Inzerce
Inzerce
Inzerce

Herpetická stomatitida a opar na rtech u dětí

Ve zkratce pro tatínky

  1. O jaký druh onemocnění se jedná? Opar na rtu příčina
  2. Kdy a jak se onemocnění projevuje?
  3. Herpetická stomatitida a opary léčba
  4. Jak zmírnit příznaky opakujícího se onemocnění? Mast na opary
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. O jaký druh onemocnění se jedná? Opar na rtu příčina

Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného původce. Tím je herpes virus – virus oparu (HSV).
Na první setkání s tímto virem reaguje každý organismus jinak, u některého jedince se primoinfekce projeví jen jako lehká viróza (mrzutost, únava, mírně zvýšená teplota), ale u jiného může vyvolat těžké postižení celkového stavu s vysokými horečkami a nezbytným pobytem v nemocnici. Virus pak dále přežívá v epitelových buňkách a při jeho aktivaci vznikají typické puchýřky (opar).

2. Kdy a jak se herpetická stomatitida a opar rtu projevují?

Herpetická (gingivo)stomatitida je typické onemocnění raného dětského věku, u starších dětí a dospělých se s ním setkáváme vzácně. Je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkovou infekcí, kontaktní infekcí, jídelními příbory a dalšími infikovanými předměty (například hračky). Nebezpečné je zejména v prvním trimestru těhotenství.

První 2 – 3 dny trpí dítě nechutenstvím, schváceností, vysokými horečkami. Po tomto období se objevují první příznaky v dutině ústní, jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí dásní i ostatní ústní sliznice. V tomto stádiu může být onemocnění zaměněno za počínající angínu. Avšak záhy se objeví také charakteristické puchýřky, jejichž kryt velmi brzy praská a vzniká eroze, která se pokrývá šedým povlakem. Puchýřků bývá více a vyskytují se na sliznici tvrdého patra, jazyka, dolního rtu, tváří, typický je také výskyt na dásni v oblasti dolních stoliček a za horními středními řezáky. Místem výskytu se liší od aft, navíc vznikají zároveň a jejich okolí nemívá výrazný červený lem. V okolí úst může být vyrážka, jsou zvětšeny podčelistní lymfatické uzliny (někdy i krční a v podpaží), dítě velmi sliní a je mu cítit z úst. Také odmítá potravu (často několik dní), je mrzuté, unavené, bledé.

Celé onemocnění trvá cca 8 – 10 dní a eroze se hojí bez jizvy. Jak již bylo uvedeno výše, někteří jedinci mohou onemocnění prodělat i velmi nenápadně.

Inzerce

3. Herpetická stomatitida a opary léčba

Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, postižená místa se potírají 1% roztokem genciánové violeti, možné jsou výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také nové přípravky Aloclair gel či spray (viz. léčba aft).

Je nutné podávat adekvátní potravu – kašovitou až tekutou, spíše chladnou a nedráždivou, vhodné je podávání vitamínů skupiny B a vitamínu C, nezbytný je dostatečný přívod tekutin. U oslabených jedinců bývají předepsána antibiotika kvůli prevenci sekundární infekce.

Při komplikovaném průběhu (zejména u nejmenších dětí často kvůli dehydrataci) je nezbytná hospitalizace. Pacientovi se tak zajistí dostatečný přívod tekutin i adekvátní výživa, celkově mohou být podána antivirotika (léky působící proti virům) a proti sekundární infekci antibiotika.

Inzerce

4. Jak zmírnit příznaky opakujícího se onemocnění? Mast na opary

Reaktivace herpes viru již nemá zdaleka tak dramatický průběh, dochází k ní většinou několikrát/mnohokrát za život. Vyvolávacím činitelem může být sluneční záření, horečnaté onemocnění, rýma, místní dráždění, alergie, hormonální změna atd. Opar se dělá většinou na hranici retní červeně a pokožky, vzácněji na dásni a tvrdém patře či na sliznici nosu v blízkosti nosních dírek. Prvními projevy bývá svědění v daném místě, kde se posléze vytvoří skupina hrbolků, které se změní v typické puchýřky naplněné čirou tekutinou. Puchýřky splývají a praskají, vznikají eroze, ty zasychají a mění se ve strup. Hojení trvá několik dní, jizvy nevznikají. Celé postižení je velmi bolestivé, mechanické dráždění prodlužuje hojení. Pokud dojde k sekundární infekci, objevují se hnisavé puchýřky naplněné hnisem, které se šíří do okolí. Léčba bývá pouze místní, zejména při prvních projevech jsou velmi účinné masti s protivirovými látkami (např. Herpesin), od bolesti pomáhají speciální náplasti na opary (k dostání v lékárně), pomoci mohou olejíčky či retní pomády s obsahem čajovníkového oleje (tea tree oil). Při sekundární infekci předepisuje lékař antibiotické masti či roztoky.

Vzhledem k možným komplikacím a velké infekčnosti onemocnění se při jakýchkoli projevech oparu nesmí provádět stomatochirurgické zákroky (vytržení zubu, jakákoli operace v dutině ústní), i ošetření zubů je vhodné odložit až do úplného uzdravení.

Autor stomatologické části: MUDr. Irena Červená
Autor pediatrické části: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Inzerce

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Ve zkratce pro tatínky

Zánět ústní sliznice, příp. dásní je způsoben stejně jako retní opar herpes virem. Jedná se o onemocnění raného dětského věku, přenáší se kapénkovou infekcí i kontaktem – hračkami, příborem apod. Začíná jako povlak jazyka, zduření a zarudnutí sliznic a dásní, které jsou záhy doprovázeny charakteristickými puchýřky. Ty, když prasknou, objeví se eroze pokrytá šedým povlakem. Dítě odmítá stravu, je unavené, mrzuté a bledé. Nebývá kolem erozí výrazný červený lem jako u aft a zvětšeny jsou i podčelistní uzliny. Onemocnění trvá 8-10 dní, nemocný může pouze vlažnou, kašovitou stravu, ne kyselou. Léčba bývá u nekomplikovaného průběhu místní, postižená místa se potírají 1% roztokem genciánové violeti, možné jsou výplachy heřmánkem (pozor u alergiků!), lze použít také přípravky Aloclair gel či spray. Je vhodné dítěti podávat B a C. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Herpetická stomatitida a opar na rtech - diskuze


  • Teda toto onemocnění si pamatuji dodnes když jsem ho měla jako dítě. Týdne jsem byla jen na kiwi které mi v té době jediné chutnalo. Teď ho prodělává moje dcerka 19měsíců. Nejhorší je bezmoc jak pomoc a také jak donutit alespoň pít, to řeším násilně pomocí stříkačky od léků. Zatím máme za sebou 5 dní a už doslova vyhlížím den kdy začne být líp.
    Ady.S   | 18.01.2017 10:22:30
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den. Mám doma zítra už 6měsíčního syna, v pátek večer začal mít zvýšené teploty. Vzhledem k nadměrnému slinění strkání věci do pusinky a v pusince náznak prořezávání zoubků, jsme to přirovnali k růstu zubů. Dítě bylo neklidné teploty trvaly do včerejška, v sobotu večer a v neděli teploty vyšplhaly až lehce nad 39°. Po podání Nurofenu sirupu horečka vždy klesla nebo odezněla na dobu 5-6 hodin. Včera už pouze zvýšená teplota 37,5°. Včera odpoledne jsem začala pozorovat výskyt vyrážky po hlavičce a čelíčku, za ouškama, bříško, hrudi a zádíčkách. Dnes ráno to bylo opravdu viditelné, ale pouze na pohled, na pohmat ne. Buď mě napadla 6. nemoc, z toho mám strach, jelikož mám doma ještě dvouletého syna, ale tomu vůbec nic není. Dále mě napadla alergická reakce, jelikož předevčírem a včera jsem podala příkrm, který měl poprvé v životě, nebyl na něj zvyklý a obsahoval krůtí maso. Dítě je nyní klidné, žvatlá si, hraje si, bez teplot, jen ta vyrážka. Děkuji moc za radu. Pavlína

Dobrý den. Omlouvám se,ale podle fotek nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 09.03.2023, 09:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×