Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zánět hrtanu (laryngitida, laryngitis)

Ve zkratce pro tatínky

  1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí
  2. Zánět hrtanu - příznaky
  3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba
  4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí

Laryngitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat.

U laryngitidy jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen - byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.

Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

Inzerce

2. Zánět hrtanu - příznaky

U laryngitidy v důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.

Je třeba ještě říci, že průběh virového infektu, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický, může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem již je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý. Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče.

3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba

Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Dostane se vám poučení, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout. Jsou typy dětí, u nichž se takováto komplikace objevuje často, zejména u malých dětí. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné).

První pomoc: Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?

Inzerce
  • dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
  • nutné je současně uklidňovat dítě
  • druhý rodič připraví studený zábal na krk, a to následujícím způsobem: studená mokrá vrstva (cca 20–22 °C), vyždímat, překrýt suchou vrstvou; měnit dle stavu a tolerance dítěte (možné i kratší intervaly), zbytek těla udržovat v teple
  • nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155)

Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů:

  • nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
  • budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu
Inzerce

Inzerce

4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

  • dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle
  • zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (Priessnitz - studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
  • upravte polohu dítěte - mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá
  • snažte se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně
  • nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní
  • máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte svého dětského lékaře

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Přečtěte si osobní zkušenost s laryngitidou z pohledu matky - lékařky.

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitních materiálů na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Inzerce

www.prochytrehlavicky.cz

 

Ve zkratce pro tatínky

Laryngitida – zánět hrtanu – život ohrožující stav – je většinou komplikací virových onemocnění u dětí, mnohdy nijak závažných, např. pouze „banální“ rýmy. Objevuje se nejčastěji u dětí do 6 let, i vzhledem k anatomickým poměrům v dýchacích cestách. V důsledku zduření sliznice hrtanu a ucpání hlenem dojde k namáhavému dýchání, průchodnost vzduchu do plic je ztížená. Toto je doprovázeno štěkavým až kokrhavým kašlem a neklidem dítěte – záchvat je pro něj velkým stresem, který ještě situaci zhoršuje. K těmto stavům dochází zejména večer po ulehnutí dítěte. Je potřeba otevřít okno, dítě by mělo dýchat studený vzduch, díky kterému otok sliznice splaskne. Dítě by se ihned mělo v této situaci dostat k lékaři. Pokud dušení neustoupí, rovnou by rodič měl volat RZP (rychlou záchrannou pomoc). Dítěte dejte ještě zábal na krk, nejprve mokrý, vykroucený, studený kapesník a na něj suchou plenu. Rodiče, kteří již tuto situaci s dětmi zažili opakovaně, jsou doma vybaveni čípkem s kortikoidy (Rectodelt), díky kterému otok ustoupí, antihistaminikem, které způsobí okamžité zklidnění reakce (Dithiaden) a v případě kašle ještě antitusikem, nejlépe v kombinaci s mukolytikem (rozkládá hleny) (Stoptussin). Kamkoli dítě s opakovanými laryngitidami pojede, nejčastěji školka v přírodě, musí mít s sebou lékařem doporučené léky první pomoci pro případ akutního záchvatu, předané dospělému dozoru / zdravotníkovi na daném místě. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zánět hrtanu (laryngitida) - diskuze

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×