Inzerce
Inzerce
Inzerce

Předmléčné zuby: Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po?

  1. Kdy se objeví předmléčné zuby?
  2. Jak často se u dítěte objeví předmléčné zuby a s čím to souvisí? 
  3. Jak předmléčné zuby poznám?
  4. Jak je dětský stomatolog rozezná od zubu mléčných? 
  5. Jak se tyto přespočetné zuby řeší? 
  6. Co si o předmléčných zubech mysleli lidé dříve?

U některých novorozenců se můžou vyskytnout tzv. předmléčné zuby (dentes prelactales).

Kdy se objeví předmléčné zuby?

Dělí se na natální zuby, to jsou ty, které rodiče překvapí již při narození a neonatální, ty miminku narostou v prvních 30 dnech. Oboje patří k tzv. předmléčným zubům, které se vyznačují tím, že nemají kořeny. Jedná se o relativně vzácný jev a výskyt je vyšší u dívek (v poměru 2:1).1,2 

Předmléčné zuby můžeme nejčastěji najít na místě budoucích řezáků (první dva zuby uprostřed na každé straně nahoře i dole), ale mohou se vyskytnout i v oblasti budoucích horních řezáků, dolních špičáků nebo horních a dolních stoliček. Předmléčné zuby většinou objeví pediatr v porodnici a volá na konzultaci stomatologa. Na něm je pak rozhodnutí o případném vyjmutí či vytržení (extrakci), kterou následně provede často již v porodnici.

Jak často se u dítěte objeví předmléčné zuby a s čím to souvisí? Může to předznamenat nějaké onemocnění?

S tímto vzácným jevem se porodníci setkávají přibližně jednou na 2000 až 3500 porodů. Výskyt těchto zubů je nejasný. Někdy se dávají do souvislosti s horečnatými stavy matky, infekcemi, genetickou souvislostí a dalšími. 

Někteří autoři předpokládají návaznost na některé syndromy (Hallermann-Streiffův syndrom, Ellis-Van Creveldův syndrom, dysostosis craniofacialis, pachyonychia congenita, rozštěpy patra a rtu, Wiedemann-Rautenstrauchův syndrom, ektodermální dysplázie a syndrom Riga-Fedes).1

Jak předmléčné zuby poznám?

Předmléčné zuby jsou nadpočetné, nepatří k mléčným (dočasným) zubům, které dítěti začínají růst zhruba kolem 6. měsíce. Důležité je, že předmléčné zuby nemají kořeny, a dají se proto snadno odstranit. Na jejich místě později vyrůstají právě dočasné zuby. 

Ve velké většině případů předmléčné zuby bývají menší, kuželovité, případně mají abnormální tvar a mohou být nažloutlé.

Jak je dětský stomatolog rozezná od zubu mléčných?

Často pro jejich přítomnost svědčí abnormální tvar, barva a jejich pohyblivost a následná diagnostika není nezbytná. Někdy je však nutné pro spolehlivou diagnózu zhotovit rentgenový snímek této oblasti, protože jediným diagnostickým kritériem je nepřítomnost kořene, a to se pozná pouze na rentgenu. Dávka záření je pro miminko malá (snímkuje se velmi malá oblast), proto rodič nemusí mít obavy z jakýchkoliv nežádoucích účinků.

Jak se tyto přespočetné zuby řeší? 

Nejvhodnějším řešením je nadpočetné předmléčné zuby odstranit, a to zejména pro riziko vdechnutí dítětem, protože nemají kořeny a mohou být pohyblivé, ale také z důvodu možnosti poranění bradavek matky při kojení. Vždy je toto rozhodnutí na lékaři – někdy je možno zub v ústech ponechat až do samovolného vypadnutí. Musí být pevný a nesmí zraňovat dítě ani matku ostrými hranami. Jejich odstranění spočívá v pouhém vyloupnutí, kdy lokální anestezie pro miminko nebývá potřeba.

Může se stát, že se na rentgenovém snímku zjistí, že se jedná již o dočasné zuby, které v ústech dítěte vyrostly předčasně. Jde rovněž o vzácný jev, ale tyto zuby je samozřejmě nutné v dutině ústní ponechat.

Inzerce

Pokud si zoubku všimnete až po příchodu z porodnice, svěřte se s tímto objevem svému pediatrovi, který vás nasměruje dále. 

Co si o předmléčných zubech mysleli lidé dříve? Bylo to nějaké znamení?

Je zajímavé, že v historii byly tyto nadpočetné zuby spojovány s nadpřirozenými silami, považovány za boží znamení. Poprvé byl jejich výskyt popsán v roce 59 př. n. l. Tento vzácný úkaz byl odpradávna obestřen pověrami a předsudky. Někteří věřili, že jsou předmléčné zuby předzvěstí katastrofy. Jiní zase, že chlapce čeká skvělá budoucnost, naopak pro dívky značily špatné znamení. Některé africké kmeny tyto novorozence dokonce zabíjeli, protože byly přesvědčeny, že přinesou smůlu tomu, s kým se dítě setká. V Číně věřili, že jakmile by začalo dítě tyto zuby používat, tak jeden z rodičů umře. 

Naproti tomu v Anglii byli přesvědčeni, že tyto děti budou výbornými vojáky a ve Francii se věřilo, že tyto zuby zaručí dotyčnému dobytí světa.

Inzerce

Kdo byl z historických postav „majitelem“ předmléčných zubů? Z historických pramenů lze dohledat, že k nim patřili Zoroaster (Zarathuštra), kartaginský generál Hannibal, Mazarin (italský kardinál a diplomat), Richelieu (první ministr Ludvíka VIII.), Mirabeau (francouzský spisovatel, politik a novinář, čelný představitel rané fáze Velké francouzské revoluce), Richard III. a Napoleon.4

Odkazy:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5449926/
2. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/01/06.pdf
3. https://medlineplus.gov/ency/article/003268.htm?fbclid=IwAR3ll70_EmSxCu25RL8V4EpMwEtBfzWzrfDEaImJrn9u3fVKIBoRWilsV0U
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14084331/
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Předmléčné zuby: Co když se objeví zoubky miminku již při narození nebo měsíc po? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×