Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny?

V drogeriích se můžeme často setkat s pomůckou určenou k nácviku čištění zubů u dětí, a to s přesýpacími hodinami pro zhruba 2minutové čištění. Přesýpací hodiny jsou součástí mnoha zubních dětských setů. Je tato pomůcka skutečně vhodným pomocníkem k nácviku čištění?

Odpověď se bude lišit nejen odborník od odborníka, ale také dítě od dítěte, tedy, kdy to, co je vhodné pro jedno dítě, nemusí fungovat u jiného. 

Jistě zažijete děti, pro které se „přesypávání“ stane kýženým rituálem a na čištění zapomínat nebudou. To je jistě cenné plus. Bohužel ale u stejných dětí můžete detekčními tabletami odhalit spoustu nevyčištěných ploch, které jsou potenciálně rizikové pro vznik zubního kazu. 

Inzerce

Jak k tomu může dojít? Dítě se více než na techniku čištění a to, které zoubky již očistilo, soustředí právě na přesýpací hodiny. Také jej může uspokojit ono jedno přesýpání a stejně s ukončením padání písku z jedné strany hodin na druhou může ukončit i čištění, a to i před očištěním všech zubů.

Ať již zahrnete přesýpací hodiny do svého čistícího rituálu či ne, mnohem důležitější než řízení se hodinami dítě naučte, jak poznají, že jsou zuby vyčištěné správně, ukažte jim kritická místa, tedy ta na zubech, kde mají v čištění rezervy, a sdělte, že dvě minuty nemusí pro vyčištění zubů stačit. A to nejen při použití všech pomůcek, tedy kromě klasického kartáčku ještě mezizubního, zubní nitě a solo kartáčku, ale i pro pouhé vyčištění klasickým zubním kartáčkem.

Inzerce
 
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je vhodné dětem pořídit k čištění přesýpací hodiny? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×