Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny?

V drogeriích se můžeme často setkat s pomůckou určenou k nácviku čištění zubů u dětí, a to s přesýpacími hodinami pro zhruba 2minutové čištění. Přesýpací hodiny jsou součástí mnoha zubních dětských setů. Je tato pomůcka skutečně vhodným pomocníkem k nácviku čištění?

Odpověď se bude lišit nejen odborník od odborníka, ale také dítě od dítěte, tedy, kdy to, co je vhodné pro jedno dítě, nemusí fungovat u jiného. 

Jistě zažijete děti, pro které se „přesypávání“ stane kýženým rituálem a na čištění zapomínat nebudou. To je jistě cenné plus. Bohužel ale u stejných dětí můžete detekčními tabletami odhalit spoustu nevyčištěných ploch, které jsou potenciálně rizikové pro vznik zubního kazu. 

Jak k tomu může dojít? Dítě se více než na techniku čištění a to, které zoubky již očistilo, soustředí právě na přesýpací hodiny. Také jej může uspokojit ono jedno přesýpání a stejně s ukončením padání písku z jedné strany hodin na druhou může ukončit i čištění, a to i před očištěním všech zubů.

Ať již zahrnete přesýpací hodiny do svého čistícího rituálu či ne, mnohem důležitější než řízení se hodinami dítě naučte, jak poznají, že jsou zuby vyčištěné správně, ukažte jim kritická místa, tedy ta na zubech, kde mají v čištění rezervy, a sdělte, že dvě minuty nemusí pro vyčištění zubů stačit. A to nejen při použití všech pomůcek, tedy kromě klasického kartáčku ještě mezizubního, zubní nitě a solo kartáčku, ale i pro pouhé vyčištění klasickým zubním kartáčkem.

Inzerce
 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×