Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny?

V drogeriích se můžeme často setkat s pomůckou určenou k nácviku čištění zubů u dětí, a to s přesýpacími hodinami pro zhruba 2minutové čištění. Přesýpací hodiny jsou součástí mnoha zubních dětských setů. Je tato pomůcka skutečně vhodným pomocníkem k nácviku čištění?

Odpověď se bude lišit nejen odborník od odborníka, ale také dítě od dítěte, tedy, kdy to, co je vhodné pro jedno dítě, nemusí fungovat u jiného. 

Jistě zažijete děti, pro které se „přesypávání“ stane kýženým rituálem a na čištění zapomínat nebudou. To je jistě cenné plus. Bohužel ale u stejných dětí můžete detekčními tabletami odhalit spoustu nevyčištěných ploch, které jsou potenciálně rizikové pro vznik zubního kazu. 

Inzerce

Jak k tomu může dojít? Dítě se více než na techniku čištění a to, které zoubky již očistilo, soustředí právě na přesýpací hodiny. Také jej může uspokojit ono jedno přesýpání a stejně s ukončením padání písku z jedné strany hodin na druhou může ukončit i čištění, a to i před očištěním všech zubů.

Ať již zahrnete přesýpací hodiny do svého čistícího rituálu či ne, mnohem důležitější než řízení se hodinami dítě naučte, jak poznají, že jsou zuby vyčištěné správně, ukažte jim kritická místa, tedy ta na zubech, kde mají v čištění rezervy, a sdělte, že dvě minuty nemusí pro vyčištění zubů stačit. A to nejen při použití všech pomůcek, tedy kromě klasického kartáčku ještě mezizubního, zubní nitě a solo kartáčku, ale i pro pouhé vyčištění klasickým zubním kartáčkem.

Inzerce
 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
dcera měla v roce úraz zubů. Spadla na ně a maličko se jí viklaly (dolní jedničky). Poté bylo víceméně vše v pořádku, ustálilo se to, a nyní v 22 měsících kousla do tvrdého chleba a začala se jí jedna jednička vyklat. Zašli jsme proto k naší zubařce a ta jí nakonec zub vytáhla. Zub byl zcela bez kořene, to bylo tím úrazem? Normálně mléčné zuby kořeny mají, že? Druhý dotaz je pak, zda když tam zub bude tak dlouho chybět, tak až jí vyroste zub stálý, bude v pořádku nebo je nějaká šance, že by s ním mohl být problém?
Děkuji

Dobrý den,

ano, dočasné zuby mají kořeny. Ke vstřebání/rozpuštění kořene zubu může dojít mj. i v důsledku úrazu. Zda bude stálý zub v pořádku, nelze říct - záleží, zda úrazem nedošlo k poškození zárodku stálého zubu. To se zjistí až při jeho prořezání. Pokud by zoubek neprořezal do půl roku po prořezání druhostranného zubu, je nutno zhotovit rentgenový snímek. V 6 letech je stejně doporučeno udělat screeningový velký, tzv. OPG, snímek, kde by bylo možné zachytit případné výraznější změny. Pokud je dcerka subjektivně bez obtíží, není teď nutné žádné další řešení daného stavu (kromě běžné prevence a kontroly sousedních zubů). Ve 3 letech doporučuji nechat zhotovit snímací mezerníček (snímací náhradu zubu), která pomůže držet místo pro stálý zub. Pokud mezera nebude mít tendenci se uzavírat a dcera nebude mít problém s výslovností, není náhrada nezbytně nutná.

Držím palce, ať je vše v pořádku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 24.05.2022, 06:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×