Inzerce
Inzerce

Jsou pro děti vhodné elektrické zubní kartáčky?

Je možné používat elektrický zubní kartáček pro děti nebo je určený jen pro dospělé? Je vhodné začít používat elektrický zubní kartáček až při stálých zubech nebo je to možné i dříve? Jak vybrat ten správný elektrický zubní kartáček nejen pro vaše dítě? Od jakého věku může mít vaše dítě elektrický zubní kartáček? Na všechny tyto otázky se budeme snažit najít odpověď. 

Vývoj elektrických kartáčků má za sebou již dlouhou historii a tyto kartáčky jsou rozšířené v celém světě. První elektrický kartáček byl sestrojen před více než šedesáti lety ve Švýcarsku. V dnešní době jsou elektrické zubní kartáčky mnohem propracovanější a někteří odborníci dokonce tvrdí, že dokáží vyčistit zuby lépe než klasické manuální kartáčky. 

  1. Je vhodné elektrické kartáčky používat u dětí?

    Inzerce
  2. Od jakého věku může mít moje dítě elektrický kartáček?

  3. Jak se vyznat v různých typech elektrických kartáčků?

    Inzerce
  4. Správné čištění rotačním a oscilačně rotačním elektrickým kartáčkem

  5. Správné čištění sonickým elektrickým kartáčkem

    Inzerce
  6. Může mít moje dítě pouze elektrický kartáček?

  7. Mohu u dítěte kombinovat elektrický kartáček s klasickým?

    Inzerce
  8. Jaké jsou výhody elektrických kartáčků?

  9. Jaké jsou nevýhody elektrických kartáčků?

  10. Jak často vyměňovat hlavice elektrických kartáčků u dětí?

  11. Musím používat zubní pastu při elektrických zubních kartáčcích?

  12. Je nějaká alternativa elektrických kartáčků?

Je vhodné elektrické kartáčky používat u dětí?

Elektrické zubní kartáčky je možné v dnešní době používat i u dětí. Je doporučeno používat ty, které jsou pro děti určené. Mají menší tělo a hlavici kartáčku než ty pro dospělé. Manipulace s dětským elektrickým zubním kartáčkem je v puse dítěte jednodušší. Pro děti bývají tyto kartáčky atraktivní i z jiných důvodů, spousta obrázků, možnost spárování s chytrým telefonem, na kterém dítě i rodič vidí, jak dítě zuby čistí. Tuto vychytávku obsahují většinou pouze nejvyšší řady elektrických kartáčků pro děti. 

Od jakého věku může mít moje dítě elektrický kartáček? 

Často děti vidí elektrické zubní kartáčky u svých rodičů, kamarádů nejen ve školce a přejí si jej také mít. Pokud se rozhodnete svému dítěti pořídit elektrický zubní kartáček, tak je čistě na vás, kdy tak učiníte. Obecně se doporučuje začít používat elektrický kartáček nejdříve od tří let věku. Pokud se ho rozhodnete koupit svému dítěti dříve, tak určitě můžete. Obecná doporučení jsou skrze pohyby a vibrace elektrického zubního kartáčku, které mohou být pro menší děti nepříjemné. Rozhodnutí o pořízení tak závisí čistě na vás, ale nedoporučovala bych elektrický zubní kartáček na první zub v dutině ústní.

Jak se vyznat v různých typech elektrických kartáčků? 

Na českém trhu existuje několik značek a typů elektrických kartáčků. Ten správný přímo pro vás nebo vaše dítě je vždy nejlepší prokonzultovat se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. V obchodech nebo na internetu neznají stav chrupu vašeho dítěte, proto se neváhejte na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku obrátit. 

Elektrické zubní kartáčky se rozdělují na tři základní kategorie:

  • rotační
  • oscilačně rotační
  • sonické

U všech typů je důležité vědět, jak s nimi zacházet, než je vy nebo vaše dítě začnete používat. S každým typem je manipulace odlišná. 

Správné čištění rotačním a oscilačně rotačním elektrickým kartáčkem

Rotační elektrický kartáček vykonává rychlý kruhový pohyb. Oscilačně rotační elektrický kartáček provádí rychlé půlrotační pohyby, tzn. 90 stupňů tam a zpět. Na základě těchto pohybů dochází k narušení zubního plaku. Hlavice těchto typů bývají vždy kruhové.

Tyto elektrické kartáčky vždy přikládáme šikmo k dásni. Přikládáme zub po zubu. Pamatujte – při těchto typech elektrických kartáčků nesmíte přejíždět po dásních, protože je tento pohyb pro dásně traumatizující, může vám začít krvácet nebo se od zubu obnažovat. Následkem toho mohou vznikat zubní krčky citlivé na studené nebo teplé nápoje a potraviny.

Správné čištění sonickým elektrickým kartáčkem 

Sonické kartáčky pracují na principu vysokofrekvenčního stírání. Vysoká frekvence, která může dosahovat až 40 000 stěrů za minutu, mechanicky rozruší plak. Zároveň v dutině ústní vzniká tzv. dynamické proudění tekutiny (směs slin, pasty a vody v ústech), které rozrušuje zubní plak i mimo dosah vláken.  

Čištění sonickým kartáčkem probíhá tak, že sonický kartáček přiložíme přibližně pod úhlem 45 stupňů na přechod zub a dáseň. Toto přiložení je shodné jako u čištění klasickým manuálním kartáčkem. Se sonickým kartáčkem v tomto úhlu pomalu přejíždíme přes všechny zuby z vnější strany v jedné čelisti, např. horní, a poté přejdeme na vnější stranu dolní. Stejně čistíme i vnitřní stranu zubů obou čelistí. Žvýkací plošky stoliček a třenových zubů pomalu přejedeme horizontálně, stejně jako při klasickém čištění. 

Při čištění sonickým kartáčkem tedy neprovádíme přikládání (jako u rotačních a oscilačně rotačních elektrických kartáčků) ani krouživé pohyby (jako u klasického kartáčku). 

(Zdroj: https://www.philips.cz/c-p/HX6322_04/sonicare-for-kids-sonicky-elektricky-zubni-kartacek-detsky-s-bluetooth)

Může mít moje dítě pouze elektrický kartáček? 

Může. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale doporučuji se poradit se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Ve výsledku je vždy důležité, aby byly zuby dvakrát denně řádně vyčištěné a je na vás, jaký kartáček zvolíte. 

Je důležité si uvědomit, že může nastat situace, kdy nebude elektrický kartáček pro vaše dítě k dispozici. Proto nevynecháme ani nácvik čištění klasickým kartáčkem, aby si dítě zvládlo například vyčistit samo zuby na táboře. 

Mohu u dítěte kombinovat elektrický kartáček s klasickým? 

Určitě můžete. Je to na vás, jestli si bude doma vaše dítě zuby čistit pouze elektrickým zubním kartáčkem nebo budete čistit ráno elektrickým zubním kartáčkem a večer klasickým manuálním nebo opačně.

Je také možné, aby si vaše dítě čistilo zuby klasickým kartáčkem a vy mu je dočišťovali elektrickým.

Jaké jsou výhody elektrických kartáčků? 

Mezi největší výhodu elektrického kartáčku vidím v tom, že čas čištění zubů se zkracuje. Především pokud vaše dítě nespolupracuje při čištění tak, jak bychom si představovali. Během stejné doby dokážeme pomocí elektrického zubního kartáčku zuby vyčistit efektivněji.

Většina elektrických kartáčků obsahuje tlakový senzor, který vás upozorní na přílišný tlak na zuby. S tlakovým senzorem si můžete být jisti, že čistíte správně a neubližujete dásním.

(Zdroj: https://www.oralb.cz/cs-cz/vyrobky/zubni-kartacky-pro-deti#viewType:listview/facets:/category:zubni-kartacky-pro-deti/page:2/productsdisplayed:undefined/sortby:Featured-Sort)

Jaké jsou nevýhody elektrických kartáčků?

Mezi nevýhodu řadíme určitě větší finanční náročnost. Elektrické zubní kartáčky se pohybují řádově v tisících korunách oproti klasickým zubním kartáčkům, které stojí pouze desítky korun či něco málo přes stokorunu.

Další nevýhodou může být, že vaše dítě nebude akceptovat vibrace a pohyby elektrického zubního kartáčku.

V neposlední řadě je potřeba čistit správnou technikou, která patří k danému typu kartáčku. Pokud si nejste jisti, zda kartáček správně používáte, tak se obraťte na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku.

Jak často vyměňovat hlavice elektrických kartáčků u dětí?

Platí pravidlo, že výměna by se měla provádět stejně jako u klasického kartáčku dětí i dospělých. 

Některé značky a typy elektrických zubních kartáčků mají speciální barevná vlákna, která se používáním odbarvují a vy tak jednoduše poznáte, kdy je třeba hlavici vyměnit. Pokud kartáček tyto vlákna nemá, tak vyměňujte každé tři měsíce nebo po prodělání infekčního onemocnění (tzn. nachlazení, chřipka atd.).

Musím používat zubní pastu při elektrických zubních kartáčcích?

Není to nutné stejně jako u klasických zubních kartáčků. Vždy je důležité především mechanicky rozrušit zubní plak na povrchu zubů. Zubní pasta obsahuje prospěšné fluoridy a čištění je se zubní pastou příjemnější. Její funkce není ovšem v odstraňování plaku. 

Pokud budete dávat dítěti zubní pastu, tak je důležité aplikovat pouze doporučené množství zubní pasty v jednotlivých věkových skupinách. Podle EAPD (Evropské akademie dětské stomatologie) z roku 2019 je toto množství od 2 do 6 let velikosti malého hrášku a od šesti let velikosti velkého hrášku.

Pamatujte! Požadované množství zubní pasty před zapnutím kartáčku lehce rozetřeme elektrickým zubním kartáčkem po zubech. Potom vyzveme dítě, aby sevřelo rty. Ačkoliv se to zdá jako banální poznámka, tak se díky tomuto vyhnete rozprsknutí zubní pasty po okolí.

Je nějaká alternativa elektrických kartáčků?

Pokud si myslíte, že by vaše dítě nesneslo pocit elektrického kartáčku v puse a nechcete pro vaše dítě pouze klasický kartáček, tak existuje na trhu alternativa v podobě ionizačních zubních kartáčků. 

Tyto zubní kartáčky vypadají jako ty klasické, ale mají přidanou hodnotu v podobě ionizace. Jak takový kartáček funguje? Ví se, že zubní plak má kladný a povrch zubu záporný náboj a ty se navzájem přitahují a zubní plak tak drží na povrchu zubu. Pomocí ionizace dochází k rozrušení iontové vazby a to pomáhá nám odstranit zubní plak. Ionizační zubní kartáček nevibruje ani neprovádí žádné pohyby a my jím čistíme jako s klasickým zubním kartáčkem. 

(Zdroj: https://www.ionickiss.cz/zubni-kartacek-ionickiss-kids-hlavice-kids-soft/)

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jsou pro děti vhodné elektrické zubní kartáčky? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×