Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? 

Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit dvě minuty dospělým i dětem. Jak je tomu dnes?

Jak dlouho si čistit zuby?

Představte si nějakou běžnou situaci, kterou děláte denně. Může to být například mytí hrnku od čaje po snídani. Jak hrnek myjete? Přesný čas, nebo dokud není čistý? Trefíte se pokaždé do stejné doby? Asi ne. Když hrnek myjete, dokud není čistý, pokaždé vám to může trvat jinou dobu. 

Stejně tak je to se zuby, které chceme mít čisté. Správný čas pro čištění zubů nelze přesně říct. Zuby se mají čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Dvě minuty mohou a nemusí stačit. Přirovnání s mytím nádobí je jasné i dětem, proto je tento příklad v ordinacích používán.

Pokud má vaše dítě jeden zub v puse, tak ho budete čistit pouze pár vteřin. S narůstajícím počtem zubů logicky narůstá i doba čištění. Dočasný, smíšený nebo stálý chrup se vám většinou do dvou minut vyčistit nepodaří. Délka čištění zubů se odvíjí od techniky čištění, počtu zubů, manuální zručnosti a v neposlední řadě spolupráci dítěte.

Inzerce

Je nutné si čistit zuby před zrcadlem?

Zuby si nemusíte vy ani vaše dítě nutně čistit v koupelně před zrcadlem. Bez pasty si dítě může čistit zuby klidně při sledování pohádek. Není proto výjimkou, že si děti čistí u pohádky zuby i dvacet minut. V koupelně si zuby s pastou následně může vyčistit během pár vteřin. Pozor, i u pohádky se musí jednat o skutečné čištění, ne žmoulání kartáčku. Pokud tomu tak je a správně si je schopno dítě čistit zuby pouze před zrcadlem, je vhodné se tomu přizpůsobit. Stejně tak ostatní pomůcky nejen děti, ale i spousta dospělých používá právě před zrcadlem. Jaké? Mezizubní kartáčky, zubní nit a solo kartáček. Nejvíce se setkáváme s čištěním mimo zrcadlo právě u solo kartáčku, kterým si můžeme zuby dočistit u večerního čtení. 

Jak vidíte, každému vyhovuje něco jiného. Zkuste si i vy se svým dítětem najít svůj vlastní nejvhodnější způsob pravidelného čištění. 

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
dcera měla v roce úraz zubů. Spadla na ně a maličko se jí viklaly (dolní jedničky). Poté bylo víceméně vše v pořádku, ustálilo se to, a nyní v 22 měsících kousla do tvrdého chleba a začala se jí jedna jednička vyklat. Zašli jsme proto k naší zubařce a ta jí nakonec zub vytáhla. Zub byl zcela bez kořene, to bylo tím úrazem? Normálně mléčné zuby kořeny mají, že? Druhý dotaz je pak, zda když tam zub bude tak dlouho chybět, tak až jí vyroste zub stálý, bude v pořádku nebo je nějaká šance, že by s ním mohl být problém?
Děkuji

Dobrý den,

ano, dočasné zuby mají kořeny. Ke vstřebání/rozpuštění kořene zubu může dojít mj. i v důsledku úrazu. Zda bude stálý zub v pořádku, nelze říct - záleží, zda úrazem nedošlo k poškození zárodku stálého zubu. To se zjistí až při jeho prořezání. Pokud by zoubek neprořezal do půl roku po prořezání druhostranného zubu, je nutno zhotovit rentgenový snímek. V 6 letech je stejně doporučeno udělat screeningový velký, tzv. OPG, snímek, kde by bylo možné zachytit případné výraznější změny. Pokud je dcerka subjektivně bez obtíží, není teď nutné žádné další řešení daného stavu (kromě běžné prevence a kontroly sousedních zubů). Ve 3 letech doporučuji nechat zhotovit snímací mezerníček (snímací náhradu zubu), která pomůže držet místo pro stálý zub. Pokud mezera nebude mít tendenci se uzavírat a dcera nebude mít problém s výslovností, není náhrada nezbytně nutná.

Držím palce, ať je vše v pořádku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | dnes, 06:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×