Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? 

Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit dvě minuty dospělým i dětem. Jak je tomu dnes?

Jak dlouho si čistit zuby?

Představte si nějakou běžnou situaci, kterou děláte denně. Může to být například mytí hrnku od čaje po snídani. Jak hrnek myjete? Přesný čas, nebo dokud není čistý? Trefíte se pokaždé do stejné doby? Asi ne. Když hrnek myjete, dokud není čistý, pokaždé vám to může trvat jinou dobu. 

Stejně tak je to se zuby, které chceme mít čisté. Správný čas pro čištění zubů nelze přesně říct. Zuby se mají čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Dvě minuty mohou a nemusí stačit. Přirovnání s mytím nádobí je jasné i dětem, proto je tento příklad v ordinacích používán.

Pokud má vaše dítě jeden zub v puse, tak ho budete čistit pouze pár vteřin. S narůstajícím počtem zubů logicky narůstá i doba čištění. Dočasný, smíšený nebo stálý chrup se vám většinou do dvou minut vyčistit nepodaří. Délka čištění zubů se odvíjí od techniky čištění, počtu zubů, manuální zručnosti a v neposlední řadě spolupráci dítěte.

Inzerce

Je nutné si čistit zuby před zrcadlem?

Zuby si nemusíte vy ani vaše dítě nutně čistit v koupelně před zrcadlem. Bez pasty si dítě může čistit zuby klidně při sledování pohádek. Není proto výjimkou, že si děti čistí u pohádky zuby i dvacet minut. V koupelně si zuby s pastou následně může vyčistit během pár vteřin. Pozor, i u pohádky se musí jednat o skutečné čištění, ne žmoulání kartáčku. Pokud tomu tak je a správně si je schopno dítě čistit zuby pouze před zrcadlem, je vhodné se tomu přizpůsobit. Stejně tak ostatní pomůcky nejen děti, ale i spousta dospělých používá právě před zrcadlem. Jaké? Mezizubní kartáčky, zubní nit a solo kartáček. Nejvíce se setkáváme s čištěním mimo zrcadlo právě u solo kartáčku, kterým si můžeme zuby dočistit u večerního čtení. 

Jak vidíte, každému vyhovuje něco jiného. Zkuste si i vy se svým dítětem najít svůj vlastní nejvhodnější způsob pravidelného čištění. 

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dvě minuty k čištění zubů – stačí to? - diskuze

Poradna

9x kaz dítě 5 let

| JJAN | 07.06.2022, 09:28

Dobrý den,
vzhledem k tomu že náš druhý, mladší syn otevřel pusu až teď, bylo mu zjištěno 9x kazů a doporučení opravy pod celkovou anestezií a že se máme připravit na cc 15tisíc korun českých, plus 1000,- za vyšetření.....Každý na nás kouká jako na odpad, na rozdíl od staršího syna nemá ten maličký takový přísun sladkého, vlastně téměř žádný, sladké pití nekupujeme a ten starší je v 6té třídě a má jen 1 spravovaný zub, protože je lajdák a kašle na čištění. Ten maličký má větší péči než ten starší a přesto to takto dopadlo. Proč to nejde zajistit někde u zařízení které má smlouvu s pojišťovnami? Znáte nějaká?
Kolik to stojí jinde?
Díky za odpovědi.

Dobrý den,

ošetření zcela jistě lze zajistit v zařízení, které má smlouvu s pojišťovnou. Avšak otázkou zůstává, co vše danému zařízení pojišťovna proplácí a jaké ošetření je u Vašeho syna plánováno - pojišťovna nehradí zdaleka vše. Těchto zařízení je po republice velmi málo - ošetřování dětí v celkové anestezii je velmi náročné na personální i přístrojové vybavení (minimálně zubní lékař se zkušenostmi s ošetřováním dětí, jeho sestřička, anesteziolog a jeho sestra, stomatologická a anesteziologická souprava, dospávací pokoj, sestra dohlížející na pacienty po výkonu). Z toho je zřejmé, že tuto péči nemůže poskytovat zdaleka každé zdravotnické zařízení. A i proto jsou na těchto pracovištích velmi dlouhé čekací lhůty. Osobně mám zkušenosti se stomatologickými klinikami VFN v Praze a FN Motol. Předpokládám, že dané ošetření bude prováděno i v ostatních fakultních nemocnicích, kde mají dětské zubní oddělení. Není však pravidlem, že každé pracoviště je schopno zajistit v celkové anestezii i sanaci chrupu (zuby opravit) - pokud na operačním sále dané nemocnice není zubní souprava, pak je možné pouze ošetření extrakcemi (vytržením zubů). Ostatně při ošetření v narkóze je potřeba vždy postupovat radikálněji než při běžném ošetření (narkózu za týden nezopakujeme, ošetření zubních kanálků není až na výjimky možné, atd.).

Ceník má každé pracoviště svůj, dle kalkulace cen, kterou musí mít ze zákona provedenou (promítají se tam mj. náklady daného pracoviště a naprosto nelze srovnávat např. nájem ordinace v centru Prahy a ve vlastním rodinném domku někde na vsi). Proto bohužel nemohu znát ceny jiných pracovišť. Vím jen, že rodiče mých pacientů, kteří byli ošetřeni v pražských zdravotnických zařízeních, platili běžně částky 20 - 30 000Kč. Jestli jim část ošetření hradila pojišťovna, jsem se nikoho neptala (teoreticky by pojišťovna mohla hradit např. extrakce a rodiče výplně, narkózu, pooperační péči).

Pokud chcete hledat zařízení, kterému pojišťovna Vašeho dítěte proplatí ošetření v celkové anestezii, doporučuji se obrátit právě na Vaši pojišťovnu, resp. jejího revizního lékaře pro oblast stomatologické péče ve Vašem kraji. Ten má přehled, komu co proplácejí a kde jakou péči poskytují. Druhá věc jsou čekací lhůty v jednotlivých zařízeních a rychlost, jakou kazy postupují právě u Vašeho syna.

Držím palce, ať vše co nejdříve a co nejlépe vyřešíte a malého nezačne nic bolet.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 14.06.2022, 22:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×