Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte?

  1. Co má vliv na tvorbu mikrobiomu dítěte?
  2. Mateřský střevní mikrobiom a porod
  3. Onemocnění, na jejichž rozvoji se může podílet špatný mikrobiom
  4. Vztah mikrobiomu a autismu
  5. Jak zlepšit mikrobiom? Trvale stravou, rychle probiotiky

Pokud hovoříme o lidském mikrobiomu, máme obvykle na mysli mikrobiom střevní. Je to nejen proto, že obsahuje ve srovnání s mikrobiomem v ústech, na kůži, pochvě nebo děloze nesrovantelně větší množství mikroorganizmů, ale také proto, že podle poznatků posledních let nejvýznamněji ovlivňuje zdravotní stav člověka, jehož je součástí. 

Co má vliv na tvorbu mikrobiomu dítěte?

V těhotenství ještě přistupuje k významu střevního mikrobiomu i toho děložního a poševního, protože mají společně s mateřským kožním mikrobiomem vliv na formování střevního mikrobiomu novorozence, jehož střeva jsou masivně osídlena mikroby bezprostředně po porodu. Je třeba zdůraznit, že složení poševního mikrobiomu je ovlivněno složením mikrobiomu střevního. 

Složení mikrobiomu novorozence ovlivňuje několik faktorů. Je to nejen „infekce“ mateřskými mikroby, ale i zásoba protilátek získaných transplacentární cestou zejména v posledním trimestru od matky a také složení mateřského mléka. Spektrum protilátek získávaných od matky je závislé na mateřském mikrobiomu a složení mateřského mléka podporuje množení příznivých bifidobakterií ve střevě novorozence.

Inzerce

Mateřský střevní mikrobiom a porod

Mateřský střevní mikrobiom má sám o sobě význam i před porodem na utváření mikrobiomu novorozence. Mikrobiom těhotné ovlivňuje předčasný nástup porodu, vznik preeklampsie, těhotenského diabetu a nadměrného váhového přírůstku v těhotenství. Bylo vysloveno podezření, že preeklampsie matky zvyšuje dvojnásobně riziko mozkové mrtvice u dítěte v dospělosti. 

Onemocnění, na jejichž rozvoji se může podílet špatný mikrobiom

Inzerce

Kvalita mikrobiomu novorozence má vliv na zdravotní kondici v dospělosti. Odchylný mikrobiom má vliv na rozvoj astmatu, zánětlivých střevních onemocnění a metabolických chorob.

Vztah mikrobiomu a autismu

Před několika léty byl nalezen vztah mezi střevním mikrobiomem a poruchami autistického spektra. U jedinců s touto poruchou byla také zjištěna zvýšená koncentrace látek mikrobiálního původu, nepříznivě ovlivňujících funkci centrálního nervového systému, jako jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem, indoly a lipopolysacharidy. Tyto látky mohou procházet placentou do krve plodu a ovlivnit vývoj jeho mozku.

Inzerce

Jak zlepšit mikrobiom? Trvale stravou, rychle probiotiky

Složení mikrobiomu těhotné ženy lze ovlivnit užíváním probiotik. Konzumace potravy bohaté na probiotika je spojována s menším rizikem preeklampsie a předčasného porodu. Bylo prokázáno, že probiotika příznivě ovlivňují složení vaginálního mikrobiomu, které souvisí s předčasnými porody. Příznivější byl také průběh těhotenského diabetu u těhotných dodržujících dietu a užívajících probiotika ve srovnání s těmi, které pouze dodržovaly dietu.

Z uvedeného tedy vyplývá, že střevní mikrobiom ovlivňuje zdravotní stav matky, plodu i novorozence. Úprava složení mikrobiomu může snížit množství nebo intenzitu komplikací v těhotenství a ochránit zdravotní stav plodu nejen v průběhu těhotenství, ale i v průběhu života po narození. Proto je třeba věnovat složení střevního mikrobiomu pozornost a podporovat jeho kvalitu vhodnou potravou a užíváním probiotik.

Inzerce
Inzerce

 

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mikrobiom matky v těhotenství: Jak ovlivňuje mikrobiom dítěte? - diskuze

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce