Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mezizubní kartáčky - je třeba je používat i u dětí?

  1. Jak poznám, že se dočasné zuby dotýkají?
  2. Proč je důležité čistit mezizubní prostor u dětí?
  3. Jak správně vybrat mezizubní kartáček pro dítě?
  4. Jak správně čistit mezizubním kartáčkem?
  5. Jak často oplachovat mezizubní kartáček při čištění? 
  6. Po jak dlouhé době vyměňovat dětem mezizubní kartáček?
  7. Jakou zvolit nejlépe značku mezizubního kartáčku?
  8. Je nějaká alternativa mezizubních kartáčků pro děti? 

Kdy je správné s nimi začít? Od té doby, co děti začnou chodit do školy nebo až jsou vaše děti dospělé nebo snad jindy? Tyto otázky jsou velmi časté v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek.

Mezizubní kartáčky se používají, jak již název napovídá, na hygienu mezizubních prostor. Měli bychom s nimi u dětí začít ihned, jakmile se začnou dva zuby vzájemně dotýkat. Čištění mezizubních prostor není podmíněno věkem dítěte ani počtem zubů v jeho puse. 

Tato situace může také nastat u dočasných (mléčných) zubů a to klidně v pěti měsících u prvních dvou zoubků v pusince vašeho dítěte. Většina dětí má dočasný chrup mezerovitého charakteru, který dokážete vyčistit klasickým kartáčkem ze všech stran a mezizubní kartáčky není nutné do výměny za stálé zuby používat. 

Jak poznám, že se dočasné zuby dotýkají?

Pokud pouhým okem nevidíte všechny plochy každého zubu v dutině ústní, tak potom je ten správný čas začít u dítěte s čištěním mezizubním kartáčkem. Stačí pouze lehký kontakt dvou sousedních zubů a klasický kartáček tento mezizubní prostor již vyčistit nedokáže.

Zubní lékař nebo dentální hygienistka by vás měli na tuto situaci u vašeho dítěte upozornit a vybrat vhodný mezizubní kartáček.

Inzerce

Proč je důležité čistit mezizubní prostor u dětí?

Na každém místě, které není řádně čištěné, může vzniknout zubní kaz. Zubní plak se tvoří neustále na všech plochách zubů a my jedině správným čištěním všech ploch zubů můžeme zabránit vzniku zubního kazu. 

Mezizubní prostory u dětí bývají často opomíjeny a do ordinací zubních lékařů chodí děti až s rozpadlým zubem. Zubní kaz v mezizubním prostoru není dlouho vidět a právě až přítomnost díry v zubu je přivede k zubnímu lékaři. Proto, prosím, na tuto skutečnost pamatujte a nepodceňujte dentální hygienu u vašich dětí.

Inzerce

Jak správně vybrat mezizubní kartáček pro dítě?

Nejvhodnější je vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku s dentální hygienistkou, která mezizubní prostor změří a určí tak správnou velikost mezizubního kartáčku.

Dentální hygienistka naučí vás, případně i vaše dítě, jak správně kartáček zavádět do mezizubního prostoru a jak s ním správně manipulovat.

Inzerce

Většinou si u dočasných zubů vystačíte s nejmenším mezizubním kartáčkem z důvodu jiné anatomie dočasných zubů oproti zubům stálým. Dočasné zuby jsou často velkou plochou na sebe nalepené, tím pádem mezizubní prostor je velmi malý.

Často si vás dentální hygienistka pozve ještě na jednu kontrolu po dvou až čtyřech týdnech, aby zkontrolovala správnou velikost a zavádění mezizubního kartáčku. Po dvoutýdenním používání mezizubního kartáčku by mělo dojít k odeznění zánětu v mezizubním prostoru a tím pádem i ke zvětšení mezizubního prostoru. Pokud je v mezizubním prostoru zánět, tak je dáseň v těchto místech oteklá, zarudlá, křehká a snadno krvácí. Po odeznění zánětu není dáseň oteklá, je pevná a světle růžová.

Jak správně čistit mezizubním kartáčkem?

Jak u dětí, tak u dospělých je důležitý provést pohyb pouze jednou v jednom mezizubním prostoru. 

Na mezizubní kartáček nikdy netlačíme. Správný pohyb je ten, kdy mezizubní kartáček směřuje přímo proti dásni a my pouze lehce bez přílišného tlaku kartáček zavedeme vibračními pohyby do mezizubního prostoru. Zpátky mezizubním kartáček lehce vytáhneme bez jakkýchkoliv pohybů navíc a tento prostor je takto vyčištěný.

Jak často oplachovat mezizubní kartáček při čištění? Musím po každém mezizubním prostoru?

Závisí to hlavně na vás, jak chcete vy. Pokud se vám zdá kartáček moc zanesený, tak ho vodou opláchněte. Není třeba oplachovat po každém mezizubním prostoru. Často se u dětí s dočasným chrupem jedná o čištění jednoho nebo dvou mezizubních prostor, proto stačí opláchnout pouze před a po čištění.

Bakterie se vám nešíří z mezizubního kartáčku do vedlejšího mezizubního prostoru po pročištění. Mezizubním kartáčkem především rozrušujeme zubní plak, který potom není schopen začít vytvářet zubní kaz. 

Po jak dlouhé době vyměňovat dětem mezizubní kartáček, je to jako u klasického kartáčku?

Pokud mezizubní kartáčky začínáte používat, tak vaše spotřeba bude větší, než se naučíte správné technice. Pokud je drátek vychýlen z rovné osy nebo je málo štětinek na drátku, tak je riziko poranění a je nutné kartáček vyměnit.

Jakou zvolit nejlépe značku mezizubního kartáčku?

Jde především o to, jaká bude vyhovovat vám. Vždy je nejlepší se poradit se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Pokud byste chtěli danou značku změnit, tak je důležité mít na paměti, že vždy záleží na barvě a značce. Každá značka má jinak barevné velikosti - zelený mezizubní kartáček od jedné firmy má většinou jinou velikost než u druhé. Proto je potřeba při koupi nových mezizubních kartáčků na toto pamatovat a vědět vždy barvu a značku mezizubního kartáčku.

Je nějaká alternativa mezizubních kartáčků pro děti? 

Pokud se snažíte sami doma použít u vašeho dítěte mezizubní kartáček a nejde vám jeho zavedení, tak je vhodné se poradit se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. 

Pokud bude prostor malý i na mezizubní kartáček, tak je možné používat u dětí zubní nit. S výhodou tu, která je předem napnutá (nit na držáku, flosspick). Klasická zubní nit není většinou u dětí vhodná, protože je technika čištění zubní nití velmi náročná a v dutině ústní dětí téměř neproveditelná.

Jak správně zavádět nit na držáku? Zavádíme jemně do mezizubního prostoru až za okraj dásně a pomalu pomocí stíravého pohybu setřeme povlak z povrchu zubu. Následně zavedeme tuto nit do stejného prostoru a nit opřeme o sousední zub a stejným způsobem setřeme povlak i z druhého zubu. Nesmíme provádět pouze pohyb tam a zpět, ale setřít plošky obou zubů - hrozí rozříznutí dásně a následného krvácení. Pokud se vám to výjimečně stane, tak se nic neděje. Nemělo by se vám to stávat pravidelně.

Redakčně upraveno

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mezizubní kartáčky - je třeba je používat i u dětí? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×