Inzerce
Inzerce

Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte?

  1. Co má vliv na tvorbu mikrobiomu dítěte?
  2. Mateřský střevní mikrobiom a porod
  3. Onemocnění, na jejichž rozvoji se může podílet špatný mikrobiom
  4. Vztah mikrobiomu a autismu
  5. Jak zlepšit mikrobiom? Trvale stravou, rychle probiotiky

Pokud hovoříme o lidském mikrobiomu, máme obvykle na mysli mikrobiom střevní. Je to nejen proto, že obsahuje ve srovnání s mikrobiomem v ústech, na kůži, pochvě nebo děloze nesrovantelně větší množství mikroorganizmů, ale také proto, že podle poznatků posledních let nejvýznamněji ovlivňuje zdravotní stav člověka, jehož je součástí. 

Co má vliv na tvorbu mikrobiomu dítěte?

V těhotenství ještě přistupuje k významu střevního mikrobiomu i toho děložního a poševního, protože mají společně s mateřským kožním mikrobiomem vliv na formování střevního mikrobiomu novorozence, jehož střeva jsou masivně osídlena mikroby bezprostředně po porodu. Je třeba zdůraznit, že složení poševního mikrobiomu je ovlivněno složením mikrobiomu střevního. 

Složení mikrobiomu novorozence ovlivňuje několik faktorů. Je to nejen „infekce“ mateřskými mikroby, ale i zásoba protilátek získaných transplacentární cestou zejména v posledním trimestru od matky a také složení mateřského mléka. Spektrum protilátek získávaných od matky je závislé na mateřském mikrobiomu a složení mateřského mléka podporuje množení příznivých bifidobakterií ve střevě novorozence.

Mateřský střevní mikrobiom a porod

Mateřský střevní mikrobiom má sám o sobě význam i před porodem na utváření mikrobiomu novorozence. Mikrobiom těhotné ovlivňuje předčasný nástup porodu, vznik preeklampsie, těhotenského diabetu a nadměrného váhového přírůstku v těhotenství. Bylo vysloveno podezření, že preeklampsie matky zvyšuje dvojnásobně riziko mozkové mrtvice u dítěte v dospělosti. 

Onemocnění, na jejichž rozvoji se může podílet špatný mikrobiom

Inzerce

Kvalita mikrobiomu novorozence má vliv na zdravotní kondici v dospělosti. Odchylný mikrobiom má vliv na rozvoj astmatu, zánětlivých střevních onemocnění a metabolických chorob.

Vztah mikrobiomu a autismu

Před několika léty byl nalezen vztah mezi střevním mikrobiomem a poruchami autistického spektra. U jedinců s touto poruchou byla také zjištěna zvýšená koncentrace látek mikrobiálního původu, nepříznivě ovlivňujících funkci centrálního nervového systému, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem, indoly a lipopolysacharidy. Tyto látky mohou procházet placentou do krve plodu a ovlivnit vývoj jeho mozku.

Jak zlepšit mikrobiom? Trvale stravou, rychle probiotiky

Složení mikrobiomu těhotné ženy lze ovlivnit užíváním probiotik. Konzumace potravy bohaté na probiotika je spojována s menším rizikem preeklampsie a předčasného porodu. Bylo prokázáno, že probiotika příznivě ovlivňují složení vaginálního mikrobiomu, které souvisí s předčasnými porody. Příznivější byl také průběh těhotenského diabetu u těhotných dodržujících dietu a užívajících probiotika ve srovnání s těmi, které pouze dodržovaly dietu.

Z uvedeného tedy vyplývá, že střevní mikrobiom ovlivňuje zdravotní stav matky, plodu i novorozence. Úprava složení mikrobiomu může snížit množství nebo intenzitu komplikací v těhotenství a ochránit zdravotní stav plodu nejen v průběhu těhotenství, ale i v průběhu života po narození. Proto je třeba věnovat složení střevního mikrobiomu pozornost a podporovat jeho kvalitu vhodnou potravou a užíváním probiotik.

Inzerce
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte? - diskuze

Poradna

Hlen ve stolici 3m miminka

| Valeriia | 13.05.2024, 09:20

Dobrý den,

Dneska se objevil hlen ve stolici moji 3m holčičky. Jinak má řidší stolici už několik týdnů ale vždycky to bylo žluté barvy. A dneska měla hlen a ještě k tomu takový růžový, foto přikládám. Je plně kojena. Stolici má 2-3 za den a vždycky docela dost a nevím zda je to normální nebo má průjem. 1 foto dnešní stolice s hleny a 2 foto obvyklá stolice co miva od narození tak 2x za den.
Je toto v pořádku nebo ne? Dekuju

Dobrý den,

u kojeného miminka se přechodně může objevit taková stolice. Pokud by se měla opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.05.2024, 11:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×