Zánět hrtanu (laryngitida, laryngitis)

 1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí
 2. Zánět hrtanu - příznaky
 3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba
 4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

1. Proč je laryngitida tak závažná? Laryngitida u dětí

Laryngitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat.

U laryngitidy jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen - byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.

Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

2. Zánět hrtanu - příznaky

U laryngitidy v důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.

Je třeba ještě říci, že průběh virového infektu, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický, může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem již je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý. Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče.

3. Co dělat v případě zánětu hrtanu? Laryngitida léčba

Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Dostane se vám poučení, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout. Jsou typy dětí, u nichž se takováto komplikace objevuje často, zejména u malých dětí. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné).

První pomoc: Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?

 • dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
 • nutné je současně uklidňovat dítě
 • druhý rodič připraví studený zábal na krk
 • nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155)

Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů:

 • nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
 • budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu

4. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k laryngitidě, coby komplikaci virové infekce nedošlo?

 • dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle
 • zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (Prietznitz - studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
 • upravte polohu dítěte - mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá
 • snažte se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně
 • nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní
 • máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte svého dětského lékaře
InzerceImunn44

IMMUN44®

Životabudič pro imunitní systém

Imunitní systém lidského těla je komplexní soustava, která je spojena se všemi regulačními tělesnými funkcemi. Protože jeho hlavními úkoly jsou dohled a obrana, musí šlapat jako hodinky – jinak signalizační a obranné funkce nepracují na plný výkon. Mnoho výzkumů dokázalo jasnou spojitost mezi přísunem těch správných živin a flexibilitou reakce imunitního systému, proto je třeba nebrat zdravý životní styl na lehkou váhu. Vyvážený příjem živin je ověřeným předpokladem pro celkovou duševní i fyzickou pohodu.

Doplňky stravy, které mají s posílením imunity pomoci, se proto zpravidla snaží o vyvážený mix těch správných živin. Přípravek Immun44® byl vyvinut speciálně pro potřeby imunitního systému, a proto slibuje okamžitý efekt – má vliv na růst a množení virů. Obsahuje totiž Plantovir®, komplexní směs tzv. polyfenolů, a PHYTO-PANMOL® - biologicky aktivní vitamíny z botanických zdrojů, které jsou mnohem vhodnější než syntetické vitamíny s kratší životností. Immun44 obsahuje i výtažek ze skalní růže, který se pro svůj antivirový potenciál používá již od dob antiky. 

Doplněk stravy Immun44®, je vhodný pro celou rodinu a seženete jej pouze v lékárnách a to jak v podobě kapslí v balení po 60ks nebo v podobě sirupu s obsahem 300ml.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Přečtěte si osobní zkušenost s laryngitidou z pohledu matky - lékařky.

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40

Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.

Knihy Pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky Jak děti přicházejí na svět
Zdravé těhotenstv Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Zánět hrtanu (laryngitida) - diskuze

Poradna

Dlouhotrvající kašel

| sarifuk | 16.06.2017, 18:59

Dobrý den, můj dotaz k Vám zřejmě nenajde řešení, ale žádám o názor, případně radu. Syn má tři roky, od ledna navštěvuje školku a tedy za poslední půl rok nepřestal kašlat. Opravdu na jediný den, když se k tomu přidruží rýma, tak se vše jeví jako nachlazení, ale rýma posléze odejde a kašel přetrvává. S tím je spojeno, že již v roce a půl jsme si všimli, že pri jakékoliv rychlejší činnosti a podotýkám, že stačí minutový tanec nebo plácání se na zemi, se vždy rozkašlal až často zvracel. :-( V rodině mám dědu astmatika. Jsme objednaní na vyšetření u pneumologa a ORL, ale jsou dlouhé čekací lhůty a proto se ptám, jak se Vám to jeví? Kašel vždy přichází během spánku, ať přes den či noc a při zátěži. Velmi mě trápí, že když se dítko chce bavit a hrát si, tak ho neustále okřikuji, ať neběhá nebo neskáče, protože vím, že příjde silný kašel a zvracení. Děkuji, Šárka.

Dlouhodobý kašel vyžaduje ORL vyšetření k vyloučení zduřelé nosní mandle a poté pneumologii, nebo alergologii - ale to již jste objednáni.

Kašel často způsobuje hlenění do nosohltanu, pomáhá nasazení antihistaminika - tedy bez receptu v lékárně dostanete Fenistil kapky - dávka je podle váhy dítěte. Zkuste jej nasadit, ale týden před pneumologií jej vysaďte.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 19.06.2017, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace