Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mezizubní kartáčky - je třeba je používat i u dětí?

  1. Jak poznám, že se dočasné zuby dotýkají?
  2. Proč je důležité čistit mezizubní prostor u dětí?
  3. Jak správně vybrat mezizubní kartáček pro dítě?
  4. Jak správně čistit mezizubním kartáčkem?
  5. Jak často oplachovat mezizubní kartáček při čištění? 
  6. Po jak dlouhé době vyměňovat dětem mezizubní kartáček?
  7. Jakou zvolit nejlépe značku mezizubního kartáčku?
  8. Je nějaká alternativa mezizubních kartáčků pro děti? 

Kdy je správné s nimi začít? Od té doby, co děti začnou chodit do školy nebo až jsou vaše děti dospělé nebo snad jindy? Tyto otázky jsou velmi časté v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek.

Mezizubní kartáčky se používají, jak již název napovídá, na hygienu mezizubních prostor. Měli bychom s nimi u dětí začít ihned, jakmile se začnou dva zuby vzájemně dotýkat. Čištění mezizubních prostor není podmíněno věkem dítěte ani počtem zubů v jeho puse. 

Tato situace může také nastat u dočasných (mléčných) zubů a to klidně v pěti měsících u prvních dvou zoubků v pusince vašeho dítěte. Většina dětí má dočasný chrup mezerovitého charakteru, který dokážete vyčistit klasickým kartáčkem ze všech stran a mezizubní kartáčky není nutné do výměny za stálé zuby používat. 

Inzerce

Jak poznám, že se dočasné zuby dotýkají?

Pokud pouhým okem nevidíte všechny plochy každého zubu v dutině ústní, tak potom je ten správný čas začít u dítěte s čištěním mezizubním kartáčkem. Stačí pouze lehký kontakt dvou sousedních zubů a klasický kartáček tento mezizubní prostor již vyčistit nedokáže.

Zubní lékař nebo dentální hygienistka by vás měli na tuto situaci u vašeho dítěte upozornit a vybrat vhodný mezizubní kartáček.

Inzerce

Proč je důležité čistit mezizubní prostor u dětí?

Na každém místě, které není řádně čištěné, může vzniknout zubní kaz. Zubní plak se tvoří neustále na všech plochách zubů a my jedině správným čištěním všech ploch zubů můžeme zabránit vzniku zubního kazu. 

Mezizubní prostory u dětí bývají často opomíjeny a do ordinací zubních lékařů chodí děti až s rozpadlým zubem. Zubní kaz v mezizubním prostoru není dlouho vidět a právě až přítomnost díry v zubu je přivede k zubnímu lékaři. Proto, prosím, na tuto skutečnost pamatujte a nepodceňujte dentální hygienu u vašich dětí.

Inzerce

Jak správně vybrat mezizubní kartáček pro dítě?

Nejvhodnější je vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku s dentální hygienistkou, která mezizubní prostor změří a určí tak správnou velikost mezizubního kartáčku.

Dentální hygienistka naučí vás, případně i vaše dítě, jak správně kartáček zavádět do mezizubního prostoru a jak s ním správně manipulovat.

Inzerce

Většinou si u dočasných zubů vystačíte s nejmenším mezizubním kartáčkem z důvodu jiné anatomie dočasných zubů oproti zubům stálým. Dočasné zuby jsou často velkou plochou na sebe nalepené, tím pádem mezizubní prostor je velmi malý.

Často si vás dentální hygienistka pozve ještě na jednu kontrolu po dvou až čtyřech týdnech, aby zkontrolovala správnou velikost a zavádění mezizubního kartáčku. Po dvoutýdenním používání mezizubního kartáčku by mělo dojít k odeznění zánětu v mezizubním prostoru a tím pádem i ke zvětšení mezizubního prostoru. Pokud je v mezizubním prostoru zánět, tak je dáseň v těchto místech oteklá, zarudlá, křehká a snadno krvácí. Po odeznění zánětu není dáseň oteklá, je pevná a světle růžová.

Jak správně čistit mezizubním kartáčkem?

Jak u dětí, tak u dospělých je důležitý provést pohyb pouze jednou v jednom mezizubním prostoru. 

Na mezizubní kartáček nikdy netlačíme. Správný pohyb je ten, kdy mezizubní kartáček směřuje přímo proti dásni a my pouze lehce bez přílišného tlaku kartáček zavedeme vibračními pohyby do mezizubního prostoru. Zpátky mezizubním kartáček lehce vytáhneme bez jakkýchkoliv pohybů navíc a tento prostor je takto vyčištěný.

Jak často oplachovat mezizubní kartáček při čištění? Musím po každém mezizubním prostoru?

Závisí to hlavně na vás, jak chcete vy. Pokud se vám zdá kartáček moc zanesený, tak ho vodou opláchněte. Není třeba oplachovat po každém mezizubním prostoru. Často se u dětí s dočasným chrupem jedná o čištění jednoho nebo dvou mezizubních prostor, proto stačí opláchnout pouze před a po čištění.

Bakterie se vám nešíří z mezizubního kartáčku do vedlejšího mezizubního prostoru po pročištění. Mezizubním kartáčkem především rozrušujeme zubní plak, který potom není schopen začít vytvářet zubní kaz. 

Po jak dlouhé době vyměňovat dětem mezizubní kartáček, je to jako u klasického kartáčku?

Pokud mezizubní kartáčky začínáte používat, tak vaše spotřeba bude větší, než se naučíte správné technice. Pokud je drátek vychýlen z rovné osy nebo je málo štětinek na drátku, tak je riziko poranění a je nutné kartáček vyměnit.

Jakou zvolit nejlépe značku mezizubního kartáčku?

Jde především o to, jaká bude vyhovovat vám. Vždy je nejlepší se poradit se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Pokud byste chtěli danou značku změnit, tak je důležité mít na paměti, že vždy záleží na barvě a značce. Každá značka má jinak barevné velikosti - zelený mezizubní kartáček od jedné firmy má většinou jinou velikost než u druhé. Proto je potřeba při koupi nových mezizubních kartáčků na toto pamatovat a vědět vždy barvu a značku mezizubního kartáčku.

Je nějaká alternativa mezizubních kartáčků pro děti? 

Pokud se snažíte sami doma použít u vašeho dítěte mezizubní kartáček a nejde vám jeho zavedení, tak je vhodné se poradit se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. 

Pokud bude prostor malý i na mezizubní kartáček, tak je možné používat u dětí zubní nit. S výhodou tu, která je předem napnutá (nit na držáku, flosspick). Klasická zubní nit není většinou u dětí vhodná, protože je technika čištění zubní nití velmi náročná a v dutině ústní dětí téměř neproveditelná.

Jak správně zavádět nit na držáku? Zavádíme jemně do mezizubního prostoru až za okraj dásně a pomalu pomocí stíravého pohybu setřeme povlak z povrchu zubu. Následně zavedeme tuto nit do stejného prostoru a nit opřeme o sousední zub a stejným způsobem setřeme povlak i z druhého zubu. Nesmíme provádět pouze pohyb tam a zpět, ale setřít plošky obou zubů - hrozí rozříznutí dásně a následného krvácení. Pokud se vám to výjimečně stane, tak se nic neděje. Nemělo by se vám to stávat pravidelně.

Redakčně upraveno

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mezizubní kartáčky - je třeba je používat i u dětí? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×