Afty u dětí

 1. O jaký druh onemocnění se jedná?
 2. Kde se afty nejčastěji vyskytují?
 3. Jaká je léčba aftu?
 4. Co dělat při opakovaných potížích s afty?
 5. Jak při aftu upravit výživu dítěte?
 6. Co a jak dítěti vysvětlit?
 7. A jak výskytu aftu předcházet?
 8. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Afty - o jaký druh onemocnění se jedná?

Afta je specifické postižení ústní sliznice, velmi často se primárně objeví jako puchýřek, stržením jeho povrchu dochází k erozi, jejíž spodina je kryta žlutobělavou vrstvičkou (fibrinem). Kolem eroze se dělá červený lem, tzv. halo.
Jedná se o velmi časté a bolestivé onemocnění, které se vyskytuje většinou opakovaně, někdy až trvale. Říká se mu pak recidivující afty. Příčina není dosud přesně známa, za vinu se dává virům, hormonům, autoimunitní či alergické reakci, mechanickému či chemickému podráždění (např. kyselá jídla), případně nedostatku některých vitamínů, zejména skupiny B. Prostě se neví přesně a většina zdrojů udává „příčina neznámá“. Nejvíce postižena bývá věková skupina 15 – 30 let.

2. Kde se afty nejčastěji vyskytují? Afty v dutině ústní

Můžeme se také setkat s označením aftózní stomatitis, čili aftózní zánět dutiny ústní. Pro afty je typický vznik puchýřků na vnitřní straně retní sliznice předsíně dutiny ústní (vestibula), pod jazykem, na jeho hranách či hrotu, na sliznici měkkého patra a patrových oblouků. Afta začíná jako malý puchýřek, který se rychle strhává.  Při vzniku puchýřků je pociťováno napětí a pálení, eroze je již velmi bolestivá na dotek (malé děti ji mohou interpretovat i jako bolest zoubku). Onemocnění většinou probíhá bez postižení celkového stavu pacienta. Na vzniklou erozi může nasednout sekundární bakteriální infekce.

3. Jaká je léčba aftu? Co na afty?

Léčba nekomplikovaného onemocnění je pouze místní, zaměřená na snížení bolesti, urychlení hojení a omezení sekundární infekce. Doma můžeme použít roztok 2% genciánové violeti, kterým puchýřky či eroze potíráme, pomoci může i roztok Tantum verde, který obsahuje místní slizniční anestetikum (pozor u alergiků!). Relativně nově jsou na našem trhu přípravky Aloclair (gel a spray) a Gengigel. Zejména Aloclair vytvoří na postiženém místě „obvazovou vrstvičku“, která místo chrání před podrážděním, zmírňuje bolest, urychluje hojení a brání sekundární infekci. U menších dětí upřednostňuji formu gelu – lépe se nanáší na dané místo. Aplikace je bezbolestná. V ordinacích zubních lékařů je možné se setkat s léčbou roztokem AgNO3, tzv. „argentkou“, tato léčba však patří výhradně do rukou odborníka. Na místě je podávání měkké až kašovité, nedráždivé stravy (nic kyselého) a zejména u nejmenších dětí nesmíme zapomenout na dostatečný přívod tekutin. Vhodné je i podávání vitamínů skupiny B (B-komplex). Hojení trvá většinou týden, nezůstává jizva. Při jakýchkoli komplikacích je vždy na místě konzultace s odborníkem.

4. Co dělat při opakovaných potížích s afty?

Při opakovaných výskytech aftů, zejména pokud je postižení rozsáhlejší (jedná se o více puchýřků / erozí v dutině ústní najednou), měl by pacienta vidět ošetřující lékař (praktický lékař / pediatr / stomatolog), který zváží případná další vyšetření (např. základní imunologické vyšetření) a event. odešle pacienta na specializované pracoviště, kde se zabývají onemocněním sliznic dutiny ústní a do jejichž kompetence patří odlišení „běžné“ aftózní stomatitidy od případných závažnějších onemocnění.
Nejčastěji bývají afty zaměňovány s onemocněním způsobeným virem oparu, s herpetickou stomatitidou.

5. Jak při aftu upravit výživu dítěte?

I když nejde o život ohrožující onemocnění, je třeba zajistit přijatelnou energeticky bohatou výživu včetně tekutin. Jinak by se mohlo stát, že bude nutné zajistit výživu nitrožilně, což by znamenalo pobyt na lůžkovém zařízení.
Aby k tomu nedošlo, je nutné podávat dítěti tekutiny chladné, slazené Glukopurem, nesmí být kyselé (př. bylinkový čaj s heřmánkem - ovocné čaje jsou nevhodné), střídat s minerálkou neperlivou (opět přidat Glukopur), stravu podávat výhradně kašovitou, vlažnou (rozmačkaný banán, různé mléčné kaše, pudingy, bramborová kaše, polévku ve formě bujonu - hovězí či drůbeží, maso jen rozmixované). Vše je třeba podávat po lžičkách, třeba každou hodinu jednu dvě lžičky a hlavně dbát na dostatečnou dodávku tekutin.

