Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dítě 1. rok: 5. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Přírůstky váhy a délky jsou úměrné konstituci dítěte, v tomto věku už nejsou nutné přírůstky na váze 150 – 200 gramů.

Více o růstu dítěte.

2. Co už všechno dítě umí?

Pohybově je stále živější. Na bříšku drží vysoko hlavičku, otáčí se do všech stran a sleduje okolí. Pokud je na blízku zajímavá barevná nebo zvuková hračka, snaží se na ni sahat. Vzpírá se na dlaně. Přetáčí se na bok ,občas se mu podaří překulit na bříško, ale zpět to jde hůře, přitahuje nožičky k bříšku. Podle hlasu pozná pokárání nebo pochválení, brouká si a hlasitě se směje.

Ukazují se další zoubky, většinou horní a dolní 1. a 2. řezáky.

Přečtěte si více o vývoji dětské psychomotoriky v 5. měsíci.

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Pokud dítě dobře prospívá, není nutná prohlídka v poradně.

Dle současného očkovacího kalendáře je možno dítě začít očkovat od 9. týdne věku, nicméně o konkrétním začátku očkování by měl rozhodnout Váš dětský lékař dle klinického stavu dítěte. Více o očkování.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Dítě pravidelně psychosociálně stimulujeme – mluvíme na něj, zpíváme mu, seznamujeme jej s okolím, novými věcmi, lidmi.

Pravidelně pobýváme venku i za každého počasí. Vycházky se nedoporučují při mrazech pod – 10°C.

Můžeme navštěvovat dětské cvičení nebo plavání.

Doba spánku se zkracuje. Dítě spí podle svých potřeb během dne cca 1 – 3 hodiny dopoledne i odpoledne. Noční spánek trvá cca od 19. hod do 7. hod. ranní s malou přetržkou na mléko nebo tekutiny.

10 cviků před koupáním si můžete vytisknout na Babyonline z Bonusu pro registrované.

5. Nejčastěji řešené problémy

Virózy, horečka, většinou jsou zasaženy dýchací cesty nebo se jedná o průjmová onemocnění. Z těch virových infekcí se může objevit poměrně častá šestá dětská nemoc. U očkování mohou být reakce po očkování.

6. Kojení, výživa

Kojené děti kojíme dále dle chuti. Večer dle hladu lze podávat kaši, nekojené děti dostávají zeleninový příkrm. Do základu brambora, mrkev, maso lze přidávat další druhy zeleniny. Do 1 roku se dětem nepodávají cibuloviny – cibule, pórek, česnek, papriky, rajčata, zrnka kukuřice a houby. Do masozeleninového příkrmu přidáváme čajovou lžičku kvalitního oleje – stolního nebo lisovaného za studena.1x týdně maso nahradíme polovinou vejce. Pozor, vejce uvaříme společně se zeleninou, aby se zničily případné Salmonelly. Místo dopolední dávky mléka lze podat ovocný příkrm. Základem je dušené jablko. Lze přidat čerstvé nebo dušené ovoce z našich zahrad. Do 1 roku se nepodávají citrusové plody, z jižního ovoce stačí půl banánu denně.

Recepty naleznete zde.

Nejčastější chyby rodičů v tomto období – předčasné posazování

Nejčastější chybou je začínat dítě předčasně posazovat, protože se dle rodiče dítě v této poloze udrží. Pozor tedy na předčasné posazování!

Autor: MUDr. Ludmila Vomelová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Předchozí článek 4. měsíc Další článek 6. měsíc

Související články

Poradna

Neklidne spaní miminka

| Lulu84@ | 24.05.2020, 23:04

Dobrý den
Mám 3tydenniho prcka,už v porodnici jsem měla málo mléka tak začali dávat HiPP combiotik a už tam měl problémy se stolici. Po kontrole u lékařky nám řekla,že mám kojit a dokrmovat Hipem,řekla jsem že má prcek špatně spaní ( při usínání pisti a trvá mu nez zabere) bylo mi řečeno,že to je kvůli prdikum.tak jsme začali dávat laktobacilky a espumizan. Nicméně kadit zacal a prdět také,ale spaní se nezlepšilo. Teď jsme vysadily prso a je to ještě horší a už nevím jak mu mám pomoci,teď se kroutí a vypadá,že si buď nemůže prdnout nebo se vykadit a pak má v plince stolici. Ale už nevím co delat,vrátit se k prsu a dokrmovat ( to nám asi vyřeší to kadeni) ale co s tím neklidným spánkem...

Dobrý den. Pokud ještě kojíte, kojte dále a vyměňte dokrmovací mléko, laktobacily a Espumisan ponechejte. NA  dokrm mléka Beba Nutrilon.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 07:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce