
Petra Fojtíková: Transplantace střevní mikroflóry mě vyléčila z depresí
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Možnost ovlivnění mikrobiomu, zdravý mikrobiom - diskuze

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce