Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? 

Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit dvě minuty dospělým i dětem. Jak je tomu dnes?

Jak dlouho si čistit zuby?

Představte si nějakou běžnou situaci, kterou děláte denně. Může to být například mytí hrnku od čaje po snídani. Jak hrnek myjete? Přesný čas, nebo dokud není čistý? Trefíte se pokaždé do stejné doby? Asi ne. Když hrnek myjete, dokud není čistý, pokaždé vám to může trvat jinou dobu. 

Stejně tak je to se zuby, které chceme mít čisté. Správný čas pro čištění zubů nelze přesně říct. Zuby se mají čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Dvě minuty mohou a nemusí stačit. Přirovnání s mytím nádobí je jasné i dětem, proto je tento příklad v ordinacích používán.

Pokud má vaše dítě jeden zub v puse, tak ho budete čistit pouze pár vteřin. S narůstajícím počtem zubů logicky narůstá i doba čištění. Dočasný, smíšený nebo stálý chrup se vám většinou do dvou minut vyčistit nepodaří. Délka čištění zubů se odvíjí od techniky čištění, počtu zubů, manuální zručnosti a v neposlední řadě spolupráci dítěte.

Inzerce

Je nutné si čistit zuby před zrcadlem?

Zuby si nemusíte vy ani vaše dítě nutně čistit v koupelně před zrcadlem. Bez pasty si dítě může čistit zuby klidně při sledování pohádek. Není proto výjimkou, že si děti čistí u pohádky zuby i dvacet minut. V koupelně si zuby s pastou následně může vyčistit během pár vteřin. Pozor, i u pohádky se musí jednat o skutečné čištění, ne žmoulání kartáčku. Pokud tomu tak je a správně si je schopno dítě čistit zuby pouze před zrcadlem, je vhodné se tomu přizpůsobit. Stejně tak ostatní pomůcky nejen děti, ale i spousta dospělých používá právě před zrcadlem. Jaké? Mezizubní kartáčky, zubní nit a solo kartáček. Nejvíce se setkáváme s čištěním mimo zrcadlo právě u solo kartáčku, kterým si můžeme zuby dočistit u večerního čtení. 

Jak vidíte, každému vyhovuje něco jiného. Zkuste si i vy se svým dítětem najít svůj vlastní nejvhodnější způsob pravidelného čištění. 

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×