Inzerce
Inzerce
Inzerce

Předmléčné zuby: Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po?

  1. Kdy se objeví předmléčné zuby?
  2. Jak často se u dítěte objeví předmléčné zuby a s čím to souvisí? 
  3. Jak předmléčné zuby poznám?
  4. Jak je dětský stomatolog rozezná od zubu mléčných? 
  5. Jak se tyto přespočetné zuby řeší? 
  6. Co si o předmléčných zubech mysleli lidé dříve?

U některých novorozenců se můžou vyskytnout tzv. předmléčné zuby (dentes prelactales).

Kdy se objeví předmléčné zuby?

Dělí se na natální zuby, to jsou ty, které rodiče překvapí již při narození a neonatální, ty miminku narostou v prvních 30 dnech. Oboje patří k tzv. předmléčným zubům, které se vyznačují tím, že nemají kořeny. Jedná se o relativně vzácný jev a výskyt je vyšší u dívek (v poměru 2:1).1,2 

Předmléčné zuby můžeme nejčastěji najít na místě budoucích řezáků (první dva zuby uprostřed na každé straně nahoře i dole), ale mohou se vyskytnout i v oblasti budoucích horních řezáků, dolních špičáků nebo horních a dolních stoliček. Předmléčné zuby většinou objeví pediatr v porodnici a volá na konzultaci stomatologa. Na něm je pak rozhodnutí o případném vyjmutí či vytržení (extrakci), kterou následně provede často již v porodnici.

Jak často se u dítěte objeví předmléčné zuby a s čím to souvisí? Může to předznamenat nějaké onemocnění?

S tímto vzácným jevem se porodníci setkávají přibližně jednou na 2000 až 3500 porodů. Výskyt těchto zubů je nejasný. Někdy se dávají do souvislosti s horečnatými stavy matky, infekcemi, genetickou souvislostí a dalšími. 

Někteří autoři předpokládají návaznost na některé syndromy (Hallermann-Streiffův syndrom, Ellis-Van Creveldův syndrom, dysostosis craniofacialis, pachyonychia congenita, rozštěpy patra a rtu, Wiedemann-Rautenstrauchův syndrom, ektodermální dysplázie a syndrom Riga-Fedes).1

Inzerce

Jak předmléčné zuby poznám?

Předmléčné zuby jsou nadpočetné, nepatří k mléčným (dočasným) zubům, které dítěti začínají růst zhruba kolem 6. měsíce. Důležité je, že předmléčné zuby nemají kořeny, a dají se proto snadno odstranit. Na jejich místě později vyrůstají právě dočasné zuby. 

Ve velké většině případů předmléčné zuby bývají menší, kuželovité, případně mají abnormální tvar a mohou být nažloutlé.

Jak je dětský stomatolog rozezná od zubu mléčných?

Často pro jejich přítomnost svědčí abnormální tvar, barva a jejich pohyblivost a následná diagnostika není nezbytná. Někdy je však nutné pro spolehlivou diagnózu zhotovit rentgenový snímek této oblasti, protože jediným diagnostickým kritériem je nepřítomnost kořene, a to se pozná pouze na rentgenu. Dávka záření je pro miminko malá (snímkuje se velmi malá oblast), proto rodič nemusí mít obavy z jakýchkoliv nežádoucích účinků.

Jak se tyto přespočetné zuby řeší? 

Nejvhodnějším řešením je nadpočetné předmléčné zuby odstranit, a to zejména pro riziko vdechnutí dítětem, protože nemají kořeny a mohou být pohyblivé, ale také z důvodu možnosti poranění bradavek matky při kojení. Vždy je toto rozhodnutí na lékaři – někdy je možno zub v ústech ponechat až do samovolného vypadnutí. Musí být pevný a nesmí zraňovat dítě ani matku ostrými hranami. Jejich odstranění spočívá v pouhém vyloupnutí, kdy lokální anestezie pro miminko nebývá potřeba.

Může se stát, že se na rentgenovém snímku zjistí, že se jedná již o dočasné zuby, které v ústech dítěte vyrostly předčasně. Jde rovněž o vzácný jev, ale tyto zuby je samozřejmě nutné v dutině ústní ponechat.

Inzerce

Pokud si zoubku všimnete až po příchodu z porodnice, svěřte se s tímto objevem svému pediatrovi, který vás nasměruje dále. 

Co si o předmléčných zubech mysleli lidé dříve? Bylo to nějaké znamení?

Je zajímavé, že v historii byly tyto nadpočetné zuby spojovány s nadpřirozenými silami, považovány za boží znamení. Poprvé byl jejich výskyt popsán v roce 59 př. n. l. Tento vzácný úkaz byl odpradávna obestřen pověrami a předsudky. Někteří věřili, že jsou předmléčné zuby předzvěstí katastrofy. Jiní zase, že chlapce čeká skvělá budoucnost, naopak pro dívky značily špatné znamení. Některé africké kmeny tyto novorozence dokonce zabíjeli, protože byly přesvědčeny, že přinesou smůlu tomu, s kým se dítě setká. V Číně věřili, že jakmile by začalo dítě tyto zuby používat, tak jeden z rodičů umře. 

Naproti tomu v Anglii byli přesvědčeni, že tyto děti budou výbornými vojáky a ve Francii se věřilo, že tyto zuby zaručí dotyčnému dobytí světa.

Inzerce

Kdo byl z historických postav „majitelem“ předmléčných zubů? Z historických pramenů lze dohledat, že k nim patřili Zoroaster (Zarathuštra), kartaginský generál Hannibal, Mazarin (italský kardinál a diplomat), Richelieu (první ministr Ludvíka VIII.), Mirabeau (francouzský spisovatel, politik a novinář, čelný představitel rané fáze Velké francouzské revoluce), Richard III. a Napoleon.4

Odkazy:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5449926/
2. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/01/06.pdf
3. https://medlineplus.gov/ency/article/003268.htm?fbclid=IwAR3ll70_EmSxCu25RL8V4EpMwEtBfzWzrfDEaImJrn9u3fVKIBoRWilsV0U
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14084331/
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Předmléčné zuby: Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×