6. Co a jak dítěti vysvětlit?

K ošetření postižených míst lze použít gelové přípravky obsahující znecitlivující látky, dítěti je nutné vše pečlivě vysvětlit. Mějte na paměti, že dítě nesmí a ani nemůže kousat, nesmí ani nic teplého a nic kyselého. Tříletému dítěti lze již také vysvětlit jak vypláchnout po jídle ústa (použijte heřmánkový chladný čaj).

7. A jak výskytu aftu předcházet?

Afty v dutině ústní dítěte jsou velmi nepříjemné a nesmírně bolestivé, infekce může být virového původu, ale také se může dostat do ústní dutiny při nedostatečné hygieně rukou (děti strkají s oblibou do úst prsty, různé předměty nalezené venku), také ale při nedostatečné hygieně používaných dudlíků, hrníčků apod.
Proto je třeba všechny předměty, se kterými si dítě hraje (včetně dudlíků), po pádu na zem doma či venku na procházce pečlivě omýt vodou (často maminky dudlík olíznou a pak dítěti znovu nabídnou – přitom je velmi jednoduché takové situace řešit tím, že na procházku  si maminka vezme láhev s čistou vodou!). Rovněž je třeba dbát, aby nemocní členové rodiny se vyhýbali přímému kontaktu s dítětem (líbání).
Autor stomatologické části: MUDr. Irena Červená
Autor pediatrické části: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Afty - diskuze

 • Afty
  Moje děti už jsou starší a na afty jim nejlíp zabírají pastilky Larypront. Jen je nechají rozpustit v ústech.
  Zuuzza   | 06.05.2016 08:08:42
  Reagovat | URL příspěvku
 • afty
  Můj syn hodně trpěl na afty, ale nebylo to tím, že by si dával špinavé věci do pusy nebo něco takového, doktorka říkala že má sníženou imunitu. Vyzkoušela jsem mu dávat hlívu ústřičnou mickey mouse, abych mu jeho imunitu nějak podpořila a zdařilo se..hodně to pomohlo a afty už nemá vůbec..je to velká úleva, protože ho to moc trápilo a bolelo.
  Marcelka04   | 12.10.2012 14:47:50
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Strach o miminko

| AnetaNova | 18.07.2017, 06:32

Dobrý den paní doktorko,mam dotaz. Včera mi prisel balicek ,co jsem si objednala. Kdyz sem ho vybalovala,padaly z toho bile kulicky. Nejak sem tomu nevenovala pozornost. Takze jsem vsechny veci vyndala na stul a na zidli. Mela jsem po kuchyni rozsypane ty kulicky,rikala sem si,ze se jim tam neco treba vysypalo. Jenze tak hodku po tom jsem si to sla uklidit a vsimla si, ze se mi prisel otevreny balicek. Byl to gel na cisteni pracky. Cetla jsem slozeni a nic tam nebylo,ale psali,ze pri pouziti mam pouzit rukavice,ochrany stit nebo bryle a ja nevim co vsechno. A bylo tam tucne napsano. Nebezpecna slozka KYSELINA CITRONOVA. A nyni muj dotaz konecne. Na par tech bilych kulicek sem sahla,kdyz sem nevedela co to je. Co kdyz se to dostalo do pusinky moji holcicky? Nebo jsem si sahla na prso,kdyz sem sla kojit? Muze ji to ublizit? Co kdyz ji to rozlepta zevnitr ta kyselina? Uz jsem pouzivala i ubrousky z baliku. Mam hrozny strach o ni. Muze se ji neco stat?Ostatni veci z baliku jsem uklidila,nez jsem to zjistila. Co kdyz je to i na tech ostatnich vecech? A manzel tam taky slapal po kuchyni,kde to bylo a pak si sel lehnout na gauc. Mam ty veci z baliku vyhazet? Samozrejme sem pak vytrela poradne,ale uz pozde no. Poradte mi,jsem uplne zoufala a uplne se tu stresuju negativnima myslenkama. Dekuju a omlouvam se

Nemyslím si, že by věci za balíčku byly nebezpečné, otřete je mokrou utěrkou, co půjde umýt, umyjte, gauč vyluxujte a utřete vlhkou utěrkou, pokud kojíte, vždy si myjte ruce. Pokud by miminko něco spolklo, už by mělo problém. Velký problém by nastal, pokud by dítě prokazatelně snědlo nějaký prášek, nebo vypilo nějakou tekutinu. Netresujte se.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 18.07.2017, 19:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace