Předmléčné zuby
Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po?
U některých novorozenců se můžou vyskytnout tzv. předmléčné zuby (dentes prelactales).
Kdy se objeví předmléčné zuby?
Dělí se na natální zuby, to jsou ty, které rodiče překvapí již při narození a neonatální, ty miminku narostou v prvních 30 dnech. Oboje patří k tzv. předmléčným zubům, které se vyznačují tím, že nemají kořeny. Jedná se o relativně vzácný jev a výskyt je vyšší u dívek (v poměru 2:1).1,2
Předmléčné zuby můžeme nejčastěji najít na místě budoucích řezáků (první dva zuby uprostřed na každé straně nahoře i dole), ale mohou se vyskytnout i v oblasti budoucích horních řezáků, dolních špičáků nebo horních a dolních stoliček. Předmléčné zuby většinou objeví pediatr v porodnici a volá na konzultaci stomatologa. Na něm je pak rozhodnutí o případném vyjmutí či vytržení (extrakci), kterou následně provede často již v porodnici.3
Jak často se u dítěte objeví předmléčné zuby a s čím to souvisí?
Může to předznamenat nějaké onemocnění?
S tímto vzácným jevem se porodníci setkávají přibližně jednou na 2000 až 3500 porodů. Výskyt těchto zubů je nejasný. Někdy se dávají do souvislosti s horečnatými stavy matky, infekcemi, genetickou souvislostí a dalšími.
Někteří autoři předpokládají návaznost na některé syndromy (Hallermann-Streiffův syndrom, Ellis-Van Creveldův syndrom, dysostosis craniofacialis, pachyonychia congenita, rozštěpy patra a rtu, Wiedemann-Rautenstrauchův syndrom, ektodermální dysplázie a syndrom Riga-Fedes).1
Jak předmléčné zuby poznám?
Předmléčné zuby jsou nadpočetné, nepatří k mléčným (dočasným) zubům, které dítěti začínají růst zhruba kolem 6. měsíce. Důležité je, že předmléčné zuby nemají kořeny, a dají se proto snadno odstranit. Na jejich místě později vyrůstají právě dočasné zuby.
Ve velké většině případů předmléčné zuby bývají menší, kuželovité, případně mají abnormální tvar a mohou být nažloutlé.
Jak je dětský stomatolog rozezná od zubů mléčných?
Často pro jejich přítomnost svědčí abnormální tvar, barva a jejich pohyblivost a následná diagnostika není nezbytná. Někdy je však nutné pro spolehlivou diagnózu zhotovit rentgenový snímek této oblasti, protože jediným diagnostickým kritériem je nepřítomnost kořene, a to se pozná pouze na rentgenu. Dávka záření je pro miminko malá (snímkuje se velmi malá oblast), proto rodič nemusí mít obavy z jakýchkoliv nežádoucích účinků.
Jak se tyto přespočetné zuby řeší?
Nejvhodnějším řešením je nadpočetné předmléčné zuby odstranit, a to zejména pro riziko vdechnutí dítětem, protože nemají kořeny a mohou být pohyblivé, ale také z důvodu možnosti poranění bradavek matky při kojení. Vždy je toto rozhodnutí na lékaři – někdy je možno zub v ústech ponechat až do samovolného vypadnutí. Musí být pevný a nesmí zraňovat dítě ani matku ostrými hranami. Jejich odstranění spočívá v pouhém vyloupnutí, kdy lokální anestezie pro miminko nebývá potřeba.
Může se stát, že se na rentgenovém snímku zjistí, že se jedná již o dočasné zuby, které v ústech dítěte vyrostly předčasně. Jde rovněž o vzácný jev, ale tyto zuby je samozřejmě nutné v dutině ústní ponechat.
Pokud si zoubku všimnete až po příchodu z porodnice, svěřte se s tímto objevem svému pediatrovi, který vás nasměruje dále.
Co si o předmléčných zubech mysleli lidé dříve?
Bylo to nějaké znamení?
Je zajímavé, že v historii byly tyto nadpočetné zuby spojovány s nadpřirozenými silami, považovány za boží znamení. Poprvé byl jejich výskyt popsán v roce 59 př. n. l. Tento vzácný úkaz byl odpradávna obestřen pověrami a předsudky. Někteří věřili, že jsou předmléčné zuby předzvěstí katastrofy. Jiní zase, že chlapce čeká skvělá budoucnost, naopak pro dívky značily špatné znamení. Některé africké kmeny tyto novorozence dokonce zabíjeli, protože byly přesvědčeny, že přinesou smůlu tomu, s kým se dítě setká. V Číně věřili, že jakmile by začalo dítě tyto zuby používat, tak jeden z rodičů umře.
Naproti tomu v Anglii byli přesvědčeni, že tyto děti budou výbornými vojáky a ve Francii se věřilo, že tyto zuby zaručí dotyčnému dobytí světa.
Kdo byl z historických postav „majitelem“ předmléčných zubů? Z historických pramenů lze dohledat, že k nim patřili Zoroaster (Zarathuštra), kartaginský generál Hannibal, Mazarin (italský kardinál a diplomat), Richelieu (první ministr Ludvíka VIII.), Mirabeau (francouzský spisovatel, politik a novinář, čelný představitel rané fáze Velké francouzské revoluce), Richard III. a Napoleon.4
Odkazy:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5449926/
2. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/01/06.pdf
3. https://medlineplus.gov/ency/article/003268.htm?fbclid=IwAR3ll70_EmSxCu25RL8V4EpMwEtBfzWzrfDEaImJrn9u3fVKIBoRWilsV0U
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14084331/
Předchozí článek:

Nespolupracující dítě v ordinaci, anestezie u zubaře
Následující článek:

Je vhodné si zuby čistit před nebo po snídani?
Poradna
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc
Dobrý den,
bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací.
Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin.
To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit.
Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením.
Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti.
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení