Co je to chřipka?
Chřipka je nejrozšířenější a také nejzáludnější onemocnění, vyskytující se v chřipkových epidemiích až pandemiích (postižení celých kontinentů i celého světa). Známy jsou 3 typy viru chřipky, z nichž nejdůležitější je typ „A“ – má několik podtypů a úžasnou schopnost měnit své vlastnosti, a proto je schopen vyvolávat nové a nové epidemie.
Chřipka - inkubační doba
Inkubační doba chřipky je velmi krátká – 1 až 3 dny.
Nakažlivost chřipky a přenos
Chřipka je vysoce nakažlivá, šíří se vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným nebo při pobytu ve stejné místnosti. Možný je i přenos kontaminovanými předměty (hračky, příbory, sklenice na pití apod.).
Chřipka příznaky
Začátek onemocnění chřipkou je vždy náhlý. Mezi první charakteristické projevy chřipky patří mrazení, zimnice, celková slabost, teplota až 40°C, bolesti ve svalech, kloubech, bolesti hlavy, u dětí často zvracení a průjem, krvácení z nosu. K tomu se velmi rychle přidává rýma, bolesti v krku a suchý dráždivý kašel. Většinou po 3 dnech teploty klesají, ale přetrvává celková únava, pocení a kašel. V dalších dnech může dojít k postupnému uzdravení, nebo se objeví znovu teploty, které signalizují hrozící komplikace chřipky. Z nich jsou nejzávažnější: zápal plic, zánět mozku a mozkových blan, zánět osrdečníku a srdečního svalu, záněty středouší a vedlejších dutin nosních.
Těmito komplikacemi chřipky jsou nejvíce postiženy děti, starší lidé a chronicky nemocní. Průběh onemocnění může být velmi dramatický, rychlý a může bohužel končit smrtí.
Léčba chřipky. Jak na chřipku. Léky na chřipku.
Především každé podobně probíhající onemocnění musí postižený vyležet! Léčení chřipky spočívá v podávání léků, které zmírňují příznaky onemocnění: lehká strava, dostatek tekutin, léky na snížení teploty, zmírnění kašle a zprůchodnění nosu, dále je nutno často větrat a zvlhčovat prostředí. Podávání antibiotik u nekomplikovaného onemocnění chřipkou je neúčelné a může být i škodlivé, protože v začátku onemocnění působí antibiotika tlumivě na imunitní systém a zvyšuje se nebezpečí vzniku rezistence!
Prevence chřipky, očkování proti chřipce
Jaká je možnost obrany proti nákaze chřipkou?
- celoročně podporovat obranyschopnost dítěte otužováním, fyzickou aktivitou, vhodnou stravou
- v případě výskytu chřipkové epidemie nenavštěvovat prostory s velkým počtem lidí (kina, divadla, obchodní centra apod., ale také jesle a školky
- v domácím prostředí nemocného izolovat a zvýšit osobní hygienu všech členů rodiny – používat jednorázové kapesníky, hračky častěji omývat a dezinfikovat, často a krátce větrat, zvýšit přísun vitaminu C
- i když je průběh onemocnění příznivý, je nutná dostatečná týdenní rekonvalescence a umožní-li to ekonomická situace rodiny, je lépe 14-ti denní
- očkování proti chřipce – po konzultaci s ošetřujícím lékařem viz příslušná kapitola
Virová onemocnění dýchacích cest
Jsou to nejčastější onemocnění dětského věku, často jsou označována mezi lidmi jako“chřipka“. Původců onemocnění je spousta – jsou to desítky nejrůznějších virů, jejichž vlastnosti se ještě navíc neustále mění, proto není možné připravit účinnou a spolehlivou očkovací látku. Inkubační doba těchto onemocnění je delší než u chřipky – v průměru 3-10 dnů, zvýšený výskyt je v zimním období, průběh onemocnění může být velmi lehký (např. jen rýma a pokašlávání bez teploty), ale také velmi dramatický (zápal plic, zánět hrtanu apod.), záleží na druhu viru, který onemocnění způsobil. O těchto onemocněních je pojednáno v příslušných kapitolách.
Nákaza se šíří podobně jako u chřipky vzdušnou cestou, proto také obrana proti onemocnění je stejná – jak je výše popsáno. Pouze očkování není možné (velké množství původců onemocnění, kteří stále mění své vlastnosti).
Léčení nekomplikovaného průběhu onemocnění je stejné jako u chřipky, bez podání antibiotik, tedy pouze symptomatická léčba!
Každé i banálně probíhající onemocnění je důvodem k přerušení docházky do kolektivního zařízení!