Infekční mononukleóza

 1. Jak onemocnění probíhá?
 2. Jak se léčí?
 3. Jaká je nutná rekonvalescence?

Jde o virové onemocnění, přenos je možný přímým kontaktem, slinami (tj. u dospívajících líbáním) či kapénkovou infekcí, inkubační doba je v průměru 2-3 týdny. S onemocněním se můžeme setkat nejčastěji u dětí školního věku a mladistvých, méně často u malých dětí či dospělých. Nakažlivost onemocnění není příliš vysoká, takže v rodině či kolektivu nemusí nikdo další onemocnět.

Jak onemocnění probíhá?

Nejtypičtějším projevem je povlaková angína, zduření podčelistních mízních uzlin, méně často v podpažních jamkách a tříslech, horečky, únava – tedy příznaky téměř shodné s angínou, ale po běžném podání antibiotika – penicilinu – se stav dítěte nelepší. Pokud se však podá antibiotikum ampicilinové řady, dojde k těžké alergické reakci, projevující se celotělovou vyrážkou.

Průkaz onemocnění je možný pouze odběrem krve na vyšetření specifických protilátek. Protože je současně postižena funkce jater, je třeba vyšetřit i jaterní testy a podrobný krevní obraz. Další vyšetření volí ošetřující lékař dle stavu dítěte, někdy je nutná hospitalizace na infekčním oddělení.
Onemocnění však může proběhnout skrytě jako běžná viróza, jejímž následkem je vleklá nevysvětlitelná únava a větší potřeba spánku, zduření uzlin nemusí být nijak výrazné nebo může úplně chybět. Právě vleklá únava dítěte přinutí rodiče k návštěvě lékaře.

Jak se léčí?

Léčení závisí na zhodnocení stavu dítěte, většinou zpočátku základní antibiotikum a podle průběhu volí lékař jiný druh, v každém případě je nutná dietní strava jako při onemocnění infekční žloutenkou, klid na lůžku a dostatek vitaminů, zvláště skupiny B, případně dalších léků při poruše jaterních funkcí, tzv. hepatoprotektiv.

Jaká je nutná rekonvalescence?

Ta je nezbytnou součástí léčby a je většinou několikatýdenní, což závisí hlavně na průběhu onemocnění a na hodnotách jaterních testů. Spočívá především v zákazu tělesné výchovy, nutná je jaterní dieta (její délka závisí na hodnotách jaterních funkcí), dostatek vitaminů a případně léků na ochranu jaterních funkcí. U dětí školního věku – pokud byl průběh onemocnění lehký – je nutno vyřadit školní docházku cca na 3 týdny, zákaz tělesné výchovy a sportování na čtvrt roku. Jde-li o aktivního sportovce, je potřeba s tréninkem začít postupně a pomalu zvyšovat dávky.
Únava i větší potřeba spánku může přetrvávat i půl roku, v tomto období jsou děti po překonaném onemocnění zvýšeně náchylné na všechna onemocnění, proto se rekonvalescence nikdy nesmí podcenit!

Autor: MUDr. Květa Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Infekční mononukleóza - diskuze

 • Mononukleóza u kojence/batolete?
  Před asi třemi měsíci jsem s malým strávila víkend na kojeneckém oddělení v nemocnici (tehdy mu bylo 14 měsíců). Šlo o nespecifikovanou virovou infekci s teplotami 39°C, kterou následně označili lékaři za 6.nemoc. Po kontrolních vyšetřeních mu byl zjištěn přetrvávající nedostatek bílých krvinek a následně jsme skončili s pozitivním testem na mononukleózu. Doteď mi není jasné, kde k tomuto onemocnění mohl přijít. Nikdo z rodiny jej neprodělal a já s manželem máme i negativní testy na protilátky.V MHD nejezdíme, pokud jdu nakupovat, vozíček před posazením Peťuli vydezinfikuji a do dětských kolektivů se dostáváme jen zřídka a cizí hračky neokusuje. Pokud máte někdo zkušenosti s tímto onemocněním u tak malého dítěte, prosím poraďte, jak pomoci malému v rekonvalescenci. Stále má sníženou imunitu a podle vyjádření lékařky se nedá dělat nic než po dalším měsíci opakovat testy. Malý je divoch, co zná jen dva způsoby trávení dne - nekonečné běhání, házení, přenášení věcí a hodinový spánek, co si dává kolem oběda. Jinak nespí ani není v klidu ani v autě na dlouhých cestách a pokud si nemá s čím hrát, tak jednoduše vytrvale řve.
  Vlaďka_T   | 03.06.2014 12:05:18 | Reakcí: 1, poslední: 11.06.2014 11:23:53
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Mononukleóza u kojence/batolete?
   Přikládáme odpověď dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové:
   Infekční mononukleosa se přenáší kapénkovou infekcí, takže se dítě mohlo nakazit
   kdekoliv, nemusel to být rodinný příslušník.Tvorbu bílých krvicek lze podpořit B
   vitaminem - Pyridoxin 1x 1/ 2 tbl denně,to by mohlo zklidnit jeho divokost,
   podáváním imunopreparátů - v tomto věku Imunoglukan sirup 1 ml / 5 kg.Dobře působí i
   Wobenzym - ale asi dítě v 17 měsící jej nespolkne.
   Mám dobrou zkušenost s homeopatiky - Engystol 2xdenně 1 tbl,Lycopodium 15 ch 1xdenně
   3 granule - oboje lze rozpustit ve lžičce vody a podat mezi jídly, nezapíjet.
   Baby on line   | 11.06.2014 11:23:53
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Zácpa u dcery

| Mizerovamagdalena | 22.03.2017, 01:37

Dobrý den,
mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.
Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři.
Doufám, že tu najdu nějakou pomoc.
Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.03.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce