Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? 

Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit dvě minuty dospělým i dětem. Jak je tomu dnes?

Jak dlouho si čistit zuby?

Představte si nějakou běžnou situaci, kterou děláte denně. Může to být například mytí hrnku od čaje po snídani. Jak hrnek myjete? Přesný čas, nebo dokud není čistý? Trefíte se pokaždé do stejné doby? Asi ne. Když hrnek myjete, dokud není čistý, pokaždé vám to může trvat jinou dobu. 

Stejně tak je to se zuby, které chceme mít čisté. Správný čas pro čištění zubů nelze přesně říct. Zuby se mají čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Dvě minuty mohou a nemusí stačit. Přirovnání s mytím nádobí je jasné i dětem, proto je tento příklad v ordinacích používán.

Pokud má vaše dítě jeden zub v puse, tak ho budete čistit pouze pár vteřin. S narůstajícím počtem zubů logicky narůstá i doba čištění. Dočasný, smíšený nebo stálý chrup se vám většinou do dvou minut vyčistit nepodaří. Délka čištění zubů se odvíjí od techniky čištění, počtu zubů, manuální zručnosti a v neposlední řadě spolupráci dítěte.

Inzerce

Je nutné si čistit zuby před zrcadlem?

Zuby si nemusíte vy ani vaše dítě nutně čistit v koupelně před zrcadlem. Bez pasty si dítě může čistit zuby klidně při sledování pohádek. Není proto výjimkou, že si děti čistí u pohádky zuby i dvacet minut. V koupelně si zuby s pastou následně může vyčistit během pár vteřin. Pozor, i u pohádky se musí jednat o skutečné čištění, ne žmoulání kartáčku. Pokud tomu tak je a správně si je schopno dítě čistit zuby pouze před zrcadlem, je vhodné se tomu přizpůsobit. Stejně tak ostatní pomůcky nejen děti, ale i spousta dospělých používá právě před zrcadlem. Jaké? Mezizubní kartáčky, zubní nit a solo kartáček. Nejvíce se setkáváme s čištěním mimo zrcadlo právě u solo kartáčku, kterým si můžeme zuby dočistit u večerního čtení. 

Jak vidíte, každému vyhovuje něco jiného. Zkuste si i vy se svým dítětem najít svůj vlastní nejvhodnější způsob pravidelného čištění. 

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×