Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jsou pro děti vhodné elektrické zubní kartáčky?

Je možné používat elektrický zubní kartáček pro děti nebo je určený jen pro dospělé? Je vhodné začít používat elektrický zubní kartáček až při stálých zubech nebo je to možné i dříve? Jak vybrat ten správný elektrický zubní kartáček nejen pro vaše dítě? Od jakého věku může mít vaše dítě elektrický zubní kartáček? Na všechny tyto otázky se budeme snažit najít odpověď. 

Vývoj elektrických kartáčků má za sebou již dlouhou historii a tyto kartáčky jsou rozšířené v celém světě. První elektrický kartáček byl sestrojen před více než šedesáti lety ve Švýcarsku. V dnešní době jsou elektrické zubní kartáčky mnohem propracovanější a někteří odborníci dokonce tvrdí, že dokáží vyčistit zuby lépe než klasické manuální kartáčky. 

 1. Je vhodné elektrické kartáčky používat u dětí?

  Inzerce
 2. Od jakého věku může mít moje dítě elektrický kartáček?

 3. Jak se vyznat v různých typech elektrických kartáčků?

  Inzerce
 4. Správné čištění rotačním a oscilačně rotačním elektrickým kartáčkem

 5. Správné čištění sonickým elektrickým kartáčkem

  Inzerce
 6. Může mít moje dítě pouze elektrický kartáček?

 7. Mohu u dítěte kombinovat elektrický kartáček s klasickým?

  Inzerce
 8. Jaké jsou výhody elektrických kartáčků?

 9. Jaké jsou nevýhody elektrických kartáčků?

 10. Jak často vyměňovat hlavice elektrických kartáčků u dětí?

 11. Musím používat zubní pastu při elektrických zubních kartáčcích?

 12. Je nějaká alternativa elektrických kartáčků?

Je vhodné elektrické kartáčky používat u dětí?

Elektrické zubní kartáčky je možné v dnešní době používat i u dětí. Je doporučeno používat ty, které jsou pro děti určené. Mají menší tělo a hlavici kartáčku než ty pro dospělé. Manipulace s dětským elektrickým zubním kartáčkem je v puse dítěte jednodušší. Pro děti bývají tyto kartáčky atraktivní i z jiných důvodů, spousta obrázků, možnost spárování s chytrým telefonem, na kterém dítě i rodič vidí, jak dítě zuby čistí. Tuto vychytávku obsahují většinou pouze nejvyšší řady elektrických kartáčků pro děti. 

Od jakého věku může mít moje dítě elektrický kartáček? 

Často děti vidí elektrické zubní kartáčky u svých rodičů, kamarádů nejen ve školce a přejí si jej také mít. Pokud se rozhodnete svému dítěti pořídit elektrický zubní kartáček, tak je čistě na vás, kdy tak učiníte. Obecně se doporučuje začít používat elektrický kartáček nejdříve od tří let věku. Pokud se ho rozhodnete koupit svému dítěti dříve, tak určitě můžete. Obecná doporučení jsou skrze pohyby a vibrace elektrického zubního kartáčku, které mohou být pro menší děti nepříjemné. Rozhodnutí o pořízení tak závisí čistě na vás, ale nedoporučovala bych elektrický zubní kartáček na první zub v dutině ústní.

Jak se vyznat v různých typech elektrických kartáčků? 

Na českém trhu existuje několik značek a typů elektrických kartáčků. Ten správný přímo pro vás nebo vaše dítě je vždy nejlepší prokonzultovat se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. V obchodech nebo na internetu neznají stav chrupu vašeho dítěte, proto se neváhejte na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku obrátit. 

Elektrické zubní kartáčky se rozdělují na tři základní kategorie:

 • rotační
 • oscilačně rotační
 • sonické

U všech typů je důležité vědět, jak s nimi zacházet, než je vy nebo vaše dítě začnete používat. S každým typem je manipulace odlišná. 

Správné čištění rotačním a oscilačně rotačním elektrickým kartáčkem

Rotační elektrický kartáček vykonává rychlý kruhový pohyb. Oscilačně rotační elektrický kartáček provádí rychlé půlrotační pohyby, tzn. 90 stupňů tam a zpět. Na základě těchto pohybů dochází k narušení zubního plaku. Hlavice těchto typů bývají vždy kruhové.

Tyto elektrické kartáčky vždy přikládáme šikmo k dásni. Přikládáme zub po zubu. Pamatujte – při těchto typech elektrických kartáčků nesmíte přejíždět po dásních, protože je tento pohyb pro dásně traumatizující, může vám začít krvácet nebo se od zubu obnažovat. Následkem toho mohou vznikat zubní krčky citlivé na studené nebo teplé nápoje a potraviny.

Správné čištění sonickým elektrickým kartáčkem 

Sonické kartáčky pracují na principu vysokofrekvenčního stírání. Vysoká frekvence, která může dosahovat až 40 000 stěrů za minutu, mechanicky rozruší plak. Zároveň v dutině ústní vzniká tzv. dynamické proudění tekutiny (směs slin, pasty a vody v ústech), které rozrušuje zubní plak i mimo dosah vláken.  

Čištění sonickým kartáčkem probíhá tak, že sonický kartáček přiložíme přibližně pod úhlem 45 stupňů na přechod zub a dáseň. Toto přiložení je shodné jako u čištění klasickým manuálním kartáčkem. Se sonickým kartáčkem v tomto úhlu pomalu přejíždíme přes všechny zuby z vnější strany v jedné čelisti, např. horní, a poté přejdeme na vnější stranu dolní. Stejně čistíme i vnitřní stranu zubů obou čelistí. Žvýkací plošky stoliček a třenových zubů pomalu přejedeme horizontálně, stejně jako při klasickém čištění. 

Při čištění sonickým kartáčkem tedy neprovádíme přikládání (jako u rotačních a oscilačně rotačních elektrických kartáčků) ani krouživé pohyby (jako u klasického kartáčku). 

(Zdroj: https://www.philips.cz/c-p/HX6322_04/sonicare-for-kids-sonicky-elektricky-zubni-kartacek-detsky-s-bluetooth)

Může mít moje dítě pouze elektrický kartáček? 

Může. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale doporučuji se poradit se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Ve výsledku je vždy důležité, aby byly zuby dvakrát denně řádně vyčištěné a je na vás, jaký kartáček zvolíte. 

Je důležité si uvědomit, že může nastat situace, kdy nebude elektrický kartáček pro vaše dítě k dispozici. Proto nevynecháme ani nácvik čištění klasickým kartáčkem, aby si dítě zvládlo například vyčistit samo zuby na táboře. 

Mohu u dítěte kombinovat elektrický kartáček s klasickým? 

Určitě můžete. Je to na vás, jestli si bude doma vaše dítě zuby čistit pouze elektrickým zubním kartáčkem nebo budete čistit ráno elektrickým zubním kartáčkem a večer klasickým manuálním nebo opačně.

Je také možné, aby si vaše dítě čistilo zuby klasickým kartáčkem a vy mu je dočišťovali elektrickým.

Jaké jsou výhody elektrických kartáčků? 

Mezi největší výhodu elektrického kartáčku vidím v tom, že čas čištění zubů se zkracuje. Především pokud vaše dítě nespolupracuje při čištění tak, jak bychom si představovali. Během stejné doby dokážeme pomocí elektrického zubního kartáčku zuby vyčistit efektivněji.

Většina elektrických kartáčků obsahuje tlakový senzor, který vás upozorní na přílišný tlak na zuby. S tlakovým senzorem si můžete být jisti, že čistíte správně a neubližujete dásním.

(Zdroj: https://www.oralb.cz/cs-cz/vyrobky/zubni-kartacky-pro-deti#viewType:listview/facets:/category:zubni-kartacky-pro-deti/page:2/productsdisplayed:undefined/sortby:Featured-Sort)

Jaké jsou nevýhody elektrických kartáčků?

Mezi nevýhodu řadíme určitě větší finanční náročnost. Elektrické zubní kartáčky se pohybují řádově v tisících korunách oproti klasickým zubním kartáčkům, které stojí pouze desítky korun či něco málo přes stokorunu.

Další nevýhodou může být, že vaše dítě nebude akceptovat vibrace a pohyby elektrického zubního kartáčku.

V neposlední řadě je potřeba čistit správnou technikou, která patří k danému typu kartáčku. Pokud si nejste jisti, zda kartáček správně používáte, tak se obraťte na svého zubního lékaře nebo dentální hygienistku.

Jak často vyměňovat hlavice elektrických kartáčků u dětí?

Platí pravidlo, že výměna by se měla provádět stejně jako u klasického kartáčku dětí i dospělých. 

Některé značky a typy elektrických zubních kartáčků mají speciální barevná vlákna, která se používáním odbarvují a vy tak jednoduše poznáte, kdy je třeba hlavici vyměnit. Pokud kartáček tyto vlákna nemá, tak vyměňujte každé tři měsíce nebo po prodělání infekčního onemocnění (tzn. nachlazení, chřipka atd.).

Musím používat zubní pastu při elektrických zubních kartáčcích?

Není to nutné stejně jako u klasických zubních kartáčků. Vždy je důležité především mechanicky rozrušit zubní plak na povrchu zubů. Zubní pasta obsahuje prospěšné fluoridy a čištění je se zubní pastou příjemnější. Její funkce není ovšem v odstraňování plaku. 

Pokud budete dávat dítěti zubní pastu, tak je důležité aplikovat pouze doporučené množství zubní pasty v jednotlivých věkových skupinách. Podle EAPD (Evropské akademie dětské stomatologie) z roku 2019 je toto množství od 2 do 6 let velikosti malého hrášku a od šesti let velikosti velkého hrášku.

Pamatujte! Požadované množství zubní pasty před zapnutím kartáčku lehce rozetřeme elektrickým zubním kartáčkem po zubech. Potom vyzveme dítě, aby sevřelo rty. Ačkoliv se to zdá jako banální poznámka, tak se díky tomuto vyhnete rozprsknutí zubní pasty po okolí.

Je nějaká alternativa elektrických kartáčků?

Pokud si myslíte, že by vaše dítě nesneslo pocit elektrického kartáčku v puse a nechcete pro vaše dítě pouze klasický kartáček, tak existuje na trhu alternativa v podobě ionizačních zubních kartáčků. 

Tyto zubní kartáčky vypadají jako ty klasické, ale mají přidanou hodnotu v podobě ionizace. Jak takový kartáček funguje? Ví se, že zubní plak má kladný a povrch zubu záporný náboj a ty se navzájem přitahují a zubní plak tak drží na povrchu zubu. Pomocí ionizace dochází k rozrušení iontové vazby a to pomáhá nám odstranit zubní plak. Ionizační zubní kartáček nevibruje ani neprovádí žádné pohyby a my jím čistíme jako s klasickým zubním kartáčkem. 

(Zdroj: https://www.ionickiss.cz/zubni-kartacek-ionickiss-kids-hlavice-kids-soft/)

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jsou pro děti vhodné elektrické zubní kartáčky? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×